Безбідна старість в Україні – міф чи реальність?

1

Безбідна старість в Україні – міф чи реальність?

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Комментариев нет 1,746 просмотров

Оскільки введення обов'язкових накопичувальних пенсій в черговий раз відкладається, в Україні як і раніше залишаються солідарний і добровільний накопичувальний рівні пенсійної системи. При солідарному пенсіонерам виплачуються гроші за рахунок податків офіційно працюючих громадян, яких в 42-мільйонній країні всього 16,1 млн. Решта населення – це неповнолітні, безробітні, непрацездатні або ті, які працюють неофіційно.

На жаль, стан справ в економіці та демографічна ситуація в країні наразі не дозволяють з оптимізмом дивитися в майбутнє, тому більшості українців гідна пенсія не світить. Звучить жорстоко, але краще прийняти це як факт і починати щось робити, ніж розраховувати на державу і втратити дорогоцінний час. А оскільки шансів знайти скарб або виграти мільйон у лотерею ще менше, ніж отримати гідну компенсацію за багаторічну працю, доведеться відкладати гроші самостійно.

Чим раніше, тим краще

Бажано починати накопичувати якомога раніше, щоб до 60-65 років мати достатній капітал для ведення звичного способу життя. Якщо почнете працювати в цьому напрямку з 20 років, достатньо відкладати 5-7% від доходу, після 30-ти доведеться брати з бюджету близько 10%, а ближче до 40 років – не менше 20%.

2

Точна сума щомісячних внесків легко розраховується, виходячи з особистих потреб. Наприклад, ви вирішили, що для нормального життя на пенсії вам достатньо 500$ в місяць. Щоб грошей вистачило на 20 років (за умови, що ви їх будете тільки проїдати, а не інвестувати), сума, яку ви назбирали до 60 років, має становити 120 000$. Розрахувати, скільки потрібно щомісяця відкладати, щоб до цього віку накопичити такий капітал, нескладно. Безумовно, в зв'язку з інфляцією і зміною рівня життя, розрахунки доведеться корегувати, але це вже друге питання.

Як накопичити гроші на пенсію?

Існує кілька способів забезпечити собі гідну старість. Розповімо про найпопулярніші й найперспективніших, а вибирати, зрозуміло, вам.

Купувати валюту і класти «під матрац»

Не найкращий спосіб для довгострокових накопичень, але не згадати про нього ми не могли, адже багато українців зберігають заощадження саме вдома. Відкладати гроші «під матрац» – справа досить ризикована, і основні ризики полягають в людському факторі, оскільки є спокуса витратити накопичену суму. Такий спосіб більше підходить для середньострокових накопичень, наприклад, на машину, квартиру, відпустку або дружині на шубу. Якщо розглядати найбільш песимістичний варіант, то гроші можуть вкрасти, і це цілком реальна ситуація.

Покласти на депозит

Другим за популярністю, але значно більш ефективним і раціональним, є депозитний вклад. До того ж це найдоступніший, простий і прозорий варіант. Оформити депозит може навіть підліток, якщо йому виповнилося 14 років. Мінімальна сума внеску – 100 грн., а, якщо банк раптом стане банкрутом, Фонд гарантування вкладів обіцяє повернення коштів на суму до 200 000 грн. Відкрити депозит можна у відділенні будь-якого банку або онлайн на термін від тижня до 2 років.

Наявність державних гарантій – не єдина причина, чому українці використовують цей спосіб для збільшення доходу і пенсійних накопичень (за підсумками минулого року на депозитних вкладах фізичних осіб було близько понад 510 млрд. гривень). Депозити передбачувані, оскільки банки заздалегідь обумовлюють розмір процентної ставки, і вона не змінюється протягом усього терміну – клієнт точно знає, яку суму отримає.

3

Перевага депозиту перед відкладанням грошей «в матрац» ​​є очевидною – накопичення зростають не тільки від особистих вкладів, але й від відсотків. Недоліком, як і при накопиченні «під матрац», є спокуса витратити заощадження. Крім того, банк виплачує державі з вашого прибутку 18% прибуткових й 1,5% військового збору, тому зазначену в договорі ставку необхідно помножити на 0,805.

| На замітку: 

Суму понад 200 тисяч гривень краще розділити і покласти в кілька банків, убезпечивши себе від форс-мажорних обставин.

 Відкрити рахунок в НПФ

Недержавні пенсійні фонди працюють в Україні з 2004 року і по суті є єдиним способом отримувати доступ до грошей тільки при виході на пенсію. Оскільки з компанією укладається договір на 10 років та більше (можна і на менший термін, але це невигідно), витратити гроші завчасно ви не зможете. Недержавний пенсійний фонд – це добровільний інструмент, тому ви можете вносити гроші, коли захочете, дозволяється також переносити рахунок в інший НПФ.

Переваги недержавних пенсійних фондів:

 • Багаторівневе адміністрування. За розміщення та безпеку коштів відповідають різні структури, що гарантує збереження вкладів. Так, НПФ управляє адміністратор, інвестиційну політику проводить КУА (компанія, що управляє активами), а самі гроші зберігаються в банку.
 • Гарантія від банкрутства. Згідно з законом недержавний пенсійний фонд не може збанкрутувати, але можлива ліквідація НПФ. В цьому випадку вклади громадян не згорають, а переносяться в іншу організацію, яку кожен вкладник вибирає самостійно.
 • Фіксовані витрати на обслуговування. Згідно з положенням Нацкомфінусуг, організації, які займаються обслуговуванням вкладів, не можуть брати за роботу більше, ніж 7% від обсягу активів.
 • Прозорість роботи. Вкладники можуть щодня перевіряти баланс, і це дуже важливо при роботі з НПФ, що мають статус неприбуткових організацій, діяльність яких спрямована виключно на накопичення пенсійних внесків.
 • Термін виходу на пенсію (дату, коли можна користуватися накопиченими коштами) людина визначає самостійно, але від визначеного законодавством періоду він не може відрізнятися більш, ніж на 10 років.
 • Якщо ви працюєте офіційно, можете розраховувати на податкову знижку від держави в розмірі 18% від платежів, яка протягом дії договору не може бути зменшена.
 • Після закінчення пенсійного контракту, якщо сума на рахунку не перевищує 89820 грн., її можна забрати одноразовим платежем.
 • Пенсійні внески можна зняти достроково в разі інвалідності, критичних проблем зі здоров'ям, при виїзді за кордон або смерті вкладника (пенсійні заощадження отримують його найближчі родичі).

4

Недолік НПФ полягає в тому, що, на відміну від банків (якщо говорити про депозитні вклади), вони не гарантують своїм клієнтам конкретний дохід. Інвестиційний результат залежить від політики КУА і може бути навіть негативним, що в своєю чергу збільшує плату за обслуговування до 7%. При нормальному положенні справ середній розмір витрат на послуги НПФ зазвичай не перевищує 5%.

Придбати поліс накопичувального страхування життя

У традиційному розумінні лайфові поліси мають 2 напрямки – накопичення та страховий захист. Підписуючи договір з СК (страховою компанією), людина зазвичай розраховує на забезпечення фінансової стабільності в пенсійному віці. Однак, окрім самого накопичення, важливою складовою накопичувального страхування життя є захист грошових вкладів у разі смерті застрахованої особи. Передбачена також можливість застрахувати інші ризики, наприклад: нещасний випадок, онкологію, травми, госпіталізацію, смерть при ДТП та інше. Страховка додаткових ризиків оформляється окремо.

Страховий поліс можна купити терміном на 5 та більше років. Головне, щоб на момент закінчення терміну договірних зобов'язань клієнту було не більше 60-75 років (вік залежить від конкретної СК). Оскільки головним сенсом лайфової страховки є довгострокові фінансові накопичення, необхідно вибрати надійну страхову компанію. Основними критеріями вибору є:

 • резерви СК;
 • покриття резервів і активів власним капіталом;
 • отримання прибутку та стійке зростання кількості виданих страхових полісів.

Платежі за лайфовим страхуванням необхідно робити щороку (можна раз на півроку, квартал або щомісяця, але в цих випадках доведеться додатково сплачувати комісію за розстрочку). Для накопичення необхідної суми до певного терміну слід вносити пропорційну кількості років частину цієї суми. Можливий також одноразовий внесок без поповнення, але цей варіант вигідний лише при внесенні великої суми.

5

Накопичувальне страхування приносить гарантований законодавством дохід в 4%, плюс інвестиційний прибуток в розмірі 10-22%, розмір якого залежить від багатьох факторів. Раз на рік клієнт має можливість скорегувати платіж на суму інфляції за минулі 12 місяців, що в наших реаліях дуже важливо.

Інвестувати в нерухомість, акції, цінні папери

Це хороший спосіб отримати відчутну прибавку до пенсії, але він підходить тільки тим, хто вже має великий капітал та готовий нести великі витрати. Можна взяти іпотеку й здавати квартиру в оренду, але для цього потрібно мати 20% від всієї суми і власне житло. Слід також враховувати, що орендна плата навряд чи перекриє відсотки за іпотечним кредитом.

Багато експертів радять вкладати гроші в ОВДП – облігації внутрішньої державної позики, але і в цьому випадку на руках повинно бути не менше 100 тисяч гривень. Якщо вкладати гроші в акції та інвестиційні фонди, щомісячні платежі не повинні бути менше 500$, інакше комісія буде «з'їдати» практично всі доходи.

Мінімізуємо ризики

Скомбінувавши кілька варіантів накопичення коштів, можна значно знизити ризики й в будь-який час мати доступ до частини капіталу. Гроші краще тримати як у валюті, так і в гривнях – гривневі інструменти дадуть прибутковість, а валютні збережуть ваші нерви.

На жаль, в рамках цієї статті неможливо розглянути всі нюанси накопичення грошей на старість тим більше, що до кожного конкретного випадку потрібно підходити індивідуально. Команда «Все Pro Гроші» запрошує вас на безкоштовну консультацію, на якій ми проаналізуємо вашу ситуацію та складемо для вас особистий фінансовий план. Щоб поставити конкретне запитання, скористайтеся формою зворотного зв'язку.

Поделиться в соц. сетях

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki

Получите доступ Бесплатно к видео курсу сейчас и узнайте:

-Тайные законы денег, которыми пользуются миллионеры;
-Как получать 30-40% годовых с гарантиями как у банка;
-Как сохранить и приумножить деньги в условиях кризиса.

Есть что сказать? Не держите в себе: прокомментируйте:

Комментарии Facebook

Читайте также

 • Инвестиции в недвижимость

  Інвестиції в нерухомість

  З жовтня набув чинності закон, який кардинально змінює правила ринку нерухомості. Закон захищає права на об'єкти майбутнього нерухомого майна. Історій, що будівництво розпочато та не закінчено чи будівництво закінчено, але право власності оформити нерухомість не...

  Поделиться в соц. сетях

  Share to Google Buzz
  Share to Google Plus
  Share to LiveJournal
  Share to MyWorld
  Share to Odnoklassniki

 • 630309e12fb4f8.19773444

  Як придбати військові облігації через програму “Дія”

  16 вересня 2022 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову щодо продажу військових облігацій. Тепер усі громадяни України віком від 18 років можуть самостійно заповнювати заявку на придбання облігацій за допомогою «Дія», тим самим підтримувати українську...

  Поделиться в соц. сетях

  Share to Google Buzz
  Share to Google Plus
  Share to LiveJournal
  Share to MyWorld
  Share to Odnoklassniki

Отправить ответ

  Subscribe  
Notify of