Що потрібно знати про страховий стаж

5c50ac0b2cba5---------------------------------------------145_1200

Що потрібно знати про страховий стаж

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Комментариев нет 1,536 просмотров

Кожен новий уряд обіцяє українцям проведення пенсійної реформи, та всякий раз «списи ламаються» про величезний дефіцит Пенсійного фонду (ПФ). Поки, все, що ми бачимо – це так зване осучаснення пенсій, яке виражається в оновленні формули індексації та підвищенні трудового стажу.

Реальність така, що кожен рік страховий стаж в Україні буде збільшуватися. Це означає, що довгоочікуваний та зароблений нелегкою працею відпочинок багатьом українцям доведеться відкласти на рік-два, а комусь і на більш тривалий термін. Згідно з положеннями пенсійної реформи, з 1 квітня 2021-го року вік виходу на пенсію для чоловіків та жінок зрівняється й складе 60 років. Однак не всі громадяни, які досягли 60-річчя отримають пенсію, а тільки ті, що офіційно відпрацювали певну кількість років.

Страховий та трудовий стаж – в чому відмінність?

Страховим стажем називається час, протягом якого працівник платив відповідні внески сам, або за нього це робив роботодавець. До 2004-го року, коли вступив в силу закон «Про обов'язкове пенсійне держстрахування», цей період називався трудовим стажем й ідентифікувався з числом відпрацьованих років, підтверджених записами в трудовій книжці.

З 2004-го року для розрахунку розміру пенсії використовується страховий стаж, тому майбутнім пенсіонерам слід бути уважними щодо того, чи проводив роботодавець за них платежі до Пенсійного фонду. Якщо зарплата виплачувалася тільки «в конверті», відпрацьовані роки при нарахуванні пенсії в розрахунок не йдуть. Відомості про трудовий часу та суми відрахувань зберігаються в держреєстрі загальнообов'язкового державного страхування.

Страховий та трудовий стаж – в чому відмінність?

Як отримати дані про стаж та внески

Оскільки багато роботодавців повністю або частково не перераховують за своїх працівників гроші в вигляді пенсійних внесків, останні можуть не дорахуватися місяців, а то й цілих років трудового стажу. Контроль за тим, чи в повному обсязі здійснюються пенсійні платежі, повинні здійснювати ви самі – адже це в ваших же інтересах.

Для отримання відомостей про страховий стаж та внески слід звернутися в сервіс-центр Пенсійного фонду. Надавши паспорт та ID-код, ви отримаєте відповідну довідку з реєстру, а, щоб отримати дані, не виходячи з дому, слід зайти на портал електронних послуг Пенсійного фонду. Але, оскільки мова йде про персональну інформацію, необхідно попередньо обзавестись кваліфікованої електронним підписом.

Як отримати дані про стаж та внески

Умови для виходу на заслужений відпочинок

Тривалість страхового стажу впливає на те, коли людина має право піти на пенсію. В 2021-му році вихід за віком (в 60 років) передбачає наявність не менше 28-ми офіційно відпрацьованих років. У 26-й статті закону «Про загальнообов'язкове пенсійне держстрахування» визначено щорічне збільшення стажу до 35-ти років. У наступному році цей період становитиме 29 років, в 2025-м – 32 роки, поки не досягне свого максимуму в 2028-му. Наприклад, якщо вам зараз 45 років, то для виходу на пенсію за віком ваш страховий стаж повинен бути не менше 20 років.

Якщо громадянину України в цьому році виповнилося 60 років, але його трудовий стаж складає 27 років, йому доведеться працювати ще 1 рік. Незважаючи на те, що в 2022-му році необхідний для виходу на заслужений відпочинок офіційно відпрацьований період буде вже 29 років, людина отримає право на пенсію за солідарною системою. Відповідна норма в законодавстві про те, що тривалість трудового стажу визначається на момент досягнення пенсійного віку, дозволяє працівнику «наздогнати» відсутній стаж.

Тим, хто виходить на пенсію в 63 та 65 років, необхідно мати від 18-ти до 28-ми офіційно відпрацьованих років. Якщо ж страховий стаж людини становить 15-18 років, призначення йому пенсії передбачено лише після досягнення 65-річчя.

Тим, хто не має 15-ти років страхового стажу, за законодавством пенсія не нараховується, адже тільки відрахування в Пенсійний фонд є підставою для її отримання. Найбільше, на що в цьому випадку можна розраховувати, – на державну допомогу для малозабезпечених.

Умови для виходу на заслужений відпочинок

Що може входити в трудовий стаж

Види діяльності, на які поширюється страховий стаж, закріплені в законодавстві та зокрема містять:

  • службу в збройних силах України;
  • навчання у вузі, спеціалізованому училищі, на курсах підвищення кваліфікації (перекваліфікації), а також в докторантурі/аспірантурі та клінічній ординатурі на бюджетній основі в період до 2004-го року;
  • декретну відпустку (вагітність, пологи й догляд за дитиною, якій не виповнилося 3-х років);
  • знаходження на біржі праці та отримання допомоги для безробітних;
  • догляд за людиною 1-ї групи інвалідності, дитиною-інвалідом до 16 років або особою, яка потребує персонального нагляду;
  • перебування за кордоном дружин, які перебувають на утриманні чоловіків-дипломатів (до січня 2004-го року включно);
  • підприємницьку діяльність в період з 1 січня 1998-го по 30 червня 2000-го року згідно з документом про реєстрацію особи-підприємця; а з 01 липня 2000-го по 31 грудня 2017 р. при сплаті ЄСВ.

Страховий стаж зараховується на підставі документів, які підтверджують, що перераховані види діяльності мали місце бути.

Що може входити в трудовий стаж

Бракує стажу – що робити?

Це проблема в першу чергу стосується тих, хто довгі роки працює за кордоном, а також для безробітних українців, які не перебувають на обліку в центрі зайнятості. У таких громадян є 2 шляхи: відпрацювати відсутню кількість років або «докупити» стаж.

У першому випадку на заслужений відпочинок можна вийти після 63 або 65-ти років. У другому необхідно укласти договір добровільної участі й робити щомісячні платежі в розмірі не менше мінімального єдиного соціального внеску (ЄСВ) або заплатити за період, якого бракує, відразу всю суму. Щоб «купити» стаж, слід звернутися в податкову службу й надати наступні документи:

  • копію паспорта та трудової книжки (якщо така є);
  • дані про страховий стаж, виписані з системи персонального обліку ОК-5;
  • заяву, що підтверджує бажання внести одноразовий платіж в систему пенсійного страхування або добровільно брати участь в системі соціального страхування (щомісячні платежі).

Існує 2 види договорів учасника в системі соцстрахування на добровільній основі. Перший укладає особа, яка досягла 16-річного віку та не є застрахованою. В цьому випадку передбачено укладення договору мінімум на рік з щомісячними платежами в розмірі 22% від мінімальної заробітної плати, яка на сьогоднішній день складає 6000, а з 1 грудня підвищиться до 6500 грн. Таким чином, розмір страхового внеску в 2021-му році становить 1320 та 1430 грн./міс. (після 1 грудня).

Другий тип договору передбачає викуп страхового стажу за подвійною ставкою. На сьогоднішній день це 1320×2 = 2640 грн./міс., а з 1 грудня – 1430×2 = 2860 грн. Зі збільшенням мінімальної заробітної плати будуть підвищуватися й одноразові платежі. Зараз, щоб «купити» 1 рік стажу, необхідно заплатити 31 680 грн., а після підвищення «мінімалки» до 6500 грн., ціна зросте до 34 320 грн.

Для багатьох українців це великі гроші, і, якщо нестача страхового стажу становить кілька років, далеко не всі зможуть його «купити». Однак є й інший шлях вирішення проблеми, який дозволяє вийти з нав'язаної державою пенсійної залежності. Ви можете вже зараз змусити свої доходи працювати на вас, щоб в майбутньому отримувати гідну пенсію. Записуйтеся на нашу безкоштовну консультацію, і ми запропонуємо вам краще в залежності від вашого бюджету рішення.

Поделиться в соц. сетях

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki

Получите доступ Бесплатно к видео курсу сейчас и узнайте:

-Тайные законы денег, которыми пользуются миллионеры;
-Как получать 30-40% годовых с гарантиями как у банка;
-Как сохранить и приумножить деньги в условиях кризиса.

Есть что сказать? Не держите в себе: прокомментируйте:

Комментарии Facebook

Читайте также

  • Инвестиции в недвижимость

    Інвестиції в нерухомість

    З жовтня набув чинності закон, який кардинально змінює правила ринку нерухомості. Закон захищає права на об'єкти майбутнього нерухомого майна. Історій, що будівництво розпочато та не закінчено чи будівництво закінчено, але право власності оформити нерухомість не...

    Поделиться в соц. сетях

    Share to Google Buzz
    Share to Google Plus
    Share to LiveJournal
    Share to MyWorld
    Share to Odnoklassniki

  • 630309e12fb4f8.19773444

    Як придбати військові облігації через програму “Дія”

    16 вересня 2022 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову щодо продажу військових облігацій. Тепер усі громадяни України віком від 18 років можуть самостійно заповнювати заявку на придбання облігацій за допомогою «Дія», тим самим підтримувати українську...

    Поделиться в соц. сетях

    Share to Google Buzz
    Share to Google Plus
    Share to LiveJournal
    Share to MyWorld
    Share to Odnoklassniki

Отправить ответ

  Subscribe  
Notify of