Скільки страхових залишиться в Україні до 2025 року? І чи є життя після «спліт»?

34

Скільки страхових залишиться в Україні до 2025 року? І чи є життя після «спліт»?

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Комментариев нет 601 просмотров

Страховиків має бути мало ... Перевірки і посилення вимог до роботи страхових компаній за останні три роки «викосили» в Україні понад 25% усіх СК.  І уряд обіцяє, що глобальна «чистка» на страховому ринку тільки починається.

Картинка 2

З 1 липня 2020 року страхові компанії разом з ломбардами, кредитними спілками та бюро кредитних історій переходять під контроль Нацбанку.

Що зміниться в роботі страховиків?  Виграють або програють клієнти-українці від реалізації «спліт»?  Чому так багато страхових компаній підуть з ринку: вимушено або «за власним бажанням»?

Розбираємося разом з ВСЕПРОГРОШІ.

 Страхові компанії тануть як сніг

Станом на 30.09.2019 року в Україні було зареєстровано 234 страховиків (офіційна статистика Нацкомфінпослуг).  На жаль, більш свіжої інформації щодо кількості СК поки немає.  Хоча з моменту останнього «перепису страховиків» минуло майже півроку.

З 234 компаній тільки 23 відносять до сегменту СК «Life» і 211 — до СК «non-Life».

Давайте подивимося, як зменшилась кількість українських страховиків за останні два роки.

Кількість страхових компаній в Україні

Кількість СК на 31.12.2017 на 31.12.2018 на 30.09.2018 на 30.09.2019
Усього СК 294 281 285 234
у т.ч. СК «non-Life» 261 251 254 211
у т.ч. CК «Life» 33 30 31 23

 

За 9 місяців 2019 роки кількість страховиків в Україні зменшилась на 51 СК!

 Чому так багато банкрутів?

У минулому році Нацкомфінпослуг нарешті всерйоз перевірила відповідність діяльності багатьох СК умовам ліцензування.  І якщо перевіряючі знаходили порушення — компанію позбавляли ліцензії і «видаляли» з реєстру страхових компаній.

Які СК залишили український ринок в 2019 році?  Наприклад, «Траст Іншуаренс», «Оріана», «Злагода», «Галицька», «Грантсервіс», «Оптима», «Захист Життя», «Агрогарант» і «Мегаполіс».

Зазначимо, що багато страховиків пішли з ринку самі.  Наприклад, «Ассур», «Солідарність» і «АІГ Україна страхова компанія».  Остання СК була «донькою» міжнародної групи AIG.  Саме іноземні акціонери групи прийняли рішення згорнути свою діяльність в Україні.  При цьому компанія цілком успішно працювала на українському ринку з 2000 року.

Зверніть увагу на те, яка ситуація склалася на ринку українського Life-страхування.  З 23 компаній 97% усіх страхових премій збирають СК з ТОП-10!

Концентрація страхових компаній за 9 місяців 2019 року

ТОП  СК Страхування «Life» Страхування «non-Life»
Премії, млн. грн Доля ринку Премії, млн. грн Доля ринку
ТОП-3 1 933,3 58,7% 5 696,0 15,3%
ТОП-10 3 186,2 96,7% 14 410,2 38,7%
ТОП-20 3 293,7 100,0% 22 319,2 59,9%
ТОП-50 Х Х 32 792,1 88,0%
ТОП-100 Х Х 36 565,8 98,1%
ТОП-150 Х Х 37 181,6 99,8%
Усього 3 293,7 100,0% 37 268,2 100,0%

 

Практично всі лайфові страховки в Україні пов'язані з банківським кредитуванням. Будь-який банк вимагає застрахувати життя позичальника – і це обов'язкова умова для отримання позикових коштів.

Не менш дивна ситуація склалася в сегменті ДМС.

Наприкінці минулого року програми добровільного медстрахування українцям пропонувало всього кілька компаній. Наприклад, «АСКА», «Альфа-Страхування», «Уніка», «Інго Україна» і ARX.

Ми маємо на увазі продукт, коли клієнт може застрахувати себе і свою сім'ю як фізособа – а не в рамках корпоративного страхування. 95% ринку медстрахування в Україні зараз працює в корпоративному сегменті. СК воліють укладати договори лише з юридичними особами.

«СПЛІТ» is coming

Нагадаємо, що таке «спліт», і чому про нього так багато говорять. У вересні минулого року ВР України прийняла новий законопроект. З 1 липня 2020 року Нацкомфінпослуг буде ліквідовано. Повноваження та функції комісії поділять між собою НКЦПФР і Нацбанк.

Картинка 6

НБУ буде видавати страховикам ліцензії, припиняти їхню дію, відновлювати і відкликати. Також Нацбанк встановлюватиме «правила гри» для СК: наприклад, нормативи капіталу, частоту перевірок, розміри штрафів за порушення.

Що зміниться для страхових компаній?

«Проблемні» страхові компанії, дійсно, потрапляють у зону ризику. На відміну від Нацкомфінпослуг, Нацбанк може легко моніторити цінні папери, ОВДП і кошти будь-якої СК щодня в онлайн-режимі. Зараз саме таким чином НБУ і перевіряє банки.

Компаніям, які звикли «хитрувати» зі своїми резервами на звітну дату, однозначно, доведеться піти з ринку. Звичайно, не просто зараз – а після вступу в силу закону про СПЛІТ.

НБУ почне свою роботу в якості регулятора страхового ринку з перевірок страховиків на відповідність положенням Нацкомфінпослуг №850. У документі прописані чіткі нормативи та критерії:

 • достатності капіталу;
 • платоспроможності;
 • прибутковості;
 • ліквідності;
 • якості активів;
 • рівня ризику операцій страхової компанії.

Українські СК ще мають час до 1 липня. Як мінімум, вирішити проблеми зі структурою капіталу (вона повинна бути максимально прозорою). Регулятор повинен розуміти, хто конкретно контролює діяльність СК, і кому в разі чого пред'являти вимоги.

Боятися масового відтоку страхових компаній з України не варто. Вітчизняний ринок, нарешті, почиститься від «слабких і хворих». Експерти прогнозують, що в результаті такої «чистки» в Україні залишиться максимум 50-60 компаній з близька 200.

Другий позитивний момент «спліта». Діяльність страхових компаній стане більш прозорою і менш ризикованою. Це однозначно оздоровить відносини між банками і СК.

Ну, і звичайно, введення в дію закону про СПЛІТ піде на користь кінцевим споживачам – клієнтам страхових компаній.

Картинка 4

Як і багато експертів, команда ВСЕПРОГРОШІ вважає, що один регулятор краще ніж три. Тим паче, що нічого революційного в «спліті» немає. Скажімо, в Казахстані страховий ринок уже давно регулює Нацбанк. І там розроблені зрозумілі та чіткі вимоги до роботи страхових компаній: структури власності, капіталу, резервів, ліцензій.

28 листопада 2019 року Нацкомфінпослуг затвердила список із 22 страхових компаній, які будуть перевірятися в 2020-м. У списку є «АСКА», «ІНГО Україна», «Гермес», «ПЗУ Україна», «Оранта», «Провідна», «МетЛайф».

Плани НБУ на 2020—2025 рр. по страховому ринку

Відразу зазначимо, що ці плани і прогнози складалися до епідемії коронавіруса. Тому зараз вони виглядають не надто реалістично.

Прогнозоване НБУ зростання за різними показниками:

 • обсяг страхового ринку в Україні має зрости з 1,4% до 3% ВВП;
 • обсяг страхових премій за Life-продуктами: з 0,1% до 1%;
 • рівень прийнятних активів у структурі загальних активів СК: з 65,5% до 80%;
 • частка ДТП, вирішених без поліції через європротокол: з 33,5% до 50%;
 • частка договорів ОСАГО, укладених онлайн: з 5% до 100%.

На початку березня Олександр Бевз, Директор департаменту ліцензування НБУ, заявив, що Нацбанк планує скасувати:

 • ліцензії на деякі класи страхування;
 • багато з обов'язкових на сьогодні видів страховок (зараз їх кілька десятків).

Крім того, Нацбанк планує створити фонд гарантування страхових внесків (за аналогією з ФГВФО для банківських вкладників).

2020-й рік має стати перехідним етапом для небанківських фінустанов, а 2021-й – адаптаційним періодом. Уряд розраховує, що тільки з 2022 року страховий ринок почне повноцінно працювати за новими правилами.

До речі, наприкінці березня заступник голови НБУ Катерина Рожкова заявила про те, що карантин – не привід відкладати реалізацію «спліт». Так що навіть зараз робота щодо передачі повноважень від одного регулятора іншому йде повним ходом. І уряд сподівається, що з 1 липня 2020 року Нацбанк таки змінить Нацкомфінпослуг.

Чи можна страхуватися у валюті?

В кінці січня 2020-го Нацбанк видав першу ліцензію, яка дозволяє СК приймати платежі від клієнтів і здійснювати виплати в іноземній валюті. Першим «щасливчиком» стало «АТ СК ТАС». Ліцензія стосується договорів страхування життя.

5 березня «валютну» ліцензію отримала страхова компанія «ГРАВЕ Україна Страхування Життя». Саме у цій СК – найбільший в Україні портфель договорів страхування життя за зобов'язаннями в іноземній валюті.

НБУ сподівається, що такі ліцензії залучать на довгострокове страхування більше українців. Адже багато хто з нас впевнений, що збирати на пенсію в доларах або євро — безпечніше, ніж у гривні.

Команда ВСЕПРОГРОШІ вважає, що український ринок страхування вже давно потребує кардинальної «чистки».  І чесним страховикам, які працюють за правилами і з дотриманням усіх вимог регулятора, боятися «спліта» не варто.

Вже зараз ми знаємо, хто саме з 200 страхових компаній в Україні заслуговує на довіру в довгостроковій перспективі.  І чиї продукти ми сміливо рекомендуємо своїм клієнтам до включення до інвестиційного портфелю.  Записатися на безкоштовну фінансову консультацію можна тут.

Поделиться в соц. сетях

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki

Получите доступ Бесплатно к видео курсу сейчас и узнайте:

-Тайные законы денег, которыми пользуются миллионеры;
-Как получать 30-40% годовых с гарантиями как у банка;
-Как сохранить и приумножить деньги в условиях кризиса.

Есть что сказать? Не держите в себе: прокомментируйте:

Комментарии Facebook

Читайте также

 • 735ac5ca-ce3e9cb0ad7ea518f3f4eb5d278a1fff

  Чи варто довіряти недержавним пенсійним фондам?

  Сьогодні в Україні досить гостро стоїть проблема з наповненням Пенсійного фонду, а також є необхідність в реформуванні всієї системи. І якщо це проблема не буде вирішена, то вже через 10-15 років пенсії буде платити просто нічим. Про...

  Поделиться в соц. сетях

  Share to Google Buzz
  Share to Google Plus
  Share to LiveJournal
  Share to MyWorld
  Share to Odnoklassniki

 • Рейтинг и анализ банков

  Підсумки 2020 року для банківського ринку України

  Для будь-якої країни, банківська система — вкрай важливий елемент розвитку та взагалі існування держави. Вона складають невід'ємну частину сучасного грошового господарства, а її діяльність тісно пов'язана з потребами відтворення. У сучасному суспільстві банки не тільки організовують...

  Поделиться в соц. сетях

  Share to Google Buzz
  Share to Google Plus
  Share to LiveJournal
  Share to MyWorld
  Share to Odnoklassniki

Отправить ответ

  Subscribe  
Notify of