По-справжньому дешеві кредити для бізнесу... З початку лютого в Україні запрацювала держпрограма «Доступні кредити 5-7-9%» для МСБ. За даними Мінфіну їх може оформити понад 50 000 підприємців. Уряд розраховує, що завдяки програмі в Україні з'явиться до 90 000 нових робочих місць. І багато активних українців зможуть нарешті повернутися із заробітків з-за кордону.
За кордоном дешеві кредити для бізнесу – звичайна практика. Скажімо, в Чехії і Польщі частка малого і середнього бізнесу в загальному ВВП країни становить 70% і 60% відповідно. В Україні ж той самий показник не перевищує 15%. При цьому кредити бізнесу у наших сусідів видаються під 2,5% річних.
Ще один приклад. І теж, на жаль, не на нашу користь. Частка кредитів на розвиток малого та середнього бізнесу в українських банках у загальному кредитному портфелі складає лише близько 10%. Це найнижчий показник у Європі! У розвинутих європейських країнах частка МСБ-кредитів коливається від 50% до 70%...
Тому програма «5-7-9%» може стати справжнім драйвером для розвитку малого бізнесу в Україні. А може і не стати...
У чому плюси і мінуси пільгових кредитів для бізнесу від держави? Хто з підприємців може отримати позику під 5%, 7% або 9%? І в чому «підводні камені» держпрограми?
Розбираємося разом з командою ВСЕПРОГРОШІ.
Кредити 5-7-9% вже видає кілька українських банків: державні (Укргазбанк, ПриватБанк та Ощадбанк) і приватні (ПУМБ, «Кредобанк» і банк «Львів»). Заявки на участь у програмі також подали Райффайзен Банк, ОТП Банк, «Альянс», Альфа-Банк, Правекс Банк, Міжнародний інвестиційний банк і Кредитвест Банк.
За перші два тижні банки видали підприємцям 27 млн. грн.
За перші дні банки-партнери були завалені заявками від потенційних позичальників. В ПриватБанк за тиждень звернулося 10 000 потенційних позичальників-бізнесменів, в Ощадбанк – 7 000. Найбільш бажаною сумою для підприємців став 1 млн. гривень. Більша частина потенційних позичальників – представники агросектору або виробничої сфери.
За перший тиждень дії програми кредити під пільговий відсоток були видані, наприклад, аграрію на купівлю трактора у Львівській області та на новий рентген-апарат та відкриття додаткового відділення ветеринарної клініки в Києві.
Держпрограма підтримки малого і середнього бізнесу розрахована на 5 років. На її реалізацію Мінфін планує спрямувати 2 млрд. гривень тільки в 2020 році.
Українським підприємцям такі кредити цікаві, в першу чергу, рекордно низькими відсотковими ставками. Позичальник повинен сплачувати банку лише 5%, 7% або 9% річних. Таких дешевих пропозицій на українському ринку зараз просто немає. Стандартні кредити на розвиток бізнесу банки видають під 20% річних і вище.
Важливий момент!
Держава не буде жорстко фіксувати процентну ставку в банках-учасниках програми. Воно буде лише компенсувати банку різницю у відсотках.
Пояснимо на прикладі. Нині в Україні кредити на розвиток бізнесу банки надають під 18-40% річних. Але в рамках пільгового кредитування підприємець, за фактом, буде платити банку 5%, 7% або 9% річних. А різницю між «звичайною» і «пільговою» ставкою держава буде компенсувати банку з бюджету.
Крім початкового внеску позичальник повинен надати заставу або поручительство третіх осіб. В якості застави може виступити комерційна нерухомість, основні засоби, спецтехніка і навіть депозит в банку.
Зверніть увагу!
Позичальник не може отримати позикові кошти готівкою в касі банку! Схвалену суму кредиту безпосередньо перерахують на рахунок постачальника (за покупку устаткування, наприклад). До речі, позикові кошти видаються тільки в гривні.
Максимальна сума пільгової позики становить 1,5 млн. грн. на строк до 5 років. Кредит доступний як юридичним особам, так і ФОП-ам. Отримати пільговий кредит від держави може і діючий бізнес, і новостворені компанії.
Загальні вимоги до позичальників:
Для працюючого бізнесу:
Для створюваного бізнесу:
В цілому ж, пакет документів буде тим самим, що і за стандартними кредитними програмами на розвиток бізнесу.
Кредит 5-7-9% підприємець може оформити на:
На першому етапі Ви можете перевірити себе на відповідність критеріям програми;
Банки самі вирішують, кому надати пільговий кредит, а кому – відмовити.
Як ми вже писали вище, кредити підприємцям, по суті, видаються з бюджету. І пільгову ставку в 5%, 7% або 9% позичальник отримує тільки на певних умовах. І надалі він може втратити право на компенсацію від держави!
Причини для скасування пільгової ставки:
Розглянемо ще одну гіпотетичну ситуацію.
Припустимо, що з якоїсь причини держава раптом не зможе компенсувати банку обіцяну їм частину процентної ставки (тієї, що вище 5%, 7% або 9%). Звичайно, така ситуація малоймовірна. Окрема постанова Кабміну передбачає, що Мінфін зобов'язаний закладати витрати на програму на кожен бюджетний період. Але в Україні може статися що завгодно...
Якщо уряд раптово припинить компенсувати витрати на програму, то позичальник продовжить сплачувати кредит за ставкою 5%, 7% або 9% протягом шести місяців. Після цього підприємець повинен буде погашати свій кредит за ставкою UIRD за 12 місяців. На сьогодні цей коефіцієнт дорівнює 12,68%.
Але навіть це — не єдиний слизкий момент «Доступних кредитів 5-7-9%». Справа в тому, що на реалізацію програми з бюджету виділили доволі обмежену суму — 2 млрд. грн. на 2020-й рік. Це означає, що пільгових кредитів вистачить приблизно на 3,3 тис. підприємців. А бажаючих отримати дешеві позики вже зараз — набагато більше ...
Ситуація з пільговими кредитами 5-7-9% може змінитися в будь-який момент. Тому команда ВСЕПРОГРОШІ нагадує: навіть найуспішніший бізнес не повинен бути єдиним джерелом доходу! Наші фахівці допоможуть сформувати грамотний інвестиційний портфель з урахуванням Ваших цілей і завдань і поточної фінансової ситуації. Записатися на безкоштовну фінансову консультацію можна тут.
-Тайные законы денег, которыми пользуются миллионеры;
-Как получать 30-40% годовых с гарантиями как у банка;
-Как сохранить и приумножить деньги в условиях кризиса.
15 грудня Верховна Рада прийняла держбютжет, в якому встановлені розміри мінімальної зарплати та прожиткового мінімуму на 2021-й рік. Як ці зміни вплинуть на податки, пенсії, соціальні стандарти й окремі види штрафів ми розповідаємо в цій статті...
У 2020-му році світ став свідком найвищої активності по залученню капіталу IPO за десятиліття: $331 мільярд був притягнутий через 1591 лістинг, що на 42% більше в порівнянні з 2019-м роком. Настільки стрімке зростання акцій первинного ринку...
Есть что сказать? Не держите в себе: прокомментируйте: