Скільки страхових залишиться в Україні до 2025 року? І чи є життя після «спліт»?

34

Скільки страхових залишиться в Україні до 2025 року? І чи є життя після «спліт»?

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Комментариев нет 1,253 просмотров

Страховиків має бути мало ... Перевірки і посилення вимог до роботи страхових компаній за останні три роки «викосили» в Україні понад 25% усіх СК.  І уряд обіцяє, що глобальна «чистка» на страховому ринку тільки починається.

Картинка 2

З 1 липня 2020 року страхові компанії разом з ломбардами, кредитними спілками та бюро кредитних історій переходять під контроль Нацбанку.

Що зміниться в роботі страховиків?  Виграють або програють клієнти-українці від реалізації «спліт»?  Чому так багато страхових компаній підуть з ринку: вимушено або «за власним бажанням»?

Розбираємося разом з ВСЕПРОГРОШІ.

 Страхові компанії тануть як сніг

Станом на 30.09.2019 року в Україні було зареєстровано 234 страховиків (офіційна статистика Нацкомфінпослуг).  На жаль, більш свіжої інформації щодо кількості СК поки немає.  Хоча з моменту останнього «перепису страховиків» минуло майже півроку.

З 234 компаній тільки 23 відносять до сегменту СК «Life» і 211 — до СК «non-Life».

Давайте подивимося, як зменшилась кількість українських страховиків за останні два роки.

Кількість страхових компаній в Україні

Кількість СК на 31.12.2017 на 31.12.2018 на 30.09.2018 на 30.09.2019
Усього СК 294 281 285 234
у т.ч. СК «non-Life» 261 251 254 211
у т.ч. CК «Life» 33 30 31 23

 

За 9 місяців 2019 роки кількість страховиків в Україні зменшилась на 51 СК!

 Чому так багато банкрутів?

У минулому році Нацкомфінпослуг нарешті всерйоз перевірила відповідність діяльності багатьох СК умовам ліцензування.  І якщо перевіряючі знаходили порушення — компанію позбавляли ліцензії і «видаляли» з реєстру страхових компаній.

Які СК залишили український ринок в 2019 році?  Наприклад, «Траст Іншуаренс», «Оріана», «Злагода», «Галицька», «Грантсервіс», «Оптима», «Захист Життя», «Агрогарант» і «Мегаполіс».

Зазначимо, що багато страховиків пішли з ринку самі.  Наприклад, «Ассур», «Солідарність» і «АІГ Україна страхова компанія».  Остання СК була «донькою» міжнародної групи AIG.  Саме іноземні акціонери групи прийняли рішення згорнути свою діяльність в Україні.  При цьому компанія цілком успішно працювала на українському ринку з 2000 року.

Зверніть увагу на те, яка ситуація склалася на ринку українського Life-страхування.  З 23 компаній 97% усіх страхових премій збирають СК з ТОП-10!

Концентрація страхових компаній за 9 місяців 2019 року

ТОП  СК Страхування «Life» Страхування «non-Life»
Премії, млн. грн Доля ринку Премії, млн. грн Доля ринку
ТОП-3 1 933,3 58,7% 5 696,0 15,3%
ТОП-10 3 186,2 96,7% 14 410,2 38,7%
ТОП-20 3 293,7 100,0% 22 319,2 59,9%
ТОП-50 Х Х 32 792,1 88,0%
ТОП-100 Х Х 36 565,8 98,1%
ТОП-150 Х Х 37 181,6 99,8%
Усього 3 293,7 100,0% 37 268,2 100,0%

 

Практично всі лайфові страховки в Україні пов'язані з банківським кредитуванням. Будь-який банк вимагає застрахувати життя позичальника – і це обов'язкова умова для отримання позикових коштів.

Не менш дивна ситуація склалася в сегменті ДМС.

Наприкінці минулого року програми добровільного медстрахування українцям пропонувало всього кілька компаній. Наприклад, «АСКА», «Альфа-Страхування», «Уніка», «Інго Україна» і ARX.

Ми маємо на увазі продукт, коли клієнт може застрахувати себе і свою сім'ю як фізособа – а не в рамках корпоративного страхування. 95% ринку медстрахування в Україні зараз працює в корпоративному сегменті. СК воліють укладати договори лише з юридичними особами.

«СПЛІТ» is coming

Нагадаємо, що таке «спліт», і чому про нього так багато говорять. У вересні минулого року ВР України прийняла новий законопроект. З 1 липня 2020 року Нацкомфінпослуг буде ліквідовано. Повноваження та функції комісії поділять між собою НКЦПФР і Нацбанк.

Картинка 6

НБУ буде видавати страховикам ліцензії, припиняти їхню дію, відновлювати і відкликати. Також Нацбанк встановлюватиме «правила гри» для СК: наприклад, нормативи капіталу, частоту перевірок, розміри штрафів за порушення.

Що зміниться для страхових компаній?

«Проблемні» страхові компанії, дійсно, потрапляють у зону ризику. На відміну від Нацкомфінпослуг, Нацбанк може легко моніторити цінні папери, ОВДП і кошти будь-якої СК щодня в онлайн-режимі. Зараз саме таким чином НБУ і перевіряє банки.

Компаніям, які звикли «хитрувати» зі своїми резервами на звітну дату, однозначно, доведеться піти з ринку. Звичайно, не просто зараз – а після вступу в силу закону про СПЛІТ.

НБУ почне свою роботу в якості регулятора страхового ринку з перевірок страховиків на відповідність положенням Нацкомфінпослуг №850. У документі прописані чіткі нормативи та критерії:

  • достатності капіталу;
  • платоспроможності;
  • прибутковості;
  • ліквідності;
  • якості активів;
  • рівня ризику операцій страхової компанії.

Українські СК ще мають час до 1 липня. Як мінімум, вирішити проблеми зі структурою капіталу (вона повинна бути максимально прозорою). Регулятор повинен розуміти, хто конкретно контролює діяльність СК, і кому в разі чого пред'являти вимоги.

Боятися масового відтоку страхових компаній з України не варто. Вітчизняний ринок, нарешті, почиститься від «слабких і хворих». Експерти прогнозують, що в результаті такої «чистки» в Україні залишиться максимум 50-60 компаній з близька 200.

Другий позитивний момент «спліта». Діяльність страхових компаній стане більш прозорою і менш ризикованою. Це однозначно оздоровить відносини між банками і СК.

Ну, і звичайно, введення в дію закону про СПЛІТ піде на користь кінцевим споживачам – клієнтам страхових компаній.

Картинка 4

Як і багато експертів, команда ВСЕПРОГРОШІ вважає, що один регулятор краще ніж три. Тим паче, що нічого революційного в «спліті» немає. Скажімо, в Казахстані страховий ринок уже давно регулює Нацбанк. І там розроблені зрозумілі та чіткі вимоги до роботи страхових компаній: структури власності, капіталу, резервів, ліцензій.

28 листопада 2019 року Нацкомфінпослуг затвердила список із 22 страхових компаній, які будуть перевірятися в 2020-м. У списку є «АСКА», «ІНГО Україна», «Гермес», «ПЗУ Україна», «Оранта», «Провідна», «МетЛайф».

Плани НБУ на 2020—2025 рр. по страховому ринку

Відразу зазначимо, що ці плани і прогнози складалися до епідемії коронавіруса. Тому зараз вони виглядають не надто реалістично.

Прогнозоване НБУ зростання за різними показниками:

  • обсяг страхового ринку в Україні має зрости з 1,4% до 3% ВВП;
  • обсяг страхових премій за Life-продуктами: з 0,1% до 1%;
  • рівень прийнятних активів у структурі загальних активів СК: з 65,5% до 80%;
  • частка ДТП, вирішених без поліції через європротокол: з 33,5% до 50%;
  • частка договорів ОСАГО, укладених онлайн: з 5% до 100%.

На початку березня Олександр Бевз, Директор департаменту ліцензування НБУ, заявив, що Нацбанк планує скасувати:

  • ліцензії на деякі класи страхування;
  • багато з обов'язкових на сьогодні видів страховок (зараз їх кілька десятків).

Крім того, Нацбанк планує створити фонд гарантування страхових внесків (за аналогією з ФГВФО для банківських вкладників).

2020-й рік має стати перехідним етапом для небанківських фінустанов, а 2021-й – адаптаційним періодом. Уряд розраховує, що тільки з 2022 року страховий ринок почне повноцінно працювати за новими правилами.

До речі, наприкінці березня заступник голови НБУ Катерина Рожкова заявила про те, що карантин – не привід відкладати реалізацію «спліт». Так що навіть зараз робота щодо передачі повноважень від одного регулятора іншому йде повним ходом. І уряд сподівається, що з 1 липня 2020 року Нацбанк таки змінить Нацкомфінпослуг.

Чи можна страхуватися у валюті?

В кінці січня 2020-го Нацбанк видав першу ліцензію, яка дозволяє СК приймати платежі від клієнтів і здійснювати виплати в іноземній валюті. Першим «щасливчиком» стало «АТ СК ТАС». Ліцензія стосується договорів страхування життя.

5 березня «валютну» ліцензію отримала страхова компанія «ГРАВЕ Україна Страхування Життя». Саме у цій СК – найбільший в Україні портфель договорів страхування життя за зобов'язаннями в іноземній валюті.

НБУ сподівається, що такі ліцензії залучать на довгострокове страхування більше українців. Адже багато хто з нас впевнений, що збирати на пенсію в доларах або євро — безпечніше, ніж у гривні.

Команда ВСЕПРОГРОШІ вважає, що український ринок страхування вже давно потребує кардинальної «чистки».  І чесним страховикам, які працюють за правилами і з дотриманням усіх вимог регулятора, боятися «спліта» не варто.

Вже зараз ми знаємо, хто саме з 200 страхових компаній в Україні заслуговує на довіру в довгостроковій перспективі.  І чиї продукти ми сміливо рекомендуємо своїм клієнтам до включення до інвестиційного портфелю.  Записатися на безкоштовну фінансову консультацію можна тут.

Поделиться в соц. сетях

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki

Получите доступ Бесплатно к видео курсу сейчас и узнайте:

-Тайные законы денег, которыми пользуются миллионеры;
-Как получать 30-40% годовых с гарантиями как у банка;
-Как сохранить и приумножить деньги в условиях кризиса.

Есть что сказать? Не держите в себе: прокомментируйте:

Комментарии Facebook

Читайте также

  • Инвестиции в недвижимость

    Інвестиції в нерухомість

    З жовтня набув чинності закон, який кардинально змінює правила ринку нерухомості. Закон захищає права на об'єкти майбутнього нерухомого майна. Історій, що будівництво розпочато та не закінчено чи будівництво закінчено, але право власності оформити нерухомість не...

    Поделиться в соц. сетях

    Share to Google Buzz
    Share to Google Plus
    Share to LiveJournal
    Share to MyWorld
    Share to Odnoklassniki

  • 630309e12fb4f8.19773444

    Як придбати військові облігації через програму “Дія”

    16 вересня 2022 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову щодо продажу військових облігацій. Тепер усі громадяни України віком від 18 років можуть самостійно заповнювати заявку на придбання облігацій за допомогою «Дія», тим самим підтримувати українську...

    Поделиться в соц. сетях

    Share to Google Buzz
    Share to Google Plus
    Share to LiveJournal
    Share to MyWorld
    Share to Odnoklassniki

Отправить ответ

  Subscribe  
Notify of