Війна змінила все… У тому числі, сферу особистих фінансів. Українська економіка не була міцною і до вторгнення Росії. Але зараз фінансова ситуація ще більш непередбачувана і слабко контрольована.
Давайте все ж спробуємо розібратися, куди можна інвестувати українцям, поки країна перебуває на військовому положенні.
Нагадуємо, що у перші дні війни НКЦПФР «заморозила» всі операції з цінними паперами на вітчизняному фондовому ринку. Заборонено розміщення, обіг та викуп будь-яких корпоративних облігацій та ОВДП, а також акцій українських та іноземних компаній.
Єдиний виняток – військові облігації. Про них ми розповімо трохи згодом.
На які виплати розраховувати інвесторам, які придбали цінні папери до війни?
Якщо інвестор уже має ОВДП — купони за ними виплачуватимуться. І погашення за такими облігаціями держава також гарантує у строк.
Якщо інвестор володіє корпоративними облігаціями – то купонних виплат за ними поки не буде. По-перше, це заборонено НКЦПФР. По-друге, багато компаній через війну просто не в змозі робити будь-які виплати в принципі.
Тепер детальніше про військові облігації.
Це українські боргові цінні папери. По суті, держава Україна бере на якийсь час гроші у тих, хто купує ці облігації. Кошти підуть на першочергові оборонні та соціальні потреби. У строк погашення держава повертає гроші «інвесторам» із відсотками. І гарантує це повернення (що надважливо у такий нестабільний час).
За рахунок військових облігацій до держбюджету України було залучено понад 30 млрд. гривень.
Обираємо термін погашення облігацій. Чим коротший термін — тим нижча прибутковість (у середньому це 11% річних у гривні або 3,7% у валюті).
Обираємо банк або брокера та мінімальну суму для інвестицій. Наприклад, АльфаБанк, ПУМБ, Укрексімбанк, Укргазбанк, Банк Південний, УНІВЕР, BTC Broker та Dragon Capital продають військові облігації на суму від 1000 грн. В Ощадбанку мінімальна інвестиція становить 50 000 грн., а в ПриватБанку — 100 000 грн.
І банки, і брокери виступають у ролі первинних дилерів. Інвестору потрібно буде відкрити рахунок у цінних паперах. Іноді це можна зробити навіть через мобільні додатки. Всі банки та брокери максимально спростили процедуру відкриття таких рахунків.
Інвестувати у військові облігації можна і через програму Wotan. До речі, після відкриття доступу до покупки військових облігацій щоденна кількість клієнтів додатку зросла втричі. Нагадуємо, що інвестувати у військові облігації можуть фізичні та юридичні особи (у гривні та в іноземній валюті).
В умовах війни ніхто не може гарантувати безпеку коштів. Щоб уникнути масового відтоку грошей з рахунків українських банків 1 квітня 2022 року Верховна Рада ухвалила Законопроект №5542-1.
Що пропонує новий закон?
Вкладник гарантовано отримує повернення 100% депозиту у разі закриття банку у період військових дій та протягом 3 місяців після їх завершення.
Гарантований розмір вкладу збільшиться до 600 000 грн. (зараз “невгорана сума” становить 200 000 грн.). Станеться це після трьох місяців по закінченню війни.
Ще раз наголосимо: на період війни Україна гарантує всім банківським вкладникам 100% повернення їхніх депозитів!
Щодо прибутковості вкладів, то вона варіюється від 0,5% до 11,5% річних у гривні та від 0,1% до 3% у доларах та євро.
Вторгнення Росії в Україну несподівано перетворило криптовалюту на “тиху гавань” для інвесторів. Раніше в якості такого безпечного активу завжди виступало золото.
Особливою популярністю зараз користуються стейблкоіни — криптовалюта, курс якої прив'язаний до вартості фіатних грошей. Наприклад, токен Tether (USDT) на якийсь час став в Україні альтернативою безготівкового долара. Саме за USDT закуповувалась велика частина імпортної гуманітарки для тероборони. Багато інвесторів також використовували USDT для конвертації гривневих накопичень у криптодолар.
Через додаток Multi Invest криптодолари можна вивести на криптогаманець або гривневу картку українського банку.
Показово, що криптовалюта стала одним із найпотужніших джерел підтримки української армії від початку військових дій. З кінця лютого Міністерство цифрової інформації відкрило 14 криптогаманців для збирання коштів з усього світу.
Нагадаємо, що 16 березня Президент України підписав закон про легалізацію цифрових активів.Це означає, що українські та закордонні криптобіржі зможуть легально працювати в Україні, а банки – відкривати рахунки для криптокомпаній. А найголовніше – держава гарантуватиме українцям юридичний захист прав на віртуальні активи.
Спочатку нагляд та фінансовий моніторинг хотіли покласти на спеціально створений орган. Однак у результаті цю функцію поклали на Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку.
Війна скінчиться нашою перемогою. І ми відновлюватимемо нашу економіку посиленими темпами. Кошти на це (і чималі) Україні виділяє Захід.
Які галузі будуть відновлюватися першими?
По-перше, ті, що й зараз залишаються більш-менш на плаву: металургія та сільське господарство. На думку експертів, вони й стануть локомотивом української економіки після закінчення війни.
По-друге, великі надії, як завжди, економісти покладають на малий та середній бізнес (будь-яких напрямків).
По-третє, зрозуміло, будівельна та супутні галузі. Після війни Україна перетвориться на гігантський будівельний майданчик. Доведеться наново відбудовувати і громадянську інфраструктуру, і стратегічні об'єкти. З'явиться потреба у спецтехніці, будівельних матеріалах і, звичайно, у людях.
Крім того, експерти очікують на небувалий приплив міжнародних інвестицій у відновлення України. Але лише за умови, що Захід юридично захистить інтереси інвесторів.
По-четверте, Україна має чудову нагоду перетворитися на новий транспортний коридор між Китаєм і Європейським Союзом.Плюс ми можемо брати участь у торгівлі між ЄС, Іраном та Індією, а також транспортувати вантажі з Туреччини до Європи. Нагадуємо, що Росія та Білорусь зараз перебувають під санкціями. І коли ці санкції буде знято – не знає ніхто.
Якщо Україна використає можливість, що відкрилася, то вже через кілька років країна зможе генерувати близько $30 млрд. додаткового ВВП на рік.
Експерти переконані: якщо наша країна стане частиною глобальної транспортної системи, то навіть після зняття санкцій з Росії транспортний коридор в Україні залишиться відкритим...
Команда ВСЕПРОГРОШІ вірить в Україну, ЗСУ та нашу перемогу! Українці обов'язково будуть вільними, щасливими та фінансово незалежними. А отримати безкоштовну консультацію на тему, куди та як безпечно інвестувати в умовах війни можна тут.
-Тайные законы денег, которыми пользуются миллионеры;
-Как получать 30-40% годовых с гарантиями как у банка;
-Как сохранить и приумножить деньги в условиях кризиса.
З жовтня набув чинності закон, який кардинально змінює правила ринку нерухомості. Закон захищає права на об'єкти майбутнього нерухомого майна. Історій, що будівництво розпочато та не закінчено чи будівництво закінчено, але право власності оформити нерухомість не...
16 вересня 2022 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову щодо продажу військових облігацій. Тепер усі громадяни України віком від 18 років можуть самостійно заповнювати заявку на придбання облігацій за допомогою «Дія», тим самим підтримувати українську...
Есть что сказать? Не держите в себе: прокомментируйте: