Медична реформа в Україні: об'єктивно і без емоцій

Медреформа

Медична реформа в Україні: об'єктивно і без емоцій

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Комментариев нет 5,506 просмотров

Нещодавно портал «ВСЕPROГРОШІ» докладно розглядав свіжу пенсійну реформу. Але 2017-й запам'ятався українцям також іншим «сюрпризом» від держави: новиною про багатоступеневу медичну реформу. Її перший етап стартував 1 січня 2018-го.

Про медичну реформу вже багато говорили і писали. Як поганого, так і доброго (поганого, звичайно, набагато більше :). Ми вирішили розібратися в майбутніх нововведеннях: об'єктивно, без емоцій і різких оцінок. Сьогодні тривалість життя українців одна з найнижчих в Європі: 104 місце серед 183 країн! Тому грамотна медична реформа Україні потрібна як повітря. Питання лише в її якості і способах реалізації...

Що зміниться після медреформи? Плюси і мінуси 

Медреформа

З'явиться безкоштовний для пацієнтів перелік ліків і медпослуг 

«+» Те, що входить в цей перелік, на 100% оплачує держава. Перелік уніфікований для всієї України (і для мегаполісу, і для села). Нам обіцяють, що обсяг «безкоштовностей» після реформи буде ширше, ніж зараз. І туди увійде не «екзотика», а те, з чим люди найчастіше звертаються до лікарень:

  • лікування травм і отруєнь;
  • знеболювання при сильних болях;
  • термінові операції в результаті ДТП;
  • спостереження вагітності;
  • дитячий терапевт;
  • оформлення довідок і «лікарняних»;
  • направлення до вузьких спеціалістів.

Абсолютно безкоштовними для пацієнта залишаться первинні аналізи. Наприклад: ЕКГ, загальний аналіз крові та сечі, швидкий тест на ВІЛ і гепатит. З 2018-го року Кабмін повинен щороку переглядати перелік медпослуг і ліків, за які буде платити держава. На реалізацію БЕЗКОШТОВНИХ для пацієнта заходів обіцяють виділяти не менше 5% ВВП.

Медреформа

На жаль, в останні роки медицина в Україні залишалась безкоштовною тільки в Конституції. Кожен другий українець відкладає лікування або відмовляється від нього через брак грошей. А 90% ліків українці купують за власні кошти...

«-» Після реформи те, що не увійшло в безкоштовний список, пацієнти мають офіційно оплачувати з власної кишені. Чітких тарифів на платні медпослуги досі немає. Поки в нього точно потрапила пластична хірургія і доросла стоматологія. Ольга Богомолець (жорсткий критик медреформи) оприлюднила на своїй сторінці в Facebook приблизні розцінки: видалення каменю з жовчного міхура — 39 тис. грн., один день реанімації в Інституті нейрохірургії — 10 тис. грн. Наскільки об’єктивні ці цифри, ми дізнаємося вже в цьому роціJ.

Існує ще одна проблема. Скласти загальну таблицю тарифів на медпослуги (від складних операцій до простих аналізів) вкрай складно. За роки незалежності українська медицина глибоко пішла в тінь. Навіть найпростіша операція з видалення апендициту коштує по-різному: в різних регіонах і у різних лікарів.

Все, що не входить до гарантованого переліку, буде покриватися за рахунок інших джерел 

«+» «Інші джерела» — це не тільки гроші пацієнтів. Це і держпрограми, і кошти місцевого бюджету, і медичне страхування, і спеціальні фонди.

«-» З усіх джерел українці поки мають тільки добровільне медичне страхування і ... особисті накопичення.

Українці можуть самі обирати місце лікування і лікаря 

Місце лікування тепер не залежить від адреси реєстрації пацієнта. Це може бути державна поліклініка, приватна клініка чи власна практика. З сімейними лікарями укладатимуть прямі договори (документ називається «декларація про обслуговування»). З цього моменту держава починає платити лікарям гроші за пацієнта (370 грн. на рік).

«+» Лікаря можна змінити в будь-який момент і скільки завгодно раз. Обраний Вами лікар не має права відмовити в підписанні договору, якщо пацієнтів у нього менше норми (2000 осіб).

«-» Не зрозуміло, за якими критеріями обирати «свого» лікаря. А ще, якщо Ви захворіли в іншому місті, звернення до «стороннього» лікаря точно буде платним.

Сімейний лікар надаватиме направлення до вузького спеціаліста 

«+» Якщо до вузького спеціаліста (наприклад, невропатолога) пацієнт потрапляє за напрямом «свого» сімейного лікаря, то вартість лікування і медпрепаратів відшкодує держава. А візити до окремих фахівців (гінеколога, психіатра) бюджет оплатить навіть БЕЗ сімейного лікаря. Крім того, уряд обіцяє, що після перенавчання більшу частину послуг вузьких фахівців зможуть надавати самі сімейні лікарі.

«-» Якщо Ви звернетеся до окуліста або гастроентеролога «від себе», то Вам доведеться сплачувати за їх послуги. Держава виділятиме гроші не на лікарню, а на кожного «реального» пацієнта. Раніше розмір фінансування залежав від кількості і зайнятості ліжок в лікарні. З 2018-го — від кількості пацієнтів.

«+» Теоретично, новий підхід повинен змусити лікарів постійно підвищувати свою кваліфікацію і конкурувати між собою. Менше пацієнтів у лікаря — менше його заробіток. Уляна Супрун, в.о. Міністра охорони здоров'я України, сформулювала це так: «Ми платитимуть за те, що нас лікують, а не за те, що ми в лікарні».

