Оренда на карантині: сплачуйте тільки «комуналку» і Печерськ за ціною Троєщини

img_top

Оренда на карантині: сплачуйте тільки «комуналку» і Печерськ за ціною Троєщини

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Комментариев нет 801 просмотров

Першим на карантин відреагував столичний ринок оренди. І відреагував дуже бурхливо. Такого не траплялося ні в 2008-му, ні в 2014—2015 рр. Київ завжди був магнітом, який притягував трудові ресурси з усієї України і тисячі туристів (внутрішніх та іноземних).

Однак COVID-19 «заразив» навіть ринок столичної оренди... За підрахунками ріелторів у столиці зараз простоює близько 30% квартир, що здаються.

Картинка 4

Наскільки сильно впали ціни на оренду житла? Хто з орендодавців постраждав катастрофічно, а хто тільки виграв від ситуації? І чого очікувати після карантину?

Розбираємося разом з ВСЕПРОГРОШІ.

Доба перетворилася на місяці

Карантин миттєво обвалив попит на оренду житла в Києві та інших великих містах України.

Сильніше за всіх постраждала оренда подобова. До ситуації з COVID-19 таке житло переважно знімали іноземці, яких зараз в Україні залишилося мало. Ринок подобової оренди у Києві налічує близько 7 тис. квартир. І по суті — це різновид готельного бізнесу. І він тісно зав'язаний саме на туризмі.

Тому відразу після оголошення карантину ринок звалився миттєво. Багато квартир у центрі Києва впали в ціні в шість (!) разів. Господарі «добових» квартир змінюють орієнтацію на довгострокову оренду і здають житло хоча б за символічну плату. Таких низьких цін на знімання ринок не бачив вже давно. У березні квартиру-студію з дизайнерським ремонтом на Саксаганського можна було зняти за 8 тис. грн. в місяць плюс «комуналка».

Несподіване вторгнення подобових квартир на довгостроковий ринок стало справжнім шоком для тих, хто здавав квартири на рік і довше.

Квартиранти вимагають знижок і канікул

Приблизно 1,4 млн. українців знімає житло. Через карантин частина з них втратила свої доходи повністю і зараз «проїдає» запаси. Ще частина заробляє набагато менше, ніж раніше.

З початку карантину з київських квартир з'їхало приблизно 15% орендарів. На кінець квітня вільними залишається близько 11 000 житлових приміщень в Києві.

Найдешевші квартири (до 8 тис. грн. в місяць) раніше знімали студенти і ті, хто приїжджав до Києва в пошуках роботи. Перших відпустили на карантин – і вони роз'їхалися по домівках. Других у величезній кількості відправили у відпустку за свій рахунок. І платити за оренду таким орендарям стало просто нічим.

Квартири за 10-15 тис. грн. орендували українці з більш високим і регулярним доходом. Але як показують результати соціологічних досліджень, у 60% респондентів грошових запасів вистачить, максимум, до кінця квітня...

Звичайно, уряд попросив орендодавців увійти в становище українців і піти їм на поступки на період карантину. Однак це лише рекомендація, а не закон. І виконувати таке «прохання» ніхто не зобов'язаний.

Проте вже в квітні власники квартир стали набагато поступливішими, ніж у березні. Зараз вони погоджуються на знижки в 20-40% (а іноді і більше) від докризової ціни. І можливо, це лише початок довгого обвалу цін на ринку оренди в Україні. Вже зараз можна знайти варіанти оренди «за комуналку».

А тим орендарям, хто не погодиться на знижки або «карантинні канікули», загрожує втрата квартиронаймачів. Орендарі масово повертаються в рідні міста. Або «кочують» по Києву в пошуках більш дешевих варіантів. А вибрати зараз є з чого...

До речі, в преміум — і бізнес-сегменті – теж просадка. Багато представництв іноземних компаній та посольств відмовились від житла і відкликали співробітників додому.

Картинка 6

Вражаючі березневі цифри

У березні було зафіксовано всього 237 операцій з оренди нерухомості в Києві. Це майже на третину менше показників лютого. Можна сказати, що з початком карантину ринок оренди житла просто встав.

Які квартири здавалися в березні 2020-го?

Третину загального обсягу угод припала на об'єкти вартістю до $500 в місяць. За таку ціну можна було зняти одне — і навіть двокімнатну квартиру в Солом'янському, Голосіївському і Дарницькому районах.

42% угод — це сегмент 2-3-кімнатних квартир вартістю $500-1000 в Печерському, Голосіївському і Дарницькому районах.

Операції в діапазоні від $1000 до 2500 в місяць склали 21% від усіх угод з орендою нерухомості у березні. Велика частина об'єктів була орендована у Голосіївському та Печерському районах.

Як викручуються орендарі-підприємці?

Орендарі точок в торгових центрах і в стріт-ритейлі масово домовляються про нові «карантинні» умови з власниками приміщень. За оцінками експертів на відшкодування збитків у багатьох підприємців піде кілька місяців. І це за умови, що карантин скінчиться в травні. А якщо його продовжать – споживач ще сильніше піде в онлайн-формат.

На час карантину першими взяли вимушену паузу представники авіакомпаній, туризму, рітейлу та сфери послуг. Щоб утримати постійних орендарів, орендодавці «скидають» від 25% від 50% від вартості оренди. Можливість знижки обговорюється в індивідуальному порядку.

У деяких випадках власники приміщень навіть йдуть на повне скасування орендної плати до кінця карантину. Але орендарі, як і раніше, повинні сплачувати операційні платежі (OPEX) та комуналку.

А що з орендою офісів?

В сегменті оренди офісів ситуація спокійніша. Проте якщо ситуація з коронавірусом затягнеться, то великий бізнес теж буде змушений економити: скорочувати орендні площі та шукати щось дешевше. Експерти прогнозують масову втечу орендарів з сегменту «А» в бюджетні сегменти «В» і «С».

В окремих бізнес-центрах вже спостерігається відтік орендарів. Загальна площа зданих в оренду офісів в БЦ Києва становить близько 2 млн. кв. м. Експерти кажуть, що за підсумками квітня може звільнитися близько 10%.

Прикро, що в 2020-й рік ринок офісної нерухомості увійшов з найкращими за останні п'ять років показниками. І навіть в середині квітня (через місяць після введення карантину) середні орендні ставки на оренду офісів у Києві збереглися на тому ж рівні: від $23-30 за 1 кв. м (офіси класу «А») до $9-14 за 1 кв. м (офіси класу «С»).

До речі, у період карантину зріс попит на складську нерухомість з боку онлайн-магазинів, аптек, продуктового рітейлу. І, мабуть, це єдиний сегмент на ринку оренди комерційної нерухомості, який залишився на тому ж «докризовому рівні.

Хто з орендодавців виграв від карантину?

Карантин стимулював попит на єдиний вид нерухомості: оренду заміських будинків під Києвом. Сім'ї з дітьми почали терміново шукати можливість «пересидіти» на свіжому повітрі 2-3 місяці. За фактом сезон оренди заміської нерухомості в 2020 році стартував на пару місяців раніше звичайного.

Картинка 5

За кілька днів розібрали будинки вартістю до $1500 доларів на місяць (причому, навіть в 100-120 км від Києва). Попит підстьобнув ціни: порівняно з минулим сезоном, орендна плата за оренду заміських котеджів зросла приблизно на 50%. Ціна оренди залежить від якості нерухомості та «фаршу», наявності поруч лісу/озера/ріки і відстані від Києва.

Що буде з орендою після карантину?

Варто відзначити, що ринок оренди нерухомості завжди першим входить у кризу, але і виходить з неї теж швидко і одним з перших. Як тільки відкриються зовнішні і внутрішні кордони і відновиться навчальна та трудова міграція – знімне житло знову стане затребуваним у всіх сегментах. Тому експерти очікують, що після закінчення карантину попит на оренду повернеться на колишній рівень.

А до попиту підтягнуться і ціни. Спочатку ціни зростуть на скромні 20-30%. Докоронавірусні ставки повернуться не раніше осені. Та й те, лише за умови, що в Україні все (або майже все) запрацює хоча б з кінця травня.

Ситуація з коронавірусом наочно показала, як важливо кожному українцю мати фінансовий резерв і фінансовий захист на всі випадки життя! Про фінансовий резерв ми докладно писали тут.

Нагадуємо, що команда ВСЕПРОГРОШІ допоможе скласти особистий фінансовий план з урахуванням конкретно Вашої ситуації і цілей. Записатися на безкоштовну ситуацію можна тут.

Поделиться в соц. сетях

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki

Получите доступ Бесплатно к видео курсу сейчас и узнайте:

-Тайные законы денег, которыми пользуются миллионеры;
-Как получать 30-40% годовых с гарантиями как у банка;
-Как сохранить и приумножить деньги в условиях кризиса.

Есть что сказать? Не держите в себе: прокомментируйте:

Комментарии Facebook

Читайте также

  • Инвестиции в недвижимость

    Інвестиції в нерухомість

    З жовтня набув чинності закон, який кардинально змінює правила ринку нерухомості. Закон захищає права на об'єкти майбутнього нерухомого майна. Історій, що будівництво розпочато та не закінчено чи будівництво закінчено, але право власності оформити нерухомість не...

    Поделиться в соц. сетях

    Share to Google Buzz
    Share to Google Plus
    Share to LiveJournal
    Share to MyWorld
    Share to Odnoklassniki

  • 630309e12fb4f8.19773444

    Як придбати військові облігації через програму “Дія”

    16 вересня 2022 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову щодо продажу військових облігацій. Тепер усі громадяни України віком від 18 років можуть самостійно заповнювати заявку на придбання облігацій за допомогою «Дія», тим самим підтримувати українську...

    Поделиться в соц. сетях

    Share to Google Buzz
    Share to Google Plus
    Share to LiveJournal
    Share to MyWorld
    Share to Odnoklassniki

Отправить ответ

  Subscribe  
Notify of