За даними НБУ на кінець минулого року в «тіні» української економіки «ховалося» близько 310 млрд. грн. Як змусити ці гроші «вийти на роботу»? Звісно, вкласти їх в акції успішних зарубіжних компаній!
Тепер це легально може зробити кожен українець. Адже на українському фондовому ринку, на жаль, інвестувати нема куди... Ось так виглядала структура біржової торгівлі на Українській біржі в 2017 році.
Інструмент | Питова вага у торгах |
Облігації внутрішньої державної позики | 88% |
Депозитні сертифікати НБУ | 5% |
Облігації підприємств | 4% |
Акції | 2% |
Інше | 1% |
Наш уряд обіцяв, що зовсім скоро на українській біржі будуть вільно торгуватися акції іноземних компаній. Сьогодні Україну називають «країною з ізольованою фінансовою системою». Щоб пробитися на вітчизняний фондовий ринок, закордонним емітентам потрібно пройти сім кіл бюрократичного пекла.
Але з 6 лютого 2018 року набуло чинності рішення НКЦПФР №871. Тепер вхід «іноземцям» на український ринок максимально спрощено. Емітенту достатньо заповнити стандартну форму заяви. Будемо сподіватися, що з часом акції Тесла, McDonald's і Apple можна буде купити за гривні і в УкраїніJ.
Чому американські фондові біржі?
Фондова біржа — це ринок, на якому купуються і продаються цінні папери. Сьогодні близько 90% угод укладається через Інтернет в режимі он-лайн. Всього в світі функціонує понад 100 бірж. І більша частина угод припадає на США.
Окремі компанії представлені тільки на одній світовій біржі. Але акції компаній-гігантів можуть одночасно торгуватися на декількох біржах в Європі, Азії та США. Але обов'язково — під різними тікерами!
Тікер — це скорочене буквено-цифрове позначення компанії. Наприклад, Google має тікер GOOG, Microsoft Corporation — MSFT.
Найбільші американські біржі представлені двома майданчиками: NYSE і NASDAQ.
NYSE (New York Stock Exchange)
NYSE — найстаріша і найбільша біржа в світі. Розташована в Нью-Йорку на славетній Уолл-стріт. Була створена в далекому 1792 році. Саме на цій біржі розраховується всесвітньо відомий індекс Доу-Джонса, а також індекс NYSE Composite.
На Нью-Йоркській фондовій біржі здійснюється понад 60% усіх угод світу. Загальна сума капіталізації цінних паперів NYSE перевищує $28 трлн. На біржі обертаються акції 4000 компаній.
Сьогодні Нью-Йоркська фондова біржа виглядає зовсім не так колоритно і яскраво, як у фільмі «Вовк з Уолл-стріт». Атмосфера, скоріше, нагадує офісну: сотні менеджерів напружено працюють перед екранами моніторів.
По всій торговій залі розкидані десятки «кіосків». На кожному «посту» фахівець проводить двосторонній аукціон між покупцями і продавцями. Кожного емітента представляє один фахівець біржі.
Компанії NYSE: Coca-Cola, American Express, Alibaba, General Electric, Microsoft, Procter & Gamble, Visa, Walt Disney, Johnson & Johnson.
NASDAQ (National Associations of Securitas Dealers Automate Quotations)
Спочатку біржа створювалася для компаній високотехнологічного сектору (електроніка та програмне забезпечення). Але сьогодні на біржі представлені не тільки акції hi-tech-сектора.
Тому на базі NASDAQ була створена ціла низка індексів — на кожну сферу економіки: NASDAQ Composite, NASDAQ-100 Index, NASDAQ Biotechnology Index, NASDAQ Insurance Index і інші.
Хоча біржа була заснована не так давно (на початку 1971 року), за капіталізацією вона впевнено посідає друге місце в світі.
Компанії NASDAQ: Amazon, Apple, eBay, Google, Oracle, Starbucks, Marvell.
Як інвестувати в NYSE і NASDAQ з України?
Поки у приватного інвестора-українця є два (не дуже зручних, проте легальних) способи інвестувати у фондовий ринок США.
Спосіб 1. Укласти договір з іноземним брокером безпосередньо
а) У Вас є відкритий рахунок в іноземному банку
Найбільш вигідний для інвестора спосіб: без українських посередників і проблем з ліцензією. За умови, що Ви вільно володієте англійською мовою. І можете собі дозволити відкрити брокерський рахунок на суму від $10 000J.
У цьому випадку досить перевести потрібну суму зі свого банківського рахунку за кордоном на рахунок іноземного брокера і підписати з ним договір на обслуговування. б) У Вас немає рахунку в іноземному банку
Якщо рахунку в американському або європейському банку немає, схема ускладнюється. Щоб перерахувати гроші з українського банку іноземному брокеру, доведеться оформляти одноразову е-ліцензію (про неї ми детально писали в попередній статті).
Нагадаємо основні плюси і мінуси е-ліцензії:
По суті, Ви оформляєте е-ліцензію на ОДНУ операцію — переказ грошей на брокерський рахунок за кордон. А далі інвестуйте їх, куди заманеться.
Обираючи іноземного брокера, зверніть увагу на те, яке місце він посідає в рейтингах авторитетних видань. При розрахунку враховуються такі критерії як зручність платформи, технологічність, тарифи, мобільні додатки і додаткові сервіси.
Ось так, наприклад, виглядає ТОП-10 брокерів США, на думку видання Barron's:
Спосіб №2. Підписати договір з українським субброкером
Субброкер — це посередник, у якого є прямий договір з великим іноземним брокером. Наприклад, інвестиційна група АРТ КАПІТАЛ (Україна) надає доступ на фондовий ринок США через американського брокера Interactive Brokers.
Плюси роботи з субброкером:
Мінуси роботи з субброкером:
Як відбувається інвестування за кордон через українського субброкера?
Тарифна політика брокерів
Купуючи акції, інвестор оплачує не тільки вартість цінних паперів, але і дві комісії: біржі і двох брокерів (українського і американського).
Зверніть увагу! Брокери, які працюють на фондових біржах США, беруть комісію не у вигляді відсотка від суми угоди, а фіксовану суму за кожну придбану акцію.
Вартість обслуговування брокера АРТ КАПІТАЛ
Зарахування і виведення грошових коштів на торговий рахунок брокера | 1% від суми зарахування (за основу курсу береться середній міжбанківський курс долара) |
Термін зарахування і виведення грошей з рахунку | 5 робочих днів |
Брокерська комісія | $0,1 — $0,7 за 100 акцій (чим активніше торги, тим нижче комісія) |
Мінімальна сума інвестицій | $100 |
Рекомендована сума інвестицій | $2000 |
Абонплата за обслуговування рахунку | $25 на місяць |
Плата за послуги депозитарію | 365 грн. на рік |
Крім брокерської комісії з інвестора утримується біржовий збір і збір регулятора (SEC Fee). Розмір зборів залежить від біржі, а також від типу заявки. Збір розраховується автоматично. В середньому, він становить 0,3 цента за одну акцію.
Де зберігаються куплені акції?
У кожної брокерської компанії є свій депозитарій. Тому, укладаючи договір з брокером, інвестор підписує два договори:
У депозитарії обліковуються всі акції, які клієнт придбав до моменту їх продажу (або до моменту переведення в інший депозитарій).
Зверніть увагу! Всі акції купуються, продаються і зберігаються не в паперовому, а в електронному вигляді! «Цінні папери» — вже давно не папери, а обліковий запис в електронному реєстрі.
Якщо інвестору знадобиться документальне підтвердження того, що він володіє акціями, брокер надає виписку з депозитарного рахунку: з печатками і підписами.
Скільки акцій можна купити?
Багато акцій торгуються не поштучно, а лотами (пакетами). Чим дешевше акція, тим більшим буде розмір лота (наприклад, 100 або 500 акцій в лоті).
Однак на американських фондових біржах все акції можна купувати і продавати по одній! Але потрібно пам'ятати про те, що «роздрібні» покупки обійдуться інвестору дорожче — через фіксовані накладні витрати.
Яку прибутковість можна отримати від інвестицій в акції на біржах США?
Перевірити прибутковість кожної акції на американських біржах можна за посиланням https://finviz.com/screener.ashx?v=141&o=-perf52w. У графі Ticker вказати тікер компанії.
Давайте за допомогою сервісу перевіримо річну прибутковість акцій трьох всесвітньо відомих компаній.
Iндекс S&P 500, куди входять акції 500 найбільших компаній США, у 2017 році показав ріст в 19,42%.
Зауважимо, що в довгостроковій перспективі прибутковість американських цінних паперів ще вище. Наприклад, за останні п'ять років індексний фонд Vanguard S&P 500 ETF, що копіює індекс S&P 500, щороку зростав, в середньому, на 12,4%. Вкладена в фонд умовна тисяча доларів принесла б інвестору $792 пасивного доходу за п'ять років.
Цікаво? Замовте безкоштовну консультацію на тему формування ефективного інвестиційного портфеля тут!
Сподіваємося, інформація про інвестиції у фондовий ринок США була Вам корисною. Будемо вдячні за зворотній зв'язок в коментарях!
Далі буде…
-Тайные законы денег, которыми пользуются миллионеры;
-Как получать 30-40% годовых с гарантиями как у банка;
-Как сохранить и приумножить деньги в условиях кризиса.
З жовтня набув чинності закон, який кардинально змінює правила ринку нерухомості. Закон захищає права на об'єкти майбутнього нерухомого майна. Історій, що будівництво розпочато та не закінчено чи будівництво закінчено, але право власності оформити нерухомість не...
16 вересня 2022 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову щодо продажу військових облігацій. Тепер усі громадяни України віком від 18 років можуть самостійно заповнювати заявку на придбання облігацій за допомогою «Дія», тим самим підтримувати українську...
Есть что сказать? Не держите в себе: прокомментируйте: