Озброївшись підручниками, зошитами та бутербродами, діти ходять в школу за новими знаннями з математики, мов, географії. Мабуть, єдиний урок, який вони не отримають в школі, але який, тим не менш, чи не найважливіший для їх майбутнього сьогодні: як з розумом і відповідальністю поводитися з грошима. Цей урок залишається на совісті батьків, у яких поки що немає ні власного досвіду, ні методики, ні плану занять.
У якій же формі батькам донести таку інформацію найкраще?
Діти більше схильні робити те, що Ви робите, ніж те, що Ви говорите. Тому з самого початку важливо демонструвати дітям здорову фінансову поведінку і говорити про гроші часто і спокійно.
Та разом з тим, варіантів є декілька:
1. Рутинні повсякденні завдання можуть стати прекрасним способом показати дітям, як потрібно поводитися з грошима. Візьміть дитину в продуктовий магазин, щоб навчити її розуміти планування, економію і пошук кращої вартості.
Дайте їй потримати список продуктів, продемонструйте, що означає здійснювати покупки цілеспрямовано. Вкажіть на різницю в цінових структурах і брендах. Запитайте, що краще: 30 г. за 35 грн. або 60 г. за 55 грн.? Вона дізнається цінність і заодно зможе повправлятися в математиці.
Проте застерігаю від занадто частих походів по магазинах з дітьми, що може розвинути схильність до незапланованих покупок.
2. Придбайте книги або фінансові комікси, що у комедійній формі розкажуть про основи грамотної фінансової поведінки. Які саме? Можете почати з цих (чудовий подарунок під Новий рік):
3. Запишіть дитину на курси фінансової грамотності, де всю інформацію подадуть у ігровій та повчальній формі. Саме на таких курсах, завдяки відкритій атмосфері та взаємній довірі, діти мають можливість засвоїти необхідні фінансові навики в ході практичних занять. Це один із найрезультативніших способів опанувати знання про фінанси. 4. Дайте можливість пограти у навчально-розвиваючі ігри, адже гра є найприроднішою і найпривабливішою діяльністю для дітей. Це можуть бути настільні ігри такі як Cash— flow for kids (Кеш-флоу для дітей), Монополія та їм подібні. У процесі таких ігор в дітей виробляється звичка зосереджуватися, уміло спілкуватися, логічно мислити, формуються знання про певні фінансові поняття та механізми. Необхідність дотримуватися правил у грі та приймати рішення дає той досвід, який допомагає виробляти грамотну поведінку з грошима.
5. Всі діти дуже люблять дивитися мультфільми. Але діти не просто отримують задоволення від перегляду, вони ще й витягують з них уроки! Вибирайте розумні мультфільми, які справді будуть мати повчальну форму. Для початку прогляньте декілька:
6. Розкажіть казку, завжди повчально. Роль дитячих казок не обмежується тільки приємним проведенням часу, адже, доведено, що діти, яким з раннього дитинства читалися казки, швидше починають правильно висловлюватись.
Казка допомагає формувати основи поведінки і відношення до речей, втому числі і до грошей. Зрозуміло, що в рамках виховання фінансової грамотності, казка має бути особлива, але навіть відома казка «Троє поросят» навчить вашу дитину основам фінансової грамотності! Адже кожен з поросят уособлює собою образ звичайної людини. Кожен побудований будиночок — ФІНАНСОВИЙ будинок. Раптово з'явився злий вовк – ФІНАНСОВА криза. Головне ж, подати інформацію в правильному ракурсі.
Важливо, щоб Ви обрали варіанти, що підходять саме Вам і Вашій дитині, адже робота батьків дати дітям коріння і крила, щоб вони надалі могли реалізувати себе в реальному світі.
Станьте для них прикладом і виховуйте фінансово грамотних дітей для їхньої ж безпеки.
Автор статті: Наталія Коваль
-Тайные законы денег, которыми пользуются миллионеры;
-Как получать 30-40% годовых с гарантиями как у банка;
-Как сохранить и приумножить деньги в условиях кризиса.
Кожен новий уряд обіцяє українцям проведення пенсійної реформи, та всякий раз «списи ламаються» про величезний дефіцит Пенсійного фонду (ПФ). Поки, все, що ми бачимо – це так зване осучаснення пенсій, яке виражається в оновленні формули...
Не обтяжені фінансовою грамотністю співвітчизники вважають, що зберігання заощаджень «під матрацом» – найнадійніший варіант. «Ну і нехай гроші не приносять прибуток, зате немає збитків. А то вкладеш кудись не туди, й залишишся ні з чим...
Есть что сказать? Не держите в себе: прокомментируйте: