Велика страхова чистка від НБУ. Виживуть не всі..

1746

Велика страхова чистка від НБУ. Виживуть не всі..

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Комментариев нет 467 просмотров

Близько 100 страховиків незабаром залишать український ринок... І за оцінками експертів, це може статися в найближчі пару років. Новий регулятор перевірить усі СК на відповідність новим вимогам. І по ситуації на кінець травня 2020 року близько половини страховиків цим вимогам не відповідають...

Що зміниться на страховому ринку України з появою нового регулятора? Які СК стануть «слабкою ланкою» і чому? І чи небезпечна ця «чистка» для клієнтів страхових компаній?

Розбираємося разом із командою ВСЕПРОГРОШІ.

1 (1)

Нагадуємо, що з 1 липня українські СК перейдуть під крило нового регулятора. Разом із ломбардами, кредитними спілками та фінансовими компаніями. Раніше діяльність страховиків контролювала Нацкомфінпослуг – з 1 липня це почне робити НБУ.

Нацбанк планує регулювати ринок страхування за допомогою нової моделі. Включаючи всі процеси входу і виходу СК на ринок. Вимоги до страхових компаній однозначно стануть жорсткішими. І експерти впевнені, що «випробування Нацбанком» пройдуть далеко не всі українські страховики.

Які пункти увійдуть у нові вимоги НБУ?

 • відповідальність за діяльність СК буде нести її власник. Тому від страхових компаній вимагатимуть розкрити структуру власності і вказати кінцевих бенефіціарів;
 • нова бізнес-модель стане основою системи управління ризиками;
 • посиляться вимоги до;
 1. резервів;
 2. капіталу та його структуру;
 3. звітності та обліку;
 4. якості активів;
 5. розкриття інформації та зовнішнього аудиту
 • ризики діяльності СК планують виявляти на ранній стадії;
 • з 1 липня НБУ почне перевіряти, як виконується розпорядження №850 щодо достатності капіталу за підсумками першого півріччя 2020 року;
 • з'явиться новий великий блок про те, як саме інформація про страховика повинна доноситися споживачеві;
 • будуть введені вимоги до мінімального розміру капіталу СК (48 млн. грн. для лайф-компаній і 32 млн. грн. для нон-лайфових).

Головні аспекти «Білої книги» про страхування

«Білі книги» — це шість документів, складених НБУ. В них Нацбанк, як майбутній регулятор, проаналізував актуальний стан ринків небанківських послуг, виявив «слабкі місця» і представив заплановані зміни.

Одна з «Білих книг» цілком присвячена регулюванню страхового ринку. Вона називається «Майбутнє регулювання ринку страхування в Україні». У книзі НБУ використовував міжнародні моделі нагляду та практики, а також директиви Євросоюзу.

Ключова мета регулятора — створити здоровий страховий сектор в Україні: конкурентний, стійкий та платоспроможний.

Зараз показник Insurance Penetration ratio в Україні дорівнює лише 1,4%. Він розраховується як сума залучених страхових премій до обсягу ВВП. Для порівняння: в Європі той же коефіцієнт становить 5%, у Франції – 6,3%, в Японії – 7,2%. В середньому ж, по всьому світу показник проникнення страхування дорівнює 6,1%.

Ще гірше в Україні справи з показником «страхова премія на душу населення». У 2019 році він дорівнював лише 34$. Серед 88 досліджених країн ми 82-е (life) і 73-і (non-life).

НБУ виділяє чотири основні проблеми українського страхового ринку, над якими він планує працювати в першу чергу:

 1. «Сирі» бізнес-моделі СК. Практично всі страховики України працюють без чіткої стратегії розвитку. Їх страховий портфель відрізняється високими ризиками і слабкою диверсифікацією.
 2. Низька ліквідність і платоспроможність страховиків. Сьогодні у регулятора немає можливості отримувати об'єктивну інформацію про фінансові показники СК та вчасно реагувати на проблеми з їх платоспроможністю.
 3. Немає прозорості в структурі власності та корпоративному управлінні.
 4. Низька довіра до страхових компаній з боку населення і слабкий захист прав споживачів. Наприклад, в Україні немає механізму, який би на 100% гарантував страхові виплати за лайф-страхуванням.

У «Білій книзі» Нацбанк пропонує принципово іншу модель регулювання страхового ринку. Модель базується на п'яти принципах:

 • перспективного погляду;
 • професійного судження;
 • пропорційності;
 • виявлення на ранній стадії;
 • правової визначеності.

5

Які ще зміни чекають на страховий ринок?

Ще один вид страховика

На ринку, можливо, з'являться нові суб'єкти – перестраховики і компанії, які будуть страхувати відповідальність, поруки та кредити.

Сьогодні професійних перестраховиків в Україні немає. Дочірні структури іноземних СК страхують свої ризики за кордоном (і у власних материнських структурах теж).

Експерти вважають, що такі компанії можуть стати конкурентами традиційним СК. Цей момент можна обійти, якщо зобов'язати перестраховиків мати єдину ліцензію на перестрахування – а не купу ліцензій на кожен вид діяльності.

Новий формат ліцензій

Нацбанк планує перевести всі українські страхові компанії на єдину ліцензію. Поки що отримувати нові ліцензії не потрібно – СК видадуть перевидані дозволи. Новий регулятор обіцяє, що перейти на нову систему ліцензування страховики зможуть безкоштовно.

До речі, всі види страхових послуг НБУ хоче замінити класами.

Окремий орган нагляду

НБУ вважає, що кожна СК повинна мати власний орган нагляду (найчастіше – це наглядова рада). Орган визначатиме стратегічні завдання, політику і напрямки розвитку компанії. Функції нагляду не повинні перетинатися з функціями регулятора. Очікується, що наглядова рада стане додатковим захистом від ризикованих рішень страхової компанії.

Нагляд має стати проактивним, а не реактивним, як зараз, органом. Інакше кажучи, не просто констатувати проблему, а прораховувати і знижувати ризики заздалегідь.

Виживуть не всі

Багатьом страховим компаніям буде складно виконати розпорядження Нацкомфінпослуг №850 (розмір капіталу, активи, покриття резервів).

Чому?

Деякі українські страховики «роздувають» активи (завищують їх оцінку), покривають резерви відвертим «неліквідом» або не мають реальних грошових коштів.

У таких компаній буде два виходи:

 • збільшити власний капітал на мільйони гривень (і розшифрувати їх походження);
 • згорнути діяльність.

Деякі іноземні та українські СК просто відмовляться від докапіталізації. Навіть якщо в розпорядженні інвесторів є потрібна сума. Причина: низька прибутковість страхового бізнесу в Україні.

Багато експертів вважають, що вимоги НБУ – явно завищені. Плюс, вони не враховують різницю у рівні ризику і різні масштаби компаній. Скажімо, для СК із річним обсягом продаж до 30 млн. грн. мати капітал у ті ж 30 млн. грн. – безглуздо. І таких страховиків в Україні – близько третини.

Кому доведеться піти?

На кінець 2019-го в Україні офіційно працювало 233 страхові компанії (23 «life» і 210 «non-life»). Як мінімум, половина СК може не пройти перевірку НБУ.

Ринок покине частина компаній з річним оборотом до 60 млн. грн. Їм доведеться передати свій портфель більш великим СК. Підуть страховики, які спочатку не були налаштовані на широке охоплення споживачів (кептивні, нішеві та технічні страхові компанії).

Великим міжнародним компаніям з репутацією і досвідом боятися «чистки НБУ» не варто.

Що вже зроблено для зміни регулятора?

 • НБУ трансформовано під майбутні функції (створені нові підрозділи й активно набирається штат);
 • оприлюднено шість «Білих книг». Ключові ідеї стануть основою нових законів та нормативно-правових актів;
 • активно розробляються поправки до нових норм і законів щодо регулювання цих ринків (в тому числі і ринку страхування);
 • синхронізуються бази даних Нацкомфінпослуг та Нацбанку (реєстри, документи і бази даних);
 • майже закінчена трансформація звітності під формат НБУ.

Багато учасників ринку вже пройшли ідентифікацію і підключилися до системи НБУ (для здачі звітності). Тестову подачу звітів за IV квартал 2019 року запустили ще з 1 березня. Однак на кінець травня 80 українських страховиків ще не були зареєстровані в системі НБУ.

Глава Нацбанку Яків Смолій ще 8 травня повідомив про те, що в червні новий закон про страхування і кредитні спілки буде повністю готовий. А наприкінці травня 2020-го заступник голови Нацбанку Катерина Рожкова повідомила про те, що «спліт» готовий на 90%.

3

Також вона підкреслила, що, в першу чергу, НБУ планує звільнити ринок від «псевдостраховиків» і тих, хто займається незаконними операціями.  А ще новий регулятор планує скоротити кількість обов'язкових страхових продуктів (зараз в Україні їх близько 40).  На думку експертів, таке «розмаїття» провокує демпінг і нездорову конкуренцію.

Крім того, до 2025 року Нацбанк намітив ще одну амбітну мету: збільшити частку «life»-продуктів в загальному обсязі страхування з 10% до 20%.

Процес реформування страхової системи України займе не один рік.  Але створювати своє фінансове майбутнє потрібно вже сьогодні!  На українському ринку вже давно працює кілька міжнародних страхових компаній з бездоганною репутацією, високими рейтингами надійності і стабільними виплатами.

Команда ВСЕПРОГРОШІ допоможе скласти оптимальний план накопичень і фінансового захисту під Ваші цілі і потреби.  Записатися за безкоштовну фінансову консультацію можна тут.

Поделиться в соц. сетях

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki

Получите доступ Бесплатно к видео курсу сейчас и узнайте:

-Тайные законы денег, которыми пользуются миллионеры;
-Как получать 30-40% годовых с гарантиями как у банка;
-Как сохранить и приумножить деньги в условиях кризиса.

Есть что сказать? Не держите в себе: прокомментируйте:

Комментарии Facebook

Читайте также

 • 5c50ac0b2cba5---------------------------------------------145_1200

  Що потрібно знати про страховий стаж

  Кожен новий уряд обіцяє українцям проведення пенсійної реформи, та всякий раз «списи ламаються» про величезний дефіцит Пенсійного фонду (ПФ). Поки, все, що ми бачимо – це так зване осучаснення пенсій, яке виражається в оновленні формули...

  Поделиться в соц. сетях

  Share to Google Buzz
  Share to Google Plus
  Share to LiveJournal
  Share to MyWorld
  Share to Odnoklassniki

 • 1

  Як оцінити прибутковість інвестицій і куди вкласти гроші в 2021-му році?

  Не обтяжені фінансовою грамотністю співвітчизники вважають, що зберігання заощаджень «під матрацом» – найнадійніший варіант. «Ну і нехай гроші не приносять прибуток, зате немає збитків. А то вкладеш кудись не туди, й залишишся ні з чим...

  Поделиться в соц. сетях

  Share to Google Buzz
  Share to Google Plus
  Share to LiveJournal
  Share to MyWorld
  Share to Odnoklassniki

Отправить ответ

  Subscribe  
Notify of