Підвищення «мінімалки». Що за цим стоїть і які можуть бути наслідки?

1000_545_1585215598-1599

Підвищення «мінімалки». Що за цим стоїть і які можуть бути наслідки?

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Комментариев нет 895 просмотров

Верховна Рада підтримала законопроект президента про підвищення мінімальної заробітної плати, і з 1 вересня 2020 року вона становить 5000 грн., що на 277 грн. більше, ніж було раніше. Здавалося б, можна порадіти за людей з низькими доходами – така-сяка, але надбавка до мізерного платні. Але давайте не будемо поспішати та спробуємо розібратися, що за цим стоїть. Чому «мінімалку» підвищують зараз – на тлі коронавірусного спаду економіки? І, якщо це черговий популістський крок, то які можуть бути наслідки?

1

Підвищення «мінімалки» – як це працює

Відповідно до закону, влаштований на повну ставку працівник не може отримувати зарплату нижче мінімально встановленої державою. Таким чином, від підвищення «мінімалки» виграють ті, хто її отримує, а також ті, кому нараховуються кошти від податків – це Пенсійний фонд та Фонд безробіття. А це означає, що бізнес, який виплачує мінімальну офіційну зарплату, тепер буде платити податків більше. І це на тлі того, що багатьом компаніям та приватним підприємцям в нинішніх умовах доводиться в прямому сенсі виживати.

Помінятися наразі можуть плани й у фірм, які більш-менш тримаються на плаву, оскільки гроші, які вони зарезервували на розвиток або збільшення кількості робочих місць, будуть йти на виплату податків. Простий приклад: на підприємстві працює 20 чоловік, і роботодавець хотів найняти ще одного. Але тепер не вийде, тому що кошти, які він запланував на додаткове робоче місце, підуть на виплату підвищеної «мінімалки» цим 20-ти працівникам та податки (277×20 = 5540 грн.).

Такий ефект в умовах економічного спаду призводить до зменшення вакансій й підвищення безробіття. Для тих, хто вже працює на мінімальну заробітну плату, ситуація стає трохи краще (і то лише теоретично), проте тим, хто шукає варіанти для працевлаштування, стане ще важче.

Підвищення «мінімалки» – як це працює

Вплив на економіку

На рівні економіки країни підвищення «мінімалки» може призвести до відтоку інвестицій та збільшення споживання. Як відомо, люди, що живуть на мінімальну заробітну плату, не мають можливості відкладати гроші – весь дохід витрачається на те, щоб прожити. Додаткові 277 грн. до зарплати, зрозуміло, також відкладати ніхто не буде, а значить товарів буде споживатися більше.

На тлі підвищеної купівельної спроможності компанії повинні інвестувати в свій розвиток, але, як ми вже говорили вище, передбачені на це гроші будуть йти на виплату зарплатні, що зросла, та податки. Нескладно припустити, як в такому випадку почнуть чинити виробники та реалізатори, – вони підвищать ціни. А значить відчути збільшення мінімальної зарплати (навіть таке невелике) людям, що її отримують, швидше за все не вдасться. Зате підвищення цін відчують не тільки вони, а й всі інші.

Вплив на економіку

Черговий передвиборчий популізм?

Здавалося б, збільшення мінімальної зарплати – це чисто економічний інструмент, спрямований на підвищення добробуту громадян з низьким рівнем доходу. Однак в українських реаліях (і всі до цього вже давно звикли) в подібного роду питаннях на перше місце завжди виходить політика.

Чому «мінімалку» піднімають саме зараз – в період економічної кризи? Чому 1 вересня, а не, скажімо, в листопаді-грудні або на початку наступного року? Все дуже просто – 25 жовтня пройдуть місцеві вибори, і коли ж, як не зараз, показати народу, що влада навіть в такий складний для країни час про нього «думає». А щоб народ повірив у щирість намірів парламентаріїв вони анонсували підвищення «мінімалки» до 6 500 грн. в наступному році.

Але ще в липні, дізнавшись про плани українського уряду підвищити мінімальну заробітну плату, Європейська бізнес-асоціація (ЄБА) розкритикувала цю ідею. Західні фахівці прекрасно розуміють, що підвищення «мінімалки» призведе до зростання податкового навантаження, яке особливо вдарить по малому бізнесу, який ледь виживає в умовах пандемії. Наслідки передбачити нескладно – сумлінні платники податків перейдуть на «конверточний» спосіб видачі зарплати (ми це не раз проходили). В результаті компанії та приватні підприємці, які будуть продовжувати працювати за законом, потраплять в неконкурентні умови перед тими, хто ухиляється від сплати офіційної «мінімалки». І теж будуть йти «в тінь».

Можливі наслідки

Можливі наслідки

Деякі фахівці не соромляться у висловах, називаючи таке рішення уряду не просто популізмом, а економічним злочином. І з аргументами, які вони наводять, сперечатися важко:

  • спад економіки більш ніж на 11% тільки за останній квартал;
  • скорочення промисловості на 10%;
  • втрата роботи більше ніж 3 млн. українців.

Це те, що є на сьогоднішній день. А що може бути завтра, виглядає наступним чином:

  • планове друкування грошей;
  • зростання іноземної валюти;
  • інфляція, яка «з'їсть» і ці 277 грн., і ті 1500 грн., які в якості надбавки до мінімальної заробітної плати намічені на 2021 рік.

Сприятливі умови для підвищення «мінімалки»

Сприятливі умови для підвищення «мінімалки»

Якщо шляхом витягування останніх грошей з кишені малого бізнесу влада намагається показати «покращення життя вже зараз» та «припинення епохи бідності», то це небезпечно як для неї самої, так і для всієї країни. Єдиною сприятливою умовою для збільшення мінімальної заробітної плати, а відповідно й податків, з яких будуть братися гроші для реалізації цього рішення, є економічне зростання. А воно в свою чергу є неможливим без проведення реформ в економіці, про які вже більше 20 років ведуться лише розмови. В іншому випадку подібні «покращення життя» сприймаються як черговий популізм. А в реальності – це спроби держави перекласти свої проблеми на бізнес.

В Україні слабка економіка. Вона застаріла, продуктивність праці низька, підприємства заробляють набагато менше, ніж могли б. Можна скільки завгодно видавати кредити, робити пільги, вливати в застарілу систему мільярди та підвищувати зарплати. Тільки це не вирішить глибинних економічних проблем. Спочатку необхідно інвестувати в розвиток економіки, а потім поступово підвищувати заробітну плату і вже точно не на етапі спаду. Безумовно, економічна реформа – це боляче та непопулярно, але ще болючіше та дуже прикро усвідомлювати, що, країни, які вже пройшли цей шлях (та ж Польща), істотно підняли рівень життя – не випадково наші співвітчизники тисячами їдуть до них на заробітки.

І ще кілька важливих моментів, без яких жодна реформа, не пройде, якою б потенційно ефективною вона не була. Йдеться про вплив олігархів на політичну систему країни, тотальну корупцію та неефективне використання коштів. Наразі в цих питаннях зрушень немає, як не було їх і раніше. Чи будуть? Час покаже. І вибори, нехай вони і місцеві, потрібно розглядати саме в цьому ракурсі, а не під призмою підвищення мінімальної зарплати. А, якщо ви не звикли сподіватися на владу, але хочете реально збільшити свої доходи, записуйтеся на нашу безкоштовну консультацію. Ми проаналізуємо вашу ситуацію та порекомендуємо ефективне фінансове рішення з урахуванням ваших фінансових можливостей.

Поделиться в соц. сетях

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki

Получите доступ Бесплатно к видео курсу сейчас и узнайте:

-Тайные законы денег, которыми пользуются миллионеры;
-Как получать 30-40% годовых с гарантиями как у банка;
-Как сохранить и приумножить деньги в условиях кризиса.

Есть что сказать? Не держите в себе: прокомментируйте:

Комментарии Facebook

Читайте также

  • Инвестиции в недвижимость

    Інвестиції в нерухомість

    З жовтня набув чинності закон, який кардинально змінює правила ринку нерухомості. Закон захищає права на об'єкти майбутнього нерухомого майна. Історій, що будівництво розпочато та не закінчено чи будівництво закінчено, але право власності оформити нерухомість не...

    Поделиться в соц. сетях

    Share to Google Buzz
    Share to Google Plus
    Share to LiveJournal
    Share to MyWorld
    Share to Odnoklassniki

  • 630309e12fb4f8.19773444

    Як придбати військові облігації через програму “Дія”

    16 вересня 2022 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову щодо продажу військових облігацій. Тепер усі громадяни України віком від 18 років можуть самостійно заповнювати заявку на придбання облігацій за допомогою «Дія», тим самим підтримувати українську...

    Поделиться в соц. сетях

    Share to Google Buzz
    Share to Google Plus
    Share to LiveJournal
    Share to MyWorld
    Share to Odnoklassniki

Отправить ответ

  Subscribe  
Notify of