Про те, що гроші повинні працювати, знає кожен, хто їх заробляє. Але, на жаль, багато українців продовжують тримати заощадження вдома, позбавляючи себе можливості отримувати пасивний дохід. Пояснюється це низьким рівнем довіри громадян до фінансових установ, нестабільною економічною ситуацією в країні та невпевненістю людей у завтрашньому дні.
Якщо ви також вважаєте, що тримати гроші «під матрацом» надійніше, можливо, зміните свою думку, коли прочитаєте цю статтю. Мова в ній піде про депозити – темою, що здається вже «приїлася» але не стала від цього менш актуальною. Адже цей спосіб інвестування є одним з найбезпечніших, а значить, якщо ви все зробите правильно, гарантовано будете у виграші.
Депозитом називається двостороння угода між фізичною чи юридичною особою та банком, згідно з якою останній зобов'язується повернути вкладнику гроші і за їх використання виплатити відсотки. Це взаємовигідна співпраця, тому що банківська установа перенаправляє депозитні вклади на кредитування громадян й також отримує дохід.
Взагалі всі банки працюють наступним чином: приймають депозити від одних осіб і з вкладених коштів кредитують інших. Частина отриманих від кредитів відсотків перекладається на рахунки вкладників, частина банківська організація залишає собі у вигляді прибутку. Це означає, що, якщо ви обрали надійний банк, обов'язково отримаєте вкладені гроші з доходом.
Хоч банківські установи й пропонують різні умови для відкриття рахунку, всі депозити можна поділити на 2 основні категорії – строкові та безстрокові ( «до запитання»).
Ці депозити мають конкретну дату повернення грошей вкладнику і бувають:
Перевага строкових депозитних вкладів – максимально високі відсотки, недолік – умовна неможливість зняття грошей до встановленої в договірній угоді дати. Відповідно до Цивільного Кодексу України відмовити в достроковій видачі коштів, що належать вкладнику, банк не може, але зменшити ставку по відсотках має повне право. Таким чином, якщо ви захочете закрити депозит раніше, втратите частину або всі відсотки (в залежності від прописаних в угоді умов).
Строкові депозити поділяються на ощадні, накопичувальні і розрахункові. Ощадний не поповнюється та достроково не закривається (інакше згорять нараховані відсотки). Накопичувальний дозволяється тільки поповнювати, а розрахунковий передбачає як поповнення, так і дострокове зняття коштів.
Цей вид вкладів називається безстроковим через відсутність кінцевого терміну видачі коштів. Дозволяється як поповнювати рахунок, так і знімати з нього гроші, коли в цьому виникає потреба. Відмінність депозитного вкладу «до запитання» від розрахункового в тому, що ніяких обмежень на користування власними коштами немає. Наприклад, сьогодні ви можете відкрити рахунок, а завтра зняти всю суму. Тоді як за розрахунковим депозитом допускається лише часткове зняття коштів до встановленого банківською установою незнижуваного залишку. Крім цього, банк може висунути додаткові вимоги щодо терміну і кількості транзакцій. Наприклад, не раніше 30 днів після відкриття розрахункового депозиту і не частіше, ніж 1 раз на місяць.
Вклади «до запитання» в цьому плані більш гнучкі, але мають один суттєвий недолік – низьку прибутковість. І чим менше обмежень, тим процентна ставка нижче. Більшість банківських організацій пропонує від 0,5 до 2% річних на гривневі вклади, тому безстроковий депозит навряд чи можна розглядати як інвестиційний інструмент. Це швидше спосіб накопичити на недорогу покупку або захистити заощадження від інфляції (та й то лиш частково).
Вибір банківської установи є найважливішим етапом у справі інвестування коштів в депозити. Якщо ви неправильно розробите стратегію, то лише отримаєте менший прибуток, але, якщо помилитеся з банком, ризикуєте втратити всі гроші.
Банк повинен бути платоспроможним та мати достатній запас ліквідності. Це дві складові, що забезпечують виконання зобов'язань перед вкладниками і кредиторами, а фінансові гарантії в свою чергу залежать від того, хто є власником організації.
Всім нам пам'ятна ситуація з численними банкрутствами українських банків, яка в черговий раз підтвердила важливість не тільки обсягу капіталу, але фактору власності. Так вже склалося, що в Україні мають місце складні схеми управління, володіння й акціонування, які дозволяють власникам в кризових ситуаціях швидко виводити кошти на офшорні рахунки. Нескладно здогадатися, що значна частка цих коштів належить фізичним та юридичним особам.
До того ж в нашій країні нерідко виникає ситуація, коли фінансові труднощі виникають у банків, що знаходяться в опозиції до діючої влади. Тому самими надійними акціонерами зазвичай вважають українські державні фінустанови і європейські фінансові групи. З банками, власниками яких є фізичні особи, варто бути обережними. Якщо власник або афілійовані особи (на них також слід звертати увагу) були замішані у великих скандалах, краще утриматися від співпраці з таким банком. Для оцінки надійності банківської установи необхідно ознайомитися з його рейтингом за даними міжнародних агентств, а також знайти інформацію про акціонерів на сайті НБУ (в розділі «Нагляд»).
Іншими показниками, які також слід враховувати при виборі фінансової організації для розміщення депозиту є: її популярність, зручне розташування, вигідні тарифи, швидке та якісне обслуговування.
Насамперед слід визначитися, чи виникне у вас потреба знімати гроші з поточного рахунку або ви дочекаєтесь закінчення дії договору. Як вже зазначалося, відсотки за строковими депозитами вище, ніж «до запитання», до того ж ви можете підвищити процентну ставку, якщо оберете найбільш вигідний термін відкриття рахунку.
Найкраще обирати депозит з капіталізацією відсотків, коли зароблені за місяць гроші додаються до первісної суми. Таким чином, в кожному наступному звітному періоді ви будете отримувати більшу суму, ніж в попередньому.
Слід також вирішити питання з валютою. Фінансисти рекомендують відкривати рахунок в тій валюті, в якій гроші накопичені, або в якій ви плануєте їх використовувати після закриття депозиту. Переводити долари/євро в гривні, а потім навпаки не має сенсу, тому що нараховані відсотки нівелюються різницею в ціні між купівлею і продажем валюти, а частина прибутку може «з'їсти» інфляція. Гривневі заощадження, конвертувати в валютні взагалі не варто, адже депозитні ставки в наших грошах в 3-3,5 рази вище ставок в доларах та євро.
Перед тим, як підписати угоду, уважно ознайомтеся з її вмістом і переконайтесь, що там немає прихованих умов. Ві повинні бути впевнені, що все правильно зрозуміли і після закінчення договору отримаєте суму, на яку розраховуєте. Звертайте увагу на наступні моменти:
Найбільш вигідними вважаються умови, коли процентна ставка не змінюється, грошові кошти повертаються в тій валюті, в якій вони були вкладені, а при достроковому закритті рахунку накопичені відсотки не зменшуються.
Щоб вкладники не забували вчасно забрати гроші, працівники більшості банків з ними зв'язуються і попереджають, що до закінчення договору залишається кілька днів. В іншому випадку депозит може бути продовжений на цей же термін, але за поточною процентною ставкою, або гроші можуть перевести на депозит «до запитання». Переконайтеся, що в договорі є дата відкриття і закриття депозиту, ставка за відсотками і мокра печатка банківської установи.
Звертаємо вашу увагу, що деякі банки беруть комісійні за відкриття і супровід депозиту, зарахування на рахунок безготівкових коштів та видачу готівки. Ці умови, як правило, прописуються дрібним шрифтом, так що вчитуйтесь в договір уважно. Також ви повинні знати, що ваші права як споживача фінансових послуг захищені законом, і в разі порушень з боку банківської установи ви можете подати на неї до суду.
Щоб мінімізувати ризики, відкривати депозитний рахунок необхідно в фінустанові, яка є членом Фонду гарантування вкладів фізосіб (ФГВФО) – якщо банк збанкрутує, ви зможете отримати всі вкладені гроші. Сьогодні максимальна депозитна страховка складає 200 000 гривен, але, якщо у вас більша сума, краще її розбити і відкрити декілька депозитів у різних банках, що мають членство в ФГВФО.
Прибуток, який ви отримуєте від депозиту оподатковується. Податки банки переводять на рахунки відповідної організації самостійно, так що звертатися в податкову вам не доведеться. Ваші рахунок та контактні дані при цьому не розкриваються – гроші сплачуються єдиним платежем з усіх вкладників разом. З депозитних коштів фізосіб утримується податок на прибуток в розмірі 18%, ще 1,5% становить військовий збір. У деяких банківських установах є безподаткові депозити, але скористатися ними можуть тільки вкладники, які отримують зарплату або пенсію на банківську карту.
На сьогоднішній день прогнози фахівців на 2020 рік далекі від оптимізму, тому спрогнозувати курс гривні не візьметься ніхто. А це як раз і є найбільш суттєвий ризик для депозитних вкладів. У зв'язку з цим має сенс розглянути й інші варіанти вкладення грошей для отримання прибутку.
Якщо накопичена сума дозволяє придбати нерухомість, обов'язково внесіть цей вид інвестування в свій список, адже здача приміщення в оренду дозволить вам отримувати кілька тисяч гривень на місяць пасивного доходу. До того ж нерухомість не зникає і не знецінюється, а значить така інвестиція себе точно виправдає.
Вкладення грошей в облігації внутрішньої держпозики – прибутковий і безпечний спосіб збільшити капітал. В умовах зниження депозитних ставок і банкрутства банків ОВДП поступово виходить з тіні. Особливо показовим у цьому аспекті стали середина-кінець 2019 року, коли частка власників облігацій зросла з 1 до 12%. Але слід враховувати, що інвестування в ОВДП суми менше 300 тис. гривень невигідно, а фахівці рекомендують заходити на ринок, маючи не менш 1 млн. Так що наразі цей спосіб отримання додаткового доходу для більшості наших громадян залишається недоступним.
Для тих, хто шукає оптимальну можливість накопичити гроші на гідну пенсію, слід розглянути інвестування в недержавні пенсійні фонди (НПФ). На відміну від депозитів, НПФ-вклади не є способом швидкого отримання прибутку – це довгострокові вкладення терміном від 10 років. Зняти гроші раніше за винятком форс-мажорних ситуацій ви також не зможете, проте після досягнення пенсійного віку отримаєте суттєву прибавку до основної пенсії.
Наступний рік для України легким точно не буде, а в складний період гроші необхідно вкладати тільки в найбільш вигідні проекти. У зв'язку з цим краще звернутися до фінансових експертів, які в залежності від вашої ситуації запропонують оптимальне рішення щодо формування інвестиційного портфеля. Для отримання безкоштовної консультації перейдіть на цю сторінку, а питання фахівцям команди «Все Pro Гроші» можна задати за формою зворотного зв'язку, по email або телефону.
-Тайные законы денег, которыми пользуются миллионеры;
-Как получать 30-40% годовых с гарантиями как у банка;
-Как сохранить и приумножить деньги в условиях кризиса.
З жовтня набув чинності закон, який кардинально змінює правила ринку нерухомості. Закон захищає права на об'єкти майбутнього нерухомого майна. Історій, що будівництво розпочато та не закінчено чи будівництво закінчено, але право власності оформити нерухомість не...
16 вересня 2022 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову щодо продажу військових облігацій. Тепер усі громадяни України віком від 18 років можуть самостійно заповнювати заявку на придбання облігацій за допомогою «Дія», тим самим підтримувати українську...
Есть что сказать? Не держите в себе: прокомментируйте: