Оподаткування інвестиційних доходів в Україні

9ee379_81c31ff82bd24c5bb49950201ea36cba_mv2 (1)

Оподаткування інвестиційних доходів в Україні

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Комментариев нет 1,139 просмотров

Основне питання для людини, що вирішила зайнятися інвестуванням, полягає в розмірі доходу від того чи іншого виду активу. Але перед тим, як починати вкладати гроші, слід знати, скільки податків доведеться заплатити від отриманого прибутку.

У більшості випадків для оподаткування діє єдина схема – 18% ПДФО (податок на доходи фізичних осіб) + 1,5% військового збору. Однак в кожному виді інвестування є свої нюанси, про які й піде мова в цій статті.

Депозити

Оподаткування депозитних вкладів здійснюється за класичною схемою – 18% ПДФО + 1,5% військового збору. Податок стягується з доходу (не плутати з тілом депозиту!) та утримується банком, який виступає в якості податкового агенту, що рятує вкладника від зайвої витрати часу. Депозит на більш тривалий термін дозволяє заощадити на сплаті податків, і це слід враховувати, розраховуючи майбутню прибутковість вкладів.

43

Облігації внутрішньої держпозики

ОВДП прибутковий податком не обкладаються, а з травня 2020 року скасовано й військовий збір, тому цей вид інвестування є більш привабливим у порівнянні з депозитами. В якості податкового агенту може виступати ліцензований торговець цінними паперами або банк, що є посередником в угоді з купівлі фізичною особою облігацій внутрішньої держпозики. У разі продажу ОВДП на вторинному ринку ПДФО також платити не потрібно.

Недержавні пенсійні фонди

Метод оподаткування в НПФ залежить від:

  • віку пенсіонера;
  • обсягу накопичених коштів;
  • способу користування накопиченнями.

Якщо в момент закінчення договору сума грошей, акумульованих на рахунку вкладника, не перевищує 60-ти прожиткових мінімумів (для непрацездатних осіб — 93 840 грн.), Вклад можна забрати цілком, заплативши податки за стандартною схемою — 18% ПДФО та 1,5% військового збору. У разі перевищення вищевказаної суми і бажання пенсіонера отримувати гроші частинами у вигляді регулярних виплат, податком (18% + 1,5%) обкладається тільки 60% кожного платежу.

Збором державних податків займається НПФ, а утримувану суму можна зменшити при використанні податкових пільг. Люди старше 70-ти років, інваліди 1-ї групи та прямі спадкоємці вкладника (в разі його смерті) не оподатковуються.

Накопичувальне страхування життя (НЖУ)

Перевага «лайфового полісу» в тому, що він дозволяє не тільки накопичити на пенсію, але й страхує від нещасних випадків та тяжких захворювань. Якщо застрахований не доживає до дня закінчення страхування, виплати можуть отримати родичі або особа, зазначена в договорі як вигодоспоживач.

Якщо після закінчення терміну накопичення вкладник вирішує забрати всю суму, він повинен заплатити 19,5% за податковими зобов'язаннями. При отриманні грошей іншою людиною (чоловік, дружина, діти) та виплати частинами (ануїтет) податком обкладаються тільки 60% кожного платежу.

Оподаткування не поширюється на:

  • неповнолітніх та людей старше 70 років, які обрали форму розрахунку у вигляді ануїтету;
  • прямих родичів (резидентів України) застрахованого (в разі його смерті);
  • вкладників, які втратили працездатність внаслідок нещасного випадку (інвалідність);
  • тимчасово непрацездатних людей внаслідок виявлення у них критичного захворювання або госпіталізації, причиною якої став нещасний випадок, травма, хвороба.

При виплаті грошей далеким родичам платіж оподатковується за схемою – 5% ПДФО + 1,5% військового збору. У разі смерті застрахованої особи, яка не є українським резидентом, податок складе 19,5%.

564

Дорогоцінні метали

Інвестуючи в дорогоцінні метали, податки платити не доведеться. Наприклад, можна купити зливок золота або платини і через деякий час продати його банку за вищою ціною, минаючи державне оподаткування. Винятком є ​​депозитні вклади в банківських дорогоцінних металах, за якими вилучаються все ті ж 19,5% податку на отриманий прибуток. Податковим агентом на користь держави виступає банківська організація.

Нерухомість

Заробляти на нерухомості можна двома способами – на перепродажі квартири та здачі її в оренду. При покупці житла має значення, купуєте ви його в будинку, що споруджується, або вже введеному в експлуатацію. На стадії будівництва оподаткування відсутнє, а ось при укладенні договору необхідно буде заплатити 1% (від вартості нерухомості) держмита та 1% до Пенсійного фонду.

Від сплати державного мита звільняються інваліди Великої Вітчизняної війни, сім'ї загиблих та зниклих без вести військових, а також ліквідатори наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Громадянам України, які перебувають на квартирному обліку й купують житло вперше, можна не платити пенсійний внесок. Однак перевірити, чи купувала раніше людина квартиру чи ні, досить складно, тому податок в ПФ заплатити все ж доведеться, але згодом можна оскаржити законність платежу а адмінсуді. Якщо буде прийнято рішення на користь позивача, держава поверне гроші.

Податки при купівлі нерухомості на вторинному ринку залежать від терміну її перебування у колишнього власника. Якщо квартира була у власності більше 3-х років, оподаткування проводиться за схемою 1% + 1% – держмито та ПФ відповідно. Якщо власник продає житло, яким володів менше 3-х років або він вже продавав в поточному році іншу нерухомість, доведеться сплатити ПДФО в розмірі 5% (нерезиденти сплачують 18%) й 1,5% військового збору. Основну частину податків платить продавець, при цьому сторони можуть домовитися чи будуть гроші, призначені для сплати державних зборів, входити у вартість нерухомості чи ні.

Здача житла в оренду передбачає сплату 19,5% (18% + 1,5%), але багато орендодавців в нашій країні ухиляються від сплати податків, домовляючись з квартиронаймачем усно. Проте, штраф за несплату становить 25% від суми податкової заборгованості. Податок власник квартири платить самостійно, вказавши в декларації орендну плату за звітний період.

4555

Іноземні акції та інвестиційні фонди

Законодавство дозволяє українцям інвестувати в іноземні акції до 50 000 € в рік. Схема сплати податків в цьому випадку залежить від виду угод. Якщо інвестор як власник цінних паперів отримує дивіденди, він повинен сплатити 9% ПДФО і 1,5% військового збору. В разі отримання доходу від продажу акцій доведеться заплатити 18% прибуткового податку та 1,5% військового. З інвестфондами ситуація аналогічна – 9% + 1,5% при отриманні дивідендів та 18% + 1,5% при продажу інвестиційних сертифікатів. Приймаючи рішення вкладати гроші в акції, слід враховувати курс гривні, оскільки податки стягуються у вітчизняній валюті, котра, як відомо, стабільністю похвалитися не може.

Криптовалюта, P2P-кредити та Форекс

У нашій країні поки що немає регуляторного акту, який би чітко визначав базу оподаткування при інвестуванні в криптовалюту. Досить туманні відомості про її вартість (різні джерела дають різну інформацію) не дозволяють визначити доходи від інвестування, та й самі угоди в цій сфері залишаються для держави «за сімома печатками». Таким чином, якщо інвестор бажає сплатити податки, він повинен їх задекларувати та перерахувати державі 18% ПДФО та 1,5% військового збору.

Порядок оподаткування при P2P-кредитуванні також досі не врегульовано законом належним чином, тому схема сплати податків при даному виді інвестування стандартна – 18% + 1,5%. Податки від операцій на біржі Forex стягуються з різниці між витратами та доходом. Інвестор їх сплачує самостійно в розмірі 19,5% (18% НДПЛ і 1,5% військового збору) згідно з податковою декларацією.

4567

Податковий кредит і податкова декларація

У деяких випадках інвестор може повернути частину сплачених податків (до 18%). Податковий кредит поширюється на наступні види витрат:

  • внески на пенсійний рахунок в банку;
  • внески в НПФ;
  • страхові внески по НЖУ.

Якщо інвестиційні операції проводяться без участі податкового агенту, інвестор повинен самостійно сплатити податки. Для цього необхідно заповнити податкову декларацію (в паперовому або електронному вигляді на сайті ДФС), де вказати всі доходи, за якими за звітний рік оподаткування не проводилося. Перевіривши документ, податкова служба призначає суму для сплати податків в державну казну. У разі несвоєчасного подання декларації стягується штраф у розмірі 170 грн., але, якщо податкова сама виявлять ухилення від сплати, то оштрафує на 25% від несплаченої суми. Сам податок в цьому випадку також доведеться заплатити.

Якщо ж ви шукайте ефективний спосіб інвестування, в тому числі з точки зору сплати податків, записуйтеся на безкоштовну консультацію команди «Все Pro Гроші». Ми складемо для вас особистий фінансовий план, проінформуємо про нові інструменти, допоможе знайти надійного брокера для вкладу в ОВДП та підберемо фінустанови в залежності від стратегії інвестування.

Поделиться в соц. сетях

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki

Получите доступ Бесплатно к видео курсу сейчас и узнайте:

-Тайные законы денег, которыми пользуются миллионеры;
-Как получать 30-40% годовых с гарантиями как у банка;
-Как сохранить и приумножить деньги в условиях кризиса.

Есть что сказать? Не держите в себе: прокомментируйте:

Комментарии Facebook

Читайте также

  • Инвестиции в недвижимость

    Інвестиції в нерухомість

    З жовтня набув чинності закон, який кардинально змінює правила ринку нерухомості. Закон захищає права на об'єкти майбутнього нерухомого майна. Історій, що будівництво розпочато та не закінчено чи будівництво закінчено, але право власності оформити нерухомість не...

    Поделиться в соц. сетях

    Share to Google Buzz
    Share to Google Plus
    Share to LiveJournal
    Share to MyWorld
    Share to Odnoklassniki

  • 630309e12fb4f8.19773444

    Як придбати військові облігації через програму “Дія”

    16 вересня 2022 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову щодо продажу військових облігацій. Тепер усі громадяни України віком від 18 років можуть самостійно заповнювати заявку на придбання облігацій за допомогою «Дія», тим самим підтримувати українську...

    Поделиться в соц. сетях

    Share to Google Buzz
    Share to Google Plus
    Share to LiveJournal
    Share to MyWorld
    Share to Odnoklassniki

Отправить ответ

  Subscribe  
Notify of