Що було, що буде? Фінансові підсумки України 2021 та прогнози на 2022 рік

z5s5jw

Що було, що буде? Фінансові підсумки України 2021 та прогнози на 2022 рік

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Комментариев нет 598 просмотров

У фінансовому сенсі рік, що минув, виявився для України трохи кращим за 2020-й. Українська економіка потроху відновлювалася після кризи. Але набагато повільнішими темпами, ніж на це розраховував Нацбанк.

Рекордний врожай зернових, примусова вакцинація населення, ескалація конфлікту з Росією на сході, висока інфляція, нова редакція закону про страхування.

Cranes building construction, cooperate for successful work. Silhouette staff works as a team

Команда ВСЕПРОГРОШІ пропонує згадати ключові події та цифри 2021 року. І поділиться трьома сценаріями розвитку подій на поточний 2022 рік.

Відносно стійка гривня

Дивно, але майже весь «коронавірусний» 2021 гривня залишалася стабільною. Середній курс долара минулого року становив 26,96 грн. У червні нацвалюта опустилася нижче 27 грн. за долар, а у листопаді зміцнилася до 26,06. Щоправда, у грудні гривня знову впала до 28,27. Як, втім, це зазвичай і відбувається напередодні новорічних свят.

Що зміцнило гривню? Щедрий урожай (дякуючи спекотному літу) та високі ціни на окремі статті українського експорту (особливо на залізну руду).

Що обрушило гривню наприкінці року? Зростання цін на енергоресурси та військова активність сусіда біля кордонів України.

У 2021 склалася парадоксальна ситуація. З одного боку, ми зібрали напрочуд високий урожай олійних, зернобобових та зернових культур (106,6 млрд. тонн). Парадокс у тому, що більшу частину врожаю скупили трейдери і одразу ж відправили його на експорт. При цьому не було зроблено належних закупівель до Аграрного фонду та Держрезерву! Тому вже у 2022 році на внутрішньому ринку України може виникнути дефіцит: ціна хліба зростатиме, а його якість – падатиме.

До речі, на 2022 рік Мінекономіки заклало середньорічний курс 28,6 гривень за долар. Наскільки реалістичний цей прогноз – дізнаємось доволі скоро.

Двозначна інфляція

Вперше за три роки індекс інфляції в Україні перевищив 10%. У вересні 2021 року інфляційний показник досяг 11%. Востаннє інфляція була вищою за 11% у травні 2018 року.

Такий різкий стрибок цін змусив Нацбанк вжити заходів і посилити монетарну політику. Минулого року регулятор у п'ять етапів підвищував облікову ставку із 6% до 9%. І швидше за все, Нацбанк дотримуватиметься цього курсу і в новому 2022 році.

Дивовижний прибуток українських банків

З початку військових дій на Донбасі та анексії Криму банківський сектор серйозно просів. З 2014 по 2017 більшість банків фіксували збитки. Ситуація змінилася на краще у 2018-му (21,8 млрд. грн. прибутку). 2019-го банки сумарно заробили вже 58,4 млрд.

Проте рекордним з прибутку виявися, як не дивно, коронавірусний 2021 рік: понад 65 млрд. за 11 місяців. Причому, за підсумками трьох кварталів із 71 банків, визнаних платоспроможними, прибутковими стали 64!

4

Ще одна важлива подія 2021 року: у листопаді Україна підписала меморандум із МВФ про повну або часткову приватизацію Ошадбанку та ПриватБанку до кінця 2022 року.

У планах НБУ зменшити частку участі держави у банківському секторі до 25% вже до 2025 року. Окрім Ощадбанку та ПриватБанку у програмі приватизації візьмуть участь Укргазбанк та Укрексімбанк.

Зростання середньої заробітної плати та пенсій

За підсумками першого місяця 2021 року, середня зарплата в Україні становила трохи менше 12 400 грн. До літа цей показник зріс до 14 300 грн. Уряд зазначив, що вперше середня зарплата в Україні перевищила психологічну позначку $500. За рік середня ЗП зросла на 8% у реальному вираженні.

Щодо мінімальної ЗП, то у 2021 році вона «зависла» на рівні 6000 грн. І лише 1 грудня її офіційно підвищили до 6500 грн.

