Фінансова грамотність. Які інструменти допоможуть нею оволодіти?

Фінансова грамотність

Фінансова грамотність. Які інструменти допоможуть нею оволодіти?

Share to Google Plus
Share to LiveJournal
1 комментарий 16,793 просмотров

Зміст:

На жаль, сьогодні говорити про фінансову грамотність населення досить складно: не вкладено в наш менталітет це поняття. А багато хто просто не хочуть розуміти однієї простої істини, що без елементарних навичок управління своїми особистими коштами, вони ніколи не стануть забезпеченими людьми, які не залежать від коливань на валютному ринку, яким не страшні різні кризи в країні і розміри тих пенсій, які можуть виплачувати державні органи.
Саме фінансова безграмотність і є однією з головних причин такого тяжкого рівня життя більшої частини населення. У своїй більшості, всі працюють на те, щоб прогодувати себе і свою сім'ю, і не завжди вистачає грошей навіть на найнеобхідніше, не кажучи про інші блага, які можуть дозволити собі заможні люди.

Але не все так погано і сьогодні вам надається безліч можливостей стати цілком грамотними у фінансових питаннях: вже можна без проблем купити книги з фінансів, їх управлінню, накопиченню, примноженню і т.д. Деякі з нас вже користуються послугами фінансових консультантів і вдало змушують свої гроші «працювати» на себе.
Звичайно, все ще залишається маса людей, які занадто скептично ставляться до цих заходів і прийомів з управління своїми капіталами, але і вони, коли починають бачити результати грамотного фінансового управління своїх друзів, починають інакше мислити і приміряти на себе деякі прийоми.

В процесі оволодіння фінансовою грамотністю, вам необхідно вивчити основи і принципи, взяти їх на озброєння і потім переходити до інструментів фінансової грамотності.

Основи фінансової грамотності

 

 • Грамотний підхід до коштів. В цьому пункті ви повинні повністю змінити своє ставлення до грошей і навчити себе сприймати їх як гнучкий інструмент, яким можна легко і просто управляти, не залежати від грошей, а зробити так, щоб вони працювали на вас і ваш добробут;
 • Облік і ретельне планування своїх фінансових коштів. Тільки за допомогою особистого фінансового плану, який ви можете скласти самостійно або скористатися послугами особистого фінансового консультанта, у вас вийде раціонально управляти всіма своїми доходами і витратами, правильно поставити перед собою цілі, на які необхідно накопичити певну суму грошових коштів. Грамотний підхід до розподілу всіх грошових потоків необхідний для накопичень з метою придбання нерухомості або автомобіля, створення «подушки безпеки», акумулювання капіталу для створення активів, щоб жити на відсотки, і для багатьох інших фінансових життєво важливих завдань;
 • Основи співпраці з фінансовими установами. Сьогодні щоб стати успішним і багатим, необхідно вміти налагоджувати взаємини з банками, страховими компаніями, брокерами та іншими учасниками фінансового ринку, використовувати інструменти для ефективного управління фінансами, заощадження та примноження грошей. З кожним роком все більше і більше людей розуміють всю ефективність роботи з фінансовими установами, і ви повинні навчитися грамотно користуватися всіма наданими можливостями, розуміти, що споживчий кредит — це прямий шлях до бідності, а накопичення грошей допоможе стати багатшими. Завдяки великому вибору всіляких програм і послуг, які є на фінансовому ринку, сьогодні можна починати отримувати доходи з самими мінімальними вкладеннями;
 • Фінансова грамотність включає в себе і розуміння того, що активний спосіб отримання доходу, не буде тривати вічно. Рано чи пізно, вам доведеться піти на пенсію і краще зробити так, щоб до цього моменту у вас були джерела пасивного доходу. А краще не чекати пенсії, а намагатися ще в молодому віці створити джерела пасивного доходу;
 • Інвестиції — це найскладніша, пов'язана з певними ризиками основа фінансової грамотності. Тут необхідно докласти зусиль для того, щоб зрозуміти всі нюанси, які можуть вас очікувати в різних сегментах. І чим вище очікується прибутковість від вкладених інвестицій, тим вище ризики втрати ваших грошей. Ідеальний вихід в цьому випадку — послуги особистого фінансового консультанта, який зможе допомогти вам скомпонувати портфель інвестицій і мінімізувати ризики.

Якщо ви хочете швидше стати успішним і ефективно управляти своїми фінансами, необхідно якомога швидше оволодіти фінансовою грамотністю і навчитися використовувати відповідні фінансові інструменти, які допоможуть стати дійсно фінансово незалежною людиною.
Освоєння фінансової грамотності може включати:

 • Співпраця з вашим особистим фінансовим консультантом, який допоможе придбати необхідні навички управління фінансами, покаже всю ефективність інструментів, якими можна і потрібно користуватися;
 • Самостійне отримання знань. Вам доведеться відвідувати різні курси з фінансової грамотності, вивчати спеціальну літературу, читати книги, написані людьми, які стали багатими, відвідувати різноманітні сайти, головною темою яких і є фінансова грамотність. У будь-якому з цих джерел ви можете зіткнутися з величезною купою непотрібної інформації, але все ж зерна істини і користі ви зможете почерпнути.

