«На свій страх та ризик» або маржинальна торгівля на фондовому ринку

margin_trading-min-1280x720

«На свій страх та ризик» або маржинальна торгівля на фондовому ринку

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Комментариев нет 833 просмотров

Той, хто цікавиться сферою біржового інвестування напевно стикався з таким поняттям як маржинальна торгівля. Не секрет, що будь-яка пов'язана з інвестиціями діяльність містить ризик, але зараз мова піде про один з найбільш ризикованих інструментів роботи на фондовому ринку. Ми не закликаємо вдаватися до маржинальної торгівлі, але дотримуючись принципу «попереджений, значить озброєний», вирішили познайомити вас з цим видом заробітку, адже будь-яке рішення повинно бути обдуманим, а значить базуватися на розумінні принципів роботи фінансових інструментів.

Що таке маржинальна торгівля?

Маржинальною називається торгівля цінними паперами із залученням позикового капіталу, який в термінології біржового ринку називають «кредитним плечем». Взагалі кредити – невід'ємна частина нашого життя і є нормальною практикою. До позик вдаються фізичні особи, дрібний та середній бізнес, найбільші міжнародні корпорації. Бізнес таким чином намагається збільшити оборот (прибуток) від виробництва та реалізації більшої кількості товарів або послуг.

На фондовому ринку все так само: скориставшись кредитом, інвестор може збільшити свій капітал, здійснити операцію й заробити набагато більше, ніж в разі використання тільки своїх коштів. «Кредитне плече» у вигляді грошей або цінних паперів гравець фондового ринку отримує від свого брокера. За додаткові кошти він може купити більшу кількість акцій, ніж дозволяє наявний у нього капітал. У такому випадку говорять про відкриття так званих «довгих» позицій. А якщо інвестор бере в кредит безпосередньо цінні папери, він відкриває «короткі» позиції, щоб заробити не на зростанні біржового ринку, а на його падінні або на зниженні вартості окремих акцій.

2

Маржинальні угоди з «довгими» позиціями

Розглянути цей вид угоди краще на прикладі. Припустимо, у інвестора є 20 000 грн. і на ці гроші він може придбати 20 акцій за ціною 1000 грн. Оскільки мова йде про зростання ринку, припустимо, що через 2 тижні, ціна піднялася до 1100 грн. Продавши все акції, інвестор заробить 1100×20 = 22 000 грн., і його прибуток складатиме 2000 грн. Якщо ж він скористається «кредитним плечем» й додасть до власних коштів, наприклад, 60 000 грн., то зможе купити ще 60 акцій, і його заробіток за цей же самий час складе: 1100×80-1000×80 = 8000 грн. Звичайно, потрібно ще віддати борг брокеру, причому з відсотками, тому прибуток буде трохи меншим від того, що наведений в розрахунках, але порядок цифр залишиться таким же.

У номенклатурі фондового ринку існує таке поняття як «рівень плеча», під яким слід розуміти співвідношення між власними та позиковими коштами. Наприклад, якщо рівень плеча дорівнює 4, то інвестор за рахунок брокерського кредиту збільшив свій капітал в 4 рази. Ставка маржинального кредитування може бути виражена в грошовому еквіваленті або в цінних папера – все залежить від тарифного плану брокера. Комісія за користування кредитом стягується після кожних торгів пропорційно періоду, протягом якого утримується позиція.

Робота з «короткими» позиціями

Як ми вже зазначали, заробіток на падінні акцій називається маржинальною торгівлею за «короткими» позиціями. Стосовно цього виду угод часто вживають вираз: «шортити акції» – від англійського «short» (короткий). Як це працює?

Суть роботи з «короткими» позиціями полягає в тому, що інвестор бере в кредит у інвестора цінні папери і тут же їх продає, знаючи, що вони падають в ціні. Потім він чекає, коли акції ще більше просядуть, купує їх за нижчою ціною та повертає брокеру, а різницю між вартістю продажу та покупки забирає собі.

Специфіка цього виду інвестування полягає в тому, що не будь-який цінний папір можна «зашортити», а також в тому, що не завжди у брокера можуть бути в наявності «короткі» позиції. У картці кожної акції можна знайти пункт, в якому вказується, чи дозволені по ній short-продажі, а клієнтів брокери ділять на дві категорії по групі ризику. Для учасників ринку зі стандартним та підвищеним фактором ризику пропонується різний перелік доступних «шортів», причому у кожного кредитора цей список індивідуальний.

«Короткі» позиції так само, як і довгі, тарифікуються згідно ставок видачі маржинальних кредитів. Незважаючи на деяку складність механізму відкриття «шортів», операції виконуються дуже швидко через брокерські біржові термінали. В період інтенсивного руху акцій можуть виникнути ситуації, коли цінних паперів у брокера може не бути, тому не завжди є можливість заробити на обвалі ринку, навіть якщо інвестор його передбачав.

3

Як відбуваються маржинальні угоди

Маржинальні операції повністю автоматизовані. Вони нагадують овердрафт, коли інвестор бачить ліміт на своїй кредитній карті та будь-коли може ним скористатися. Для відкриття «довгої» угоди (у будь-якого брокера) необхідно вказати обсяг грошових коштів, що перевищують власний капітал, і операція пройде автоматично. Для «короткої» операції просто потрібно почати продавати акції, навіть якщо їх на рахунку ще немає. Цінні папери в якості кредиту автоматично перейдуть від брокера та миттєво будуть продані на фондовому ринку.

При укладанні short-угод отриманий кредит буде відображений у вигляді негативного залишку акцій. При роботі за «довгими» позиціями з плечем мінусові значення будуть виражені в грошовому еквіваленті. Слід зазначити, що при здійсненні операцій на ринку спочатку будуть використовуватися власні кошти інвестора, тому йому не обов'язково відкривати угоду з максимальним кредитним плечем. Є також опція відмови від можливості маржинальної торгівлі, активувати яку можна на етапі відкриття брокерського рахунку, не підписуючи договір про надання позики.

Навіть при відсутності можливості брати кредит інвестор може зіткнутися з виникненням «технічної» маржі. Така ситуація виникає, коли у гравця фондового ринку на рахунку зовсім немає грошей. В цьому випадку йому автоматично надається невелике кредитне плече, яке у вигляді від'ємної комісії відбивається в брокерському рахунку. Лякатися цього не варто, тому що розмір таких комісійних зовсім не великий й не може вплинути ні на рівень прибутку, ні на витрати інвестора.

4

Ризики маржинальної торгівлі

Всякі угоди, де використовуються кредитні кошти, відносяться до категорії підвищеного ризику. Слід чітко усвідомлювати, що, так чи інакше, доведеться повертати брокеру кредит з відсотками, а в разі невдачі всі втрати ляжуть виключно на ваш капітал. Брокер залишається у виграші при будь-яких розкладах, але ви можете втратити все.

Особливо небезпечними є угоди за «короткими» позиціями через непередбачуваність ринку, що падає. Прогоріти на них дуже легко, і це точно не варіант для інвестора-початківця. Команда «Все Pro Гроші» не рекомендує вам вдаватися до маржинальної торгівлі, доки не сформуєте портфель з консервативних інструментів та не отримаєте досвід при роботі з ними. Лише отримуючи протягом тривалого часу стабільний дохід за операціями з підконтрольними ризиками, ви зможете усвідомлено приймати рішення по роботі на фондовому ринку. А стратегії щодо формування інвестиційного портфеля можна отримати на нашій безкоштовної консультації.

Поделиться в соц. сетях

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki

Получите доступ Бесплатно к видео курсу сейчас и узнайте:

-Тайные законы денег, которыми пользуются миллионеры;
-Как получать 30-40% годовых с гарантиями как у банка;
-Как сохранить и приумножить деньги в условиях кризиса.

Есть что сказать? Не держите в себе: прокомментируйте:

Комментарии Facebook

Читайте также

  • Инвестиции в недвижимость

    Інвестиції в нерухомість

    З жовтня набув чинності закон, який кардинально змінює правила ринку нерухомості. Закон захищає права на об'єкти майбутнього нерухомого майна. Історій, що будівництво розпочато та не закінчено чи будівництво закінчено, але право власності оформити нерухомість не...

    Поделиться в соц. сетях

    Share to Google Buzz
    Share to Google Plus
    Share to LiveJournal
    Share to MyWorld
    Share to Odnoklassniki

  • 630309e12fb4f8.19773444

    Як придбати військові облігації через програму “Дія”

    16 вересня 2022 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову щодо продажу військових облігацій. Тепер усі громадяни України віком від 18 років можуть самостійно заповнювати заявку на придбання облігацій за допомогою «Дія», тим самим підтримувати українську...

    Поделиться в соц. сетях

    Share to Google Buzz
    Share to Google Plus
    Share to LiveJournal
    Share to MyWorld
    Share to Odnoklassniki

Отправить ответ

  Subscribe  
Notify of