Вся правда про фінансову систему СРСР (Ч.2 банківський сектор)

gosbanksssr8x6.jpg

Вся правда про фінансову систему СРСР (Ч.2 банківський сектор)

Share to Google Plus
Share to LiveJournal
1 комментарий 1,671 просмотров

Ми продовжуємо наші дослідження фінансової системи СРСР. І сьогодні ми поговоримо про те якою була і як функціонувала банківська система СРСР. Банківська система України у складі Російської імперії до 1917 року була двох рівневою, як і у всіх цивілізованих країнах світу. Перший рівень – це Центральний банк (сьогодні — Національний банк України), другий рівень – комерційні та земельні банки. Як ми зазначали у попередній статті 21 січня 1919 року усі українські банки було націоналізовано. А 1921 було створено Державний банк РРФСР. 

Держбанк РРФСР здійснював ряд банківських операцій: видачу позик, облік векселів, купівля-продаж цінних паперів, вкладні, валютні, перекладні та інші операції. Від 11 жовтня 1922 Держбанку було надано право емісії банківських білетів. 

Тобто Держбанк СРСР об’єднав у собі функції центрального і комерційних банків.

Радянський уряд використовувало Держбанк як важливий економічний інститут на всіх етапах розвитку Радянської держави: з метою ліквідації капіталістичних елементів і зміцнення соціалістичного ладу, в індустріалізації і колективізації країни, у виконанні перших п'ятирічок і забезпеченні перемоги соціалізму. Важливу роль зіграв він у роки Великої Вітчизняної війни 1941-45, в післявоєнному відновленні і подальшому розвитку економіки країни. 

Другою ланкою банківської системи СРСР був Всесоюзний банк фінансування капітальних вкладень — Будівельний банк. Він акумулював спеціально виділені господарськими організаціями і будівельними компаніями кошти для виконання державного плану капітального будівництва. Мережа Будбанку в 1968 році мала 457 контори і відділення та 517 пунктів при установах державного банку, що географічно охоплювали всі міста, де проводилося капітальне будівництво.

Третім основним державним банком банківської системи був Банк зовнішньої торгівлі СРСР (Зовнішторгбанк). Він здійснював кредитування зовнішньої торгівлі СРСР, валютні операції, розрахунки з експорту та імпорту товарів і наданню послуг. За роки радянської влади було відкрито декілька банків за кордоном, але вони

існували короткий період часу у зв'язку з монопольним становищем Зовнішторгбанку у сфері міжнародних банківських операцій. З 1987 року почала проводитися реформа у банківській системі. На першому етапі виділили декілька спеціалізованих державних банків, що закріпили за певними галузями економіки, які на засадах самоокупності мали їх фінансувати. А також створили другий рівень недержавних комерційних банків.

Така банківська система, яка складалась з трьох банків, проіснувала до реформи банківської системи 1987-90-х рр.

Як відбувалась реформа і які були її наслідки ви дізнаєтесь з наступної статті. 

Як ви вважаєте чи може взагалі ефективно існувати однорівнева банківська система? До прикладу в Китаї з деякими змінами діє саме вона. Поділіться своїми думками в коментарях!

Читайте зараз Вся правда про фінансову систему СРСР (Ч.3 ринок страхування)

Поделиться в соц. сетях

Share to Google Plus
Share to LiveJournal

Получите доступ Бесплатно к видео курсу сейчас и узнайте:

-Тайные законы денег, которыми пользуются миллионеры;
-Как получать 30-40% годовых с гарантиями как у банка;
-Как сохранить и приумножить деньги в условиях кризиса.

Есть что сказать? Не держите в себе: прокомментируйте:

Комментарии Facebook

Читайте также

 • 1515162023-5200

  Українська пенсія в 2019 році. Пацієнт скоріш мертвий, ніж живий ..

  Шокуючі цифри.  За даними Світового банку «крайньою межею бідності» вважається дохід в $2 на день ($60 на місяць).  А безпосередньо межу бідності визначають як $3,2 в день (близько $100 на місяць). Пару «теплих» слів щодо українських...

  Поделиться в соц. сетях

  Share to Google Plus
  Share to LiveJournal

 • 16

  Накопичувальний рівень пенсії: чому це не працює в Україні?

  Перехід до другого рівня пенсійної системи (її накопичувальна частина) відкладався вже неодноразово.  Не став винятком і 2019 рік.  Вкотре «запуск другого ступеню» перенесли на невизначений термін. Нагадаємо, що сьогодні в Україні з трьох рівнів пенсійної системи...

  Поделиться в соц. сетях

  Share to Google Plus
  Share to LiveJournal

Коментарі

 • Вся правда про фінансову систему СССР (Ч1) | 17 / 04 / 2015

  […]Читайте зараз Вся правда про фінансову систему СРСР (Ч.2 банківський&n… […]

 • Коментувати

  Name*

  Email

  Website