«-» Якась частина лікарень буде зайвою. Адже якщо можна обирати БУДЬ-ЯКОГО лікаря, то, швидше за все, люди орієнтуватимуться на великі міста і лікарні з кращою якістю обслуговування. А що станеться з тими лікарями, які працюють в селах або віддалених містечках? Наприклад, вони зберуть 500 пацієнтів замість нормативних 2000? Причому, не з вини лікарів, а через низьку щільність населення?

Творці реформи обіцяють, що погано оснащені і мало завантажені лікарні перепрофілюють під діагностичні та реабілітаційні центри або хоспіси.

Історії хвороби зберігатимуться в єдиній електронній системі 

Медреформа

В системі E-Health зберігатимуться дані про лікарів (їх досвід, освіта, середня тривалість консультацій, частота відмови серед пацієнтів і багато іншого). На основі цієї інформації з часом з'являться об'єктивні рейтинги лікарів. В E-Health зберігатиметься і історія хвороби, діагнози і результати обстежень. І навіть схема лікування і рецепти ліків, які призначав пацієнту лікар.

«+» Система E-Health дозволить уніфікувати інформацію про здоров'я пацієнтів і більш якісно вести історії хвороби.

«-» Переносити дані в базу повинні ті ж лікарі. І поки незрозуміло, як все це буде реалізовано на практиці.

Між державою, медичними та українцями з'явиться посередник — Національна служба здоров'я України (НСЗУ) 

«+» НСЗУ виступатиме оператором, який укладає договори з медичними закладами та лікарями ФОП. Грошей на рахунках нового органу не буде. Кошти зберігатимуться в держбюджеті на казначейських рахунках. Діяльність НСЗУ контролюватиме Державна аудиторська служба, Рахункова палата, Національне антикорупційне бюро і Нацагентство з питань запобігання корупції. НСЗУ буде оплачувати безкоштовні для пацієнта послуги (в тому числі, невідкладну і паліативну допомогу) і повертати аптекам гроші за ліки через реімбурсацію.

«-» Проте, існує велика ймовірність корупції та зловживань.

Впровадять страхову медицину 

Сьогодні обов'язкове медичне страхування в Україні знаходиться в підвішеному стані. Але реалізувати медреформу без переходу на ОМС не вийде. Планують, що цільові страхові внески на медицину стягуватимуться з і з доходів українців, і з їх роботодавців.

«+» За рахунок страхових внесків покриватимуться витрати на платні медичні послуги. Система ОМС і ДМС прекрасно себе зарекомендувала в багатьох країнах.

«-» Чітких пропозицій щодо того, як буде впроваджуватися медичне страхування, немає. У Кабміні відмовилися від ідеї обов'язкової страхової медицини. Адже через підвищення ЄСВ повне навантаження ляже на бізнес. Який поки що не готовий нести додаткові витрати.

Але вже зараз на ринку можна знайти хороші варіанти ДМС від надійних страхових компаній. Добровільне медичне страхування дозволяє отримати якісну багатопрофільну медичну допомогу та компенсацію витрат на препарати і в приватних, і в державних лікарнях. Будь-яка програма ДМС розробляється індивідуально під кожного.

З огляду на те, що медреформа вже почалась — варто розглянути добровільне медичне страхування як «подушку безпеки» на час перехідного періоду.

Медреформа

Особиста думка 

Медична реформа в Україні виглядає «сирою» і непродуманою ... Притому її перший етап вже почався! Не дивно, що проект реформи викликав бурю обурення як серед медиків, так і серед пацієнтів. Але, на думку команди порталу «ВСЕPROГРОШІ», навіть така «недореформа» краще, ніж нічого ...

Тим більш, що для «перехідного» етапу на ринку є такий зручний інструмент як добровільне медичне страхування.

Замовити безкоштовну консультацію на тему вибору оптимальної програми ДМС Ви можете тут. Сподіваємося, що стаття була Вам корисною. І будемо вдячні за зворотній зв'язок в коментарях! Тема цікава і неоднозначна.

 

Поделиться в соц. сетях

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki

Получите доступ Бесплатно к видео курсу сейчас и узнайте:

-Тайные законы денег, которыми пользуются миллионеры;
-Как получать 30-40% годовых с гарантиями как у банка;
-Как сохранить и приумножить деньги в условиях кризиса.

Есть что сказать? Не держите в себе: прокомментируйте:

Комментарии Facebook

Читайте также

  • Инвестиции в недвижимость

    Інвестиції в нерухомість

    З жовтня набув чинності закон, який кардинально змінює правила ринку нерухомості. Закон захищає права на об'єкти майбутнього нерухомого майна. Історій, що будівництво розпочато та не закінчено чи будівництво закінчено, але право власності оформити нерухомість не...

    Поделиться в соц. сетях

    Share to Google Buzz
    Share to Google Plus
    Share to LiveJournal
    Share to MyWorld
    Share to Odnoklassniki

  • 630309e12fb4f8.19773444

    Як придбати військові облігації через програму “Дія”

    16 вересня 2022 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову щодо продажу військових облігацій. Тепер усі громадяни України віком від 18 років можуть самостійно заповнювати заявку на придбання облігацій за допомогою «Дія», тим самим підтримувати українську...

    Поделиться в соц. сетях

    Share to Google Buzz
    Share to Google Plus
    Share to LiveJournal
    Share to MyWorld
    Share to Odnoklassniki

Отправить ответ

  Subscribe  
Notify of