«Доступні кредити 5-7-9%». Порятунок для малого бізнесу?

178299

«Доступні кредити 5-7-9%». Порятунок для малого бізнесу?

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Комментариев нет 275 просмотров

По-справжньому дешеві кредити для бізнесу... З початку лютого в Україні запрацювала держпрограма «Доступні кредити 5-7-9%» для МСБ. За даними Мінфіну їх може оформити понад 50 000 підприємців. Уряд розраховує, що завдяки програмі в Україні з'явиться до 90 000 нових робочих місць. І багато активних українців зможуть нарешті повернутися із заробітків з-за кордону.

Картинка 5

За кордоном дешеві кредити для бізнесу – звичайна практика. Скажімо, в Чехії і Польщі частка малого і середнього бізнесу в загальному ВВП країни становить 70% і 60% відповідно. В Україні ж той самий показник не перевищує 15%. При цьому кредити бізнесу у наших сусідів видаються під 2,5% річних.

Ще один приклад. І теж, на жаль, не на нашу користь. Частка кредитів на розвиток малого та середнього бізнесу в українських банках у загальному кредитному портфелі складає лише близько 10%. Це найнижчий показник у Європі! У розвинутих європейських країнах частка МСБ-кредитів коливається від 50% до 70%...

Тому програма «5-7-9%» може стати справжнім драйвером для розвитку малого бізнесу в Україні. А може і не стати...

У чому плюси і мінуси пільгових кредитів для бізнесу від держави? Хто з підприємців може отримати позику під 5%, 7% або 9%? І в чому «підводні камені» держпрограми?

Розбираємося разом з командою ВСЕПРОГРОШІ.

Вражаючі підсумки перших тижнів дії програми

Кредити 5-7-9% вже видає кілька українських банків: державні (Укргазбанк, ПриватБанк та Ощадбанк) і приватні (ПУМБ, «Кредобанк» і банк «Львів»). Заявки на участь у програмі також подали Райффайзен Банк, ОТП Банк, «Альянс», Альфа-Банк, Правекс Банк, Міжнародний інвестиційний банк і Кредитвест Банк.

За перші два тижні банки видали підприємцям 27 млн. грн.

За перші дні банки-партнери були завалені заявками від потенційних позичальників. В ПриватБанк за тиждень звернулося 10 000 потенційних позичальників-бізнесменів, в Ощадбанк – 7 000. Найбільш бажаною сумою для підприємців став 1 млн. гривень. Більша частина потенційних позичальників – представники агросектору або виробничої сфери.

За перший тиждень дії програми кредити під пільговий відсоток були видані, наприклад, аграрію на купівлю трактора у Львівській області та на новий рентген-апарат та відкриття додаткового відділення ветеринарної клініки в Києві.

В чому суть держпрограми 5-7-9%?

Держпрограма підтримки малого і середнього бізнесу розрахована на 5 років. На її реалізацію Мінфін планує спрямувати 2 млрд. гривень тільки в 2020 році.

Українським підприємцям такі кредити цікаві, в першу чергу, рекордно низькими відсотковими ставками. Позичальник повинен сплачувати банку лише 5%, 7% або 9% річних. Таких дешевих пропозицій на українському ринку зараз просто немає. Стандартні кредити на розвиток бізнесу банки видають під 20% річних і вище.

Важливий момент!

Держава не буде жорстко фіксувати процентну ставку в банках-учасниках програми. Воно буде лише компенсувати банку різницю у відсотках.

Пояснимо на прикладі. Нині в Україні кредити на розвиток бізнесу банки надають під 18-40% річних. Але в рамках пільгового кредитування підприємець, за фактом, буде платити банку 5%, 7% або 9% річних. А різницю між «звичайною» і «пільговою» ставкою держава буде компенсувати банку з бюджету.

Від чого залежить відсоткова ставка для позичальника?

 • 5% — для бізнесу з виручкою до 25 млн. грн. в рік і двома новоствореними робочими місцями протягом першого кварталу. Перший внесок — не менше 30% від загальної вартості проекту;
 • 7% — оборот до 25 млн. грн. Створювати нові робочі місця необов'язково. Але за кожного найманого працівника ставка зменшиться на 0,5%. Підійде для підприємців, які вже мають працюючий бізнес і прагнуть його розвивати. Перший внесок — не менше 30%;
 • 9% — виручка від 25 до 50 млн. грн. За кожного найманого працівника ставка знижується на 0,5% (але максимум до 5% річних). Перший внесок – не менше 20%.

відсоткова ставка для позичальника

Крім початкового внеску позичальник повинен надати заставу або поручительство третіх осіб. В якості застави може виступити комерційна нерухомість, основні засоби, спецтехніка і навіть депозит в банку.

Зверніть увагу!

Позичальник не може отримати позикові кошти готівкою в касі банку! Схвалену суму кредиту безпосередньо перерахують на рахунок постачальника (за покупку устаткування, наприклад). До речі, позикові кошти видаються тільки в гривні.

Хто може оформити кредит 5-7-9%?

Максимальна сума пільгової позики становить 1,5 млн. грн. на строк до 5 років. Кредит доступний як юридичним особам, так і ФОП-ам. Отримати пільговий кредит від держави може і діючий бізнес, і новостворені компанії.

Картинка 6

Загальні вимоги до позичальників:

 • дозволений вид діяльності (кредит не можна взяти, наприклад, на торгівлю зброєю, сигаретами, алкоголем чи здавання нерухомості в оренду);
 • не більше 50 працівників у компанії;
 • річний дохід – не більше 50 млн. грн. (по всій групі пов'язаних компаній).

Для працюючого бізнесу:

 • прибуток за останній звітний рік (збиткові компанії отримати пільговий кредит не можуть);
 • бізнес повинен діяти як мінімум, один рік або довше.

Для створюваного бізнесу:

 • наявність досвіду у підприємця, а також детальний бізнес-план для реалізації інвестиційної стратегії.

В цілому ж, пакет документів буде тим самим, що і за стандартними кредитними програмами на розвиток бізнесу.

На які цілі можна взяти кредит?

Кредит 5-7-9% підприємець може оформити на:

 • придбання або ремонт основних засобів (наприклад, виробничого устаткування, крім нерухомості). Придбані за рахунок позикових коштів активи можуть бути використані тільки для комерції або виробництва – не для особистого користування;
 • ремонт або модернізацію існуючих основних засобів;
 • будівництво, реконструкцію або ремонт приміщень (крім офісних приміщень).

Як взяти участь у програмі?

 1. Заповнити реєстраційну форму на сайті програми https://5-7-9.gov.ua або дізнатися деталі в одному з банків-партнерів (наприклад, в ПриватБанку https://privatbank.ua/business/5-7-9.

На першому етапі Ви можете перевірити себе на відповідність критеріям програми;

 1. Якщо все добре, надаєте заявку на кредит і проходите кредитну оцінку в банку з повним пакетом документів;
 2. Банк оцінює відповідність бізнесу та інвестиційного проекту умовам програми. Приймає остаточне рішення (негативне або позитивне) і повідомляє його клієнтові.
 3. У разі схвалення Ви підписуєте з банком кредитний договір. А держава виплачує банку компенсацію, щоб Ви могли отримати кредит під 5%,7% або 9%.

Чи можна втратити пільгу за відсотками під час погашення кредиту?

Банки самі вирішують, кому надати пільговий кредит, а кому – відмовити.

Як ми вже писали вище, кредити підприємцям, по суті, видаються з бюджету. І пільгову ставку в 5%, 7% або 9% позичальник отримує тільки на певних умовах. І надалі він може втратити право на компенсацію від держави!

Причини для скасування пільгової ставки:

 • позичальник вчасно не сплачував відсотки по позиці;
 • позикові кошти використовувалися не за призначенням;
 • клієнт надав до банку недостовірну інформацію;
 • загальна сума компенсації від держави за три роки перевищує 200 000 євро.

Розглянемо ще одну гіпотетичну ситуацію.

Припустимо, що з якоїсь причини держава раптом не зможе компенсувати банку обіцяну їм частину процентної ставки (тієї, що вище 5%, 7% або 9%). Звичайно, така ситуація малоймовірна. Окрема постанова Кабміну передбачає, що Мінфін зобов'язаний закладати витрати на програму на кожен бюджетний період. Але в Україні може статися що завгодно...

Якщо уряд раптово припинить компенсувати витрати на програму, то позичальник продовжить сплачувати кредит за ставкою 5%, 7% або 9% протягом шести місяців. Після цього підприємець повинен буде погашати свій кредит за ставкою UIRD за 12 місяців. На сьогодні цей коефіцієнт дорівнює 12,68%.

Але навіть це — не єдиний слизкий момент «Доступних кредитів 5-7-9%».  Справа в тому, що на реалізацію програми з бюджету виділили доволі обмежену суму — 2 млрд. грн.  на 2020-й рік.  Це означає, що пільгових кредитів вистачить приблизно на 3,3 тис. підприємців.  А бажаючих отримати дешеві позики вже зараз — набагато більше ...

 

Ситуація з пільговими кредитами 5-7-9% може змінитися в будь-який момент.  Тому команда ВСЕПРОГРОШІ нагадує: навіть найуспішніший бізнес не повинен бути єдиним джерелом доходу!  Наші фахівці допоможуть сформувати грамотний інвестиційний портфель з урахуванням Ваших цілей і завдань і поточної фінансової ситуації.  Записатися на безкоштовну фінансову консультацію можна тут.

Поделиться в соц. сетях

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki

Получите доступ Бесплатно к видео курсу сейчас и узнайте:

-Тайные законы денег, которыми пользуются миллионеры;
-Как получать 30-40% годовых с гарантиями как у банка;
-Как сохранить и приумножить деньги в условиях кризиса.

Есть что сказать? Не держите в себе: прокомментируйте:

Комментарии Facebook

Читайте также

 • 735ac5ca-ce3e9cb0ad7ea518f3f4eb5d278a1fff

  Чи варто довіряти недержавним пенсійним фондам?

  Сьогодні в Україні досить гостро стоїть проблема з наповненням Пенсійного фонду, а також є необхідність в реформуванні всієї системи. І якщо це проблема не буде вирішена, то вже через 10-15 років пенсії буде платити просто нічим. Про...

  Поделиться в соц. сетях

  Share to Google Buzz
  Share to Google Plus
  Share to LiveJournal
  Share to MyWorld
  Share to Odnoklassniki

 • Рейтинг и анализ банков

  Підсумки 2020 року для банківського ринку України

  Для будь-якої країни, банківська система — вкрай важливий елемент розвитку та взагалі існування держави. Вона складають невід'ємну частину сучасного грошового господарства, а її діяльність тісно пов'язана з потребами відтворення. У сучасному суспільстві банки не тільки організовують...

  Поделиться в соц. сетях

  Share to Google Buzz
  Share to Google Plus
  Share to LiveJournal
  Share to MyWorld
  Share to Odnoklassniki

Отправить ответ

  Subscribe  
Notify of