Виховання фінансової грамотності у дітей

1

Виховання фінансової грамотності у дітей

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Комментариев нет 3,742 просмотров

Згідно даних спільно проведеного дослідження американського агентства USAID та НБУ Україна посідає останнє місце за рівнем фінансової грамотності серед країн-членів Організації економічного співробітництва та розвитку. Дуже показовий приклад на тлі того, що уряд недавно анонсував курс на вступ в ОЕСР. І таке безрадісний стан справ багато в чому пов'язаний з відсутністю системи фінансового навчання дітей.

Як показують численні статистичні дані, молодь у віці від 18 до 24 років має низький рівень обізнаності в елементарних питаннях грамотного розпорядження коштами. Будемо сподіватися, що введення в 2019-му році в українські школи уроків фінансової грамотності з часом змінить ситуацію в кращу сторону, але наразі доводиться вести просвітницьку діяльність серед батьків. Адже школа школою, а філософія грошового мислення закладається в першу чергу в сім'ї.

Що таке фінансова грамотність

Фінансова грамотність – це набір компетенцій (знань та навичок), які дозволяють приймати розумні фінансові рішення на тому чи іншому життєвому етапі й в конкретних ситуаціях. Це вміння підтримувати і з роками покращувати своє матеріальне становище, не обмежуючи себе в задоволенні нагальних потреб. Нарешті це здатність вигідно інвестувати накопичені заощадження, щоб вони працювали на вас.

І хоча навчання фінансовій грамотності не вирішує проблему професійної орієнтації, воно істотно розширює круговид підлітка. Він починає розуміти, чим відрізняється найманий працівник від фрілансера, а підприємець від інвестора, що дозволяє більш свідомо формувати підходи до заробітку. Таке розуміння в свою чергу породжує ряд питань, на які молода людина починає шукати відповіді. Скільки можна заробляти в тій чи іншій сфері? Який вуз краще вибрати для отримання хорошої професійної бази? Яка вартість навчання? Всі ці «дорослі» питання дозволяють сформувати власне бачення, а не цілковито покладатися на думку батьків, що є правильною «точкою входу» в доросле життя.

Нарешті, фінансова грамотність – це прямий шлях до фінансової свободи, коли людина живе на пасивний дохід, який перевищує рівень витрат настільки, що різницю можна знову інвестувати, тим самим постійно збільшуючи дивіденди. Навряд чи хтось із батьків відмовиться, щоб його дитина була успішною, забезпеченою та незалежною, тому ази фінансової грамотності необхідно прищеплювати з раннього дитинства.

2

Почніть з себе

Відоме англійське прислів'я говорить: «Перестаньте виховувати своїх дітей. Виховуйте себе. Тому що діти стануть такими ж самими як і ви ». Фінансові питання в цьому випадку не тільки не виняток, а й яскравий приклад того, як діти переймають звички батьків.

На жаль, поширені в більшості сімей рецепти досягнення успіху насправді є способами відчути на собі наслідки фінансового краху. Поради на кшталт: «взяти в кредит на нову автівку з повним приводом, щоб безпечно було їздити взимку» або «позичити гроші для отримання престижного диплома, без якого на хорошу роботу не влаштуватися» – найгірше, що можна придумати для свого чада.

Багато сімей всерйоз турбуються, де взяти гроші, щоб помпезно відсвяткувати іменини дворічної дитини або влаштувати свого сина в привілейований навчальний заклад, щоб він був не гірше, ніж діти з родин з високим рівнем доходу. Потім, зрозуміло, все сімейство тяжко працює, щоб розрахуватися з боргами. Потім приходять нові знаменні події – і так по колу. Гроші не тримаються, хоча батьки переконані в правильності своїх рішень. І все через фінансову безграмотність, дуже ймовірно, що передавалася по сімейному ланцюжку.

Якщо ситуація вам знайома, час дещо змінити, а саме:

  • вивчити сімейний бюджет на предмет джерел надходження доходів та статей витрат;
  • встановити бюджетні цілі;
  • скласти бюджет та вести витрати;
  • регулярно влаштовувати сімейні обговорення фінансового планування з залученням дітей (з віку 11-12 років), щоб вони бачили, наскільки це важливо;
  • з'ясувати, чим відрізняються хороші кредити від поганих;
  • перестати жити в кредит.

Якщо вам важко даються перераховані вище кроки, і ви не можете визначити фінансові цілі, необхідно пройти навчання з управління персональним бюджетом. За відправну точку формування сімейного бюджету можна взяти наступне правило: необхідно мати фінансовий резерв мінімум на півроку, краще – на рік. Правильна перша мета дозволить вам робити вірні кроки в майбутньому.

3

3 етапи навчання дитини

Чіткого віку, коли потрібно починати розповідати дитині про фінанси, не існує. Наприклад, перше знайомство з грошима можна провести вже в 3-4 роки, а в 5 років показати малюкові, як робляться покупки. Щоб він знав, що не можна просто так взяти в магазині іграшку – необхідно її купити, а для цього мама або тато повинні заплатити гроші. Щоб зацікавити дитину, доручіть йому дуже відповідальне завдання – самостійно розраховуватись. Тоді він стане краще розуміти, як відбувається процес, втягнеться в «гру» і проситиме давати йому «грошики», щоб самому віддати їх продавцю.

Дошкільний і молодший шкільний вік

Чим менше вік дитини, тим зрозуміліше повинна бути інформація, тому починати навчання фінансовій грамотності необхідно через ігри. У 6-7 років діти вже знають цифри і вміють виконувати найпростіші арифметичні дії. Таким чином, ви можете пояснити дитині, що кожен товар та послуга мають свою ціну. Щоб інформація як слід вклалася в голові малюка, можна пограти з ним в ігри, де він спочатку буде в ролі продавця, а потім в ролі покупця. Використовувати в грі необхідно справжні гроші, а також потрібно пояснити, що таке решта і як її порахувати. Закріплюється інформація на конкретних ситуаціях, коли дитина в ролі продавця повинна віддати решту, а в ролі покупця очікувати її отримання (а не йти відразу після розрахунку).

Потім слід взяти дитину з собою в магазин і разом купити продукти. В процесі вибору покупок покажіть, де вказується ціна та попросіть малюка знайти найдешевший і найдорожчий товар з однієї категорії. Розкажіть, як порахувати різницю. Поясніть, що для підрахунку суми, яку слід заплатити, потрібно скласти вартості всіх товарів. Тепер схожу ситуацію можна використовувати в грі, і дитина вже буде розуміти, про що йдеться. При цьому важливо пояснити, звідки беруться гроші – щоб вони були, потрібно працювати, а для цього необхідно мати професію. Розкажіть, які бувають професії, де їх отримують, і чому одні фахівці заробляють більше, а інші менше.

Середній шкільний вік

У цьому віці час переходити до навчання фінансовому плануванню. Якщо ця інформація вас лякає, перечитайте ще раз попередній блок та почніть з себе. А, щоб не втрачати часу, можете одночасно вчитися самому й навчати свого сина або доньку.

У цьому віці дитина повинна мати уявлення про те, що існують:

  • заплановані платежі: компослуги, транспортні витрати, іноді – кредити;
  • необхідні покупки: харчування, одяг, ліки;
  • необов'язкові витрати: на розваги, туристичні поїздки, покупки іграшок, коштовностей, предметів розкоші – всього того, без чого можна прожити;
  • інвестиційні вклади.

На цьому етапі вкрай важливо, щоб у підлітка сформувалося поняття про розподіл фінансових ресурсів: що з бюджету слід віднімати заплановані та необхідні витрати, після чого можна вирішувати, на що підуть гроші, що залишилися. Потрібно пояснити відмінність між «хочу» та «можу», але при цьому обов'язково підкреслити, що потрібно прагнути максимально нівелювати цю різницю, і що грамотні інвестиції – один з кроків в цьому напрямку.

Доручайте дитині час від часу робити покупки, але обов'язково з попереднім складанням списку. Поясніть, що далеко не завжди купувати дешеві товари вигідно, оскільки більш дорогі речі якісніше, а значить служать довше і в кінцевому рахунку дають економію. Навчіть дитину раціональному використанню води, електроенергії, газу та інших ресурсів. Ця звичка послужить йому гарну службу в майбутньому.

Старший шкільний вік

На цьому етапі дівчина або молода людина вже вибирають майбутню професію, й саме час детальніше розповісти про те, що робота – це не єдиний спосіб заробітку. Розкажіть, куди можна вкладати зароблені гроші, щоб вони приносили пасивний дохід. Поясніть, що є безліч способів примножити капітал, і чим вони відрізняються один від одного. Можна знайти банк, де передбачені програми для дітей, й відкрити на дитину депозит. Отримання пасивного (нехай і невеликого) доходу стане яскравим прикладом того, що гроші дійсно можуть працювати, і це буде стимулювати дитину вивчити область інвестування більш детально.

Розкажіть про ризиковані та сумнівні проекти, обговоріть, в яких випадках можна брати кредити, а коли від них краще відмовитися. Покажіть на прикладах, що відчуває людина, яка живе в борг.

4

Про методи заохочення і стимулювання

В 6-7 років дитина може мати кишенькові гроші, адекватні можливим витратам. Причому по мірі дорослішання суму необхідно збільшувати, але давати гроші рідше. Спочатку раз на кілька днів, через якийсь час – раз в тиждень, потім раз на два тижні й нарешті – на місяць. Таким чином, дитина навчиться планувати і розподіляти фінанси, робити обдумані покупки, щоб грошей вистачило на вказаний період. Багато дітей навіть відкладає, щоб купити дорогу річ. А це означає, що урок добре засвоєний.

Тільки не прив'язуйте кишенькові гроші до успіхів й досягнень вашого чада. Якщо хочете простимулювати дитину, нехай це будуть окремі «преміальні», наприклад, за прибирання квартири, зайняте призове місце на змаганнях, хороші четвертні оцінки і т. ін. Привчайте його з малих років до праці та фінансово заохочуйте будь-яку доведену до кінця роботу. Навчіть вести щоденник або електронну таблицю для обліку доходів та витрат.

Всі ці методи необхідно впроваджувати поступово, але системно. Тоді ваша дитина увійде в «доросле життя» фінансово грамотною та вже з хорошим багажем практичного досвіду. Якщо ж ви відчуваєте, що питання формування особистого бюджету та інвестування для вас самих ще не до кінця зрозумілі, команда «Все Pro Гроші» пропонує записатися на безкоштовну консультацію та отримати правильний вектор в залежності від вашого матеріального становища та інших життєвих умов. Пам'ятайте, що в переважній більшості випадків діти переймають поведінку батьків, тому важливо сформувати правильні фінансові звички насамперед в себе.

Поделиться в соц. сетях

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki

Получите доступ Бесплатно к видео курсу сейчас и узнайте:

-Тайные законы денег, которыми пользуются миллионеры;
-Как получать 30-40% годовых с гарантиями как у банка;
-Как сохранить и приумножить деньги в условиях кризиса.

Есть что сказать? Не держите в себе: прокомментируйте:

Комментарии Facebook

Читайте также

  • Инвестиции в недвижимость

    Інвестиції в нерухомість

    З жовтня набув чинності закон, який кардинально змінює правила ринку нерухомості. Закон захищає права на об'єкти майбутнього нерухомого майна. Історій, що будівництво розпочато та не закінчено чи будівництво закінчено, але право власності оформити нерухомість не...

    Поделиться в соц. сетях

    Share to Google Buzz
    Share to Google Plus
    Share to LiveJournal
    Share to MyWorld
    Share to Odnoklassniki

  • 630309e12fb4f8.19773444

    Як придбати військові облігації через програму “Дія”

    16 вересня 2022 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову щодо продажу військових облігацій. Тепер усі громадяни України віком від 18 років можуть самостійно заповнювати заявку на придбання облігацій за допомогою «Дія», тим самим підтримувати українську...

    Поделиться в соц. сетях

    Share to Google Buzz
    Share to Google Plus
    Share to LiveJournal
    Share to MyWorld
    Share to Odnoklassniki

Отправить ответ

  Subscribe  
Notify of