Зміцнення гривні – в чому пастка?

picture2_ekspert-prognozir_361119_p0

Зміцнення гривні – в чому пастка?

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Комментариев нет 1,529 просмотров

Незважаючи на прогнози, гривня продовжує своє історичне зміцнення, що викликає неабияке здивування, причому не тільки у звичайних людей, але навіть у фахівців. Це тим більше дивно, що запропоновані урядом реформи, м’яко кажучи, неідеальні й викликають багато критики.

З середини літа експерти вперто твердять, що черговий місяць стане для національної валюти справжнім випробуванням. Проте гривня за цей час не «просіла», а до кінця року й взагалі побила рекорд початку 2016-го та опустилась нижче позначки 24 грн. за долар. У чому причина зміцнення курсу нацвалюти і добре це чи погано, спробуємо розібрати в цій статті.

Фактори ризику

Зміцнення гривні на тлі негативного торгівельного балансу і слабкого припливу іноземної валюти за фінансовими рахунками виглядає нелогічним. Тому експерти великою обережністю роблять прогнози й однозначно відзначають лише фактори ризику, які можуть призвести до відповідної реакції валютного ринку. Причому ці фактори здатні як послабити, так і в черговий раз зміцнити національну валюту. На курс гривні/долару можуть вплинути:

  • приватизація ПриватБанку;
  • транзит газу з Росії;
  • кредит Міжнародного валютного фонду;
  • результати зустрічі «нормандської четвірки».

Судові рішення у справі ПриватБанку, здатні не лише змінити котирування гривні на валютному ринку, але й вплинути на економіку всієї країни. На кінець грудня призначено засідання апеляційного суду міста Києва, а на 10 січня 2020 року – Високого суду в Лондоні.

Від рішень судів у справі приватизації ПриватБанку багато в чому залежить і черговий транш МВФ. Адже без кредитів міжнародного валютного фонду ефективно реструктуризувати борги країни і безболісно пройти піковий по зовнішніх платежах наступний рік буде неймовірно складно.

2

Ось-ось повинні остаточно прояснитися умови транзиту російського газу через газотранспортну магістраль України, яка щорічно поповнює казну держави на 2-3 млрд. доларів. Втрата цих грошей призвела б до негайної реакції на валютному ринку, і навряд чи вона була б на користь гривні. Домовленостей нарешті вдалося досягнути, але нюанси перемовин ще вивчають експерти.

Зустріч у «нормандському форматі», яка пройшла 9 грудня, є важливим заходом не тільки в справі припинення війни на Донбасі, але і в економіці країни. Позитивний результат створив би сприятливий клімат для іноземних інвестицій, а приплив в країну валюти – прямий шлях до зміцнення гривні. І навпаки. Однак наразі зустріч лідерів «нормандської четвірки» не внесла ясність в подальший розвиток подій, тому наступні 4 місяці (до нового саміту в Нормандії) цей фактор, скоріше за все, не буде сильно впливати на курс гривні.

Короткий екскурс в історію національної валюти

Протягом п'яти з гаком років українці настільки звикли до девальвації гривні, що на сьогоднішнє її зміцнення дивляться як на якесь диво. Особливо, якщо згадати штучний ажіотаж в 2015 році, коли деякі обмінні пункти продавали долар за 39-40 грн.

Фахівці відзначають, що в новітній історії України було два періоди, коли курс гривні по відношенню до долара не тільки не зростав, але навіть зменшувався – з 2000-го по 2002-й і з 2004-го по 2007-й. Так, в 2000-му році за одну «вічнозелену» купюру давали 5,44 грн., а вже в 2001-му долар коштував 5,37 грн. Наступного року українська грошова одиниця зміцнилася ще на 5 копійок і продовжувала рухатися в цьому напрямку до 2006-го, коли долар можна було купити за 5,05 грн. (багато хто добре пам’ятає цю цифру).

У 2007 році курс гривні залишався незмінним, а ось, починаючи з 2008-го, внаслідок фінансово-економічної кризи, почав стрімко зростати, і в 2013-му долар коштував уже 7,99 грн.

3

Чому гривня продовжує ревальвувати?

Зміцнення гривні 2000—2007 років пояснюється рекордними темпами зростання економіки України. Але чому національна валюта продовжує ревальвувати в наші дні, зрозуміти набагато складніше. Фахівці виділяють наступні чинники, з якими це пов'язано:

  • активна купівля нерезидентами облігацій внутрішньої держпозики;
  • Нафтогаз продовжує продавати долари;
  • пасивність імпортерів.

Останній в році, що минає, аукціон Мінфіну, на якому продавалися чотирирічні облігації державної позики пройшов очікувано успішно. Інвестори, як і раніше, зацікавлені в фіксуванні прибутковості на рівні 12-13% річних строком на 3 роки і більше, тому активно купують ОВДП. Таким чином, Міністерству фінансів вдалося залучити в бюджет 2,4 млрд. гривень. А на наступному аукціоні з продажу трирічних облігацій, який пройшов 3 грудня, було залучено 4,65 млрд. гривень.

Несподівано в зміцнення гривні свій внесок зробив Нафтогаз, який в кінці року став одним з найбільших продавців валюти (було продано єврооблігацій на суму 500 млн. доларів). Фахівці припускають, що НАК таким чином сплачує податки авансом, що сприяє наповненню державної скарбниці.

Низьку активність імпортерів також можна віднести до нестандартної ситуації на валютному ринку країни, адже зазвичай в кінці року вони активно купують валюту для придбання іноземних товарів під новорічні свята. Не виключено, що попит на валюту посилиться ближче до Нового року, але це навряд чи суттєво похитне позиції гривні, яка неухильно наближається до позначки 23 за долар.

У свою чергу НБУ продовжує скуповувати долари, поповнюючи золотовалютні резерви. У 2019-му Нацбанк придбав вже більше $5 млрд. і не дозволив гривні зміцнитися ще сильніше.

4

Що буде далі?

Слід зазначити, що як падіння, так і зростання гривні негативно впливає на економіку України. Пов'язано це з тим, що, плануючи фінансовий рік, експортери та імпортери прив'язуються до певного курсу, і будь-яка його зміна негативно відбивається на прибутку.

У країнах з розвиненою економікою волатильність (показник, що характеризує зміни котирувань валюти) становить соті частки відсотка, тому бізнес відчуває себе в безпеці. У нас же просадка курсу в 14-15% хоч і звичайне, але важко прогнозоване явище. Тобто, якщо довгострокове зміцнення національної валюти не зафіксовано в фінансовому плані, передбачення подальшого розвитку подій –як ворожіня на кавовій гущі.

З огляду на неоднозначність внутрішньої політики, яку проводить влада, та нестабільну зовнішньополітичну ситуацію прогнозувати що-небудь ще складніше. Як приватні, так і державні підприємства, наразі ламають голову, який курс «закладати» на наступний фінансовий рік. Не менш складна дилема постає і перед фізичними особами – дуже вже велика спокуса купити долари за поточним курсом. Так купувати чи ні?

5

Відповідь на це питання залежить від ваших цілей. Якщо вам потрібна валюта для того, щоб потім (коли гривня знову повернеться на «круги своя») її продати і на цьому заробити, то, швидше за все, варто. Однак при цьому слід враховувати фактори ризику, адже в такій нестабільній і непрогнозованій економічній ситуації, в якій сьогодні опинилася країна, можна легко прогоріти. Зараз важко сказати, в який момент приплив інвестицій зупиниться, але передумови для цього вже є. Одна з вагомих полягає в тому, що нинішній курс задовольняє потреби виключно імпортерів, тоді як експортерам сьогодні як ніколи важко. Промисловість продовжує своє падіння, а дефіцит бюджету компенсується за рахунок позик.

Не слід виключати, що ситуація стабілізується, коли в силу вступлять закони, за умови, що вони будуть спрямовані на зміцнення економіки. Тому команда «Все Pro Гроші» рекомендує вам приймати зважені рішення і не витрачати всі гривневі заощадження на покупку валюти. Адже принцип диверсифікації вкладів ніхто не відміняв, а в важкопрогнозовані часи особливо. Так чи інакше, кожен конкретний випадок потрібно розглядати індивідуально, і це можна зробити на нашій безкоштовної консультації. Ми проаналізуємо ситуацію, і запропонуємо кілька варіантів рішення в залежності від ваших цілей, адже покупка валюти далеко не єдиний спосіб подолати тернистий шлях до стабільності і фінансової незалежності.

Поделиться в соц. сетях

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki

Получите доступ Бесплатно к видео курсу сейчас и узнайте:

-Тайные законы денег, которыми пользуются миллионеры;
-Как получать 30-40% годовых с гарантиями как у банка;
-Как сохранить и приумножить деньги в условиях кризиса.

Есть что сказать? Не держите в себе: прокомментируйте:

Комментарии Facebook

Читайте также

  • Инвестиции в недвижимость

    Інвестиції в нерухомість

    З жовтня набув чинності закон, який кардинально змінює правила ринку нерухомості. Закон захищає права на об'єкти майбутнього нерухомого майна. Історій, що будівництво розпочато та не закінчено чи будівництво закінчено, але право власності оформити нерухомість не...

    Поделиться в соц. сетях

    Share to Google Buzz
    Share to Google Plus
    Share to LiveJournal
    Share to MyWorld
    Share to Odnoklassniki

  • 630309e12fb4f8.19773444

    Як придбати військові облігації через програму “Дія”

    16 вересня 2022 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову щодо продажу військових облігацій. Тепер усі громадяни України віком від 18 років можуть самостійно заповнювати заявку на придбання облігацій за допомогою «Дія», тим самим підтримувати українську...

    Поделиться в соц. сетях

    Share to Google Buzz
    Share to Google Plus
    Share to LiveJournal
    Share to MyWorld
    Share to Odnoklassniki

Отправить ответ

  Subscribe  
Notify of