Вгору чи вниз? Гривня, кредити та депозити у 2022 році

20211201195715

Вгору чи вниз? Гривня, кредити та депозити у 2022 році

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Комментариев нет 415 просмотров

Вперше за сім років гривня впала нижче 29 грн. за долар... Таке рекордне і стрімке падіння помітили всі. 28 січня 2022-го ЗМІ зарясніли панічними заголовками та прогнозами «долар по 40?»

Що сталося з гривнею і чого очікувати від валютного курсу в новому році? Розбираємося разом із командою ВСЕПРОГРОШІ. А згодом розповімо про ОВДП, а також кредити та депозити у 2022 році.

2

Чому гривня «захворіла»?

Згадаємо, як зразково поводилася гривня минулого року. Аж до листопада 2021-го з українською валютою все було гаразд. За підсумками року вона навіть увійшла до ТОП світових валют, що «зміцнилися до долара»!

Головна причина: в 2021 року в Україні склалася ідеальна ситуація для експорту. Зокрема, «смачні» ціни на аграрну продукцію та метал. Плюс зростання сфери IT у нашій країні склало 30% за рік. Адже всі українські IT-шники, отримуючи зарплату в доларах, витрачають її в гривнях в Україні.

На тлі «бичачого» експорту імпорт практично не зріс. До того ж майже до зими ціни на газ теж залишалися на розумному рівні.

Ну, а далі сталося, що сталося: ескалація конфлікту на східних кордонах. Вже в листопаді західні ЗМІ дедалі частіше й тривожніше писали про те, що Росія готує вторгнення в Україну. Це, по-перше, серйозно налякало західних інвесторів. А по-друге, перекрило нам кисень на ринку зовнішнього кредитування (де позики можна отримати на людських умовах).

А після агресивних та недвозначних коментарів російських дипломатів інвестори не просто злякалися – вони побігли з України, продаючи єврооблігації. Усього за два дні курс гривні впав з 27,5 до 28,0. За один тиждень Нацбанку довелося продати  $300 млн. із резервів, аби хоч якось згладити валютні «хвилі» на міжбанку.

Показово, що ринок практично не відреагував на те, що Україна отримала пільговий кредит від ЄС на суму $1,2 млрд. Не було реакції і на підвищення облікової ставки на 1 п.п. Тож сьогодні курс гривні насамперед залежить від «воєнного чинника».

Якою буде гривня у 2022 році?

Найближчими місяцями курс долара залишиться заручником військової та політичної ситуації. Поки що, на жаль, на східних кордонах України зберігається вкрай напружена ситуація. І питання з потенційним вторгненням Росії все ще «висить у повітрі»...

Експерти очікують, що Нацбанк продовжить «заливати» на міжбанку попит на валюту з боку нерезидентів-власників ОВДП. На тлі панічних новин у західних ЗМІ іноземці масово продавали гривневі облігації, скуповували долари і тим самим сильно тиснули на гривню. Проте «облігаційний» потенціал нерезидентів, на щастя, обмежений. Тому щойно військова ситуація стабілізується – ажіотаж із валютою теж уляжеться.

Божевільного попиту на валюту в обмінках з боку населення теж не буде. На тлі довгих свят та «зимових» цін на комуналку – грошей на масові закупівлі доларів українці просто не мають.

Найскладнішим для української валюти стане перший квартал 2022 року. Вже у другому кварталі аналітики очікують, що ринок заспокоїться. Зовнішні інвестиції зайдуть в Україну в тому ж розмірі, що й очікувалося — але із запізненням в один квартал.

Про фактори, які все ж таки можуть знизити гривню до рівня «долар по 30», читайте тут.

«Відставити паніку»

По суті курс гривні на найближчий рік на 90% залежатиме від геополітичної ситуації. Зараз на українську валюту сильніше впливають емоції інвесторів та настрої у ЗМІ, аніж ціни на експорт зерна чи дії Нацбанку.

Нагадаємо, як наприкінці січня МЗС Росії зробило офіційну заяву про те, що війна з Україною неприпустима. І що після навчань у Білорусі російські війська буде звідти виведено. Світові ЗМІ відразу подали цю новину в позитивному ключі – і інвестори перестали масово продавати українські активи, а ринки трохи заспокоїлися. Вже наступного дня гривня «слухняно» зупинила своє лячне падіння і навіть почала трохи зміцнюватися.

Аналітики вважають, що курс долара в Україні стабілізується. Загалом ринок вже «переварив» новину про можливу ескалацію військового конфлікту з Росією. Як наслідок: попит на ОВДП зараз практично відсутній. На початку лютого покупки облігацій упали до мінімуму за останні кілька років. Наразі інвестори більше цікавляться «короткими» цінними паперами.

Погана новина: середня прибутковість ОВДП зараз не компенсує інфляцію. У такій ситуації держоблігації не виглядають привабливими. І хоча Нацбанк вже підняв облікову ставку на 1% — цього недостатньо. Динаміка цін на енергоносії і слабка гривня «розганяють» інфляцію швидше, ніж хотілося б регулятору та українцям…

Чутки про можливий локдаун також не додають оптимізму. Однак, як не дивно, потенційний локдаун може навіть піти на користь гривні. Адже якщо ділова активність упаде – попит імпортерів на долари також знизиться. Що зменшить тиск на гривню на міжбанку.

Індекс Біг-Маку: гривня серйозно недооцінена

Видання The Economist у січні 2022 року опублікувало дані рейтингу на основі знаменитого «індексу Біг-Маку». Відповідно до цього індексу українська гривня входить до ТОП-10 валют світу, які недооцінили (шосте місце з кінця).

4

За підрахунками експертів, українська валюта має коштувати 12 грн. за долар! Такий висновок було зроблено внаслідок порівняння ціни класичного Біг-Маку з Макдональдса. Нижче гривні — лише валюти Румунії, Туреччини, Малайзії, Індонезії та Росії.

«Індекс БігМаку» розраховується з 1986 року у більшості країн світу. За базу розрахунку взято ціну гамбургера у США. Суть оцінки: якщо в перерахунку на долари ціна БігМаку в якійсь країні нижча, ніж в Америці, то валюта цієї держави недооцінена і навпаки.

Сьогодні славетний гамбургер в Україні можна купити за 69 грн., тоді як на його батьківщині він коштує $5,81. Звідси й висновок щодо серйозної недооціненості української валюти.

Облікова ставка та кредити/депозити

21 січня цього року регулятор підняв облікову ставку на 1% – до 10%. У такий спосіб Нацбанк намагається «приборкати» інфляцію. Чим вище ставка – тим дорожчі банківські кредити та депозити. Це «підстьобує» бізнес і змушує населення зберігати, а не витрачати. Як наслідок, попит на товари та послуги падає – інфляція сповільнюється. З іншого боку, через дорогі кредити гальмується й економічне зростання.

Як зросте доходність депозитів?

Зі зростанням облікової ставки зазвичай зростає і прибутковість банківських вкладів. Вже наприкінці січня (одразу після рішення Нацбанку) ставки за вкладами зросли на 0,03-0,07% річних. Сильніше за інші подорожчали річні депозити: з 8,98% до 9,05%.

5

Однак, таке символічне зростання ставок за вкладами навряд чи приверне мільярди на банківські рахунки. Гривневі облігації та доларові єврооблігації, як і раніше, виглядають привабливіше. Тим паче, що дохідність за ними не оподатковується.

Наразі прибутковість по ОВДП становить 10-13% у гривні та 8,4-12,98% у доларах (відсоток залежить від терміну погашення).

Наскільки подорожчають кредити?

Підвищення облікової ставки спричинить пропорційне подорожчання кредитів. Насамперед, кредитів для бізнесу: до 14-20% річних (для малого та середнього бізнесу) та до 12-13% річних (для великих корпорацій). На ціну дрібних позик (споживчі кредити та «карткові борги») розмір облікової ставки майже не впливає.

Прогнози аналітиків на 2022 рік особливим оптимізмом не тішать. Тому команда ВСЕПРОГРОШІ нагадує та мотивує: для «правильного» інвестора не має значення, що відбувається на місцевих та світових ринках просто зараз!

Важливо ГРАМОТНО скласти фінансовий портфель із надійних та перевірених інструментів. Щоб навіть у нинішній непростій ситуації захистити, зберегти та примножити свої накопичення. А записатись на безкоштовну фінансову консультацію можна тут.

Поделиться в соц. сетях

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki

Получите доступ Бесплатно к видео курсу сейчас и узнайте:

-Тайные законы денег, которыми пользуются миллионеры;
-Как получать 30-40% годовых с гарантиями как у банка;
-Как сохранить и приумножить деньги в условиях кризиса.

Есть что сказать? Не держите в себе: прокомментируйте:

Комментарии Facebook

Читайте также

  • Инвестиции в недвижимость

    Інвестиції в нерухомість

    З жовтня набув чинності закон, який кардинально змінює правила ринку нерухомості. Закон захищає права на об'єкти майбутнього нерухомого майна. Історій, що будівництво розпочато та не закінчено чи будівництво закінчено, але право власності оформити нерухомість не...

    Поделиться в соц. сетях

    Share to Google Buzz
    Share to Google Plus
    Share to LiveJournal
    Share to MyWorld
    Share to Odnoklassniki

  • 630309e12fb4f8.19773444

    Як придбати військові облігації через програму “Дія”

    16 вересня 2022 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову щодо продажу військових облігацій. Тепер усі громадяни України віком від 18 років можуть самостійно заповнювати заявку на придбання облігацій за допомогою «Дія», тим самим підтримувати українську...

    Поделиться в соц. сетях

    Share to Google Buzz
    Share to Google Plus
    Share to LiveJournal
    Share to MyWorld
    Share to Odnoklassniki

Отправить ответ

  Subscribe  
Notify of