Наприкінці минулого року зросла й мінімальна пенсія: до 2600 грн. (для пенсіонерів з необхідним трудовим стажем) та до 1934 грн. (для тих, кому трудового стажу не вистачило). За розрахунками Мінсоцполітики, середня пенсія за підсумками 2021-го склала 3980 грн. (на 16% більше за торішній показник).

Дивовижний ВВП

У це складно повірити, але саме в 2021 році в Україні було зафіксовано найвищий ВВП за всю історію країни в доларовому еквіваленті: $195 млрд,! Це приблизно $5000 на одного українця на рік.

На жаль, за показником ВВП Україна не входить навіть у першу сотню світових держав. Нашими найближчими сусідами у рейтингу виявилися Маршаллові Острови, Гватемала та Молдова.

Ще одна погана новина щодо ВВП: його слабке зростання. Мінекономіки прогнозувало у 2021 році зростання в 4,1%, а за фактом ВВП підріс лише на 2,8%. По суті минулого року український ВВП навіть не зміг відіграти 4% падіння «ковідного» 2020 року.

Черговий транш від МВФ

На початку минулого року МВФ не схвалив перегляд програми stand by. Основна причина: відсутність прогресу в анонсованих Україною реформах. У серпні наша країна отримала від МВФ $2,7 млрд. у рамках програми боротьби з наслідками коронавірусу. На відміну від інших траншів МВФ, ці гроші повертати не потрібно.

Наприкінці року МВФ таки переглянув програму stand by і виділив Україні транш у $700 млн.

Крім того, експерти наголошують на ще одному важливому досягненні української економіки: ми виконали свої боргові зобов'язання в повному обсязі (на загальну суму близько 600 млрд. грн.)

Провал проекту «приватизація століття»

Вже наприкінці минулого року експерти відкрито говорили про провал проекту «велика приватизація» в Україні. До Держбюджету було закладено цифру в 12 млрд. грн. (саме цю суму уряд планував отримати від приватизації). У тому числі очікувалося, що 9 млрд. надійде до бюджету від продажу великих промислових об'єктів.

Реальні цифри виявилися набагато скромнішими...

Наприклад, наприкінці жовтня завод «Більшовик» купили трохи менше ніж за 1,5 млрд. грн. При цьому порівняно з початковою, кінцева ціна угоди зросла лише на 2,9%. За оцінками фахівців, «Більшовик» мав коштувати не менше 4 млрд. грн. Враховуючи той факт, що разом з об'єктом покупець отримав «бонусом» 35 га землі у перспективному  районі столиці. Звісно, ​​у ЗМІ активно обговорювали факт корупції та мільйонних «відкатів» у процесі продажу «Більшовика».

Ще один приклад, м'яко кажучи, невдалої приватизації 2021 року. Компанію ОГХК вважають найбільшим виробником титанової сировини у світі. При цьому, Об'єднану гірничо-хімічну компанію намагалися продати тричі (!). Проте жоден із заявлених аукціонів минулого року так і не відбувся.

Причина очевидна: Україна не схотіла (не спромоглася) надати іноземним покупцям гарантований захист їх інвестицій на державному рівні.

Закон про страхування

Вихід нової редакції Закону України «Про страхування» серйозно вплинув на український ринок страхування. Команда ВСЕПРОГРОШІ навіть присвятила новому закону окрему статтю на порталі (тут).

Суть нововведень двома словами:

  • єдина ліцензія на всі види страхових послуг замість кількох ліцензій;
  • реєстрація страхових посередників у Єдиному реєстрі та посилення вимог до них.

Крім того, поправки до ЗУ «Про ОСАЦВ» збільшили розміри страхових сум.

За підсумками 2021 року, український страховий ринок зріс на 15,4%. Що не може не тішити.

Криптовалюти у законі

Знакова подія для шанувальників криптовалюти сталася 8 вересня, коли Верховна Рада схвалила легалізацію криптування в Україні. «За» проголосували 276 депутатів.

До речі, за підсумками дослідження платіжної платформи Triple A Україна зайняла ПЕРШЕ місце за відсотком населення, що володіє криптовалютою (за підсумками 2020 року). Цифра справді вражає: 12,7% чи 5,6 млн. українців. А New York Times навіть назвав Україну «потенційною столицею криптовалюти у світі».

5

Після ухвалення «криптозакону» цифрові біржі можуть працювати на українському ринку офіційно. Учасники сплачуватимуть податки з криптодоходів, а також зможуть розраховувати на юридичний захист у суді за порушення їхніх прав.

Чого очікувати від 2022 року?

За традицією, експерти пропонують три можливі сценарії розвитку подій на поточний рік: песимістичний, оптимістичний та збалансований.

Позитивний

Для реалізації найоптимістичнішого з усіх можливих сценаріїв має статися диво майже в усіх сферах, що впливають на українську економіку:

  • прогрес у переговорах щодо Донбасу (без військової загрози з боку Росії);
  • відмова від тиску на малий бізнес та пом'якшення податкового навантаження (хоча б тимчасово);
  • зниження облікової ставки НБУ нижче 6%;
  • відсутність локдаунів;
  • успішна земельна реформа та приватизація стратегічних об'єктів;
  • зростання обсягів експорту та внутрішнього промислового виробництва;
  • прямі іноземні інвестиції;
  • перегляд угод з МВФ на нашу користь.

За такого райдужного розвитку подій ВВП України може підрости на 6-8% за рік, долар не підніметься вище за 27 грн./дол., а інфляцію вдасться утримати в межах 6%.

Негативний

Протилежний сценарій розвитку подій зі знаком мінус виглядає так:

  • Концентрація військ РФ на східному кордоні;
  • посилення податкового тиску (у тому числі скасування єдиного податку для ФОП) та зростання податкових ставок;
  • черговий запуск «друкарського верстата» та закупівля ОВДП;
  • підвищення облікової ставки НБУ до 10-15% або її різке зниження;
  • повна заморозка всіх розпочатих реформ (у тому числі, приватизація великих об'єктів);
  • зростання тиску на бізнес.

Через війну скорочуються обсяги експорту та імпорту, падає промислове виробництво – до банкрутства великих підприємств в окремих галузях. У такому сценарії МВФ заморожує співпрацю з Україною, і ми не отримуємо чергового траншу у 2022 році.

У «чорному» сценарії на Україну чекає інфляція до 15%, долар вище 30 грн./дол. та можливе падіння ВВП на 1-2%.

Збалансований

Саме середньозважений варіант розвитку подій експерти розглядають як найімовірніший у 2022 році.

Що відбувається?

  • військовий конфлікт із Росією заморожений (лінія вогню на тому ж рівні, немає активних військових дій);
  • посилення податкового тиску на всіх рівнях (зростання ставок, тисячі податкових перевірок, контроль «тіньових» доходів населення);
  • помірковано жорстка політика Нацбанку;
  • точкова приватизація великих об'єктів, млявий розвиток ринку землі, коригування законів на користь великого бізнесу.

За таким сценарієм долар не повинен зрости вище 29 грн./дол., інфляція коливатиметься на рівні 6-9%, а зростання ВВП 2002 року становитиме 3,5-4%.

Команда ВСЕПРОГРОШІ нагадує: робити накопичення та інвестувати можна і потрібно за будь-якого сценарію розвитку української та світової економіки! Для цього існує досить багато простих та надійних інструментів. А записатись на безкоштовну фінансову консультацію можна тут.

Поделиться в соц. сетях

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki

Получите доступ Бесплатно к видео курсу сейчас и узнайте:

-Тайные законы денег, которыми пользуются миллионеры;
-Как получать 30-40% годовых с гарантиями как у банка;
-Как сохранить и приумножить деньги в условиях кризиса.

Есть что сказать? Не держите в себе: прокомментируйте:

Комментарии Facebook

Читайте также

  • Инвестиции в недвижимость

    Інвестиції в нерухомість

    З жовтня набув чинності закон, який кардинально змінює правила ринку нерухомості. Закон захищає права на об'єкти майбутнього нерухомого майна. Історій, що будівництво розпочато та не закінчено чи будівництво закінчено, але право власності оформити нерухомість не...

    Поделиться в соц. сетях

    Share to Google Buzz
    Share to Google Plus
    Share to LiveJournal
    Share to MyWorld
    Share to Odnoklassniki

  • 630309e12fb4f8.19773444

    Як придбати військові облігації через програму “Дія”

    16 вересня 2022 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову щодо продажу військових облігацій. Тепер усі громадяни України віком від 18 років можуть самостійно заповнювати заявку на придбання облігацій за допомогою «Дія», тим самим підтримувати українську...

    Поделиться в соц. сетях

    Share to Google Buzz
    Share to Google Plus
    Share to LiveJournal
    Share to MyWorld
    Share to Odnoklassniki

Отправить ответ

  Subscribe  
Notify of