«Американські гірки» на фінансових біржах у березні. «Світ після COVID-19 вже не буде тим самим...»

334

«Американські гірки» на фінансових біржах у березні. «Світ після COVID-19 вже не буде тим самим...»

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Комментариев нет 856 просмотров

Березень 2020-го став справжнім страхіттям для інвесторів і брокерів...

9 та 12 березня торги на американських, європейських і азіатських біржах закрилися падінням усіх світових індексів.

А 16 березня на ринку США стався найбільший обвал за 33 роки – антирекорд «епохи COVID-19». Навіть на початку Великої Депресії просадка була меншою: 12,82% (28 жовтня 1929 року) проти 12,93% (16 березня 2020 року). Кілька разів торги зупиняли з-за різкого падіння індексів.

Світ після COVID-19

В ніч з 15 на 16 березня американська ФРС знизила цільовий діапазон ставки до 0-0,25%. 17 березня адміністрація Дональда Трампа оголосила про виділення $1 трлн. у вигляді матеріальної допомоги громадянам, постраждалим від коронавіруса.

Проте позитивний ефект від вжитих заходів зійшов нанівець після заяви президента США Дональда Трампа про те, що пандемія, ймовірно, триватиме до липня-серпня, і рецесія не виключена.

І вже 18 березня на фондових ринках стався черговий обвал. У США біржі відкрилися падінням основних індексів на 5-6%. Впав і легендарний Dow Jones, і індекс високотехнологічних компаній NASDAQ, і індекс широкого ринку S&P 500.

Падіння торкнулося також європейського ринку (мінус 4,5%) і азіатського (мінус 1,4%).

23 березня ФРС США оголосила про старт програми необмеженої скупки активів. Американський уряд планує викуповувати держоблігації США, а також іпотечні цінні папери агентств без обмежень.

Мета такого кроку – підтримати економіку США. Простіше кажучи, американський банк готовий додатково надрукувати до 20-25% ВВП і влити ці гроші в економіку. Але разом з тим впадуть процентні ставки і зросте інфляція. До речі, на новину про «щедрість ФРС» ринок відреагував мляво. Лякаючі повідомлення про поширення COVID-19 сьогодні важливіші за все інше...

Що буде далі? Якщо в двох словах: все залежить від ситуації з коронавірусом. COVID-19 та його наслідки впливають на світову економіку набагато сильніше, ніж «нафтові ралі» та заяви центробанків.

Березневі прогнози: від стриманого оптимізму до «все пропало»

Вперше з 2009 року агентство S&P Global Ratings спрогнозувало перехід світової економіки в стадію рецесії. Пандемія розповзається по всьому світу, падають темпи економічного зростання, зростає кредитний стрес і ринкова волатильність.

Аналітики S&P прогнозують рецесію на світовому ринку при зростанні ВВП на 1-1,5%. Нагадуємо, що рецесія – це ситуація, коли ВВП падає протягом двох кварталів поспіль.

Аналітики Goldman Sachs і Morgan Stanley налаштовані більш оптимістично. Вони вважають, що ще є надія на швидке відновлення економіки. Різкий спад вони прогнозують на другий квартал 2020 року. І відновлення економіки – вже на другу половину року.

Прогнози аналітиків розходяться лише в одному пункті: наскільки довгою і глибокою буде рецесія. Зараз все залежить від того, як швидко вдасться впоратися з подальшим поширенням COVID-19.

Прогнози від UBS, Morgan Stanley і McKinsey

Прогнози від UBS, Morgan Stanley і McKinsey

Оптимістичний (швидке відновлення економіки)

Відразу наголосимо, що найсприятливіший для всіх сценарій вже нереальний. Для всіх країн, крім, мабуть, Китаю...

Отже, прогноз. Відмова від подорожей, жорсткий карантин і переведення співробітників на віддалений доступ в Європі і США виявляться настільки ж ефективними, як і в Китаї. Системи охорони здоров'я втримаються на плаву.

У такому сценарії європейська та американська економіка «відштовхнеться від дна» вже до кінця березня. Китай «повернеться» до травня. Світова економіка почне відновлюватися вже з ІІ кварталу.

Проміжний («підвішений стан» і ймовірність рецесії)

Спалах COVID-19 серйозно підірве системи охорони здоров'я в більшості країн. Однак вірус сповільнить темпи поширення з приходом тепла. Пік епідемії в усьому світі припаде на травень.

Серйозно постраждають окремі галузі (готельний бізнес і авіаперевезення). Проте світова економіка уникне рецесії і відновиться вже в другій половині 2020-го.

На цей період фінансовий ринок зависне в стані «між биками і ведмедями». Але в будь-який момент буде готовий відіграти наверх.

Песимістичний (пандемія і світова рецесія)

З настанням тепла виявиться, що COVID-19 несприятливий до високих температур. Коронавірус продовжить поширюватися по світу навіть у літньому (третьому кварталі). Жертвами пандемії (зараженими) виявляться близько 1 млрд. чоловік.

Таке навантаження на економіку більшості країн призведе до глобальної рецесії.

Як в 2008 році не вийде...

Центробанки п'яти найбільших світових економік (Єврозона, Японія, Великобританія, Канада і США) запускають погоджений між собою механізм необмежених валютних свопів.

Схожа угода про свопи на долар з головними валютами світу діяла у вересні кризового 2008 року (після обвалу світових ринків та банкрутства Lehman Brothers). До речі, цей механізм використовували аж до 2015 року.

Однак цього разу вжиті заходи очікуваного результату не дали. Ні пом'якшення політики ФРС США, ні колективні дії найбільших центробанків, ні обіцянки з викупу активів на $700 млрд.

Інвестори як і раніше панікують, ринки падають...

Наведемо лише один приклад.

Найбільший у світі британсько-американський оператор круїзів Carnival несе колосальні збитки. На комфортабельних лайнерах корпорації щорічно подорожували мільйони пасажирів. Рік тому акції компанії коштували $60 – сьогодні їх можна придбати за $12.

Нагадаємо, що компанія Carnival однією з перших постраждала від спалаху коронавіруса. В кінці січня круїзний лайнер Diamond Princess опинився в центрі уваги. Хворий китаєць з COVID-19 на борту заразив майже 700 пасажирів — і на судні ввели карантин. Здорові пасажири і члени екіпажу змогли покинути лайнер лише 1 березня.

Після цього компанія Carnival була змушена скасувати багато круїзів і знизити ціни на ті, що залишилися. З початку року акції компанії впали в ціні на 80%, а ринкова вартість оператора знизилася з $34 млрд. до $6,1.

В кінці березня корпорація запропонувала використовувати декілька своїх лайнерів як тимчасові шпиталі для тих, хто не заражений коронавірусом, щоб звільнити місце в лікарнях.

Однак, незважаючи на таку сильну просадку, експерти рекомендують акції Carnival до купівлі. Очікується, що їхня ціна протягом року зросте до $29-59 за акцію.

Після коронавіруса світова економіка буде інший

Гері Шилінг, фінансовий аналітик з США, у своїй колонці Bloomberg дає цікаві прогнози. Він пише про те, що зміниться в світовій економіці після того, як коронавірус рано чи пізно буде переможений.

Картинка 6

№1. Протекціонізм прийде на зміну глобалізації та вільній зовнішній торгівлі

Коронавірус виявив уразливість мультинаціональних ланцюжків постачань. В майбутньому уряди будуть намагатися забезпечити незалежність і самозабезпеченість своїх країн у найважливіших галузях. Простіше кажучи, вони будуть уникнути ситуацій, коли якась запчастина для авто в США виробляється тільки в Китаї.

Багато компаній стануть більш усвідомлено будувати ланцюжки поставок, обираючи між доступністю/стабільністю і ефективністю. Від стратегічних галузей будуть вимагати наявності резервів і «плану Б». У результаті рентабельність більшості економік впаде, проте вони стануть більш стабільними і менш вразливими.

До епідемії, якщо запаси товарів з полиць не продавалися кілька днів, їх відносили до «помилок і прорахунків відділу логістики».

№2. За час карантину багато хто звикне спілкуватися, вчитися і працювати через популярні месенджери

Мільйони людей у всьому світі оцінять плюси дистанційної роботи і освіти. Особисті зустрічі частково втратять актуальність. В першу чергу, це вдарить по перевізникам і готелям.

№3. Люди кардинально переглянуть свої регулярні витрати

Карантин покаже, без якої кількості товарів і послуг можна спокійнісінько обійтися. Споживча «обережність» і вибірковість у покупках розтягнеться, як мінімум, на кілька років. Особливо, враховуючи, як багато людей втратять регулярне джерело доходу в період карантину.

№4. Пропозиція товарів і послуг в світі буде перевищувати попит

Надмірні заощадження сповільнять інфляцію і зменшать процентні ставки.

№5.Пандемія зміцнить націоналізм

COVID-19 і його наслідки зроблять світ менш відкритим, менш вільним і менш процвітаючим.  І ще один наслідок пандемії: швидше за все, в посткоронавірусному світі ослабне вплив Заходу і посилиться вплив Сходу ...

 

Сьогодні тема фінансового захисту, накопичень і інвестицій актуальна, як ніколи!  Так, навіть у нестабільній Україні.  Так, навіть в умовах падіння світових фінансових ринків і чергового витка девальвації гривні.

Але всі ми розуміємо, що пандемія рано чи пізно скінчиться.  Фінансова криза і світова рецесія — теж.

І команда ВСЕПРОГРОШІ переконана, що саме зараз кожен може фінансово захистити себе і близьких і забезпечити своє майбутнє!  Записатися на безкоштовну фінансову консультацію можна тут.

Поделиться в соц. сетях

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki

Получите доступ Бесплатно к видео курсу сейчас и узнайте:

-Тайные законы денег, которыми пользуются миллионеры;
-Как получать 30-40% годовых с гарантиями как у банка;
-Как сохранить и приумножить деньги в условиях кризиса.

Есть что сказать? Не держите в себе: прокомментируйте:

Комментарии Facebook

Читайте также

  • Инвестиции в недвижимость

    Інвестиції в нерухомість

    З жовтня набув чинності закон, який кардинально змінює правила ринку нерухомості. Закон захищає права на об'єкти майбутнього нерухомого майна. Історій, що будівництво розпочато та не закінчено чи будівництво закінчено, але право власності оформити нерухомість не...

    Поделиться в соц. сетях

    Share to Google Buzz
    Share to Google Plus
    Share to LiveJournal
    Share to MyWorld
    Share to Odnoklassniki

  • 630309e12fb4f8.19773444

    Як придбати військові облігації через програму “Дія”

    16 вересня 2022 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову щодо продажу військових облігацій. Тепер усі громадяни України віком від 18 років можуть самостійно заповнювати заявку на придбання облігацій за допомогою «Дія», тим самим підтримувати українську...

    Поделиться в соц. сетях

    Share to Google Buzz
    Share to Google Plus
    Share to LiveJournal
    Share to MyWorld
    Share to Odnoklassniki

Отправить ответ

  Subscribe  
Notify of