Накопичувальний рівень пенсії: чому це не працює в Україні?

16

Накопичувальний рівень пенсії: чому це не працює в Україні?

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Комментариев нет 1,883 просмотров

Перехід до другого рівня пенсійної системи (її накопичувальна частина) відкладався вже неодноразово.  Не став винятком і 2019 рік.  Вкотре «запуск другого ступеню» перенесли на невизначений термін.

Нагадаємо, що сьогодні в Україні з трьох рівнів пенсійної системи поки працюють два: солідарний (22% ЄСВ) і добровільно-накопичувальний (добровільні відрахування українців в НПФ).  А ось другий рівень (обов'язково-накопичувальний) в нашій країні, схоже, з'явиться тільки після виборів.

Рис. 5

Цікаво, що накопичувальний рівень пенсійного забезпечення в Україні існує з 2003 року.  Саме тоді в силу вступив Закон України «Про недержавне пенсійне забезпечення».  За 16 років було створено понад 80 НПФ, а на їх рахунки залучено сотні мільйонів гривень.

Але не було зроблено головного: другий рівень пенсійного страхування так і не закріпили на законодавчому рівні.  Звичайно, накопичувальну частину пенсії кожен українець може формувати самостійно.  Однак «дорослий» варіант другого рівня передбачає ОБОВ'ЯЗКОВІ відрахування з фонду заробітної плати.

На жаль, українська нація швидко старіє.  У 2009 році питома вага пенсіонерів у загальній чисельності населення становила 26%, а до 2050 року вона зросте вже до 38%.  Іншими словами, якщо раніше на 10 працездатних українців припадало 4 пенсіонера, то до 2050 року це співвідношення вже буде виглядати як 10:8!

Рис. 6

 Як накопичувальний рівень пенсії повинен працювати в Україні?

Чіткого плану, на жаль, немає й досі.  Передбачається, що спочатку ми будемо віддавати на накопичувальну пенсію 2% свого заробітку.  З кожним роком розмір внеску буде зростати на 1%.  До тих пір, поки відсоток відрахувань не досягне 7%.

З урахуванням українських реалій цей додатковий збір може стати останньою краплею... Тому, можливо, уряд зробить «хід конем»: поетапно зменшить розмір ПДФО (наприклад, з 18% нинішніх до 15%), направляючи «звільнені» кошти в НПФ.  Крім того, в 2022—2023 рр., можливо, буде, нарешті, скасований військовий збір.

Хто повинен стати учасником накопичувальної системи?

Якщо на момент прийняття закону до пенсії залишиться 10 років і менше (ми маємо на увазі пенсію за віком), то робити відрахування на накопичення Вам вже необов'язково.

 Важливий момент!  Вік виходу на пенсію в солідарній і накопичувальній системі визначається за одними і тими ж правилами!

 Куди прямуватимуть накопичення?

Пенсійними накопиченнями будуть займатися НПФ.  Обрати недержавний пенсійний фонд для зберігання «другий» пенсії Ви можете самостійно.  Якщо цього не зробити вчасно, тоді фонд обирає роботодавець.  Але майбутній пенсіонер в будь-який момент може «перекласти» свої гроші в інший НПФ.

Гроші кожного українця будуть враховуватися на персональному пенсійному рахунку до досягнення ним пенсійного віку.

 Як отримати свої накопичення?

Учасник накопичувальної системи буде отримувати відразу дві пенсії з двох джерел.

Рис. 7

Попередньо уряд пропонує два варіанти отримання: одноразова виплата або довічний ануїтет.

Ануїтет

Ануїтет (щомісячну виплату) буде здійснювати страхова компанія.  Ту чи іншу страхову обирає сам майбутній українець.  В момент виходу на пенсію він повинен підписати договір страхування довічної пенсії з СК.  І повідомити в ПФ або НПФ про свій вибір.

Точний розмір «другий пенсії» буде розраховувати та ж сама страхова компанія.  Конкретна цифра залежить від суми накопичених коштів, інвестдоходу і середньої тривалості життя для жінок і чоловіків.

 Одноразова виплата

У деяких випадках накопичені на рахунку гроші можна буде зняти однією сумою.  Список таких випадків поки ще не затверджений.  Імовірно сюди включать:

  • виїзд за межі України на постійне місце проживання;
  • успадкування (у разі смерті учасника накопичувальної системи «раніше терміну»).  До речі, в будь-який момент Ви можете призначити одного або декількох спадкоємців.  Причому, це може бути хто завгодно (не тільки найближчі родичі);
  • форс-мажор (важка хвороба, наприклад).

Якщо заповіту немає, то гроші на накопичувальному рахунку успадковуються за звичайною схемою.

 Чому накопичувальний рівень не працює в Україні?

  1. Не зрозуміло, в які інструменти інвестувати «відкладені» українцями гроші

Якщо створити окремий державний фонд і вкладати гроші виключно в ОВДП — це буде не реформа, а фінансова піраміда.  Виводити гроші за кордон для інвестування в закордонні інструменти в умовах слабкої української економіки — теж варіант сумнівний.

Експерти вважають, що якби Україна впровадила накопичувальну систему страхування 10 років тому, вона б уже зібрала більше фінансових ресурсів, ніж усі отримані за цей час кредити від МВФ.

  1. Дефіцит солідарної пенсійної системи або додаткове навантаження на бізнес і працюючих

Звідки з’являться гроші на накопичувальну пенсію?

Можна, наприклад:

  •  В теперішній економічній ситуації і той, і інший варіант утопічний.  Перший спосіб збільшить дефіцит коштів в ПФ для виплат поточних пенсій.  Другий — змусить «піти в тінь» ще більшу частину працюючих.
  1. Немає відповідних законів

Досі не прописана законодавча база, необхідна для запуску другого рівня ПС.  А та, що є, не затверджена Верховною Радою.  Наприклад, накопичення в НПФ і страхових компаніях нічим не захищені на законодавчому рівні.

І насправді, це досить серйозна проблема!

В Україні немає жорсткого нагляду за платоспроможністю небанківських фінансових установ (наприклад, НПФ або страхових компаній).  Відповідно, ці інструменти НЕ МОЖНА використовувати як інструменти для акумулювання пенсійних накопичень.

Вирішити проблему можна двома способами:

  • створити спеціальний резерв в держбюджеті;
  • поширити захист фонду гарантування вкладів на небанківські фінустанови.

І той, і інший варіант в теперішній економічній ситуації, звичайно, виглядають нереалістичноJ.

Чи можна обійти цей момент?  Можна, якщо повністю довірити збереження пенсійних накопичень державі.  А в нашій країні це в будь-який момент може скінчитися націоналізацією грошей.

Рис.8

 Накопичувальна пенсія в інших країнах

Накопичувальний рівень пенсійної системи сьогодні використовують 24 країни.  Наприклад, Латвія, Естонія, Казахстан, Угорщина, Польща, Болгарія, Хорватія.  У трьох із цих країн активи накопичувального рівня знаходяться під управлінням держави, в 21 країнах активи контролюють комерційні структури.

 Франція

В період працездатності французи роблять відрахування в пенсійні каси: Agirc і Arrco.  Таким чином, вони заробляють собі бали, які множаться на їх фіксовану вартість після виходу на відпочинок.  Накопичувальна система у Франції дозволяє отримати після виходу на пенсію до 80% свого поточного заробітку.

Вона є добровільною для найманого працівника, але обов'язковою для роботодавця.

 Норвегія

У Норвегії використовують три види накопичувальної пенсії.

1) 2-7% зарплати інвестується в певні проекти.  Пенсійні виплати в цьому випадку доступні з 62 років.

2) За умови наявності повного стажу накопичень (в Норвегії це 30 років), пенсіонер отримує 66% тієї заробітної плати, яку йому сплачували перед виходом на пенсію.

3) Фіксований відсоток із зарплати на рахунок пенсійних накопичень перераховує роботодавець, а не працівник.

 Естонія

Накопичувальну пенсію в Естонії ввели в 2002 році.  Але вона є обов'язковою лише для тих, хто народився після 1983 року.  Всі інші беруть в ній участь за бажанням.

Щомісяця 2% зарплати накопичувальний фонд утримує із зарплати працівника.  І ще 4% туди ж перераховує роботодавець.  Банк-зберігач має право інвестувати ці гроші в облігації або акції.

Зауважимо, що після останньої фінансової кризи 2008—2011 рр. у багатьох країнах Східної Європи систему накопичувальної пенсії довелося переглядати.  Уряди намагалися уникнути хвилі протестів.  В той момент усі біржові індекси стрімко падали.  Відповідно, і пенсійні фонди, що інвестували гроші учасників в цінні папери, не заробляли, а втрачали.  Наприклад, в 2009 році Латвія зменшила ставку відрахувань на накопичення з 8% до 2%, Литва — з 5,5% до 1,5%.

 

Чи приживеться накопичувальний рівень пенсійної системи в Україні?  Час покаже…

Поки ж ми впевнені в одному: в нинішній ситуації українцям варто розраховувати тільки на себе.  Чи буде введений накопичувальний рівень пенсії в Україні?  Коли це відбудеться?  Як це буде працювати в реальних умовах?

Відповідей на ці питання, на жаль, не знає ніхто.

Однак формувати свою майбутню пенсію в Україні можна і потрібно самостійно!  Команда ВСЕПРОГРОШІ допоможе підібрати надійні недержавні пенсійні фонди і страхові компанії.  Ми пропонуємо Вам варіанти з бездоганною репутацією і багаторазово підтвердженими виплатами.

Наприклад, тільки за IV квартал минулого року найбільша страхова компанія МетЛайф в Україні здійснила 4745 страхових виплат по дожиттю на загальну суму 223 699 669 грн.  Іншими словами, 4745 пенсіонерів почали отримувати свою «другу» пенсію, яку сформували самостійно, не сподіваючись на державу.

Замовити безкоштовну фінансову консультацію Ви можете тут.

Поделиться в соц. сетях

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki

Получите доступ Бесплатно к видео курсу сейчас и узнайте:

-Тайные законы денег, которыми пользуются миллионеры;
-Как получать 30-40% годовых с гарантиями как у банка;
-Как сохранить и приумножить деньги в условиях кризиса.

Есть что сказать? Не держите в себе: прокомментируйте:

Комментарии Facebook

Читайте также

  • Инвестиции в недвижимость

    Інвестиції в нерухомість

    З жовтня набув чинності закон, який кардинально змінює правила ринку нерухомості. Закон захищає права на об'єкти майбутнього нерухомого майна. Історій, що будівництво розпочато та не закінчено чи будівництво закінчено, але право власності оформити нерухомість не...

    Поделиться в соц. сетях

    Share to Google Buzz
    Share to Google Plus
    Share to LiveJournal
    Share to MyWorld
    Share to Odnoklassniki

  • 630309e12fb4f8.19773444

    Як придбати військові облігації через програму “Дія”

    16 вересня 2022 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову щодо продажу військових облігацій. Тепер усі громадяни України віком від 18 років можуть самостійно заповнювати заявку на придбання облігацій за допомогою «Дія», тим самим підтримувати українську...

    Поделиться в соц. сетях

    Share to Google Buzz
    Share to Google Plus
    Share to LiveJournal
    Share to MyWorld
    Share to Odnoklassniki

Отправить ответ

  Subscribe  
Notify of