«Зелений» тариф в Україні: чому він не працює належним чином?

1-min

«Зелений» тариф в Україні: чому він не працює належним чином?

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Комментариев нет 979 просмотров

В Україні «зелений» тариф — один з доказів того, що наша країна повільно, але впевнено рухається в Європу.  Однак на практиці ми не використовуємо «зелений» тариф належним чином.  Як у випадку з медичною та пенсійною реформою в якийсь момент «щось пішло не так».

Чому ж український «зелений» тариф не працює належним чином?  Спробуємо розібратися ...

Що таке «зелений» тариф?

Вперше поняття «зеленого» тарифу почали використовувати в США в кінці 70-х.  На той час Америка переживала серйозну енергетичну кризу.  Щоб пом'якшити її наслідки, було прийнято низку законодавчих актів, спрямованих на енергозбереження та енергоефективність.  В Європі ж подібні закони почали з'являтися тільки в 90-хх.

Сьогодні безумовним лідером у використанні сонячних електростанцій (СЕС) є Німеччина.  Енергія, отримана від сонця, становить 45% у структурі всіх потужностей німецьких ПДЕ (поновлювані джерела енергії).

У всьому світі собівартість вироблення «зеленої» електрики падає з кожним роком.  У Данії, Італії, Іспанії, Австралії, Німеччині та США дешевше виробляти електрику за допомогою невеликих СЕС, ніж купувати її із загальної системи енергопостачання!

Все більше і більше країн субсидують і підтримують «зелену» енергетику, щоб позбавитися залежності від нафти, газу і вугілля.

В Україні ж «зелений» тариф був закріплений на законодавчому рівні тільки в 2009 році.  Регулює тариф Національна комісія регулювання енергетики і комунальних послуг (НКРЕКУ).

3 (1)

Лише кілька років тому «зелена енергетика» вважалася дорогою екзотикою.  Сьогодні ж поновлювані джерела енергії — один з найперспективніших інструментів для інвестицій.

Наприклад, на останньому Всесвітньому економічному форумі в Давосі був узгоджений проект вітряної електростанції в Україні вартістю $400 млн. Ще одну гігантську сонячну електростанцію планують будувати в Чорнобильській зоні відчуження.

«Зелений» тариф дозволяє повністю забезпечити приватний будинок електроенергією, яку можна отримувати, наприклад, від сонячних батарей.  І додатково заробляти на продажу «зайвої» електрики державі.

«Зелений» тариф в Україні

Закон України розуміє під альтернативними джерелами енергії будь-які її поновлювані види.  Це вітряна і сонячна енергетика, гідроенергія і геотермальна, а також енергія біомаси.  На практиці ж українці використовують лише сонячну енергію і, частково, вітряну.

 

1 (2)

 

Власники приватних СЕС можуть використовувати обладнання потужністю до 30 кВт.  Розмір «зеленого» тарифу прив'язується до євро, а не до гривні.  До грудня 2019 року 1 кВт альтернативної електроенергії становить 0,164 євро.  До слова, це один з найвищих тарифів в Європі.  Типова СЕС окупається, в середньому, за 4-7 років.

Теоретично, будь-яка фізична або юридична особа в Україні має право на встановлення домашньої сонячної електростанції.  Але мешканці багатоквартирних будинків не зможуть підключити сонячні батареї до «зеленого» тарифу.  Заробити на продажу «надлишків» електрики можуть тільки власники приватних будинків.

Як працює СЕС?

Звичайно, ми не станемо зараз заглиблюватися в технічні деталі і описи.  Але в двох словах, на практиці СЕС працює наступним чином.

Сонячна енергія перетворюється в електрику за допомогою сонячних панелей (або батарей).  Фотоелементи безпосередньо перетворюють енергію сонця в електрострум.

Масове виробництво сонячних батарей стало можливим лише після того, як в якості основи почали використовувати дешевий і доступний кремній.  Потужності окремих фотоелементів об'єднують в електричний ланцюг.  І крім самої батареї до складу СЕС входить:

 • один або кілька акумуляторів;
 • інвертор, який перетворює постійний струм в струм змінний;
 • контролер для управління процесом заряду, розряду і подачі живлення в мережу.

У похмуру погоду акумулятори працюють в режимі розряду і підзарядки.  У сонячну погоду батарея швидко заряджається. Постійна напруга перетворюється в змінну (для цього і використовується інвертор) і подається на побутові прилади.  Або в загальну електромережу.  При цьому держава зобов'язана викуповувати у виробників весь обсяг «зайвої» електроенергії за «зеленою» ціною.

4 (1)

Як підключитися до «зеленого» тарифу?

Оформити «зелений» тариф в Україні може як юридична, так і фізична особа.  Простому українцю на оформлення всіх необхідних документів знадобиться близько двох місяців, а ось у компанії на ту ж процедуру піде ... майже рік.

На території учасника програми повинна бути встановлена ​​СЕС потужністю 30 кВт або 15 кВт.

Процедура підключення до «зеленого» тарифу:

 • закуповуємо необхідне обладнання;
 • надаємо пакет документів у місцеве обленерго (енергопостачальник).

Перелік потрібних документів: заява-повідомлення, копії паспорта та ІПН, документи про право власності та схема підключення.

 • відкриваємо поточний рахунок в банку (всі розрахунки будуть проводитися в гривні, а не в євро);
 • узгоджуємо схему підключення СЕС з енергопостачальником;
 • монтуємо вузол обліку електрики (монтаж проводиться за рахунок обленерго, а не за рахунок домовласника);
 • підписуємо додаткову угоду про придбання «зеленої» електрики державою.

Важливий момент!  «Зелений» тариф не потребує дозволів від санітарної, пожежної та архітектурної інстанцій.

Сонячні пластини можна встановлювати де завгодно: на фасадах або дахах будівель або на спеціальних конструкціях на грунті.  Устаткування дозволено використовувати будь-яке (українського або імпортного виробництва).  Єдине обмеження: обладнання повинно бути сертифіковане.

Після цього Ви можете використовувати отриману енергію для власних потреб.  А надлишки — продавати державі за 0,164 євро за 1 кВт*год.

«Зелений» тариф в українських реаліях

За підсумками минулого року близько 4,5 тис. українських домогосподарств вже встановили сонячні електростанції.

2

У 2014 році таких СЕС в Україні налічувалося лише ...  двадцять.  Всього за кілька років їх кількість зросла в 375 разів!  При цьому велика частина «домашніх» електростанцій (4,5 тис.) почала працювати в минулому році.

Але, на жаль, ми досі не використовуємо переваги «зеленого» тарифу на 100%.

Слабкі місця українського «зеленого» тарифу:

 1. Сплеск «зеленої» енергетики не прив'язаний до зростання економіки

Не всі розуміють, що держдотація на стимулювання «чистої» енергетики лягає на плечі кінцевого споживача.

Ідеальна для українця ситуація виглядає так.  У країні зростає виробництво — збільшується споживання електроенергії — знижується частка «зеленого» платежу в загальному тарифі на електроенергію.

Однак в Україні все навпаки.  З 2014 року виробництво електроенергії впало з 181 млрд. КВт*год до 155 млрд. КВт*год.  Іншими словами, «шар» надбавки в тарифі з кожним роком зростає, а не падає.

 1. Вартість обладнання для ПДЕ з часом дешевшає

З роками вартість одиниці будь-якого «зеленого» обладнання неухильно знижується.  Одночасно з цим зростає і коефіцієнт використання встановленої потужності.

Для українців це означає, що споживачі будуть оплачувати високий «зелений» тариф, навіть коли в усьому світі альтернативна енергія буде дешевшати з кожним роком.

 1. Висока концентрація ПДЕ в одній місцевості

В Україні ВЕС і СЕС найвигідніше розміщувати на півдні країни.  Адже уздовж Чорного та Азовського морів більше вітрів.  І активність сонця там також набагато вище, ніж в інших регіонах.

Звідси і проблеми у розміщенні ВДЕ.  Наприклад, у другому кварталі 2018 року в Херсонській області в експлуатацію було введено більше СЕС, ніж на території всієї України.

Проблема в тому, що в тому ж регіоні розташовані й найбільші традиційні потужності: Південно-Українська та Запорізька АЕС, а також Запорізька, Криворізька і Придніпровська ТЕС.

Виникає економічно невигідний парадокс.  Найдешевшу в Україні атомну електроенергію частково доведеться замінювати більш коштовною «зеленою».  Адже за законом держава ЗОБОВ'ЯЗАНА викуповувати всю електроенергію, яку ПДЕ згенерували на продаж. Ідеальний варіант — це коли СЕС та ВЕС рівномірно розподілені по всій території країни.

Адже, в середньому, сумарна енергія сонця в Україні за рік коливається в діапазоні від 1000 до 1400 кВт на м кв.  Максимальна ефективність такого обладнання — з квітня по жовтень.  Це можна порівняти з сонячною активністю в Німеччині, де зараз СЕС в 1400 разів більше, ніж в Україні.

 1. Необхідність страхувати «зелених» традиційними потужностями

Без вітру і сонця ПДЕ практично марні.  Іншими словами, в похмуру і безвітряну погоду з енергосистеми України «випадає» досить великий шматок, який потрібно швидко відновити.

Тому маневрені потужності гідро- і теплових електростанцій (так званий холодний резерв) потрібно постійно підтримувати в стані «бойової готовності».  Це теж коштує грошей.  І ці витрати, природно, закладаються в тарифи для населення.  По суті, це теж непряма дотація «зеленого» тарифу.

Що можна зробити прямо зараз?

Наприклад, спростити процедуру підключення до «зеленого» тарифу супермаркетів і ТРЦ.  У подібних організацій часто є вільні площі на дахах, що дає можливість легко встановити там сонячні панелі.  Це дозволило б їм повністю забезпечувати себе електроенергією і навіть щось заробити на «зеленому тарифі».

Ще один варіант реалізації «зеленого» тарифу на практиці — створення енергетичних кооперативів.  Жителі селищ можуть будувати сонячні або вітряні електростанції за свій рахунок, щоб забезпечувати себе електроенергією.  Саме за такою моделлю зараз розвиваються Німеччина і США.  На жаль, в теперішніх умовах для України такий сценарій виглядає справжньою утопією ...

Команда ВСЕПРОГРОШІ не тільки допоможе розібратися з «зеленим» тарифом, а й сформує індивідуальний інвестиційний портфель конкретно під Ваші цілі і з урахуванням специфіки нинішньої ситуації в Україні.  Замовити безкоштовну консультацію можна тут.

Поделиться в соц. сетях

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki

Получите доступ Бесплатно к видео курсу сейчас и узнайте:

-Тайные законы денег, которыми пользуются миллионеры;
-Как получать 30-40% годовых с гарантиями как у банка;
-Как сохранить и приумножить деньги в условиях кризиса.

Есть что сказать? Не держите в себе: прокомментируйте:

Комментарии Facebook

Читайте также

 • 5c50ac0b2cba5---------------------------------------------145_1200

  Що потрібно знати про страховий стаж

  Кожен новий уряд обіцяє українцям проведення пенсійної реформи, та всякий раз «списи ламаються» про величезний дефіцит Пенсійного фонду (ПФ). Поки, все, що ми бачимо – це так зване осучаснення пенсій, яке виражається в оновленні формули...

  Поделиться в соц. сетях

  Share to Google Buzz
  Share to Google Plus
  Share to LiveJournal
  Share to MyWorld
  Share to Odnoklassniki

 • 1

  Як оцінити прибутковість інвестицій і куди вкласти гроші в 2021-му році?

  Не обтяжені фінансовою грамотністю співвітчизники вважають, що зберігання заощаджень «під матрацом» – найнадійніший варіант. «Ну і нехай гроші не приносять прибуток, зате немає збитків. А то вкладеш кудись не туди, й залишишся ні з чим...

  Поделиться в соц. сетях

  Share to Google Buzz
  Share to Google Plus
  Share to LiveJournal
  Share to MyWorld
  Share to Odnoklassniki

Отправить ответ

  Subscribe  
Notify of