МФО vs банк або де вигідніше брати кредити

1-2

МФО vs банк або де вигідніше брати кредити

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Комментариев нет 1,112 просмотров

Ще кілька років тому в разі фінансової потреби люди зверталися переважно в банки, оскільки іншої гідної альтернативи для отримання кредиту не було. Однак з появою в Україні мікрофінансових організацій (МФО) ситуація змінилася. Взяти кредит тепер можна не тільки швидко, але й не виходячи з дому.

Чим відрізняється банківське кредитування від мікрофінансового? Чому ринок МФО зараз на підйомі? Чия платіжна дисципліна вище – позичальників банків або МФО? На ці та інші актуальні питання ми постараємось відповісти в цій статті.

Особливості мікрокредитування

Ринок МФО зараз активно розвивається і, згідно зі статистикою, щорічно збільшується майже в 3 рази. Незважаючи на те, що кількість запитів на банківське кредитування поки що вище, поступово ситуація вирівнюється і вже оцінюється як 60% проти 40% на користь банків. Тому можна сміливо говорити про ринок МФО як про більш живий.

Особенности микрокредитования

Відмінність банківських позик від мікрокредитів полягає в тому, що вони видаються на великі суми і на тривалий час (як правило, до 1 року). Українці зазвичай звертаються в банки, коли хочуть взяти цільову позику, наприклад, на покупку меблів і побутової техніки. В свою чергу мікрокредит – це позика на 30 днів – «до зарплати». Відповідно й суми тут менші, а ціль видачі грошей кредитора не цікавить.

Оскільки ринок МФО ще досить молодий, як таких обмежень на кількість мікрокредитів на одну людину немає. Пов'язано це з тим, що інформація про кредитну історію позичальника доступна лише організації, до якої він звернувся. Наприклад, людина може відкрити кілька вікон браузера й одночасно взяти позику у кількох компаній.

Отримати позику в банку складніше, тому що банківські організації не кредитують онлайн. Необхідно особисто прийти у відділення, надати документи і відповісти на ряд запитань про себе. Крім того, банківські структури обмінюються інформацією про клієнтів, тому, якщо ви не закрили кредит в одному банку, інший швидше за все вам відмовить.

Мікрофінансові організації ще до цього не дійшли і з тих чи іншим причин не діляться інформацією. Наприклад, людина неодноразово брала кредит і завжди закривала його вчасно. Кредитор думає: чудово – це надійний клієнт, і ми про нього нікому не розповімо. Або зворотна ситуація – людина взяла позику і не повертає борг. Компанія і в цьому випадку «мовчить», розраховуючи на те, що він візьме кредит в іншому МФО і все-таки поверне гроші. Виходить, що з одного боку мікрофінансові організації хочуть знати про позичальника все, з іншого — не бажають про нього розповідати конкурентам, і це не сприяє розвитку ринку.

Як взяти кредит в МФО

Для оформлення мікропозик потрібно зайти на сайт мікрофінансової компанії і вказати:

  • суму і термін кредитування;
  • паспортні дані;
  • номер ID-коду;
  • місце роботи і адресу проживання;
  • номер банківської карти, на якій повинна бути мінімум 1 грн. для проходження верифікації;
  • сімейний стан, наявність або відсутність дітей.

Для більшості МФО цього достатньо, але деякі додатково запрошують ПІБ і телефон начальника. Однак це не найкращий спосіб верифікації, адже потенційний клієнт може надати телефон свого друга (так більшість і робить), і той, зрозуміло, дасть своєму «підлеглому» позитивну характеристику. Ряд організацій вимагає завантажити скани документів, а найпильніші запитують доступ до геолокації пристрою, з якого оформляється мікрокредит.

Как взять кредит в МФО

Після того, як компанія схвалить заявку, необхідно підписати договір (проставити «галочки» у відповідних полях і натиснути кнопку «Згоден»), і гроші відразу прийдуть на карту клієнта. Відповідно до Закону України «Про електронну комерцію», онлайн-договір має таку ж силу, як і паперовий. Копія угоди приходить одержувачу позики на пошту.

У більшості МФО заявки приймаються цілодобово і обробляються в робочий час. Процентна ставка становить 0,81-1,9% в день в залежності від суми та періоду, на який видається позика, але перший кредит фінкомпанії зазвичай видають під 0,01%. Максимальна сума в цьому випадку, як правило, не може бути більше 3000 грн.

Різниця в підходах щодо оцінювання позичальника між банками та МФО

Для банків і мікрофінансових організацій основним критерієм благонадійності позичальника є його кредитна історія. Тільки інтерпретують вони її по-різному.

Для банків важлива довга кредитна історія, протягом якої у позичальника не повинно бути прострочень по всіх кредитах. Якщо хоча б один раз людина не закрила частину заборгованості вчасно, для банку вона є не зовсім надійним клієнтом. Банківські організації також дивляться на те, скільки грошей генерує одержувач позики і який відсоток від особистого доходу він віддає на погашення кредиту.

Разница в подходах к оценке заемщика между банками и МФО

МФО аналізують кредитну історію по-іншому. Для них в першу чергу має значення факт своєчасного повернення «коротких» кредитів протягом невеликого періоду (1-2 роки). Мікрофінансові компанії не цікавить, чи є у людини прострочення за іпотекою або автокредитом, за якими потрібно повертати великі суми, головне, щоб вона своєчасно розраховувалася з боргами «до зарплати». Тобто у МФО інший фокус уваги, а значить й інші критерії оцінювання благонадійності клієнтів.

Ще одна відмінність полягає в тому, що банки ретельно вивчають позичальників. Щоб отримати кредит, необхідно надати про себе вичерпні дані, серед яких особливо важливою є інформація про доходи. МФО в цьому аспекті набагато лояльніше і звертають увагу в основному на контактність людини, оскільки мають з ним, по суті, єдиний канал зв'язку – телефон.

Про платіжну дисципліну українців

У цьому питанні також слід відокремити банки від МФО, оскільки відсоток прострочень в тому і в іншому випадку істотно відрізняється. Статистичні дані показують, що порушення кредитних зобов'язань клієнтів банківських організацій значно менше, ніж мікрофінансових – 6-10% проти 20-22%. Причому у банків ці цифри протягом декількох років залишаються стабільними, а у МФО постійно зростають.

Ця ситуація викликана маркетинговою політикою МФО, при якій процентна ставка по кожній новій позиці зростає. Найчастіше виходить так, що позичальник закриває кілька взятих поспіль кредитів, але останній вчасно погасити не в змозі через занадто високий ліміт. Відсоток неповернення серед клієнтів МФО також вище, ніж серед клієнтів банків.

Кредитна історія – важлива складова кредитування

Ситуація в Україні з простроченням і неповерненнями істотно відрізняється від тенденцій в Європі і США. Відсоток порушень кредитних зобов'язань у нас значно вище, і пов'язано це з низькими рівнем життя і культурою кредитування.

І це не дивно, адже в тій же Америці, населення користується кредитами, починаючи з XIX століття, тоді як у нас цей ринок з'явився тільки в кінці 1990-х. У Європі та США люди самі цікавляться своєю кредитною історією, оскільки розуміють її важливість при оцінюванні власних фінансових можливостей. У нас позичальники все ще мислять іншими категоріями – їх в першу чергу цікавить питання, де взяти кредит, а не як його погашати.

Кредитная история – важная составляющая кредитования

Ми ще тільки починаємо розуміти, що кредитна історія – це важливо, але таке розуміння часто приходить після того, як через прострочення і неплатежі фінустанови відмовляються видавати позику. Вирішити проблему в її запущеній стадії непросто. Доводиться виправляти ситуацію поступово.

Як виправити зіпсовану кредитну історію?

Щоб повернути до себе довіру фінансової організації, в першу чергу необхідно закрити поточне прострочення, інакше шлях до нових кредитів буде неможливим або істотно обмеженим. Після цього можна знову намагатись брати позику. Банки і МФО бачать, що людина впоралася з поточними проблемами, тому, як правило, не відмовляють.

Спочатку вони кредитують на невеликі суми і дивляться, чи своєчасно позичальник повертає гроші. Згодом можна брати кредити побільше, але, щоб «не наступати на старі граблі», слід тверезо оцінювати свої фінансові можливості. Таким чином, дотримуючись фінансової дисципліни, поступово можна переписати кредитну історію.

Щоб уникнути прострочень, необхідно:

  • добре подумати, чи дійсно ситуація зобов'язує брати кредит;
  • уважно ознайомитися з умовами кредитування (процентна ставка, термін);
  • вивчити умови договору, звернувши особливу увагу на порядок погашення заборгованості, штрафи і варіанти вирішення проблем;
  • продумати план в разі форс-мажору (наприклад, заздалегідь підготувати до продажу майно, якщо раптом щось піде не так).

Куди йдуть гроші?

За даними Світового банку до 30% доходів більшості сімей зникають загадковим чином. Підводячи фінансовий підсумок в кінці місяця, багато хто не може відповісти на питання, на що були витрачені ці кошти. І це ще не найгірший варіант, тому що в нашій країні плануванням бюджету та відстеженням витрат займаються одиниці. Ситуацію в цьому випадку передбачити нескладно – грошей постійно не вистачає, доводиться брати кредити.

«Дірка» в гаманці найчастіше утворюється через неправильне управління фінансами, тому радити, де взяти споживчий кредит, ми не будемо. Але, якщо хочете навчитися грамотно планувати сімейний бюджет, ми з радістю вам допоможемо. Записатися на безкоштовну консультацію та отримати індивідуальний фінансовий план можна тут.

Поделиться в соц. сетях

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki

Получите доступ Бесплатно к видео курсу сейчас и узнайте:

-Тайные законы денег, которыми пользуются миллионеры;
-Как получать 30-40% годовых с гарантиями как у банка;
-Как сохранить и приумножить деньги в условиях кризиса.

Есть что сказать? Не держите в себе: прокомментируйте:

Комментарии Facebook

Читайте также

  • Инвестиции в недвижимость

    Інвестиції в нерухомість

    З жовтня набув чинності закон, який кардинально змінює правила ринку нерухомості. Закон захищає права на об'єкти майбутнього нерухомого майна. Історій, що будівництво розпочато та не закінчено чи будівництво закінчено, але право власності оформити нерухомість не...

    Поделиться в соц. сетях

    Share to Google Buzz
    Share to Google Plus
    Share to LiveJournal
    Share to MyWorld
    Share to Odnoklassniki

  • 630309e12fb4f8.19773444

    Як придбати військові облігації через програму “Дія”

    16 вересня 2022 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову щодо продажу військових облігацій. Тепер усі громадяни України віком від 18 років можуть самостійно заповнювати заявку на придбання облігацій за допомогою «Дія», тим самим підтримувати українську...

    Поделиться в соц. сетях

    Share to Google Buzz
    Share to Google Plus
    Share to LiveJournal
    Share to MyWorld
    Share to Odnoklassniki

Отправить ответ

  Subscribe  
Notify of