Зміст:
Потреби дитини в своїх особистих фінансах ростуть разом з її дорослішанням. Але для того, щоб діти правильно порівнювали фінансові можливості батьків, себе і свої бажання, необхідно привчати їх до фінансової дисципліни, причому, чим раніше, тим краще. Дуже часто можна почути скарги і стогони старшого покоління про те, що діти не знають ціну грошам, занадто багато витрачають і у них великі запити. Але ж в цьому винні саме ви, шановні батьки, це ви створили для такого ставлення до грошей з боку дітей, найбільш сприятливі умови. У кожній третій родині прийнято «спонсорувати» дитину з усіх боків: мама дасть копійку, тато додасть, а про бабусь і дідусів, взагалі говорити не варто — вони готові виконувати будь-які забаганки дитини. Навіщо тоді нарікати на таке легке ставлення дітей до фінансів?
У багатьох європейських країнах, діти вчаться поводитися з грошима вже з п'ятирічного віку, причому вони вміють їх не тільки рахувати, але навіть заробляти.
Навчати дітей навичкам грошових відносин можна тоді, коли вони самі проявлять до цього інтерес. Не варто забивати малюкові двох років від роду голову такими поняттями, це занадто рано. А от коли діти вже вміють рахувати, тоді можна приступати до засвоєння основних фінансових знань.
Не повторюйте помилок людей, які обговорюють сімейний бюджет за відсутності дитини — діти повинні знати все, що стосується вашого достатку, і тоді у вас не будуть відбуватися неприємні сцени істерики в магазині, особливо в кондитерському або відділі з іграшками. Поясніть молодшим членам сім'ї, яким чином ви заробляєте гроші, які є обов'язкові суми витрат і скільки ви можете виділити на оплату задоволень всієї родини, а не тільки для задоволення бажань дітей.
Такі розмови закладають хорошу базу фінансової освіти, і дитина з дитинства почне розуміти, що таке гроші, як правильно потрібно розподіляти бюджет, як розумно економити і відкладати.
Це корисно і повчально і так само як і розмови про фінансове становище сім'ї, принесе свою користь.
Дитячі психологи рекомендують починати відмовляти вже з двох або трирічного віку. При цьому ви повинні не просто говорити дитині «ні», а й аргументувати, пояснювати, чому так, а не інакше. Паралельно з цим, відмови готують дітей до того, що в недалекому майбутньому їм доведеться самим заробляти для задоволення своїх бажань. Діти в сім'ях, де їм ніколи не буває відмови, дуже рано втрачають інтерес до життя і виростають егоїстами, вони ні до чого не прагнуть і ведуть паразитичний спосіб життя.
Вже з п'яти — шестирічного віку можна відправляти дитину за покупками в магазин. Такі самостійні походи допоможуть дітям навчитися робити вибір на користь якості і більш оптимальної ціни товару, вони набувають і навички фінансової грамотності, починають розбиратися в методах продажів і вміють розставляти пріоритети. Плюс до всього, ви можете зробити все так, що решта від покупок — це заробітна плата дитини, за те, що він виконав цей обов'язок. І це також корисний навик в питанні про те, як навчити дітей заробляти гроші.
Ось тут багато батьків роблять велику помилку: щоб їхня дитина не виглядала неповноцінно на тлі більш заможних однокласників, вони починають їй видавати занадто великі суми. Це прямий шлях до того, що ваша дитина ніколи не буде цінувати гроші.
Слід правдиво і чітко пояснити дитині, що великих грошей їй не бачити, тому що є маса статей витрат, на які йде сімейний бюджет. Але є вихід, яким ви відразу вб'єте кілька зайців. Якщо дитина хоче володіти великими сумами кишенькових грошей, нехай заробляє. Наприклад: проявив ініціативу (але не з вашої вказівки) і помив посуд, прибрав у квартирі — видадіть преміальні, почав краще вчитися — також заслуговує нагороди. Переборщувати з такими методами не варто, інакше ризикуєте повністю перебудувати свої відносини з власною дитиною в площину «увечері стільці, вранці гроші».
Вивести середню величину кишенькових грошей для дитини не складно. Приміром, у вас син 8 років. Зрозуміло, що в школі він захоче купити булочку або цукерку, яку-небудь дрібницю. У середньому, можна виділяти по 5 гривень в день, значить, на тиждень йому потрібно 25 гривень, причому цю суму потрібно видавати на початку тижня і всю відразу. При цьому поясніть, що це на весь тиждень і більше він не отримає ні копійки до наступного тижня і нехай тепер думає — все витратити відразу або ж поступово, кожен день купуючи щось смачне або потрібне.
З віком, розмір кишенькових грошей збільшується, але перш ніж видавати великі суми, суворо стежте за потребами дітей і завжди виходьте з можливостей свого сімейного бюджету.
Дитячі психологи рекомендують довіряти дітям і не контролювати їх витрати занадто суворо. Звичайно в тому випадку, якщо діти не були раніше помічені в покупці цигарок або ще чогось гірше. Коли ваше чадо прийшло додому і «обрадувало» вас про те, що намічається шкільна вечірка і потрібна якась сума, для початку зателефонуйте іншим батькам і уточніть достовірність даних.
Чим раніше дитина зрозуміє, що гроші — це те, що приходить у сім'ю в результаті праці батьків, тим поважніше вона буде ставитися і до фінансів, і до самих батьків. Коли у дітей формуються такі поняття, вона знає, що без грамотних і розумних фінансових відносин неможливо бути успішною людиною.
Це, що стосується привчання дитини до грошових відносин. Коли такі «підготовчі роботи» проведено, можна приступати і до прищеплення навичок заробітку.
В європейських країнах, діти з різних сімей — заможних і не дуже, вже років з 7 — 8 починають заробляти собі на кишенькові витрати. І це правильно, адже таким чином вони цінують працю і знають, що гроші просто не дістаються. У нас в країні, батьки носяться зі своїми чадами дуже довго і навіть навчання в інституті оплачують, весілля влаштовують і відправляють відпочивати на моря.
Нехай дитина роздає листівки, допомагає сусідці доглянути за її дитиною, миє машину сусіда і т.д. Варіантів маса, головне, щоб дитина сама проявила ініціативу, а не ви її примушували працювати.
Запорукою того, що у вас виросте фінансово грамотна і відповідальниа дитина, стане прищеплення їй поняття взаємозв'язку між способом життя і її особистим бюджетом, між помилками в грошовому плані і наслідками таких вчинків.
Тут вам потрібно набратися терпіння і займатися з дитиною. Почніть з того, щоб ваша дитина описала своє бажане майбутнє: ким хоче стати, де жити, який будинок і автомобіль у неї буде. Всі мрії конспектуємо, але не коментуємо.
Тепер разом сідайте біля комп'ютера, і нехай дитина самостійно знайде низький, середній і високий рівень заробітної плати на сьогодні у представників тієї професії, яку вона хоче отримати. При цьому обов'язково зверніть увагу, що найнижчий рівень оплати праці у фахівців початківців, а найвищий — у досвідчених професіоналів. Такого роду відкриття, змусить дітей запам'ятати цей момент, і вони будуть намагатися швидше пройти «курс молодого бійця» в своїй кар'єрі і стати більш досвідченим працівником.
Потім покажіть дитині, у скільки обійдеться їй утримування її майбутнього будинку, самої останньої моделі джипа і т.д. Сюди ж можна вносити і ваші витрати на сім'ю і дітей, покупки тих речей, які необхідні всім дітям і це стане наочним прикладом того, що настане, коли в її родині буде поповнення.
Всю суму грошей, яка у вас виходить від майбутніх витрат, порівняйте з майбутніми доходами і виділіть різницю, яка може бути як з плюсом, так і з мінусом. І ось тепер, нехай дитина сама зробить висновки і розповість вам про них. Нам здається, що вони будуть правильні, і вона зрозуміє, що без праці ніякого будинку або джипа не буде.
Уникнути такої неприємної ситуації, як дитяча крадіжка грошей, можна тільки в тому випадку, якщо у вас нормальні і довірчі відносини з дитиною. У багатьох сім'ях допускається найбільша помилка у вихованні: «ти малий, твоєї думки не питають, не сунь свого носа ...». Ці фрази часто можуть звучати, плюс до всього, ви не дозволяєте дітям брати участь в обговоренні сімейного бюджету, не пояснюєте їм важливість і цінність грошей. Іншими словами, дитина просто не може отримати таку потрібну інформацію і чинить не зовсім гарно, не розуміючи, як ви заробляєте гроші, і що вам доводиться для цього робити.