Будь-який досвід безцінний. І навіть якщо ви намагаєтеся отримати знання самостійно, методом проб і помилок, це багато чому вас навчить і в кінці кінців, ви зможете стати фінансово незалежним, тобто отримаєте саме те, до чого прагне будь-яка розсудлива людина.
Фінансова незалежність — це той стан, коли ви просто живете, а не приділяєте велику частину свого життя на те, щоб шукати нові джерела доходу: у вас вже є пасивний дохід, який регулярно і постійно приносить вам гроші.

Щоб швидше наблизити цей милостивий стан, необхідно скористатися такими інструментами фінансової грамотності:

 • Познайомтеся з багатою і успішною людиною і спостерігайте за її діями, вчіться у неї, не соромтеся задавати питання. Якщо немає такої можливості, «познайомтеся» з багатими і успішними, просто читаючи книги, які вони написали і якщо дуже захотіти, то можна почерпнути масу корисного і необхідного;
 • Завжди і у всьому економте свої особисті кошти і пам'ятайте, що багатий — це той, хто вміє заробляти, витрачати і заощаджувати. Не потрібно витрачати гроші на те, щоб відповідати чиїмось правилам, будьте собою;
 • Фінансовий план — це дуже важливий інструмент фінансової грамотності і саме від того, є він у вас чи ні, правильно він складений або ж ви підійшли до цього питання абияк, і залежатиме тривалість реалізації ваших цілей і найголовнішої з них — набуття фінансової незалежності. Не можете самостійно впоратися з планом, порадьтеся з фінансовими фахівцями, прочитайте спеціальну літературу. Уже давно психологи довели, що та людина, яка завжди ставить собі плани, планує кожен день, місяць, рік і т.д., стає успішною набагато швидше, ніж той, у якого постійний бардак і повна плутанина.

Якщо у вас є неповнолітні діти, намагайтеся навчати їх усім основним принципам і інструментам фінансового управління і тоді перед вашими нащадками не буде так, як перед вами, стояти питання про багатство, вони вже не будуть боятися фінансових установ і стануть інвестувати свої кошти набагато раніше, ніж ви. А це значить, що вони швидше вас стануть фінансово незалежними.

 

Основи фінансової грамотності

 

Невеликий тест на фінансову грамотність

 

Пропонуємо вам пройти невеликий і простий тест, який допоможе оцінити наскільки вас можна вважати фінансово грамотною людиною.

 1. На вашому рахунку є 10 000 гривень. Ви користуєтеся програмою з капіталізацією, яка дає вам 10% в рік. Скільки буде лежати на вашому рахунку вже через 5 років, якщо ви не будете знімати з нього гроші, а отримані відсотки будуть приєднуватися щороку до суми рахунку:

А) більше ніж 15 000 гривень;
Б) всього 15 000 гривень;
В) менше ніж 15 000 гривень;
Г) без поняття;
Д) не можу підрахувати.

 1. Ставка по вашій інвестиційній програмі становить 10% річних. Рівень інфляції в країні дорівнює 12% протягом року. Чи зміниться купівельна здатність інвестованих в програму грошей через 12 місяців?

А) збільшитися;
Б) залишиться на тому ж рівні;
В) зменшитися;
Г) без поняття;
Д) не можу підрахувати.

 1. Середня дохідність вашого портфеля інвестицій становить 10% річних. Якою має бути загальна сума вашого капіталу, щоб щомісяця отримувати у вигляді пасивного доходу 5 000 гривень, а сума капіталу при цьому не зменшувалася?

А) 50 000 гривень;
Б) 500 000 гривень;
В) 600000 гривень;
Г) без поняття;
Д) не можу підрахувати.

Якщо ви відповіли 1-А; 2-В; 3-В, то, як мінімум, базовими поняттями ви володієте. Якщо ви відповіли неправильно, то вам варто серйозно зайнятися питанням підвищення рівня фінансової грамотності. Інакше завжди знайдуться ті, які захочуть зловжити вашою неписьменністю і таких прикладів, на жаль, дуже багато. З іншого боку, не володіючи основними фінансовими навичками, ви можете взагалі забути про такі поняття як «активи, що приносять пасивний дохід», «фінансова стабільність вашої родини», «впевненість у завтрашньому дні». Як ви розумієте, вся радянська система освіти була спрямована на те, щоб люди працювали на благо батьківщини і власників підприємств, але ніяк не на благо своєї родини.

Золоті правила фінансової грамотності

 

 1. Навчіть себе завжди заробляти більше, а витрачати менше. Коли ви станете спокійно ставитися до цього правила і зрозумієте всю його доцільність, можна говорити про те, що ви зможете стати фінансово незалежною людиною. При цьому важливо починати дотримуватися цього правила якомога раніше;
 2. Погасіть борги і відмовтеся взагалі від споживчих кредитів. Навіть не думайте брати в борг для того, щоб відкрити депозит або інвестувати ці кошти. Протягом усього періоду, поки ваші гроші будуть «працювати», ви самі будете працювати на борги. І в кінцевому підсумку вийде, що ви взагалі нічого не заробили, а ваш пасивний дохід в кращому випадку просто перекрив відсотки по боргах;
 3. Обов'язково ставте перед собою реальні цілі, по конкретно встановленим сумам грошових коштів, строкам виконання свого бажання. Таке планування набагато ефективніше сумбурних дій і кроків, коли ви намагаєтеся втілити в життя ідею, яка щойно прийшла на розум;
 4. Створюйте фінансові резерви і «подушки безпеки» і тоді ви ніколи не скотитеся за межу бідності. Люди, які один раз пройшли цей шлях від злиднів до багатства, занадто добре знають ціну і ту кількість років, які вони витратили на те, чого в кінцевому підсумку домоглися;
 5. При створенні капіталу завжди намагайтеся вкладати ті вільні кошти, які не шкода втратити, особливо в тому випадку, якщо ви пробуєте себе в агресивних інвестиціях;
 6. Для створення накопичень, джерел доходу як активного, так і пасивного, завжди створюйте окремі напрямки і диверсифікуйте ризики — так, навіть при несприятливій економічній ситуації в країні, ви не втратите все;
 7. Завжди ретельно контролюйте те, як ви виконуєте свій фінансовий план, корегуйте його, перенаправляйте свої фінансові потоки і зменшуйте витрати;
 8. Користуйтеся усіма наданими сьогодні інструментами накопичень та управління фінансами — тільки комплексний підхід і сукупність всіх методів, допоможуть швидше перейти до пасивного доходу та фінансової незалежності.

Одним з важливих інструментів фінансової грамотності вважається економія, причому розумна, а не тотальна. Якщо ви думаєте, що відмовляючи собі у всьому, в тому числі і в найнеобхіднішому, і складаючи в банку всі свої доходи ви скоро станете багатим, то ви глибоко помиляєтеся. Раніше вас стане успішним той, хто раціонально вміє робити накопичення, використовує фінансовий план, ставить перед собою розумні цілі і поступово рухається шляхом їх реалізації.

 

Правила фінансової грамотності

 

Не можна забувати і про фінансову дисципліну, від якої багато в чому залежить тривалість вашого шляху до незалежності від грошей. Якщо ви вмієте цінувати свою працю, поважаєте себе і те, як вам дістаються гроші, ви зможете і економити, і розумно витрачати, а значить — швидше зробите все для того, щоб перейти від активного заробітку, до пасивних доходів. Особливо важливо дотримуватися цього принципу в тому випадку, якщо на вас раптово звалюється неочікувана і велика сума грошей і тут ви повинні грамотно її розподілити. Якщо у вас вийде це зробити, значить ви точно йдете шляхом здійснення своєї мрії і поступово набуваєте всі необхідні фінансові навички і знання, стаєте фінансово грамотною, успішною і багатою людиною.

І ще один момент: коли ви станете багатим і благополучним, не тримайте в собі всі знання, а поділіться ними з якомога більшою кількістю людей.
Не забувайте, що добрі справи завжди винагороджуються — іноді навіть дзвінкою монетою, як у випадку з тими людьми, книги яких ви читаєте і вчитеся на їх прикладі ставати багатою і незалежною людиною.

Ще більше про способи і методи ефективного управління особистими фінансами, про те, куди вигідно вкласти гроші, як їх примножити і зберегти дізнайтеся в безкоштовному відеокурсі «Управління особистими фінансами»

Поделиться в соц. сетях

Share to Google Plus
Share to LiveJournal

Получите доступ Бесплатно к видео курсу сейчас и узнайте:

-Тайные законы денег, которыми пользуются миллионеры;
-Как получать 30-40% годовых с гарантиями как у банка;
-Как сохранить и приумножить деньги в условиях кризиса.

Есть что сказать? Не держите в себе: прокомментируйте:

Комментарии Facebook

Читайте также

 • 1555936491-9650

  З 2021 року ФОПи заживуть по-новому?

  «Я не лох! #Save ФОП»... Українські підприємці вийшли на черговий пікет до Офісу президента на початку листопада. Причина протестів та ж сама: законопроекти «РРО та ФОП» №1053-1 і №1073, прийняті Верховною Радою ще 20 вересня 2019...

  Поделиться в соц. сетях

  Share to Google Plus
  Share to LiveJournal

 • 1

  Зміна системи кредитування в Україні: банки зобов'яжуть зробити кредити «прозорими»

  16 жовтня 2019 року президент України підписав закон, що передбачає внесення в законодавство поправок, спрямованих на захист прав споживачів фінпослуг. Як доповнення до окремих законодавчих актів вплинуть на роботу банків, і які преференції отримають від...

  Поделиться в соц. сетях

  Share to Google Plus
  Share to LiveJournal

Коментарі

 • Ярослав | 19 / 11 / 2014

  А як обчислити першу задачку?

  в мене тільки 15000 вийшло (Б)

 • Коментувати

  Name*

  Email

  Website