Коронавірус та його наслідки для економіки. Відкласти паніку?

01prasad1-mediumSquareAt3X

Коронавірус та його наслідки для економіки. Відкласти паніку?

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Комментариев нет 1,251 просмотров

Коронавірус... Сьогодні про нього говорять всі і скрізь. Поки що ситуація погіршується з кожним днем. Загроза пандемії впливає на життя людей по всьому світу. І, до речі кажучи, паніка неабияк роздмухується засобами масової інформації...

Але наш портал ВСЕПРОГРОШІ присвячений фінансам. Тому сьогодні ми розповімо про те, як COVID-2019 впливає не на здоров'я людей, а на світову економіку. В тому числі, і на українську...

Картинка 2

Статистика епідемій і фінансових криз

За останні сто років людство не раз переживало масштабні епідемії з тисячами і мільйонами смертельних випадків. У 1957-му і 1968-му по світу прокотився гонконгський грип, у 2003—2008-м – лихоманка Ебола, в 2009—2010 рр. люди вмирали від «свинячого грипу».

Найбільший ефект на світову економіку мав гонконгський грип в 1968 році. Він викликав зниження ВВП на 0,5%.

Хороша новина. Нинішній коронавірус поширюється не так стрімко (в усякому разі, поки). У 1968-му вже через місяць після реєстрації першого випадку гонконгського грипу захворіло 500 тис. людей, а не 20 тис., як наприкінці січня 2020-го від COVID-2019.

Погана новина. Для світової економіки коронавірус може виявитися набагато більш небезпечним, ніж гонконгський грип.

По-перше, частка Китаю та інших «заражених» країн у загальному товарообігу сьогодні набагато вища, ніж 50 років тому.

По-друге, в 2020-му країни використовують жорсткі карантинні заходи. Це, звичайно, призводить до падіння виробництва та економіки, як мінімум, на місцевому рівні.

По-третє, ринки сьогодні більш істеричні та більш волатильні, ніж в XIX столітті.

Доки ситуація з вірусом стосувалася лише Китаю і ПСА, міжнародні ринки залишалися спокійними. Це негативно відбилося лише на місцевій економіці. Індекс Shanghai Composite впав на 20,2%, індекси Гонконгу, Кореї і Японії втратили 10%.

Картинка 5

Однак у всьому світі вірус сприймався як локальна проблема. І багато хто сподівався на швидкий винахід вакцини. Однак коронавірус стрімко вийшов за межі Китаю: в Південну Корею, Італію і на Близький Схід.

Першу хвилю паніки на біржах викликав спалах вірусу в Італії в кінці лютого. І вже наприкінці зими ринки показували темпи падіння, порівнянні за швидкістю з першими місяцями Великої Депресії.

Але в будь-якій панічній ситуації варто згадати рекомендації Уоррена Баффета: «Оцінюючи будь-які інвестиції, аналізуйте лише довгострокові перспективи».

Будь-які «істеричні» просідання ринку – лише тимчасові корекції. Саме зараз у інвесторів є відмінна можливість, яка випадає не так часто – купити по-справжньому хороші активи з пристойною «знижкою».

У довгостроковій перспективі коронавірус на економіку істотно не впливатиме. І світовий ВВП не впаде, навіть якщо від епідемії загине кілька мільйонів чоловік.

Звичайно, розвиток епідемії викличе загострення фінансової кризи: як в окремих країнах, так і по всьому світу. Вже зараз зупиняються виробництва, падає рівень споживання, розриваються напрацьовані ланцюжки постачань.

Поки що найбільш постраждалими економіками є Китай, Італія та країни, де найбільша частка ВВП припадає на туризм.

Потрібно пам'ятати, що епідемія не впливає на попит на фізичні товари (скоріше, навіть стимулює його). Якість і кількість трудових ресурсів залишається плюс-мінус тим самим. Виробничі потужності теж не страждають (на відміну від втрат під час активних військових дій).

Але наслідки коронавіруса відчують на собі (в більшій або меншій мірі) економіки всіх країн. Експерти вважають, що COVID-2019 став каталізатором («спусковим гачком»), а не причиною чергової циклічної кризи.

Картинка 6

На хвилі епідемії COVID-2019 Китай однозначно скоротить обсяги імпорту. Однак з точки зору макроекономіки це не надто вплине на економіку основних китайських постачальників. Так, наприклад, частка експорту США до Китаю становить лише $100 млрд. Це ніщо в порівнянні з $21 трлн. американської економіки.

Більш відчутним буде удар від скорочення китайського виробництва. У лютому китайські виробничі показники були найгіршими в історії країни. Обсяги виробництва впали нижче рівня 2008 року.

Трохи оптимізму

Більшість експертів упевнені, що через кілька місяців хвиля COVID-2019 почне стихати.

По-перше, влітку швидкість поширення вірусу напевно піде на спад. Зима-весна відрізняються найбільш високою контагіозністю – «легкістю» передачі інфекції від хворих людей здоровим через контакт або повітряно-крапельним шляхом. Випадків зараження стане менше – хвиля епідемії вщухне.

По-друге, протягом півроку напевно з'явиться більш-менш ефективна вакцина від вірусу.

По-третє, карантинні заходи теж принесуть свої плоди. Щоправда, ціною колосальних збитків для турагенцій, готелів і компаній-перевізників.

Цілком ймовірно, вже до літа-осені вогнище епідемії буде пригнічене.

І як тільки буде відкрито транспортне сполучення, а компанії повернуться до нормальної роботи – в силу вступить закон відкладеного попиту. Економіки великих країн продовжать політику пом'якшення монетарної політики. Щоб дати можливість «схудлим» економікам надолужити втрачене в першому півріччі 2020-го.

До кінця року світова економіка має вийти на «докоронавірусний» рівень.

Чотири сценарії фінансової кризи

Аналітики розробили чотири ймовірних сценарії для світової економіки на найближчий рік.

Оптимістичний — швидке «одужання»

Вже влітку поширення COVID-2019 по світу буде зупинено.

У такому варіанті зростання світового ВВП в 2020 році складе не більше 2,3%. Зростання економіки в Китаї впаде з 6% до 4,6%, у Східній Азії – на 0,5%, в інших великих економіках: від 0,3% до 0,5%. ВВП США відновиться вже через кілька місяців.

Проміжний – глобальне гальмування

Велика частина країн не зможе взяти епідемію під контроль так само швидко і ефективно, як Китай. Проміжний сценарій передбачає до 50 тис. заражених в США. А також поширення в густонаселених регіонах Індії та Африки і в таких країнах як Франція, Німеччина, Японія.

У цьому випадку низький споживчий попит скоротить зростання світового ВВП до 1-1,5% і викличе загальне уповільнення економіки. Найсильніше постраждає малий і середній бізнес. Криза набагато болючіше вдарить по країнах, що розвиваються, ніж по розвинених.

Особливо постраждають сфери туризму, подорожей та авіаперевезеннь. Одні тільки авіаперевізники можуть втратити в 2020 році $1,5 млрд.

Сильний обвал очікує ринок Італії, яка раніше щорічно приймала більше 50 млн. туристів. Сьогодні люди масово відмовляються від поїздок в цю країну. Причому, скасовуються навіть заздалегідь заброньовані і сплачені тури.

Песимістичний – пандемія і рецесія

Такий сценарій передбачає, що COVID-2019 не піде на спад разом із закінченням зимового сезону. Зростання числа хворих продовжиться і в другому, і в третьому кварталі. Це викличе рецесію – зростання світового ВВП впаде до 0,5%.

Сильніше за інших постраждають країни, в яких вірус буде поширюватися так само стрімко, як це сталося в Італії. У такому сценарії рецесія загрожує, в першу чергу, Японії і Єврозоні.

Найгірший – світова економіка покаже нульове зростання

Якщо масштабні спалахи коронавірусу будуть зафіксовані в країнах першої десятки (США, Великобританія, Бразилія, Канада, Індія) – зростання найбільших економік сповільниться. Колосальні фінансові ресурси будуть спрямовані на боротьбу з поширенням вірусу.

У разі масштабної пандемії коронавірусу світова економіка можна втратити 2,7 трлн. доларів.

«Панічні» інвестиції

Для України нинішня криза стане третьою за останні 12 років. І як показує досвід двох попередніх (2008—2009 рр. та 2014—2015 рр.) варто очікувати:

  • девальвації нацвалюти;
  • зростання цін;
  • зростання безробіття.

Однак українські аналітики вважають, що кризу 2020-го Україна зустрічає більш підготовленою, ніж в 2008-м

  1. Не так гостро стоїть проблема валютних кредитів;
  2. Зараз Україна менше залежить від експорту металу (АПК та IT набрали вагу в останні роки);
  3. Плаваючий курс гривні згладить девальвацію.

Цинічні експерти рекомендують згадати легендарний афоризм Джона Рокфеллера: «Найбільші гроші заробляють, коли на вулицях ллється кров».  Сьогодні падіння ринків можна використовувати для «гри вгору».  Приклади таких активів: американські і європейські ETF і ф'ючерси на ринку акцій або корпоративні облігації.

Нагадуємо, що команда ВСЕПРОГРОШІ допоможе сформувати якісний інвестиційний портфель навіть в ситуації паніки і нестабільності.  Записатися на безкоштовну консультацію можна тут.

Поделиться в соц. сетях

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki

Получите доступ Бесплатно к видео курсу сейчас и узнайте:

-Тайные законы денег, которыми пользуются миллионеры;
-Как получать 30-40% годовых с гарантиями как у банка;
-Как сохранить и приумножить деньги в условиях кризиса.

Есть что сказать? Не держите в себе: прокомментируйте:

Комментарии Facebook

Читайте также

  • Инвестиции в недвижимость

    Інвестиції в нерухомість

    З жовтня набув чинності закон, який кардинально змінює правила ринку нерухомості. Закон захищає права на об'єкти майбутнього нерухомого майна. Історій, що будівництво розпочато та не закінчено чи будівництво закінчено, але право власності оформити нерухомість не...

    Поделиться в соц. сетях

    Share to Google Buzz
    Share to Google Plus
    Share to LiveJournal
    Share to MyWorld
    Share to Odnoklassniki

  • 630309e12fb4f8.19773444

    Як придбати військові облігації через програму “Дія”

    16 вересня 2022 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову щодо продажу військових облігацій. Тепер усі громадяни України віком від 18 років можуть самостійно заповнювати заявку на придбання облігацій за допомогою «Дія», тим самим підтримувати українську...

    Поделиться в соц. сетях

    Share to Google Buzz
    Share to Google Plus
    Share to LiveJournal
    Share to MyWorld
    Share to Odnoklassniki

Отправить ответ

  Subscribe  
Notify of