Оцініть фінансову грамотність українців

1

Оцініть фінансову грамотність українців

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Комментариев нет 14,660 просмотров

На тлі останніх фінансових подій в Україні та реакції на них громадян піднімається все той же висновок: В Україні низький рівень фінансової грамотності населення.

1Чому можна робити такий висновок? Що означає низький рівень фінансової грамотності населення? Хто така фінансово грамотна людина? На ці запитання спробуємо дати відповідь.

Фінансова грамотність виражає вміння розпоряджатися коштами з мінімальними ризиками та максимальним прибутком. Отож, фінансова грамотність поєднує фінансові знання, навики та фінансову поведінку особи, щодо ефективного управління особистими фінансами, задля прийняття грамотних фінансових рішень. Ці знання та навики означають:

-      розуміння призначення фінансових установ, інститутів, їх відповідальності

-      планування сімейного бюджету на тривалий період

-      ази юридичної та податкової грамотності

-      вміння шукати і знаходити потрібну фінансову інформацію

-      планування реалізації потреб сім`ї у довгостроковій перспективі

-      ін...

 Давайте проаналізуємо чому можна вважати, що населення України має низький рівень фінансової грамотності спираючись на соціологічні дослідження та опитування наших громадян.

2Виявляється, що в українців дуже низький рівень використання фінансових послуг. Цікаво, що 27 % громадян взагалі не роблять заощаджень, ті ж які практикують заощадження частіше відкладають їх на чорний день.

Проте, через недостатню обізнаність про фінансові установи, кожен другий заощаджує вдома, при цьому щоденно втрачаючи свої кошти.

Характерним є також значна недовіра до фінансових установ у кожного четвертого українця через гіркий досвід з банківськими установами щодо споживчого кредиту.  При цьому, з тих хто мав проблеми при користуванні фінансовою послугою мізерна частина відстоює свої права, подає скаргу у відповідні органи і як результат втрачає довіру до всіх фінансових установ просто через незнання.

 Через те, що половина українців мають тільки загальні уявлення про рівень їхніх доходів та витрати, це не дає їм можливості визначити, що відбувається з їхнім бюджетом, куди діваються гроші.

Направду, в більшості українців склалося відверто пасивне ставлення до створення власного добробуту та зовсім нерозвинута філософія «опори на власні сили». Виявляється, що  39 % населення нашої країни не мають банківських рахунків. Більшість українців користуються лише базовими фінансовими послугами, серед яких:                                                                             

 • оплата комунальних платежів через банк (72 %);
 • користування банківським рахунком та пластиковою карткою (68 %);
 • споживчий кредит (30 %);
 • проведення платежів через термінали платіжних систем (38 %);
 • користуються послугою переказу грошей через банк (92%);
 • обмін валюти (31 %) та інше.

Однак, українці  практично не користуються  так званими інвестиційними послугами, зокрема такими фінансовими інструментами, як акції, облігації або інвестування в недержавні пенсійні чи інвестиційні фонди.

 Проте понад 60 % українців вважають себе фінансово грамотними, однак близько 20% з них змогли дати 5 правильних відповідей на 7 простих математичних запитань, без яких неможливо управляти власними фінансами. Кожен третій українець вважає, що купувати речі в кредит є виправданим. Все це свідчить про низький рівень фінансової грамотності населення. 

 При цьому населення не зацікавлене в отриманні більшого обсягу інформації про фінансові продукти.  А тепер СУДІТЬ САМІ: як виявляється українці мало цікавляться новинами з фінансового сектору. Трьома «фінансовими» питаннями, які відслідковує більшість населення є:

— динаміка індексу інфляції

— зміни у рівні пенсійного забезпечення

— зміни цін на ринку нерухомості.3

  Натомість понад 40% громадян зовсім не слідкують за фінансовими новинами. Однак коли йдеться про вибір, на якій компанії зупинити вибір для придбання фінансової послуги, кожен другий звертається до порад своїх родичів або знайомих. Цікаво, якими ж фінансовими новинами цікавляться знайомі?)

При цьому ж понад 60 % населення отримують фінансову інформацію з газет та телебачення, 14% приймають рішення на основі реклами, та 17 % вивчаючи спеціалізовані веб-сайти. Наскільки достовірною є ця інформація? Чи варто їй довіряти?

 Хоча наведені вище дані розчаровують, проте варто розуміти, що стати фінансово грамотним ніколи не пізно.

І якщо Ви читаєте цю статтю, значить Ви знайшли правильний ресурс для розширення вашої фінансової обізнаності.

 Як Ви вважаєте у чому причина низького рівня фінансової грамотності значної частини наших громадян? Поділіться у коментарях

Поделиться в соц. сетях

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki

Получите доступ Бесплатно к видео курсу сейчас и узнайте:

-Тайные законы денег, которыми пользуются миллионеры;
-Как получать 30-40% годовых с гарантиями как у банка;
-Как сохранить и приумножить деньги в условиях кризиса.

Есть что сказать? Не держите в себе: прокомментируйте:

Комментарии Facebook

Читайте также

 • 735ac5ca-ce3e9cb0ad7ea518f3f4eb5d278a1fff

  Чи варто довіряти недержавним пенсійним фондам?

  Сьогодні в Україні досить гостро стоїть проблема з наповненням Пенсійного фонду, а також є необхідність в реформуванні всієї системи. І якщо це проблема не буде вирішена, то вже через 10-15 років пенсії буде платити просто нічим. Про...

  Поделиться в соц. сетях

  Share to Google Buzz
  Share to Google Plus
  Share to LiveJournal
  Share to MyWorld
  Share to Odnoklassniki

 • Рейтинг и анализ банков

  Підсумки 2020 року для банківського ринку України

  Для будь-якої країни, банківська система — вкрай важливий елемент розвитку та взагалі існування держави. Вона складають невід'ємну частину сучасного грошового господарства, а її діяльність тісно пов'язана з потребами відтворення. У сучасному суспільстві банки не тільки організовують...

  Поделиться в соц. сетях

  Share to Google Buzz
  Share to Google Plus
  Share to LiveJournal
  Share to MyWorld
  Share to Odnoklassniki

Отправить ответ

  Subscribe  
Notify of