«Я не лох! #Save ФОП»... Українські підприємці вийшли на черговий пікет до Офісу президента на початку листопада. Причина протестів та ж сама: законопроекти «РРО та ФОП» №1053-1 і №1073, прийняті Верховною Радою ще 20 вересня 2019 року. Прийняті на диво швидко і з символічними правками... Обидва законопроекти Президент України вже підписав 17 жовтня 2019 року.
Давайте розберемося, чому збунтувалися ФОП-и. І чи справедливо самі підприємці називають законопроекти №1053-1 і №1073 «вбивцями малого бізнесу в Україні»?
Може, все не так погано, як здається?:) Тим паче, що у багатьох підприємців в запасі є більше року на тестування РРО. І два роки «звільнення» від податкових перевірок.
«Спрощенка» для дрібних підприємців з'явилася в далекому 1998 році. Передбачалося, що єдиний податок виведе малий бізнес з тіні і викличе вибухове зростання підприємництва в Україні. Кілька податків для ФОПів замінили одним-єдиним.
Однак в 2011 році «спрощенка» ускладнилася. Кожного підприємця зобов'язали платити вже два податки: «з бізнесу» та «соціальний» (ЄСВ). Розмір ЄСВ залежить від ставки та розміру мінімальної ЗП. А останнім часом мінімалку переглядають досить часто. Уряд обіцяє подумати над тим, щоб знову звести два податки в один, але поки що це тільки обіцянки...
На кінець жовтня 2019 року в Україні офіційно працювало 1,8 млн. ФОП. «Єдинників» з них – 1,3 млн. За 2018 рік вони поповнили бюджет майже на 20 млрд. грн. (і це майже на третину більше, ніж у 2017 році).
З 2021 року ФОПи 2-4 груп всі свої продажі зобов'язані будуть проводити через РРО. З видачею фіскального чека в паперовому або електронному вигляді. На всяк випадок: РРО – це реєстратори розрахункових операцій. Касові апарати теж відносяться до таких реєстраторів. Але не тільки вони. Реєструвати розрахункові операції можуть як класичні POS-термінали, так і електронні ПО.
Замість дорогого касового апарату з паперовими чеками ФОПам дозволили використовувати спеціальне програмне забезпечення. Встановити його можна на смартфон, планшет або ноутбук. Електронний РРО доступний для ОС Android і Windows.
Теоретично, електронний чек повинен автоматично потрапляти на сервер ДПС в момент покупки. Покупець може або відсканувати чек за допомогою QR-коду, або отримати його на Viber, WhatsApp, SMS або на «електронку».
Уряд обіцяє, що всі ФОПи отримають програмне РРО абсолютно безкоштовно. Плата за його використання теж повинна бути символічною (близько 1000 грн. на місяць). З початку 2020-го року ФОПи безкоштовно отримають нове ПО для тестування (за бажанням).
Нові вимоги до РРО спровокували хвилю обурення з боку малого і середнього бізнесу. Частина підприємців неодноразово влаштовували пікети біля офісу президента. Організатори акцій протесту вважають, що нові законопроекти – це черговий удар по спрощеній системі оподаткування.
Поки що ФОПи добилися лише однієї поступки: Президент України ініціював введення мораторію на податкові перевірки ФОП протягом двох років. За винятком тих, хто займається «ризиковою» діяльністю (складна побутова техніка, медичні вироби, секонд-хенди, туристичні агенції, інтернет-магазини, текстиль, автозапчастини).
Реформатори заспокоюють: нововведення спрямовані не на знищення малого бізнесу в Україні. А на вивід із тіні великого бізнесу, який багато років ховається за маскою групи ФОПа.
За їх словами, всі зміни для дрібних підприємців зводяться до одного пункту — встановити і використовувати РРО (фізичну касу або безкоштовну програму на смартфон або ПК). Ну і, зрозуміло, видавати фіскальні чеки і чесно вести облік всіх операцій.
Нагадаємо, що зараз РРО (касові апарати) обов'язкові ТІЛЬКИ для ФОП-ів з другої по четверту групу з річним доходом більше 1 млн. грн. А ось з 1 січня 2021 року «єдинники» (2-4 груп) будуть зобов'язані використовувати касові апарати незалежно від розміру річного доходу.
При цьому закон передбачає певний «перехідний період». ФОП-и з обігом до 1 млн. можуть працювати як і раніше (тобто, без використання РРО) аж до 1 жовтня 2020 року. Ця податкова «поблажка» не стосується реалізації побутових приладів з гарантійним ремонтом і ліків, медтоварів і платних медичних послуг.
«Друга частина» перехідного періоду запланована з 01.10.2020 року по 01.01.2021 року. І для дев'яти категорій ФОП-ів настає «ера РРО».
Хто ж ці щасливчики?
Кому РРО буде не потрібен і в 2021 році?
Якщо РРО вийшов з ладу і потребує ремонту, то розрахункові операції можна вести в розрахунковій книжці (або в книзі обліку розрахункових операцій) або резервного РРО. Те ж саме стосується форс-мажорних ситуацій, коли на точці немає електроенергії або підключення до Інтернету (до 7 днів).
Якщо податкова перевірка виявить порушення у використанні РРО, то ФОП буде покараний «гривнею». Наприклад, якщо продавець замість фіскального видав товарний чек. Або – фіскальний, але на іншу суму.
Розмір штрафів
Протягом перехідного періоду (до 1 жовтня 2020 року):
З 1 жовтня 2020 року:
З 1 жовтня 2020 року кожен покупець має право поскаржитися на «неправильні» чеки на покупки від 850 грн. Зробити це можна буде через особистий електронний кабінет (після онлайн-ідентифікації та одержання електронного підпису). Мета купівельного кешбека – мотивувати покупців вимагати чеки за придбані товари чи послуги.
Якщо продаж був зроблений з фіскальними порушеннями, і податкова перевірка це виявить, то частина штрафу ФОПа буде виплачена покупцеві, частина піде в бюджет країни.
Зверніть увагу! Якщо чек не був наданий зовсім – кешбек покупцеві не надається! За таке порушення ФОПу загрожує штраф 850 грн. (на перший раз) і не менш 1700 грн. (кожен наступний).
29 жовтня 2019 року у ВР був зареєстрований законопроект про те, щоб нарешті підвищити річні ліміти для ФОП-ів:
Якщо ж підприємець перевищить річний ліміт, то «надлишок» депутати пропонують обкладати податком за ставкою 15%. І, звичайно, групу оподаткування доведеться змінити на «дорогу».
На практиці ж річні ліміти підвищили тільки ФОП-ам II-ї групи оподаткування (до 2,5 млн. грн. у рік). Та й те, лише з січня 2021 року.
Зауважимо, що поточні річні ліміти для ФОП усіх груп були зафіксовані майже 10 років тому. Коли і «трава була зеленішою», і долар коштував 8 грн.
Заздалегідь прорахувати всі недоліки податкових нововведень неможливо. Сотні дрібних проблем будуть «видимі» тільки в польових умовах. Але вже зараз експерти називають кілька вочевидь «слабких місць» нового закону.
Використання РРО — це додаткові витрати для ФОП. А все додаткові витрати бізнес традиційно перекладає на плечі кінцевого споживача.
«Кешбек» — зручний інструмент для маніпуляцій. Який зможуть використовувати і покупці, і конкуренти, і податківці. І до речі, ніякої відповідальності за такі маніпуляції закон не передбачає.
Як завжди, багатьом ФОПам буде простіше «домовитися» з податковою перевіркою, ніж скрупульозно дотримуватися нових правил гри. Та й самих податкових перевірок стане більше — адже з'явиться нове поле для «збору врожаю».
Експерти впевнені, що ФОПи почнуть оскаржувати штрафи через суд набагато частіше, ніж зараз. А масові судові процеси — це додаткові витрати і для держави, і для бізнесу.
Багато ФОПи офіційно припинять свою діяльність. Хтось із них продовжить її «з тіні», хтось — закриється насправді. У підсумку, держава недорахується податків. Частина українців втратить роботу: в тому числі, і офіційну. А це — недоотримані мільйони в Пенсійний фонд ...
Але ми вважаємо, що не такий страшний чорт, як його малюють. Та й час до набрання законів про РРО сили ще є. Зараз обидва законопроекти об'єктивно виглядають сирими і непродуманими. Але попереду — більше року для того, щоб протестувати РРО на практиці, виявити слабкі місця системи і відкоригувати їх.
Нагадуємо, що вже зараз команда ВСЕПРОГРОШІ допоможе оптимізувати оподаткування з урахуванням нових вимог і сформувати «подушку безпеки» на всі випадки життя. Записатися на безкоштовну консультацію можна тут.
-Тайные законы денег, которыми пользуются миллионеры;
-Как получать 30-40% годовых с гарантиями как у банка;
-Как сохранить и приумножить деньги в условиях кризиса.
З жовтня набув чинності закон, який кардинально змінює правила ринку нерухомості. Закон захищає права на об'єкти майбутнього нерухомого майна. Історій, що будівництво розпочато та не закінчено чи будівництво закінчено, але право власності оформити нерухомість не...
16 вересня 2022 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову щодо продажу військових облігацій. Тепер усі громадяни України віком від 18 років можуть самостійно заповнювати заявку на придбання облігацій за допомогою «Дія», тим самим підтримувати українську...
Есть что сказать? Не держите в себе: прокомментируйте: