По-справжньому дешеві кредити для бізнесу... З початку лютого в Україні запрацювала держпрограма «Доступні кредити 5-7-9%» для МСБ. За даними Мінфіну їх може оформити понад 50 000 підприємців. Уряд розраховує, що завдяки програмі в Україні з'явиться до 90 000 нових робочих місць. І багато активних українців зможуть нарешті повернутися із заробітків з-за кордону.
За кордоном дешеві кредити для бізнесу – звичайна практика. Скажімо, в Чехії і Польщі частка малого і середнього бізнесу в загальному ВВП країни становить 70% і 60% відповідно. В Україні ж той самий показник не перевищує 15%. При цьому кредити бізнесу у наших сусідів видаються під 2,5% річних.
Ще один приклад. І теж, на жаль, не на нашу користь. Частка кредитів на розвиток малого та середнього бізнесу в українських банках у загальному кредитному портфелі складає лише близько 10%. Це найнижчий показник у Європі! У розвинутих європейських країнах частка МСБ-кредитів коливається від 50% до 70%...
Тому програма «5-7-9%» може стати справжнім драйвером для розвитку малого бізнесу в Україні. А може і не стати...
У чому плюси і мінуси пільгових кредитів для бізнесу від держави? Хто з підприємців може отримати позику під 5%, 7% або 9%? І в чому «підводні камені» держпрограми?
Розбираємося разом з командою ВСЕПРОГРОШІ.
Кредити 5-7-9% вже видає кілька українських банків: державні (Укргазбанк, ПриватБанк та Ощадбанк) і приватні (ПУМБ, «Кредобанк» і банк «Львів»). Заявки на участь у програмі також подали Райффайзен Банк, ОТП Банк, «Альянс», Альфа-Банк, Правекс Банк, Міжнародний інвестиційний банк і Кредитвест Банк.
За перші два тижні банки видали підприємцям 27 млн. грн.
За перші дні банки-партнери були завалені заявками від потенційних позичальників. В ПриватБанк за тиждень звернулося 10 000 потенційних позичальників-бізнесменів, в Ощадбанк – 7 000. Найбільш бажаною сумою для підприємців став 1 млн. гривень. Більша частина потенційних позичальників – представники агросектору або виробничої сфери.
За перший тиждень дії програми кредити під пільговий відсоток були видані, наприклад, аграрію на купівлю трактора у Львівській області та на новий рентген-апарат та відкриття додаткового відділення ветеринарної клініки в Києві.
Держпрограма підтримки малого і середнього бізнесу розрахована на 5 років. На її реалізацію Мінфін планує спрямувати 2 млрд. гривень тільки в 2020 році.
Українським підприємцям такі кредити цікаві, в першу чергу, рекордно низькими відсотковими ставками. Позичальник повинен сплачувати банку лише 5%, 7% або 9% річних. Таких дешевих пропозицій на українському ринку зараз просто немає. Стандартні кредити на розвиток бізнесу банки видають під 20% річних і вище.
Важливий момент!
Держава не буде жорстко фіксувати процентну ставку в банках-учасниках програми. Воно буде лише компенсувати банку різницю у відсотках.
Пояснимо на прикладі. Нині в Україні кредити на розвиток бізнесу банки надають під 18-40% річних. Але в рамках пільгового кредитування підприємець, за фактом, буде платити банку 5%, 7% або 9% річних. А різницю між «звичайною» і «пільговою» ставкою держава буде компенсувати банку з бюджету.
Крім початкового внеску позичальник повинен надати заставу або поручительство третіх осіб. В якості застави може виступити комерційна нерухомість, основні засоби, спецтехніка і навіть депозит в банку.
Зверніть увагу!
Позичальник не може отримати позикові кошти готівкою в касі банку! Схвалену суму кредиту безпосередньо перерахують на рахунок постачальника (за покупку устаткування, наприклад). До речі, позикові кошти видаються тільки в гривні.
Максимальна сума пільгової позики становить 1,5 млн. грн. на строк до 5 років. Кредит доступний як юридичним особам, так і ФОП-ам. Отримати пільговий кредит від держави може і діючий бізнес, і новостворені компанії.
Загальні вимоги до позичальників:
Для працюючого бізнесу:
Для створюваного бізнесу:
В цілому ж, пакет документів буде тим самим, що і за стандартними кредитними програмами на розвиток бізнесу.
Кредит 5-7-9% підприємець може оформити на:
На першому етапі Ви можете перевірити себе на відповідність критеріям програми;
Банки самі вирішують, кому надати пільговий кредит, а кому – відмовити.
Як ми вже писали вище, кредити підприємцям, по суті, видаються з бюджету. І пільгову ставку в 5%, 7% або 9% позичальник отримує тільки на певних умовах. І надалі він може втратити право на компенсацію від держави!
Причини для скасування пільгової ставки:
Розглянемо ще одну гіпотетичну ситуацію.
Припустимо, що з якоїсь причини держава раптом не зможе компенсувати банку обіцяну їм частину процентної ставки (тієї, що вище 5%, 7% або 9%). Звичайно, така ситуація малоймовірна. Окрема постанова Кабміну передбачає, що Мінфін зобов'язаний закладати витрати на програму на кожен бюджетний період. Але в Україні може статися що завгодно...
Якщо уряд раптово припинить компенсувати витрати на програму, то позичальник продовжить сплачувати кредит за ставкою 5%, 7% або 9% протягом шести місяців. Після цього підприємець повинен буде погашати свій кредит за ставкою UIRD за 12 місяців. На сьогодні цей коефіцієнт дорівнює 12,68%.
Але навіть це — не єдиний слизкий момент «Доступних кредитів 5-7-9%». Справа в тому, що на реалізацію програми з бюджету виділили доволі обмежену суму — 2 млрд. грн. на 2020-й рік. Це означає, що пільгових кредитів вистачить приблизно на 3,3 тис. підприємців. А бажаючих отримати дешеві позики вже зараз — набагато більше ...
Ситуація з пільговими кредитами 5-7-9% може змінитися в будь-який момент. Тому команда ВСЕПРОГРОШІ нагадує: навіть найуспішніший бізнес не повинен бути єдиним джерелом доходу! Наші фахівці допоможуть сформувати грамотний інвестиційний портфель з урахуванням Ваших цілей і завдань і поточної фінансової ситуації. Записатися на безкоштовну фінансову консультацію можна тут.
-Тайные законы денег, которыми пользуются миллионеры;
-Как получать 30-40% годовых с гарантиями как у банка;
-Как сохранить и приумножить деньги в условиях кризиса.
З жовтня набув чинності закон, який кардинально змінює правила ринку нерухомості. Закон захищає права на об'єкти майбутнього нерухомого майна. Історій, що будівництво розпочато та не закінчено чи будівництво закінчено, але право власності оформити нерухомість не...
16 вересня 2022 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову щодо продажу військових облігацій. Тепер усі громадяни України віком від 18 років можуть самостійно заповнювати заявку на придбання облігацій за допомогою «Дія», тим самим підтримувати українську...
Есть что сказать? Не держите в себе: прокомментируйте: