Венчурне інвестування або як заробити на інноваціях. Чи виправданий ризик?

1

Венчурне інвестування або як заробити на інноваціях. Чи виправданий ризик?

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Комментариев нет 969 просмотров

Новоспечені компанії, які намагаються пробитися на ринок, гостро потребують грошових вливань. І якщо невеликі стартапи можуть взяти кредит, то великим бізнес-проектам потрібно більше грошей, ніж готовий видати банк. У зв'язку з цим актуальним стає питання венчурного інвестування як оптимального варіанту для великих капіталовкладень в нові галузі.

Особливості фінансового інструменту

Англійське слово «venture» має 2 основних значення – «ризикована справа» і «наважуватися». Якщо їх об'єднати, виходить досить чітка характеристика венчурного інвестора – це той, хто наважується на ризикований захід. Іншими словами, такого роду інвестування вимагає сміливості та рішучості, а в деяких випадках – навіть авантюризму.

В одній з попередніх статей ми докладно розповідали, чому будь-який стартап є ризикованим підприємством. Так ось, венчурне інвестування – це стартап з найвищим ступенем ризику, тому що мова йде про великі гроші, які або збільшаться, або згорять. Третього, як правило, не дано.

Ще однією характеристикою венчурного інвестування є випуск невластивого для ринку продукту, і від цього ризик втратити вкладення стає ще вище. Однак і можливість заробити значний капітал також збільшується. Відомими продуктами венчурного інвестування є компанії Google, Microsoft, Apple, Sun, Intel, що принесли інвесторам десятки мільйонів доларів прибутку. Але спочатку це були інноваційні продукти, а значить ніякої впевненості в тому, що вони стануть успішними, вкладники не мали. Саме високі ризики є причиною того, що банки відмовляються кредитувати нехарактерні для ринку великі стартапи, зате венчурні фонди й приватні інвестори завжди пильно стежать за такими проектами.

Особливості фінансового інструменту

Світовий досвід інвестицій

Батьківщина венчурного інвестування – США. Воно зародилося в середині минулого століття в Кремнієвій долині, і сьогодні в Америці витрачається близько 30 млрд. доларів в рік на вкладення в перспективні стартапи. Європа звернула увагу на венчурне інвестування дещо пізніше, але з кожним роком все більше й більше європейських країн демонструють зростання венчурного капіталу.

Простежуючи світові тенденції, можна зробити висновок, що в 1970-90-х роках головною галуззю венчурів була комп'ютерна, а з середини 90-х до неї додалася сфера інтернет-проектів. На сьогодні найбільш привабливими для венчурних інвесторів областями є інтернет та «зелені» технології.

Головні принципи венчурних інвестицій

Найпоширеніша схема інвестування полягає в об'єднанні капіталів ряду інвесторів в венчурний фонд. Такий спосіб вкладень дозволяє диверсифікувати ризики, тому навіть в разі краху окремих проектів вкладник може опинитися у виграші. Основні принципи венчурного інвестування виглядають наступним чином:

  • Вклади робляться, коли ще не сформувався статутний капітал, іноді навіть до реєстрації компанії-стартапу і лише на підставі бізнес-плану.
  • Інвестор венчурного проекту стає офіційним його співвласником і, якщо компанія буде успішною, отримує частку від загального доходу, розмір якого не обов'язково залежить від суми вкладу;
  • Інвестор може виконувати й більш широкі завдання, пов'язані з управлінням проектом, наприклад, виступати в ролі консультанта з питань, що входять до його компетенції (такі моменти прописуються в договорі).
  • Венчурний інвестор не може мати контрольний пакет акцій – максимальна його частка не повинна перевищувати 50%.
  • У разі краху проекту вкладник втрачає свої гроші – творець стартапу ніяких гарантій з цього приводу не дає.
  • В свою чергу одна успішна інвестиція може перекрити кілька невдалих угод, але на реалізацію бізнес-плану можуть піти роки.

Стає очевидним: для того, щоб бачити перспективи венчурного інвестування, необхідно розуміти сьогоднішні потреби ринку, знати, які рішення вже існують, та наскільки успішно працюють компанії в аналогічних або суміжних напрямках.

Головні принципи венчурних інвестицій

Як подавати заявку на інвестування

У кожного венчурного фонду свої вимоги, але, якщо їх узагальнити, подача прохання на фінансування стартапу виглядає наступним чином. Стартапер відправляє заявку-презентацію, в якій пояснює суть продукту, які завдання й на яких ринках він покликаний вирішувати, чому потрібні інвестиції, та що вже зроблено в напрямку реалізації ідеї. Потрібна також інформація про організаторів, про те, які перспективи вони бачать для себе і на які суми розраховують.

Потенційний інвестор може попросити надати додаткову документацію, а в разі своєї згоди висунути ті чи інші умови: наприклад, створення власної команди з метою вивчення окремих ринкових сегментів та пошуку можливостей збуту продукції. Таким чином, спочатку фонд системно та всебічно аналізує заявку, щоб визначити потенціал стартапу, а потім вирішує, чи має сенс інвестувати в нього, і якщо – так, то на яких умовах та етапах.

Етапи венчурного інвестування

Особливістю цього виду інвестицій є поетапність – коли наступна стадія настає після реалізації цілей попередньої. Виділяють такі етапи реалізації венчурних проектів:

  • «предпосів»;
  • «посів»;
  • рання стадія;
  • розширена стадія;
  • стадія виходу.

«Предпосів» передбачає вливання досить скромних коштів, спрямованих на створення макету майбутнього продукту, формування команди, вивчення ринкових тенденцій тощо. Інвестування здебільшого здійснюється згідно з прогнозами й теоретичним викладенням. На етапі «посіву» компанія випускає дослідні зразки та займається підготовкою серійного виробництва з метою виведення продукції на ринок.

Рання стадія характеризується випуском та реалізацією продукції, а також нарощуванням клієнтської бази, проте стійкого прибутку ще немає. Більш того, це період підвищеного ризику, оскільки активізуються конкуренти, а всередині компанії часто змінюються різні процеси. На стадії розширення ризики знижуються, тому що компанія вже зайняла свою нішу, стабільно працює й приносить прибуток. Інвестування головним чином направлено на розвиток бізнесу, розширення ринків збуту та розробку нових бізнес-ідей. На етапі виходу компанія стає публічною, і венчурний інвестор може продати свої акції класичним інвесторам.

Така послідовність інвестицій дозволяє молодій компанії поступово вирішувати намічені завдання та поетапно перетворювати бізнес-процеси. Тому дуже важливо, щоб інвестор капіталізував проект не раніше й не пізніше, ніж того вимагає ситуація.

Этапы венчурного инвестирования

Перспективи венчурного інвестування в Україні

Через недосконалість законодавчої бази та процесу регулювання вкладів венчурні фонди в нашій країні стикаються з труднощами. Однак певні зрушення в цьому напрямку все ж є і, згідно зі статистикою, більше 10 венчурних фондів готові вкласти в стартапи до 2 млн. доларів. Західні інвестори вкладають на порядок більше – так в 2018-му році один лише ринок IT-технологій залучив понад 330 млн. $ венчурних інвестицій, що майже в 1,5 рази більше, ніж у 2017-му. У 2019-му показники залишилися приблизно на тому ж рівні, але це зрозуміло – в країні проводились президентські й дострокові парламентські вибори.

У 2020-му році державою заплановано інвестування у вітчизняні стартапи та розробки на 440 млн. грн. Сума за мірками країни досить скромна, але, можливо, вона допоможе вирішити проблему подолання перших етапів, після чого підключаться приватні інвестори та венчурні фонди. Якщо ви шукайте можливість вигідно вкласти гроші, але не маєте необхідної для венчурного інвестування суми або не бажаєте ризикувати, команда «Все Pro Гроші» готова запропонувати вам альтернативні варіанти. Ми підберемо для вас особистий фінансовий план, допоможемо в формуванні сімейного бюджету та визначенні пріоритетів для капіталовкладень в довгостроковій перспективі. Ознайомитися з переліком наших послуг можна в цьому розділі сайту.

Поделиться в соц. сетях

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki

Получите доступ Бесплатно к видео курсу сейчас и узнайте:

-Тайные законы денег, которыми пользуются миллионеры;
-Как получать 30-40% годовых с гарантиями как у банка;
-Как сохранить и приумножить деньги в условиях кризиса.

Есть что сказать? Не держите в себе: прокомментируйте:

Комментарии Facebook

Читайте также

  • Инвестиции в недвижимость

    Інвестиції в нерухомість

    З жовтня набув чинності закон, який кардинально змінює правила ринку нерухомості. Закон захищає права на об'єкти майбутнього нерухомого майна. Історій, що будівництво розпочато та не закінчено чи будівництво закінчено, але право власності оформити нерухомість не...

    Поделиться в соц. сетях

    Share to Google Buzz
    Share to Google Plus
    Share to LiveJournal
    Share to MyWorld
    Share to Odnoklassniki

  • 630309e12fb4f8.19773444

    Як придбати військові облігації через програму “Дія”

    16 вересня 2022 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову щодо продажу військових облігацій. Тепер усі громадяни України віком від 18 років можуть самостійно заповнювати заявку на придбання облігацій за допомогою «Дія», тим самим підтримувати українську...

    Поделиться в соц. сетях

    Share to Google Buzz
    Share to Google Plus
    Share to LiveJournal
    Share to MyWorld
    Share to Odnoklassniki

Отправить ответ

  Subscribe  
Notify of