Вивчаючи економічну діяльність у школі чи інституті, ми почали розуміти, що вартість праці визначається попитом та пропозицією на ринку, а будь-яке втручання може порушити ринковий баланс, що згодом призведе до дефіциту та сірої зайнятості. Тому практично у всіх розвинених країнах ринок праці врегульований за допомогою мінімальної погодинної ставки, обмеження робочого часу та соціальної допомоги. До таких понять належить і мінімальна заробітна плата.
Мінімальною зарплатою називають гарантовану суму оплати праці за місяць, якщо працівник дотримується всіх умов виконання норм. Її розмір регулюється законодавством та змінюється щороку.
У 2021 році мінімальна зарплата підвищувалася двічі – на самому початку та в грудні. З грудня 2021 року її розмір становитиме 6500 грн. Підвищення вплине на оклади бюджетних працівників, мінімальний ЄСВ та розмір пенсії. Бухгалтерам необхідно приділяти особливу увагу таким змінам, аби правильно розрахувати доплати. А щодо кожного працівника, то необхідно перевірити чи не перевищує сума зарплати максимальну величину бази нарахування єдиного соціального внеску (ЕСВ). На сьогодні цей показник становить 15 мінімальних заробітних плат і в грудні 2021 року сума дстановитиме 97 500 грн.
Мінімальний розмір заробітної плати визначає мінімальний ЄСВ, його максимальну базу, мінімальний розмір декретних та максимальні обмеження у розрахунках лікарняних за відсутності достатнього страхового стажу. Важливо, що зі збільшенням мінімальної заробітної плати зростає і пенсія за віком.
Не варто плутати мінімальну зарплату із прожитковим мінімумом. Зростання мінімальної зарплати не пропорційне прожитковому мінімуму, проте з 1 грудня прожитковий мінімум для працездатних осіб зросте і становитиме 2481 грн. Колись давно мінімальна заробітна плата та прожитковий мінімум були рівними, а зараз це далеко не те, що закладено у поняття. Це умовна сума, до якої прив'язують розрахунки соціальних виплат, пільг та суми єдиного податку.
Податковим кодексом для фізичних осіб підприємців передбачено ставки оподаткування, які залежать від розміру мінімальних показників, але встановлюються один раз. Зазвичай на 01.01 звітного року та протягом року не змінюються:
Ставка єдиного внеску для всіх груп складає 1430 грн. на місяць.
Наступне зростання заробітної плати планується з жовтня 2022 року до суми в 6700 грн.
Якби в Україні не існувало таких понять як мінімальна зарплата та прожитковий мінімум, не було затверджено ставки та внески, то роботодавці легко б економили на оплаті праці, залучаючи осіб, яким прийнято платити менше. Так, наприклад, на великих фірмах на офісну роботу привертають більше жінок, ніж чоловіків. Це пов’язано саме з оплатою праці. Обмеження заробітної плати з погляду мінімуму – це найкращий спосіб боротьби з дискримінацією, аби роботодавець не міг маніпулювати окладом.
То як же має нараховуватися заробітна плата і які податки від неї віднімаються? Якщо у вас є сумніви чи питання — ласкаво просимо на портал «ВСЕ ПРО ГРОШІ». Фінансові консультанти на безкоштовній консультації зможуть докладно пояснити від чого залежить оплата вашої праці, як розрахувати податок і яку суму сплачених податків ви зможете повернути від держави.
-Тайные законы денег, которыми пользуются миллионеры;
-Как получать 30-40% годовых с гарантиями как у банка;
-Как сохранить и приумножить деньги в условиях кризиса.
З жовтня набув чинності закон, який кардинально змінює правила ринку нерухомості. Закон захищає права на об'єкти майбутнього нерухомого майна. Історій, що будівництво розпочато та не закінчено чи будівництво закінчено, але право власності оформити нерухомість не...
16 вересня 2022 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову щодо продажу військових облігацій. Тепер усі громадяни України віком від 18 років можуть самостійно заповнювати заявку на придбання облігацій за допомогою «Дія», тим самим підтримувати українську...
Есть что сказать? Не держите в себе: прокомментируйте: