«Фінансова піраміда» або надійні інвестиції? ОВДП або банківський депозит?

original

«Фінансова піраміда» або надійні інвестиції? ОВДП або банківський депозит?

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Комментариев нет 1,470 просмотров

ОВДП стали новиною №1 минулого року. Як в Україні, так і за її межами...

За підсумками 2019-го українці збільшили обсяг інвестицій в ОВДП на 3,7 млрд. грн. Ще більш вражаючими виявилися результати нерезидентів. Всього за рік вкладення в українські боргові цінні папери за рахунок іноземців зросли в 18,5 разів! Для порівняння: в 2018 році приріст інвестицій в ОВДП від нерезидентів склав усього 21,7%.

Чим викликаний такий ажіотаж на ринку ОВДП? Чому українські облігації – це не «фінансова піраміда»? У чому переваги вкладень в ОВДП для приватного інвестора? Чим облігації краще за банківський депозит? І найголовніше: як інвестувати в ОВДП?

Сьогодні відповідаємо на всі питання, пов'язані з вкладеннями в державні облігації.

Найдохідніший інструмент 2019 року

Спочатку нагадаємо, що облігації внутрішньої державної позики – це боргові цінні папери, які випускає Україна як держава.

Найдохідніший інструмент 2019 року

Прибутковість по них фіксується заздалегідь (купонний дохід перераховується на рахунок інвестора за графіком). А повне погашення в кінці терміну гарантує уряд України. Погашення – це викуп облігацій назад за номінальною вартістю.

Саме тому ОВДП вважаються найнадійнішим інструментом для інвестицій. А за підсумками 2019-го ОВДП виявилися ще й найприбутковішою фінансовою інвестицією серед консервативних інструментів.

На початку року на коротко- і середньострокових держоблігаціях можна було заробити 18,25-19,5% річних у гривнях, 6,5-7,25% в доларах і 4,5% в євро. А середньозважена річна прибутковість розміщення склала 16,9%, 5,9% та 3,4% відповідно.

Особливо пощастило інвесторам, які звикли вести облік прибутковості інвестицій не в гривнях, а в доларах. З урахуванням зміцнення курсу гривні в кінці 2019-го, чиста прибутковість вкладень в ОВДП в доларовому еквіваленті склала 35-38%!

Однак до кінця року ставки по ОВДП впали разом з обліковою ставкою НБУ: до 10,5-11,5% в гривнях, 3,4-3,8% в доларах і 2,2% в євро.

Випускає такі облігації Міністерство фінансів України. Розміщують ОВДП лише на первинних аукціонах. Після закінчення терміну обігу (наприклад, 2 роки або 5 років) Мінфін погашає випуск, повертаючи вкладені інвестором при купівлі кошти. Купонна дохідність за ОВДП виплачується за графіком на особистий рахунок. Інвестором може виступати як резидент, так і нерезидент України (юридична і фізична особа).

Плюси ОВДП для інвестора

  • прибутковість на рівні (або навіть вище) відсотків за банківськими депозитами при більш низькому рівні ризику;
  • «довгі» інвестиції з фіксованою, а не плаваючою прибутковістю;
  • маса варіантів за термінами інвестування: від 1 місяця до 7 років;
  • викуп ОВДП гарантує держава, тоді як на банківських депозитах у разі банкрутства банку можливе повернення лише 200 000 грн.;
  • дохід від вкладень в ОВДП не обкладається ПДФО (18%). Інвестору потрібно сплатити з доходу лише військовий збір у розмірі 1,5%;
  • якщо інвестор хоче продати облігації раніше терміну – він може це зробити на вторинному ринку.

Плюси ОВДП для інвестора

Перший аукціон 2020-го, ОВДП на 7 років і відмова від номінування валюти

Перша «ластівка» нового року

14 січня відбувся перший у цьому році аукціон з продажу ОВДП. В результаті торгів Мінфін залучив до бюджету України 6 млрд. грн. При цьому попит перевищив пропозицію майже в чотири рази!

Середньозважена річна дохідність за ОВДП:

  • на 3 місяці (10,73%);
  • на 1 рік (10,18%);
  • на 2 роки (10,04%);
  • на 4 роки (9,88%).

Найдовші облігації в історії України

Зовсім скоро Мінфін вперше запропонує інвесторам ОВДП строком на 7 років. Перші аукціон має відбутися 28 січня. До цього моменту самими «довгими» були облігації з терміном погашення 5 років.

Тільки гривня

У грудні минулого року представники Мінфіну заявили про те, що до 2024 року всі знову випущені ОВДП будуть номінуватися лише в гривні. Причина: обслуговувати борг у доларах і євро – надто дорого.

І це незважаючи на те, що в кінці 2019 року прибутковість за валютними ОВДП впала до рекордних значень: до 3,4% в доларах США і 2,2% в євро. Це найнижчі ставки запозичення в історії України.

Чому ОВДП – це не фінансова піраміда?

ОВДП – це не фінансова піраміда

Напевно в Мережі, Ви не раз бачили заголовки типу «Українські ОВДП – це гігантська фінансова піраміда».

Команда ВСЕПРОГРОШІ вважає, що це не так. І ось чому...

В останні роки прибутковість ОВДП падає разом із зменшенням облікової ставки, а терміни обігу облігацій, навпаки – зростають. Іншими словами, з кожним разом Мінфін «бере у борг» все на довше і... все дешевше. Це основна відповідь членів уряду на звинувачення в тому, що ОВДП – це гігантська фінансова піраміда в межах цілої держави.

Ще один аргумент від провідних фінансових аналітиків.

Валютний ринок України – дуже невеликий за розміром. Купити і продати на ньому валюту на пару сотень мільйонів доларів за фактом може тільки Нацбанк. По суті, саме НБУ і викуповував у іноземних інвесторів валюту, яку вони заводили до нас для купівлі ОВДП.

Як тільки підійде термін погашення облігацій, іноземцям знадобиться валюта, яку в таких обсягах купити на українському ринку вони не зможуть. Продати валюту нерезидентам для виходу зможе тільки український Національний банк. Тому всі ці мільярди він зараз змушений «заморозити» в резервах до моменту масового погашення ОВДП.

І доки гроші лежать на резервних рахунках – боятися нічого: піраміда не виникне.

Альтернативний (песимістичний) сценарій виглядає так. З якоїсь причини Нацбанк витрачає отриману від продажу ОВДП валюту і гривню на щось «термінове і потрібне», беручи на закриття «дірок» нові позики. Приблизно така ситуація сталася в 90-е в Мексиці, Аргентині і Росії. У підсумку, на погашення ОВДП не знайшлося грошей, що викликало катастрофічне падіння національних валют.

В Україні такий сценарій на тлі складних переговорів з МВФ, малоймовірний... Тобто, по суті, всі ризики по українських ОВДП бере на себе не покупець, а НБУ.

До речі, пік виплат за ОВДП у 2020 році припадає на перший і третій квартал (115,03 млрд. грн. і 157,81 млрд. грн. відповідно). І більшість експертів вважає, що ці погашення не вплинуть ні на курс гривні (чого багато хто побоюється), ні на економіку України в цілому.

Як інвестувати в ОВДП?

На жаль, фізособа не може безпосередньо купувати ОВДП на аукціоні. Зате це можна зробити через посередника – ліцензованого продавця цінних паперів: інвесткомпанію, дилера, брокера або банк. З 1 вересня 2018 року дилери отримали дозвіл купувати ОВДП на первинному аукціоні, виступаючи брокером за дорученням і за кошти клієнтів.

Всі ОВДП випускаються в електронному (без документарному) вигляді. Виплата купонного доходу і погашення відбувається безготівкою. Саме тому перед тим, як інвестувати в облігації, інвестору потрібно відкрити окремий рахунок в цінних паперах. Як правило, зробити це можна у того ж посередника, який «допомагає» інвестору купити ОВДП на аукціоні.

Варто звернути увагу на розмір комісій посередника! Різниця може бути досить суттєвою... Звичайно, чим більша компанія-посередник – тим нижче комісія для клієнтів.

До речі, інвестувати в ОВДП можна, починаючи з суми в 25 000 гривень.

Де можна побачити графік розміщення ОВДП?

Графік розміщення облігацій внутрішньої державної позики публікується на офіційному сайті Міністерства Фінансів України: https://mof.gov.ua/uk/kalendar-aukcioniv.

Перейшовши по посиланню, ми бачимо, що на I-й квартал 2020 року Мінфін планує взяти участь у дев'яти аукціонах: по три в кожному місяці. У графіку можна побачити орієнтовні дати проведення аукціонів та типи облігацій.

Наприклад, на 28 січня запланований аукціон, де інвестори зможуть придбати ОВДП у гривнях з терміном погашення 3 місяці, 1 рік, 2 роки і 7 років. При цьому перелік ОВДП може коригуватися після консультації з первинними дилерами (залежить від результатів оцінки попиту).

На сьогодні ОВДП в Україні — більш вигідний і надійний варіант вкладень, ніж класичний банківський депозит.  Облігації внутрішньої державної позики можна розглядати як для диверсифікації інвестицій, так і в якості консервативних вкладень на довгий період.

Зацікавила інформація?  Команда ВСЕПРОГРОШІ допоможе вибрати і купити ОВДП з урахуванням Ваших цілей і можливостей.  Записатися на безкоштовну консультацію можна тут.

Поделиться в соц. сетях

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki

Получите доступ Бесплатно к видео курсу сейчас и узнайте:

-Тайные законы денег, которыми пользуются миллионеры;
-Как получать 30-40% годовых с гарантиями как у банка;
-Как сохранить и приумножить деньги в условиях кризиса.

Есть что сказать? Не держите в себе: прокомментируйте:

Комментарии Facebook

Читайте также

  • Инвестиции в недвижимость

    Інвестиції в нерухомість

    З жовтня набув чинності закон, який кардинально змінює правила ринку нерухомості. Закон захищає права на об'єкти майбутнього нерухомого майна. Історій, що будівництво розпочато та не закінчено чи будівництво закінчено, але право власності оформити нерухомість не...

    Поделиться в соц. сетях

    Share to Google Buzz
    Share to Google Plus
    Share to LiveJournal
    Share to MyWorld
    Share to Odnoklassniki

  • 630309e12fb4f8.19773444

    Як придбати військові облігації через програму “Дія”

    16 вересня 2022 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову щодо продажу військових облігацій. Тепер усі громадяни України віком від 18 років можуть самостійно заповнювати заявку на придбання облігацій за допомогою «Дія», тим самим підтримувати українську...

    Поделиться в соц. сетях

    Share to Google Buzz
    Share to Google Plus
    Share to LiveJournal
    Share to MyWorld
    Share to Odnoklassniki

Отправить ответ

  Subscribe  
Notify of