7 лютого набув чинності закон «Про валюту та валютні операції».
Усі нововведення можна умовно розділити на дві групи: для бізнесу і для населення.
Крім того, за інформацією видання, «Приватбанк» продав через інтернет-додаток «Приват24» майже 1,5 млн доларів, придбав – понад 402 млн доларів, повідомляє прес-служба банку. Крім того, «Приватбанк» продав онлайн понад 245 тисяч євро, купив – 131 тисячу євро.
По-перше. Життя компаній, які здійснюють зовнішньоекономічну діяльність, значно спроститься.
Наприклад, строк здійснення розрахунків за експортно-імпортними контрактами збільшується із 180 до 365 днів. Тобто, якщо зараз компанія, укладаючи контракт купівлі товару за кордоном за попередньою оплатою, повинна оплатити, отримати та розмитнити товар протягом 180 днів, то із 7 лютого в неї на це буде удвічі більше часу.
Крім того, за порушення цього строку скасовані штрафи у розмірі 100% від суми операції і заборона на проведення зовнішньоекономічної діяльності.
Однак новий закон передбачає нарахування пені за кожний день прострочення в разі порушення строків розрахунків — 0,3% суми неодержаних коштів.
По-друге. Скасування індивідуальних ліцензій на валютні операції для юридичних осіб та їх заміна е-лімітами.
Раніше для проведення валютної операції за кордоном компанії мусили отримувати індивідуальні ліцензії. Вони видавалися на конкретну суму, тобто на конкретну операцію. Компанії доводилося збирати документи і надавати їх банку.
Тепер компанія матиме право інвестувати за кордон 2 млн євро на рік без необхідності отримувати індивідуальні дозволи.
Всю інформацію про здійснені операції буде отримувати НБУ, і як тільки компанія досягне граничної суми, проводити нові операції вона не зможе.
Крім того, більш зручними стануть операції на невеликі суми, до 150 тис грн в еквіваленті, вони не підпадатимуть під валютний контроль.
При поточному знеціненні гривні така сума є еквівалентом 5 400 дол.
Відтепер валютний нагляд здійснюватиме тільки той банк, який отримав інформацію про відповідну митну декларацію.
По-третє. Зроблені певні кроки, які спростять приплив капіталу в Україну. Один з них — скасування Нацбанком реєстрації зовнішніх запозичень. Відтепер компанія, яка отримає кошти з-за кордону, не буде про них звітувати.
По-четверте. Бізнесу надано можливість репатріювати дивіденди в інвалюті за 2018 рік, та знизять норму обов’язкового продажу валюти бізнесом – з 50% до 30% (з 1 березня);
По-п’яте. Українські компанії зможуть заздалегідь купувати і накопичувати іноземну валюту на рахунку для виплат за зовнішніми запозиченнями.
Компанії, які співпрацюють з іноземними контрагентами, отримають нові можливості захисту від валютних коливань. Вони зможуть використовувати інструмент NDF (форвард без поставки).
Проте в Україні поки що нема культури захисту від валютних ризиків. Директор департаменту казначейства і фінансових установ «ОТП банку» Антон Коваленко вважає, що одна з причин — відсутність знань і кваліфікації.
Проте певні обмеження для бізнесу залишаються. Наприклад, компанії, які здійснюють зовнішньоекономічну діяльність, не зможуть вільно купувати валюту на міжбанку для розрахунку з іноземними контрагентами в режимі онлайн.
Як і раніше, вони повинні спочатку подати заявку, а на наступний день банк купить валюту.
Також зберігається вимога обов'язкового продажу валютних надходжень на користь юридичних осіб в розмірі 50%.
Повна валютна свобода 7 лютого не настане: банки й надалі контролюватимуть клієнтські операції, а клієнти-фізособи зможуть і надалі інвестувати за кордон лише в рамках окреслених лімітів.
Більше того, далеко не всі банки запустять нову послугу онлайн-обміну валют вже за два тижні. Їм потрібен час, щоб доопрацювати програмне забезпечення.
Дехто з учасників ринку взагалі не планує інвестувати в нові розробки: будуть аналізувати попит з боку населення.
Також із 7 лютого банкіри не перестануть вимагати від клієнтів документи, які підтверджують валютні операції, хоча нове законодавство начебто цього не вимагає.
Банкіри пояснюють це тим, що нова система валютного регулювання передбачає перехід від тотального контролю за клієнтськими операціями до ризик-орієнтованого нагляду.
Тобто раніше банки мусили перевіряти всі валютні операції, а зараз під ретельний контроль підпадатимуть лише ті операції, які фінансисти вважатимуть ризиковими. Чітких ознак «ризикових» операції не існує, банки визначатимуть їх самі.
Наприклад, компанія А тривалий час працювала з контрагентом з Польщі, а сума річних контрактів не перевищувала 1 млн євро. Раптом компанія планує здійснити разовий платіж на 1 млн євро на користь чеської компанії. Оскільки така операція нехарактерна для компанії А (як за сумою, так і за країною), банк попросить надати усі документи для здійснення валютної операції.
Проте це дуже «явна» ситуація, яких у банківському бізнесі буває не так багато. Тим більше компанії, які планують вивести кошти за кордон, постійно вигадують нові схеми, тому банкам нелегко виявити ці ризикові операції.
Крім того, що робити, якщо банк вважає певну операцію безризиковою, а у працівників НБУ — інша думка? Логічно, що банк оштрафують.
З одного боку, нова філософія дає банкам більше свободи, з іншого — змушує їх брати на себе відповідальність.
7 лютого не з’явиться і низка нових фінансових інструментів.
Більше того, банки не до кінця розуміють, як вони будуть працювати з інструментами хеджування.
Однак з часом банкіри будуть повною мірою використовувати нові можливості. Більше того, в Нацбанку обіцяють, що будуть і надалі поступово знімати обмеження.
Олег Чурій зазначив, що подальша лібералізація залежатиме від макроекономічних умов і фінансової стабільності в країні. Проте в рік подвійних виборів розраховувати на новий прорив марно.
У кращому випадку банки зможуть повною мірою використовувати нові можливості, які у них з’являться 7 лютого.
Джерело https://www.epravda.com.ua/publications/2019/01/28/644702/
Команда ВсеProГроші запрошує Вас на безкоштовну фінансову консультацію. Разом ми проаналізуємо Вашу поточну ситуацію і сформуємо особистий фінансовий план на найближче майбутнє з урахуванням усіх факторів і нюансів. Замовити безкоштовну консультацію можна тут.
-Тайные законы денег, которыми пользуются миллионеры;
-Как получать 30-40% годовых с гарантиями как у банка;
-Как сохранить и приумножить деньги в условиях кризиса.
З жовтня набув чинності закон, який кардинально змінює правила ринку нерухомості. Закон захищає права на об'єкти майбутнього нерухомого майна. Історій, що будівництво розпочато та не закінчено чи будівництво закінчено, але право власності оформити нерухомість не...
16 вересня 2022 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову щодо продажу військових облігацій. Тепер усі громадяни України віком від 18 років можуть самостійно заповнювати заявку на придбання облігацій за допомогою «Дія», тим самим підтримувати українську...
Есть что сказать? Не держите в себе: прокомментируйте: