Світові фондові ринки обвалилися. Час інвестувати?

94_big

Світові фондові ринки обвалилися. Час інвестувати?

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Комментариев нет 886 просмотров

«Чорний понеділок» прийшов... 9 березня став справжнім потрясінням для інвесторів. Після початку торгів різко обвалилися всі ключові американські, європейські та азіатські індекси на всіх великих фінансових біржах. Інвестори панікують, компанії втрачають мільйони, аналітики лякають негативними прогнозами... День 9 березня вже гарантовано увійде в історію як «чорний понеділок».

3

Що ж відбувалося в цей день на світових біржах? Як обвал фінансових ринків позначиться на українській економіці? Чому радіти і чого побоюватися українським інвесторам?

«Чорний понеділок» прокотився по всіх фінансових бірж

Азія

Перші за тиждень торги на Токійській фондовій біржі скінчилися 9 березня обвалом котирувань. Японський індекс Nikkei 225 впав на 5%. А ключовий індекс Гонконгу Hang Seng опустився нижче 25 000 – вперше з серпня 2019 року. Падіння індексів показали й інші азіатські біржі: в Сінгапурі, на Філіппінах і в Індонезії.

США

У США основні індекси фондового ринку теж впали на відкритті торгів. Індекс NASDAQ просів на 6,8%, індекс S&P 500 – на 6,9%, індекс Dow Jones – на 7%. За перші хвилини торгів рекордно подешевшали акції нафтових компаній: ConocoPhillips, Chevron і ExxonMobil (від 14% до 26%).

Торги були припинені на 15 хвилин. Це автоматично відбувається у разі, якщо індекси падають на 5% і більше. До речі, в останній раз торги призупиняли в 2008 році.

На ринку облігацій базова 10-річна відсоткова ставка казначейства США впала на 0,5% — рекордно низький рівень.

Європа

Європейські індекси теж показали сильне падіння. Найвідчутніше «просів» FTSE 100 (індекс Лондонської біржі) – майже на 9% до 6000 пунктів. Протягом дня він трохи відіграв назад. Але торги 9 березня однозначно були визнані найгіршими на Лондонській біржі з кризового 2008 року.

Лідерами падіння стали цінні папери російських компаній (особливо, в нафтогазовому секторі). На початку торгів акції Татнафти, Лукойлу, Ощадбанку, Роснафти і Газпрому подешевшали на 20-34%. До кінця торговельної сесії падіння було відіграно лише частково...

Ключовий німецький індекс DAX на початку торгів на Франкфуртській біржі просів на 7,4%. При цьому подешевшали акції всіх тридцяти компаній, які входять в індекс. В тому числі, Adidas і Deutsche Bank.

На хвилі паніки інвестори спішно почали шукати інші, більш безпечні фінансові активи. Наприклад, японська ієна несподівано зміцнилася до американського долара до найвищої позначки за останні три роки. Унція подорожчала до 1700 доларів за унцію – такої ціни золото «не бачило» з 2012 року.

Дві основні причини обвалу фінансових ринків

Ситуація з нафтою, ОПЕК та Росією

Нагадуємо, що сталося на ринку нафти напередодні «чорного понеділка».

5 березня ОПЕК, куди входить 14 країн-експортерів, домовилися про додаткове обмеження видобутку нафти з-за падіння попиту на тлі ситуації з коронавірусом. Передбачалося, що 6 березня Росія теж візьме участь у додатковій угоді. Проте сторони не домовилися. Не було досягнуто ані продовження існуючого, ані підписання нової угоди.

Тепер до 1 квітня 2020 року діє домовленість щодо скорочення нафтовидобутку на 1,7 барелів на добу. Про це ще в 2016 році домовилися найбільші експортери, включаючи Саудівську Аравію і Росію. Однак з 1 квітня угоду ОПЕК+ перестає діяти. Всі країни-виробники зможуть нарощувати видобуток на свій розсуд, а всі обмеження будуть зняті.

Після 6 березня Саудівська Аравія, за фактом, розгорнула справжню цінову війну на нафтовому ринку і різко знизила ціни на «чорне золото». З квітня саудити планують наростити видобуток нафти з 9 до 12 млн. барелів на добу. Багато експертів вважають, що це призведе до хаосу на ринку нафти...

Після обвалу нафтових цін різко впав курс російського рубля. Долар в Росії підскочив до 73,95. Курс євро виріс до максимуму з початку 2016 року – до 82,2 рублів.

Експерти прогнозують, що від зриву угоди з ОПЕК Російська Федерація буде втрачати, мінімум, $100 млн. в день.

Картинка 6

Офіційна причина виходу з угоди ОПЕК+ за версією Михайла Леонтьєва, прес-секретаря «Роснефти»: угода явно порушувала інтереси Росії. У Росії вважають, що вихід із додаткової угоди завдасть удару по американським виробникам сланцевої нафти.

Із-за зриву угоди ОПЕК+ ціна нафти марки Brent 9 березня впала майже на 30% на відкритті торгів, опустившись до 33 доларів за барель. Це стало найсильнішим падінням з часів війни в Перській затоці в 1991 році. Нагадаємо, що ще пару місяців тому нафта торгувалася на рівні $60 за барель.

Паніка через поширення коронавіруса

Число хворих коронавірусом вже перевищила 109 000 випадків. Італія залишається найбільш постраждалою країною за межами Китаю. Італійський уряд запровадив карантин у 14 областях. На поточний момент зупинити поширення вірусу не можуть навіть в країнах з добре розвиненою медициною.

Епідемія коронавіруса перетворюється в пандемію. І як будь-яка неконтрольована проблема у світовому масштабі це викликає падіння фінансових ринків.

Епідемія коронавіруса знижує загальну ділову активність. Падіння цін на нафту (і відповідно – на бензин) фактично знижує податок на споживачів. Проте занепокоєння з приводу спалаху коронавіруса призведе до того, що споживачі не будуть витрачати «зайві» гроші, а відправлять більшу їх частину на заощадження.

На початку березня OECD оцінив можливий вплив на світовий ВВП 0,5%.

Як падіння світових фінансових ринків вплине на Україну?

Хороша новина. В Україні ринку цінних паперів практично немає. Тому падіння українського фондового ринку можна не побоюватися. Крім того, наша країна імпортує близько 80% всіх нафтопродуктів. Іншими словами, падіння цін на нафту нам вигідно.

Картинка 5 (1)

Однак світова фінансова криза може виявитися дуже болючим ударом по економіці України. 9 березня власники українських ОВДП готові були продати їх задешево. Прибутковість облігацій на вторинному ринку зросла до 20%. Але покупців на ОВДП не знайшлося...

Другий важливий момент. Криза на світових ринках може ускладнити залучення фінансів для обслуговування і погашення боргів. У 2020 році Україна повинна виплатити у валюті близько $9 млрд. Погасити поточні платежі без рефінансування хоча б їх частини Мінфіну буде вкрай складно.

Не додає оптимізму і відсутність прогресу в ситуації з МВФ. 6 березня інвесткомпанія Concorde Capital опублікувала аналітичний звіт. У ньому прямо сказано, що аналітики компанії не бачать можливості для України отримати транш МВФ в 2020 році. Без МВФ залучити кошти під прийнятний відсоток буде практично неможливо.

І ще один негативний для України момент. Падіння цін на нафту може потягнути вниз і ціни на сировину: метал, зерно, олійні – наші традиційні експортні товари...

Що робити українському інвестору?

Не піддаватися паніці! І згадати «золоте правило» інвестора. По-справжньому великі гроші заробляють в періоди криз і різких падінь ринків.

І, як би дивно це не звучало, саме зараз – ідеальний момент для інвестування! Команда ВСЕПРОГРОШІ допоможе сформувати грамотний інвестиційний портфель з урахуванням поточної фінансової ситуації. Записатися на безкоштовну консультацію можна тут.

Поделиться в соц. сетях

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki

Получите доступ Бесплатно к видео курсу сейчас и узнайте:

-Тайные законы денег, которыми пользуются миллионеры;
-Как получать 30-40% годовых с гарантиями как у банка;
-Как сохранить и приумножить деньги в условиях кризиса.

Есть что сказать? Не держите в себе: прокомментируйте:

Комментарии Facebook

Читайте также

  • Инвестиции в недвижимость

    Інвестиції в нерухомість

    З жовтня набув чинності закон, який кардинально змінює правила ринку нерухомості. Закон захищає права на об'єкти майбутнього нерухомого майна. Історій, що будівництво розпочато та не закінчено чи будівництво закінчено, але право власності оформити нерухомість не...

    Поделиться в соц. сетях

    Share to Google Buzz
    Share to Google Plus
    Share to LiveJournal
    Share to MyWorld
    Share to Odnoklassniki

  • 630309e12fb4f8.19773444

    Як придбати військові облігації через програму “Дія”

    16 вересня 2022 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову щодо продажу військових облігацій. Тепер усі громадяни України віком від 18 років можуть самостійно заповнювати заявку на придбання облігацій за допомогою «Дія», тим самим підтримувати українську...

    Поделиться в соц. сетях

    Share to Google Buzz
    Share to Google Plus
    Share to LiveJournal
    Share to MyWorld
    Share to Odnoklassniki

Отправить ответ

  Subscribe  
Notify of