Другою причиною дитячої крадіжки грошей буває і неуважність батьків до дітей, і такий поганий вчинок дитина робить тому, що хоче привернути увагу. І тут вона прекрасно розуміє що робить, адже ви їй завжди відповідаєте на її прохання провести разом вихідні, що у вас робота і потрібно заробляти. Значить, для того, щоб привернути увагу і вашу любов, їй потрібно відібрати у вас цінність — гроші.
У будь-якому випадку, незалежно від причин, що спонукали дітей вчинити крадіжку, якщо це сталося вперше, не кричіть, не лайте, а просто сядьте і поговоріть, з'ясуйте всі мотиви. Якщо причини в вас — вибачіться і зробіть висновки, тут тільки ваша вина, що малюк пішов на такий «злочин».
Якщо дитиною рухало бажання швидше отримати іграшку, на яку ви не дали їй грошей, то покарайте її і забороніть щось, що вона більше всього любить. Не забудьте ще раз поговорити з дитиною про розподіл сімейного бюджету і покажіть їй заплановані для нього статті витрат, через які ви ПОКИ не можете виконати її мрію. Покажіть, що ви про це пам'ятаєте і як тільки з'явиться можливість і засоби, обов'язково її порадуєте. Якщо вік дитини дозволяє, можна запропонувати їй заробити гроші, а не чекати покупки з вашого боку.
Обов'язково потрібно розібратися і в такому питанні, як — це була ініціатива дитини або її напоумили друзі. Якщо вона сама просто піддалася хвилинній слабкості, то тут можна використовувати покарання у вигляді позбавлення чого-небудь. А от у випадку тиску з боку дітей, вже потрібно вживати заходів: ваша дитина піддається впливу ззовні і цей вплив можуть надавати сторонні люди. Тому слід поговорити з нею, пояснити всі негативні наслідки для неї, якщо вона буде прислухатися до чужої думки, йти на поводу або діяти заодно. Краще опишіть все в яскравих фарбах, так швидше доходить. Але ніколи потім, не здумайте згадувати цей випадок і докоряти їм дитину, якщо прецедентів більше немає. Інакше ви можете підірвати віру підлітка в себе, і він почне в усьому діяти наперекір. Ваша щира віра у можливості своєї дитини послужить відмінним стимулом для неї, і вона з більшою охотою почне пізнавати весь світ, освоювати навички спілкування і відносин, буде прагнути до кращого і благополучного життя.
Виховання наших дітей вимагає від нас — від батьків, достатніх зусиль, часу і терпіння. Вимагає з нашого боку також уваги і віри в своїх дітей. На жаль, система освіти в школах не передбачає фінансову освіту, тому навички управління особистими фінансами ваші діти зможуть освоїти лише вдома. Діти будуть вчитися, спостерігаючи за вами і беручи участь в обговоренні фінансових питань сім'ї. Ваш особистий приклад може дозволити вашим дітям досягти успіху в дорослому житті, а може навпаки відбити всяке бажання дитини процвітати. Все залежить від того, яким буде ваш особистий приклад, чому саме і як ви будете навчати своїх дітей. Реальну допомогу в ефективному вирішенні цих та інших питань ви отримаєте, вивчивши і застосувавши на практиці рекомендації з безкоштовного відео курсу «Як виховати успішну та фінансово-грамотну дитину?»
-Тайные законы денег, которыми пользуются миллионеры;
-Как получать 30-40% годовых с гарантиями как у банка;
-Как сохранить и приумножить деньги в условиях кризиса.
З жовтня набув чинності закон, який кардинально змінює правила ринку нерухомості. Закон захищає права на об'єкти майбутнього нерухомого майна. Історій, що будівництво розпочато та не закінчено чи будівництво закінчено, але право власності оформити нерухомість не...
16 вересня 2022 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову щодо продажу військових облігацій. Тепер усі громадяни України віком від 18 років можуть самостійно заповнювати заявку на придбання облігацій за допомогою «Дія», тим самим підтримувати українську...
Есть что сказать? Не держите в себе: прокомментируйте: