У 2019-му році страховий ринок України буквально «розцвів». За перші півроку валові страхові платежі зросли на 23% — до 20 млрд. грн. А за 9 місяців чисті страхові премії збільшилися на 18,8% в порівнянні з тим самим періодом минулого року.
За останні 3-4 роки на українському страховому ринку чітко позначилися дві тенденції.
По-перше, сегмент явно оговтався після кризи 2014-го. І зараз він росте швидше, ніж ВВП чи інфляція. І фізичні особи, і корпорації все охочіше страхують своє здоров'я, бізнес і майно. Причому, страхують добровільно.
Очікується, що в найближчі роки ринок страхування в Україні буде рости на 15-20% щорічно. Якщо, звичайно, не станеться чогось екстраординарного.
По-друге, сьогодні, як ніколи, актуальна проблема «зайвих» СК. Ринок потребує серйозної «чистки», щоб прибрати всі неплатоспроможні і сумнівні компанії. За останні п'ять років ринок України покинуло близько 100 компаній. Тільки за перші три квартали 2019 року c ринку пішло більше 50 страховиків.
Але цього, на жаль, недостатньо ...
Цікава статистика. На 30 вересня 2019 року в Україні працювало 234 страхові компанії: 211 СК «non-life» і 23 СК «life». Однак 98% валових страхових премій збирає ... лише половина зареєстрованих компаній. А точніше, 100 non-Life страховиків акумулюють 98,1% премій і 96,7% припадає на 10 (!) СК «Life». До лідерів «лайфового» страхування відносять MetLife, УНІКА Життя, ПЗУ Україна Страхування життя, ТАС Лайф, АСКА Життя і колишню AXA (зараз ARX Life).
Нагадаємо, що найбільшу СК України AXA (перше місце в країні за обсягами страхування) в 2019 році викупила канадська компанія Fairfax Financial. До слова, тепер страхова компанія називається ARX.
10 найбільш популярних страхових продуктів в Україні в 2019 році:
Двісті з гаком страхових компаній в Україні — це явний перебір. Адже лише третина цього списку реально працює і надає населенню страхові послуги.
Ринок вимагає жорсткої зачистки за аналогією з банківським сектором. Для порівняння: на початок кризового 2014-го року в Україні було зареєстровано близько 200 банків! Але після хвилі банкрутств до кінця 2019 року їх залишилося близько 80.
Більше половини банків пішло з ринку тільки тому, що вони не відповідали вимогам регулятора. Причому, вимогам цілком обґрунтованим.
Страховий ринок можна привести в цивілізований формат, змінивши законодавство. В першу чергу, це, звичайно, стосується закону про фінансові послуги та закону про страхування.
І перший крок у цьому напрямку вже зроблено.
Нагадуємо, що 12 вересня Верховна Рада прийняла закон про «спліт». В першу чергу, закон ліквідовує Національну комісію з регулювання ринків фінансових послуг. З 1 липня 2020 року регулятором усіх фінансових, страхових і лізингових компаній, а також ломбардів, БКІ та кредитних спілок стає Нацбанк.
До слова, діяльність недержавних пенсійних фондів і фондів фінансування будівництва контролюватиме Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку.
Свою роботу в якості регулятора Нацбанк почне з перевірок страхових компаній. Все СК зобов'язані виконувати положення Нацкомфінпослуг №850 (про відповідність критеріям і нормам ліквідності, прибутковості, наявності та достатності капіталу і т.д.).
В першу чергу, НБУ планує перевіряти три критерії:
1) СК дійсно займається страховою діяльністю;
2) Компанія має прозору структуру власності;
3) Страховик дотримується всіх положень закону про фінансовий моніторинг.
У вересні Катерина Рожкова, перший заступник голови НБУ, під час брифінгу заявила про те, що уряд планує створити фонди гарантування для страхових Life-компаній і кредитних спілок. За аналогією з ФГВФО для захисту банківських депозитів. Однак до втілення цього проекту в життя ще далеко ...
Зверніть увагу! Якщо зараз Вам не виплачують або затримують виплату страхового відшкодування, потрібно звернутися зі скаргою на страховика в Нацкомфінпослуг. Результат не буде надшвидким, але він гарантовано буде. До 1 липня 2020 року Нацкомфінпослуг в повній мірі виконує обов'язки регулятора страхового ринку!
Основний тренд — поступовий перехід до електронних полісів, які по трохи змінюють звичні паперові. Електронні договори все частіше можна укладати дистанційно, використовуючи ЕЦП. З кожним днем вибір і оплата страхового продукту стає простіше, а якість онлайн-обслуговування — вище.
Але сегмент «лайф» в Україні як і раніше – в початковому стані. В розвинених країнах близько 80% населення мають поліс накопичувального страхування життя. В Україні ж такий продукт є лише у 400 000 громадян ...
Чому ж українці не поспішають використовувати цей зручний і ефективний спосіб накопичити на пенсію?
Причин кілька:
Саме тому на ринку ризикового страхування в Україні експерти відзначають високий рівень конкуренції. А ось «лайфовий» сегмент відрізняється помірною монополізацією.
В одному зі своїх інтерв'ю Конрад Шинський, регіональний директор компанії OVB зазначив, що Україна — найцікавіший страховий ринок на території Європи. Сьогодні мало хто з українців планує майбутнє на 20-30 років вперед.
Більшість живе «тут і зараз» і не готове до довгострокових програм захисту, накопичень та інвестування. Тому, в першу чергу, потрібно підвищувати рівень фінансової грамотності населення. І звичайно, пропонувати більше якісних продуктів від надійних компаній з бездоганною репутацією і довгою історією виплат.
Потенціал у українського страхового ринку — величезний. Але темпи його зростання безпосередньо залежать від стану економіки, платоспроможного попиту населення і репутації страховиків в Україні.
До слова, в найближчі роки експерти очікують сплеск українського медстрахування.
По-перше, в останні роки різко зросли ціни на медичне обслуговування та медпрепарати.
По-друге, українці вже почали відчувати на себе наслідки новоспеченої реформи охорони здоров'я. У 2019-му страхування — чи не єдиний спосіб отримати гідну медичну допомогу в Україні.
По-третє, великі компанії все частіше використовують медстраховки як частину соціального пакету для залучення й утримання персоналу.
На тлі масової трудової міграції українським роботодавцям доводиться прикладати все більше зусиль для залучення і утримання цінних кадрів.
У Європі та США медична страховка — частина обов'язкового соцпакета. Слідом за міжнародними компаніями до процесу підключилися великі українські компанії. Як наслідок, обсяги корпоративного страхування в Україні зростають з кожним роком.
Команда ВСЕПРОГРОШІ вважає, що в найближчі роки страхова система в Україні повинна, нарешті, стати прозорою, контрольованою і надійною. А всі активні страховики — відповідати вимогам європейського законодавства.
Як мінімум:
Але навіть зараз на українському ринку можна знайти гідні страхові компанії з цікавими продуктами. Команда ВСЕПРОГРОШІ допоможе сформувати надійний портфель захисту і накопичень з урахуванням Ваших цілей і поточної ситуації. Записатися на безкоштовну консультацію можна тут.
-Тайные законы денег, которыми пользуются миллионеры;
-Как получать 30-40% годовых с гарантиями как у банка;
-Как сохранить и приумножить деньги в условиях кризиса.
15 грудня Верховна Рада прийняла держбютжет, в якому встановлені розміри мінімальної зарплати та прожиткового мінімуму на 2021-й рік. Як ці зміни вплинуть на податки, пенсії, соціальні стандарти й окремі види штрафів ми розповідаємо в цій статті...
У 2020-му році світ став свідком найвищої активності по залученню капіталу IPO за десятиліття: $331 мільярд був притягнутий через 1591 лістинг, що на 42% більше в порівнянні з 2019-м роком. Настільки стрімке зростання акцій первинного ринку...
Есть что сказать? Не держите в себе: прокомментируйте: