Підсумки 2020 року для банківського ринку України

Амнистия капиталов

Підсумки 2020 року для банківського ринку України

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Комментариев нет 725 просмотров

Для будь-якої країни, банківська система — вкрай важливий елемент розвитку та взагалі існування держави. Вона складають невід'ємну частину сучасного грошового господарства, а її діяльність тісно пов'язана з потребами відтворення. У сучасному суспільстві банки не тільки організовують грошовий обіг а й кредитні відносини. 

Банківська система України є дворівневою. Перший рівень —  це Національний банк України (НБУ). Саме він контролює роботу всієї системи. Тільки за  за його дозволу працюють всі комерційні банки. Вони в свою чергу складають другий рівень. Головна функція НБУ —  забезпечення стабільності національної валюти. Також Національний банк контролює золотовалютний резерв України, здійснює банківський нагляд, регламентує роботу платіжних систем та підтримує стабільність всієї банківської системи країни.

Щорічно відбувається аналіз діяльності банківської системи,  складаються рейтинги найкращих та найгірших банків України. Так був проведений аналіз роботи за 2020 рік. 

В 2020 році на всю банківську систему дуже вплинула ситуація з карантинними обмеженнями по всій Україні у зв'язку з пандемією COVID-19. Саме ця сфера чи не найперша відчула на собі негативні наслідки. 

У першому півріччі знизилися всі показники діяльності. Відновлення спостерігалось у другому півріччі, після послаблення карантинних обмежень. Не обійшлось без втрат. Два банки у 2020 році було признано неплатоспроможними внаслідок того, що вони не змогли виконати свої зобов'язання. Таким чином, на кінець року в Україні діють 73 банки. При цьому 90% всіх активів належить двадцяти з них.

Активи банків

Активи

Чисті активи банків у 2020 році зросли переважно завдяки приросту державних цінних паперів. Облігації внутрішніх державних позик України (ОВДП) забезпечили дві третини номінального річного приросту чистих активів —  майже 80%. В останні дні грудня уряд здійснив значні бюджетні видатки, що збільшило ліквідність банків та їхні вкладення в депозитні сертифікати НБУ.

Дуже помітно на кінець року зросли кредити суб'єктам господарювання. Найбільш динамічно це відбулося в приватних та іноземних банках. Чисті валютні кредити зменшилися.

Зміни відбулися і в чистому гривневому кредитному портфелі. Через карантин вони значно зменшились в першому півріччі. У другому —  навпаки. Так значно активізувалося кредитування на купівлю житла. Середньомісячні обсяги нових кредитів майже подвоїлися в порівнянні з першим півріччям 2020 року та 2019 роком.

У 2020 році відбулося значне списання непрацюючих кредитів. Як результат, частка непрацюючих кредитів по банківській системі становить 41,0% на кінець 2020 року. На прикінець 2019 року цей показник складав 48,4%.

Відсоткові ставки

Відсоткові ставки

У першому півріччі відбулося зниження облікової ставки Національним банком 4 рази. Вона досягла історично низького рівня і склала 6% річних. Протягом всього року відбувалося зниження ставки за депозитами населення та вартість гривневих кредитів. Різниця між тримісячними та річними депозитами зменшилася менш ніж на 1 в.п. Одночасно ставки за кредитами суб'єктам господарювання також помірно зменшувались. Це стало причиною звуження спреду.

Відсотки банки

Фінансові результати

В цілому, звичайно, можна сказати, що банківська діяльність у 2020 році була прибутковою. Тільки 8 банків за результатами року стали збитковими. Підсумковий прибуток склав 41,3 млрд. грн. Але цей показник на третину менше результатів 2019 року. Більш ніж половина результату сформована Приватбанком.

Найнижчими за останні 4 роки стали річні темпи зростання процентного та комісійного доходу. Відновлюватися вони почали тільки після ослаблення жорстких карантинних заходів. Вже в четвертому кварталі комісійні доходи зросли на 20%, в порівнянні з попереднім кварталом. Частково це пов'язано зі значним стрибком продажів через інтернет.

У порівнянні з 20219 роком, відрахування в резервний сектор збільшилися у три рази збільшилися. Чверть з цих резервів сформував Приватбанк під юридичні ризики.

Перспективи і ризики для банківської системи

Головним ризиком для кожного банку є кредитний ризик. Не виключенням буде і 2021 рік. Через те, що зберігається дуже велика загроза платоспроможності для багатьох сфер господарювання. І попри те, що в останньому кварталі 2020 року всі ж спостерігається тенденція зростання всіх економічних показників, деякі банки все ще зазнають фінансових труднощів. Це в свою чергу може стати причиною погіршення обслуговування кредитів, а це зумовить необхідність створення ще більших резервів.

Національний банк України планує провести оцінку якості активів банківського сектора. Робиться це задля того, аби переконатися що заявлена банками якість кредитного портфелю відповідає дійсності. При цьому для 30 банків буде додатково проведено стрес-тест.

Вже з січня 2021 року, згідно розпорядження НБУ, кожен банк повинен поетапно відняти вартість всіх непрофільних активів з основного капіталу. Це повинно підвищити фінансову стійкість і зробить більш достовірними всі показники фінансової звітності банків.

Рейтинг найнадійніших банків за результатами 4 кварталу 2020 року

Створюючи рейтинг найнадійніших банків, перш за все враховувався той факт, наскільки швидко він здатний повернути депозитні кошти в разі фінансових труднощів або проблем з поверненням кредитів.

Вже не вперше лідером списку став Райффайзен банк Аваль. Креді Агріколь банк  та ОТП Банк займають інші сходи п'єдесталу ТОП3.

Рейтинг банків

В результаті вивчення фінансових звітів, станом на лютий 2021 року ТОП-10 найнадійніших банків виглядає наступним чином:

  1. Райффайзен Банк Аваль
  2. Креді Агріколь Банк
  3. ОТП Банк
  4. Укрсиббанк
  5. Кредобанк
  6. Приватбанк
  7. Прокредит Банк
  8. Альфа Банк
  9. ПУМБ
  10. Ощадбанк

В цілому, через епідеміологічну ситуацію в країні стався різкий спад всієї банківської діяльності України. Хоча і спостерігається деяке відновлення, але відбувається це дуже повільними темпами.  Говорити про повне відновлення в період карантину не доводиться, враховуючи ще й те, з березня почалася третя хвиля епідемії. 

Чи зможе пережити банківська система третю хвилю локдаунів по всій країні, покаже час, але вже зараз ви можете захистити себе самостійно. Замовивши безкоштовну консультацію на порталі «Все Pro Гроші», ви отримаєте аудит на предмет ефективності ваших діючих договорів з банком та інформацію щодо складання особистого фінансового плану.

Поделиться в соц. сетях

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki

Получите доступ Бесплатно к видео курсу сейчас и узнайте:

-Тайные законы денег, которыми пользуются миллионеры;
-Как получать 30-40% годовых с гарантиями как у банка;
-Как сохранить и приумножить деньги в условиях кризиса.

Есть что сказать? Не держите в себе: прокомментируйте:

Комментарии Facebook

Читайте также

  • Инвестиции в недвижимость

    Інвестиції в нерухомість

    З жовтня набув чинності закон, який кардинально змінює правила ринку нерухомості. Закон захищає права на об'єкти майбутнього нерухомого майна. Історій, що будівництво розпочато та не закінчено чи будівництво закінчено, але право власності оформити нерухомість не...

    Поделиться в соц. сетях

    Share to Google Buzz
    Share to Google Plus
    Share to LiveJournal
    Share to MyWorld
    Share to Odnoklassniki

  • 630309e12fb4f8.19773444

    Як придбати військові облігації через програму “Дія”

    16 вересня 2022 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову щодо продажу військових облігацій. Тепер усі громадяни України віком від 18 років можуть самостійно заповнювати заявку на придбання облігацій за допомогою «Дія», тим самим підтримувати українську...

    Поделиться в соц. сетях

    Share to Google Buzz
    Share to Google Plus
    Share to LiveJournal
    Share to MyWorld
    Share to Odnoklassniki

Отправить ответ

  Subscribe  
Notify of