Ось уже кілька місяців поспіль всi бурхливо обговорюють пенсійну реформу. З цього приводу існує багато дебатів і припущень, адже кожен з нас турбується про своє майбутнє і хоче розуміти, що ж нас чекає в майбутньому. Так ось, як ви знаєте, 11 жовтня в Україні вступила в силу дана реформа, старт їй дав Закон України від 03.10.2017 року № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій». І сьогодні, коли минув місяць з моменту прийняття даного закону, хочеться прояснити нюанси і основні аспекти пенсійної реформи.
Осучаснення пенсій стосується:
Крім того, перераховано пенсії по інвалідності внаслідок трудового каліцтва та профзахворювання і пенсії у зв’язку з втратою годувальника з зазначених причин, у разі наявності необхідного страхового стажу.
Які можна зробити висновки? Підвищення пенсій на 1 жовтня 2017 року отримають не всі, а лише певна категорія громадян України. В першу чергу значне підвищення пенсій торкнеться тих громадян, хто пішов на пенсію до 2008 року, бо пенсія нараховувалася на той момент за показником середньої заробітної плати, який був менше ніж зараз. До 2008 року — 1197, 91 грн. Зараз — 3764, 40грн. Також застосовується величина оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. Завдяки пенсійнiй реформi підвищення пенсій буде у тих, хто вже має необхідний страховий стаж, високу заробiтню плату і чиї пенсії не індексувалися раніше. А також працівники шкідливих виробництв, шахтарі і металурги. Розмір виплат складе від 140 грн для тих, хто мають пенсію на рівні прожиткового мінімуму, до 3,5-4000 грн – для тих, хто отримували досить високі заробітні плати. За фактом, якщо послухати пенсіонерів, добавка становить 100-1000 грн. «Відповідно до прийнятого 3 жовтня Верховною Радою законом про пенсійну реформу підвищення пенсій не торкнеться тієї категорії громадян, чиї пенсії потрапляють під так звані «спеціальні закони» і пенсій, які були призначені в 2015—2016 рр. за коефіцієнтом нової заробітної плати»- зазначив Глава Пенсійного фонду України Олексій Зарудний.
«Сьогодні в умовах пенсійної реформи перераховувалися тільки трудові пенсії. Соціальні пенсії, в тому числі виплати інвалідам, будуть підвищуватися зі збільшенням прожиткового мінімуму. Наступне збільшення прожиткового мінімуму у нас відбувається з 1 грудня цього року. Тому відповідні виплати будуть збільшуватися з 1 грудня» — уточнив Віце-прем'єр-міністр Павло Розенко в ефірі 112 Україна. Дана пенсійна реформа передбачає перерахунок всіх пенсій, які були призначені раніше. Вони будуть осучаснені за єдиними правилами розрахунку. За основу беруться матеріали пенсійних справ, єдиний показник середньої заробiтної плати за останні три роки (2014—2016), показник прожиткового мінімуму для непрацездатних громадян, встановленого держбюджетом на 1 грудня 2017 року (на рівні 1 452 грн). До прожиткового мінімуму прив'язаний розмір мінімальної пенсії. На сьогоднішній день розмір мінімальної пенсії становить 1 452 грн — для тих, у кого достатньо стажу (була — 1 312 грн). Мінімальна пенсія для тих, у кого не вистачає стажу, збільшилася з 949 грн до 1 373 грн. Що ж виходить? Прожитковий мінімум для пенсіонерів збільшився на 140 грн, які мають повний страховий стаж, а ось у кого немає — на 424 грн.
З 1 жовтня 2017 року скасовано так званий податок на пенсії для працюючих пенсіонерів. Тепер пенсія буде виплачуватися в повному обсязі, і працюючі пенсіонери зможуть отримувати одночасно і заробітну плату, і пенсію. Пенсійний вік не підвищується, але при цьому працювати будемо більше. З 2018 року мінімальний страховий стаж для виходу на пенсію в 60 років складе 25 років. У 2028 році — 35 і більше. Відбувається підміна понять. Так, якщо ваша сусідка на період 1 січня 2018 роки пропрацювала повних 25 років і більше, платила внески і їй 60 років, вона сміливо може йти на пенсію. А ось якщо вам також 60 років, але у вас не вистачає страхового стажу, на пенсію ви будете виходити пізніше або докуповувати у держави необхідні роки страхового стажу. Ті, хто недостатньо довго працював або працював на себе і не платив страхових внесків, буде мати право виходити на пенсію за віком в 65 років. Вимоги для страхового стажу у такої категорії громадян залишили на рівні 15 років. Так що в теорії вік не підвищується, а на практиці зовсім інша історія. З 15-річним стажем в наступному році будуть мати право на пенсію тільки ті, хто досяг 63-річного віку і вище. 15 років стажу ще збережуть в 2019-м, але лише для людей, які старші 65 років. А ось для категорії людей зі стажем менше 15 років, пенсій і зовсім чекати не варто, тільки соціальну допомогу. Однак для її отримання, пенсіонер повинен довести, що він дійсно її потребує. За оцінкою всього вище перерахованого, протягом 2018—2023 рр. на пенсію не зможуть вийти 785 тис. українців, не отримають її — 45%. Якщо у людини не вистачає стажу, він може піти до відділення Пенсійного фонду та підписати угоду про те, що він купує відсутні місяці, а після, просто заплатити страхові внески. Ініціатива ця витратна, адже якщо ви не працюєте з тієї чи іншої причини, за рік відсутнього стажу потрібно буде викласти близько 17 тис. грн.
Після впровадження пенсійної реформи існує ще одне нововведення — нарахування пенсій за новою, раніше неіснуючою єдиною формулою. Ефект такого нововведення українці відчують лише через кілька років. Дана формула виглядає так: Розмір пенсії = Сз х ІКЗ х Кс
де:
Сз — розмір середньої зарплати в Україні за три роки перед зверненням за призначенням пенсії;
ІКЗ — індивідуальний коефіцієнт заробітної плати (співвідношення розміру отримуваної зарплати по відношенню до середньої зарплати, з якої сплачувалися внески);
Кс — коефіцієнт страхового стажу, визначається як множник тривалості років стажу роботи людини на величину оцінки одного року страхового стажу.
Також зменшився коефіцієнт підрахунку одного року страхового стажу з 1,35% до 1%. «Осучаснення» пенсій буде проводитися щорічно в автоматичному режимі з урахуванням зростання середньої зарплати і показника інфляції.
Знаєте, згадується реклама з 90-х. Бабуся в церкві молиться і каже: «Ох, щоб хоч пенсію не підвищували». Підходить батюшка і здивовано запитує: «Як се так? Хіба погано, щоб пенсію підвищили?». А бабуся відповідає: «Підвищать пенсію на копійку, а подорожчає все на рубль». Батюшка відійшов і задумався.
Як ми бачимо, дана реформа не усуне дефіцит бюджету Пенсійного фонду. Мінімальна пенсія все одно нижче прожиткового мінімуму. В результаті пенсійної реформи майбутні пенсії з 2018 року зменшаться на 30% і отримувати їх будуть далеко не всі, майже половина українців не матимуть достатнього офіційного стажу. Закон «Про індексацію грошових доходів населення» передбачає перерахунок пенсій автоматично і уряд без всяких реформ, мав би підвищити пенсії в середньому на 500 грн. Скасовано достроковий вихід на пенсію за вислугою років для представників усіх професій (працівників освіти, охорони здоров'я, соціального захисту та інших категорій), крім військовослужбовців, співробітників силових органів і робочих з шкідливими умовами праці. Так до кінця і не опрацьовано питання накопичувальної системи (з 2019 для працівників молодше 35 років року вводяться накопичувальні рахунки, а ось для громадян країни у віці 36-55 років це добровільне рішення). Нарахування пенсій буде проходити на основі страхового (пенсійного) стажу.
Страховий (пенсійний) стаж — це відрізок часу, протягом якого особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачувалися внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (ст. 24 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»). З введенням страхового стажу (01.01.2004 року) не має значення, скільки людина фактично працювала, значення має протягом якого періоду, і скільки сплачував роботодавець за неї до Пенсійного фонду. Трудовий стаж, отриманий до січня 2004, автоматично прирівнюється до страхового стажу. Після зазначеної дати для розрахунку пенсії має значення період сплати страхових внесків, також після 1 липня 2000 року обслуга пенсійного стажу проводиться суто за даними персонального обліку в Пенсійному фонді. Уряд планує побудувати трирівневу пенсійну систему. Так частина пенсій держава буде нараховувати згідно внескам громадян — 60%, частина за рахунок накопичення — 30%, а решта 10% людина зможе збирати за рахунок недержавного страхування.
Загалом, те, що зараз уряд видає за пенсійну реформу, це лише підготовка до повноцінної реформи, по скільки вона істотно не змінює пенсійну систему. Змінюються тільки умови виходу на пенсію, а також умови нарахування пенсії і, не більше. Наступний етапом в найближчому майбутньому слід очікувати перехід на 3-рівневу систему пенсійного забезпечення. А сьогодні ми бачимо тільки 1 спосіб підготуватися до пенсійного майбутнього — це створювати власні пенсійні накопичення і ми консультанти порталу «ВСЕPROГРОШІ» готові Вам в цьому допомогти.Замовити безкоштовну консультацію на тему створення власних пенсійних накопичень Ви можете ТУТ.
-Тайные законы денег, которыми пользуются миллионеры;
-Как получать 30-40% годовых с гарантиями как у банка;
-Как сохранить и приумножить деньги в условиях кризиса.
З жовтня набув чинності закон, який кардинально змінює правила ринку нерухомості. Закон захищає права на об'єкти майбутнього нерухомого майна. Історій, що будівництво розпочато та не закінчено чи будівництво закінчено, але право власності оформити нерухомість не...
16 вересня 2022 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову щодо продажу військових облігацій. Тепер усі громадяни України віком від 18 років можуть самостійно заповнювати заявку на придбання облігацій за допомогою «Дія», тим самим підтримувати українську...
Есть что сказать? Не держите в себе: прокомментируйте: