Українські банки в 2018 році: все не так погано

1db55fba136cf3f70fc5c9321b118b1a

Українські банки в 2018 році: все не так погано

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Комментариев нет 1,765 просмотров

Черговий невеселий рекорд.  Сьогодні Україна входить до першої «трійки» країн за частотою масштабних фінансових криз.  За останні 20 років українські банки пережили відразу три банківських кризи (в 1998-му, 2008-му і 2014-му роках).  За даними МВФ наша країна посідає третє місце «по кризам» після Аргентини і Демократичної Республіки Конго.

Втрати української економіки внаслідок останньої кризи склали майже 40%.  Таке різке падіння серйозно загальмувало економічне зростання і обмежило банківське кредитування.

Незважаючи на це, минулий рік став для українських банків роком відносної стабільності.  Різких потрясінь, на щастя, не було.  А ось обнадійливих подій відбулося чимало:

— почалася друга фаза перетворення банківського сектору — об'єднання.  Так, наприклад, ТАСКОМБАНК об'єднався з ВіЕс Банком;

— в Україні з'явилося більше фестивальних карт і мобільних гаманців;

— на ринок вийшов перший мобільний банк на базі Універсалбанку Monobank.

 Які чинники впливали на українські банки в 2018 році?

Ризик високої інфляції

Головною загрозою для українського банківського ринку в 2018 році залишався ризик інфляції.  У відповідь на підвищення цін в 2017-го НБУ був змушений підняти облікову ставку до 18%.

Це дозволило уникнути знецінення кредитного портфелю і реальної вартості депозитів.  Висока облікова ставка «загальмувала» темпи зростання цін.  У листопаді 2018-го рівень інфляції перевищував 15%, а в листопаді 2018 року цей же показник становив лише 10%.

2

Однак за 10 місяців минулого року серйозно зросли ставки за гривневими кредитами (з 17,5% до 20,6%) і гривневими вкладами (з 9,6% до 13,3%).

Виплати за зовнішніми боргами

Напевно всі пам'ятають осінню невизначеність з черговим траншем МВФ.  На щастя, ситуація вирішилася благополучно.  Попередню програму фінансування замінили на «standby agreement».  А уряд виконав відразу дві своїх обіцянки: підвищив ціни на газ і прийняв, нарешті, бюджет.

В кінці 2018-го Україна залучила $2 млрд. через розміщення єврооблігацій та $82,9 млн. через продаж облігацій ВДП.  Загалом в листопаді минулого року золотовалютні запаси країни досягли $17,7 млрд. (+ 5,8%).

Загроза воєнного стану

Запровадження воєнного стану в окремих регіонах України призвело до різкого росту курсу валют.  У прикордонних областях вкладники достроково зняли частину банківських депозитів.

На щастя, негативний «ефект воєнного стану» тривав недовго.  За пару тижнів курс долара повернувся до початкового значення в 28 грн.  за долар.  Суттєвого відтоку вкладів по країні теж не відбулося.

Однак на хвилі паніки Нацбанк був змушений продати на ринку $125 млн., щоб задовольнити ажіотажний попит населення на хвилі новин про воєнний стан.

 Які банки пройшли стрес-тестування в 2018 році?

У минулому році відразу 24 банки пройшли стрес-тестування та оцінку якості активів AQR.  Ці банки контролюють 94% всіх активів банківської системи.  Стрес-тестування дозволило перевірити стійкість банків на три роки вперед.  Негативний сценарій ддя стрес-тестування: інфляція 20% та девальвація гривні на 23%.  Саме такі показники були зафіксовані в 2008 році та в 2014—2015 рр.

1 (2)

За підсумками базового стрес-тестування сім великих установ повинні збільшити розмір власного капіталу:

— Альфа Банк;

— Банк інвестицій і заощаджень;

— Кредит Дніпро;

— Мегабанк;

— Південний;

— Промінвестбанк;

— Універсал.

За підсумками негативного сценарію проблеми можуть виникнути у п'яти банків.  Їм доведеться реструктуризувати свої кредитні портфелі як найшвидше:

— Укрексімбанк;

— Ощадбанк;

— ПУМБ;

— Сбербанк;

— Схід.

Частина банків з успіхом витримала стрес-тестування.  Цим «щасливчикам» докапіталізація не знадобиться навіть в разі загострення кризи:

— А-Банк;

— Ідея;

— Кредит Агріколь;

— Кредобанк;

— ОТП;

— Приват;

— Прокредит;

— Райффайзен Банк Аваль;

— ТАСКОМБАНК;

— Укргазбанк;

— Укрсиббанк.

І нарешті, банки, які пішли з українського ринку в 2018-му році:

4 (1)

— 27 листопада ВТБ Банк було віднесено до категорії неплатоспроможних;

— 6 листопада НБУ виключив з Державного реєстру банків БМ Банк.  Банк прийняв рішення про добровільне припинення банківської діяльності без ліквідації юридичної особи;

— 14 серпня НБУ відкликав банківську ліцензію у «ДиВи» банку;

— 18 червня був ліквідований банк «Юнисон».

 Перший прибутковий рік для українських банків за останні десять років

Як не дивно, але за підсумками 10 місяців 2018-го банківська система України виявилася в плюсі.  Обсяг чистого прибутку в сім разів перевищив той самий показник 2017-го року.

Крім того, регуляторний капітал в системі збільшився на 6,4%.  Нормативи ліквідності Н4-Н6 збереглися на прийнятному рівні.  Покращилися нормативи кредитного портфеля по пов'язаним особам та за розмірами.  Простими словами це означає, що українська банківська система стала більш стійкою до шоків в майбутньому.

Динаміка депозитів українців протягом усього року теж була позитивною (+6% за 10 місяців).  Це не забагато, зате зростання вкладів був практично постійним.

3 (2)

Дивно, що на протязі всього цього непростого року серйозно зросли обсяги кредитування: +17,7% (кредити населенню) і +9,7% (кредити бізнесу).  Правда, настільки швидке зростання споживчого кредитування можна пояснити «ефектом низької бази».  Адже з 2014 року рівень кредитування в Україні серйозно впав.

 Чого чекати від банків в 2019 році?

До липня 2019 року НБУ планує підняти мінімальну вимогу до статутного капіталу українських банків до 300 млн. грн.  Окремі банки не зможуть виконати ці вимоги і будуть змушені піти з ринку.  Однак такі труднощі можуть виникнути тільки у двох груп банків: маленьких банків з українським капіталом і банків з державним капіталом.

Найпопулярнішим банківським продуктом як і раніше залишаться роздрібні споживчі кредити.  У 2018-му році цей сегмент показав зростання на 40%.  Експерти вважають, що позитивна динаміка збережеться і в 2019 році.  Споживчі кредити швидко обертаються і попит на них постійно зростає.  Крім того, вони високо маржинальні (тобто, вигідні для банків).

У нинішній рік напевно перейде і проблема високої частки «токсичних» кредитів в корпоративному секторі.  Сьогодні близько 54% ​​кредитного портфеля — проблемні кредити.  Причому, велика частина токсичних боргів припадає на найбільші бізнес-групи.  Керуючі цих груп вміло використовують «діри» в судовій і виконавчій системі та роками не повертають старі борги.

Тому в 2019 році банки як і раніше не будуть кредитувати реальний сектор економіки, а продовжать розміщувати кошти в «тихій гавані» (депозитні сертифікати і безризикові державні цінні папери).  А частину портфелю — інвестувати в роздрібні споживчі кредити з високою прибутковістю.

Ще одна проблема, яку потрібно вирішити в 2019 році: високий рівень доларизації в пасивах (45% на кінець минулого року).  Виправити ситуацію допоможе дешевий і довгий гривневий ресурс.

Крім того, зменшити ліквідіность банків можуть парламентські і президентські вибори, а також великі виплати за зовнішніми боргами.

 Підсумки 2018-го: все не так погано

Більшість аналітиків вважає, що українська банківська система потрохи відновлюється після кризи.  У 2018-му рівень банкрутств банків в Україні був найнижчим за останні 5 років.

Покращилися показники надійності системи.  Взяті під контроль ризики інсайдерського кредитування і втрати ліквідності.

«Ложка дьогтю в бочці меду» — банківський ринок практично не розвивається.  Причини все ті ж: непрацююча судова система, жорстка монетарна політика і напівмертва реальна економіка.  Все це, як мінімум, заважає банкам остаточно закрити проблему проблемної заборгованості.

Сподіваємось на те, що найгірші роки чергової фінансової кризи залишилися позадуJ.

 

Замовити безкоштовну фінансову консультацію Ви можете тут. Команда ВСЕПРОГРОШІ допоможе Вам підібрати не тільки по-справжньому надійні банки, але і порекомендує інші інвестиційні інструменти для збереження заощаджень з урахуванням українських реалій.

Поделиться в соц. сетях

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki

Получите доступ Бесплатно к видео курсу сейчас и узнайте:

-Тайные законы денег, которыми пользуются миллионеры;
-Как получать 30-40% годовых с гарантиями как у банка;
-Как сохранить и приумножить деньги в условиях кризиса.

Есть что сказать? Не держите в себе: прокомментируйте:

Комментарии Facebook

Читайте также

  • Инвестиции в недвижимость

    Інвестиції в нерухомість

    З жовтня набув чинності закон, який кардинально змінює правила ринку нерухомості. Закон захищає права на об'єкти майбутнього нерухомого майна. Історій, що будівництво розпочато та не закінчено чи будівництво закінчено, але право власності оформити нерухомість не...

    Поделиться в соц. сетях

    Share to Google Buzz
    Share to Google Plus
    Share to LiveJournal
    Share to MyWorld
    Share to Odnoklassniki

  • 630309e12fb4f8.19773444

    Як придбати військові облігації через програму “Дія”

    16 вересня 2022 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову щодо продажу військових облігацій. Тепер усі громадяни України віком від 18 років можуть самостійно заповнювати заявку на придбання облігацій за допомогою «Дія», тим самим підтримувати українську...

    Поделиться в соц. сетях

    Share to Google Buzz
    Share to Google Plus
    Share to LiveJournal
    Share to MyWorld
    Share to Odnoklassniki

Отправить ответ

  Subscribe  
Notify of