На жаль, податки в Україні сплачують не тільки бізнесмени і підприємці. Кожен працюючий українець добровільно-примусово перераховує в бюджет більше половини зароблених грошей!
Частину податків сплачуємо особисто ми, частину — наш роботодавець. І ще немаленький шматок «відкушують» непрямі податки, коли ми йдемо в магазин за покупками.
Не вірите? Давайте порахуємо разом ...
Візьмемо для прикладу заробітну плату в розмірі 10 000 грн. Звичайно, «брудними», до вирахування всіх податків і зборів.
Прямі податки (сплачує працівник):
В Україні ставка ПДФО складає 18%. У нашому прикладі українцю доведеться віддати в «загальний казан» 1 800 грн.
Цей збір стягується тимчасово — до моменту припинення бойових дій на Сході України. Ще мінус 150 грн. із заробітку.
Підсумок. Замість обіцяних на співбесіді 10 000 грн. працівник отримає на руки 8 050 грн.
Прямі податки (платить роботодавець):
Ще одну частину заробленого держава забирає вже не у нас, а у роботодавця.
Теоретично, саме за рахунок ЄСВ поповнюється Пенсійний фонд. З цих коштів також виплачуються «лікарняні» і компенсації за нещасними випадками. У 2018 році розмір ЄСВ в Україні становить 22%. В нашому прикладі це 2 200 грн.
А тепер давайте порівняємо дві суми: до «подвійного» оподаткування і після нього: 12 200 грн. та 8 050 грн. Із зарплати в 10 000 грн. втрати на користь держави склали 4 150 грн. або 41,5%.
ПДВ — це непрямий і дуже «хитрий» податок. Саме він приносить в державну скарбницю більшу частину грошей. У 2017-му році частка ПДВ в загальних податкових надходженнях склала 79,06%. Куди там ПДФО та ЄСВ...
У чому підступність ПДВ? У тому, що теоретично, держава отримує його від виробників і продавців товарів і послуг. Але фактично ПДВ повністю лягає на плечі пересічних покупців — тобто, нас з вами.
Чому так? Тому що 20% ПДВ входить до ціни практично БУДЬ-ЯКОГО товару або послуги. Продукти харчування й одяг, комуналка, мобільний зв'язок, побутова техніка та меблі — все це має коштувати для кінцевого споживача на 20% менше. Якщо чиста продажна ціна, скажімо, палиці ковбаси — 100 грн., то з урахуванням ПДВ вона обійдеться нам вже в 120 грн.
Лише на деякі види ліків ставка ПДВ знижена до 7%. Ну, і звичайно, ПДВ не закладається в ціну експортних товарів, які вивозяться за межі України. Тому на покупках в зоні дьютіфрі в аеропортах можна трохи зекономити.
А ще ПДВ справедливо називають «податком для бідних». Адже якщо ВСЯ Ваша зарплата йде на споживання (немає накопичень та інвестицій), то 20% доходу «з'їдає» податок на додану вартість.
Акцизний збір — ще один непрямий податок, який стягується з популярних у населення товарів. В Україні до таких товарів відносять алкоголь, сигарети і ... паливо.
Ставки акцизів постійно переглядаються. І майже завжди — в сторону збільшення.
Яка сума акцизу закладена в кожній одиниці акцизного товару зараз?
І навіть якщо українець не п'є, не палить і в нього немає особистого авто, він користується послугами таксі або їде на роботу маршруткою. А в вартість проїзду обов'язково закладений акциз!
У 2017-му році бюджет України поповнився за рахунок акцизів на 125 млрд. грн. Це означає, що кожен українець, в середньому, віддає державі близько 250 грн. акцизу на місяць.
Багато з нас непомітно сплачують в казну і інші податки. Наприклад, з кожної гривні, витраченої на розмови по мобільному телефону, 7,5 копійок автоматично перераховуються до Пенсійного фонду.
Не варто забувати про транспортний податок і про податок на нерухомість.
У вересні 2018 року Кабмін вже склав проект бюджету на наступний рік. Український уряд налаштований оптимістично. У проект заклали зростання дохідної частини бюджету на 130 млрд. грн. Звідки візьмуться «зайві» кошти? Від збільшення податкових ставок і зборів, звичайно.
У парламенті вже розглядають законопроект №9085. Він пропонує відкоригувати акцизи на тютюн і алкоголь, екозбір, а також збір за користування надрами і частотний ресурс. За рахунок їх підвищення уряд планує залучити в бюджет більше 6 млрд. грн.
Експерти вже підрахували, як подорожчають в 2019 році окремі товари:
Податок на прибуток фізичних осіб
На жаль, податок на особисті доходи сплачують майже в усьому світі. Виняток — багаті нафтовидобувні країни на кшталт Саудівської Аравії, ОАЕ, Монако і Багамських островів.
В Україні розмір ставки не залежить від рівня доходу (18% платять і багаті, і бідні). Таку шкалу оподаткування називають «плоскою». А ось за кордоном ставка ПДФО часто залежить від розміру доходу (прогресивна шкала).
Наприклад, в США податок на дохід коливається в діапазоні від 10% до 39,6%. Чим вищий заробіток — тим більша його частина йде в казну Сполучених Штатів. Цікаво, що для «одинаків» і сімейних пар передбачені різні ліміти і ставки.
У Франції прибутковий податок стягується не з конкретної людини, а з загального доходу сім'ї. Чим більше в сім'ї членів, які нічого не заробляють (діти, утриманці) — тим менше оподатковувана база. При цьому ставка ПДФО у Франції «плаває» від 0% до 41%.
Податок на додану вартість
Сьогодні ПДВ використовують практично в усіх країнах світу. Як правило, є два варіанти ставок: базова і знижена (для книг, ліків і продуктів харчування).
Приклади базових ставок ПДВ в інших країнах.
Австрія 20%
Угорщина 27%
Іспанія 21%
Польща 23%
Туреччина 18%
Саудівська Аравія 5%
Південна Корея 10%
У деяких країнах податку на додану вартість немає взагалі. Наприклад, в Канаді і США стягується не ПДВ, а його аналог — податок з продажу. Ставка податку залежить від штату і становить 5-6% і 2-15% відповідно.
Пряме податкове навантаження на працюючого українця в 2018 році становить 41,5%. Для порівняння: бельгієць віддає державі 55% доходу, німець — близько 50%, швед — 42,5%, болгарин — 10%, росіянин — 12%.
Цікаво, що з урахуванням непрямих податків ми платимо в скарбницю майже стільки, скільки жителі високорозвинених країн. Але чи отримуємо ми від держави той же рівень життя? Питання риторичне ...
Як законним способом повернути собі частину сплачених в Україні податків? Замовте безкоштовну консультацію тут. Ми не тільки допоможемо сформувати особистий інвестиційний портфель, але і підкажемо, як заощадити на оподаткуванні.
А також переглянути безкоштовний відео курс про повернення Ваших грошей від держави можна тут.
Пропонуємо відвідати майстер-класи завдяки яким Ви дізнаєтеся секрети багатих людей тут.
Читайте також:
Податкова знишка на навчання. Як? Кому? Скільки?
Як повернути частину сплачених відсотків по іпотечному кредиту?
Заберіть від держави гроші, які Вам належать — скористайтеся податковою знижкою!
Податкова декларація про майновий стан і доходи. Бланк і зразок заповнення
-Тайные законы денег, которыми пользуются миллионеры;
-Как получать 30-40% годовых с гарантиями как у банка;
-Как сохранить и приумножить деньги в условиях кризиса.
Сьогодні в Україні досить гостро стоїть проблема з наповненням Пенсійного фонду, а також є необхідність в реформуванні всієї системи. І якщо це проблема не буде вирішена, то вже через 10-15 років пенсії буде платити просто нічим. Про...
Для будь-якої країни, банківська система — вкрай важливий елемент розвитку та взагалі існування держави. Вона складають невід'ємну частину сучасного грошового господарства, а її діяльність тісно пов'язана з потребами відтворення. У сучасному суспільстві банки не тільки організовують...
Есть что сказать? Не держите в себе: прокомментируйте: