А у вас є фінансовий резерв?

regnum_picture_1549916237807436_normal

А у вас є фінансовий резерв?

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Комментариев нет 1,039 просмотров

«Знав би, де впаду, соломинки постелив би». Так звучить крилатий вислів, суть якого відома кожному, хто хоча б раз стикався з непередбаченими обставинами.

І хоч ми не можемо зазирнути в майбутнє, але частково до несподіваних поворотів долі підготувати себе все-таки спроможні. Достатньо мати фінансовий резерв, який або допоможе швидко вирішити проблему, або надасть час для обміркованих кроків. Це і є своєрідні «соломинки», що пом'якшують наші невдалі періоди.

«Фінансова подушка» – без неї ніяк

Фінрезервів або «фінансова подушка» – це ліквідні заощадження людини або сім'ї, що перебувають в безпечному місці, і якими в разі необхідності можна скористатися в будь-який момент. Як кожна держава й компанія мають резервний фонд, точно так він повинен бути у фізичних осіб на випадок непередбачених обставин.

Особливість фінансового резерву в тому, що він не призначений для повсякденних потреб – для цього повинні бути інші гроші. Це непорушний запас (НЗ), який можна використовувати, якщо немає іншого виходу. Фінансовий буфер обов'язково повинен існувати в сім'ях, де є діти, тому що вони не повинні бути заручниками проблем батьків. Йдеться не про дорогі подарунки, помпезні іменини та подорожі в Діснейленд, а про необхідні витрати на їжу, одяг і навчання. Свята почекають, доки ситуація не стабілізується, але нагальні потреби всіх членів сім'ї навіть в невдалі періоди повинні бути задоволені. Ось для чого потрібна така «заначка».

original

З фінрезервом та без – відчуйте різницю

Уявімо собі найпоширенішу ситуацію – людина раптово втрачає роботу і позбавляється основного доходу. Що станеться, якщо у нього немає «фінансової подушки»?

Все, що йому залишається, як можна швидше знайти роботу, а, якщо грошей зовсім немає, влазити в борги. Поспіх приводить до того, що людина готова на будь-які умови, і, як правило, влаштовується на роботу з невеликим окладом й не найкращими умовами. В результаті знижується рівень доходу, а разом з ним життєві перспективи всієї родини.

І навпаки, при наявності фінансового резерву на пошуки можна витратити кілька місяців і не залазити в борги. Не варто забувати, що від роботи, на якій ми проводимо більшу частину часу, залежить не тільки достаток. Гарні настрій та самопочуття, високий життєвий тонус й здоровий мікроклімат в сім'ї багато в чому пов'язані з самореалізацією та задоволеністю людини своєю роботою.

Безумовно, потреба в ліквідних засобах раптовою втратою робочого місця не обмежується. Існує ряд інших життєвих ситуацій, коли терміново можуть знадобитися резервні гроші. Тимчасова втрата працездатності, поломка автомобіля чи побутової техніки, необхідність відшкодування шкоди, нарешті, пандемія небезпечного захворювання та економічна криза (знайома ситуація?) вимагають наявності резервного фонду, щоб сім'я не опинилася у важких умовах.

Людям, які займаються бізнесом, «фінансова подушка» потрібна ще більше, оскільки на відміну від найманих працівників у них немає фіксованих доходів. Бізнесмен зобов'язаний бути напоготові, якщо раптом зіткнеться з фінансовими проблемами.

Існує й приємна причина мати фінансовий резерв – використання інвестиційних можливостей, які зустрічаються на шляху. Найчастіше це стосується економічних криз, коли майже задарма можна придбати цінні папери, які з часом виростуть в ціні (криза 2020 р. – не виняток). Інвестори знають, наскільки важливо мати гроші, коли їх ні в кого немає. А оскільки виводити вкладені в інші проекти кошти, щоб придбати нові активи, нерозумно, потрібен фінансовий резерв.

43

Розмір має значення

Існують різні рекомендації щодо того, якого розміру повинна бути «фінансова подушка». Але більшість фахівців одностайні в думці, що мінімальний строк, на який повинно вистачати грошей, становить 3 місяці. Оптимальний варіант – півроку. Для сімей з дітьми, де працює тільки один з батьків, фінрезервів має покривати період тривалістю 6-12 місяців (чим більше, тим краще).

Розрахувати суму резервних грошей неважко, якщо відомі витрати. В іншому випадку спочатку слід зайнятися плануванням сімейного бюджету, щоб побачити, скільки і на що ви витрачаєте. Наприклад, якщо місячні витрати сім'ї становлять 12 тис. гривень, розмір фінансової подушки на півроку буде: 12 х 6 = 72 тис. грн. На рік, відповідно, вдвічі більше.

Тихіше їдеш далі будеш

Формування резерву, як і страхування ризиків, – це перше, з чого слід починати особисте фінансове планування. Інвестування слід відкласти доти, доки НЗ не буде повністю сформований, оскільки в разі форс-мажорних обставин відсутність резервних коштів може призвести до серйозних фінансових втрат.

Як і будь-які інші накопичення, «фінподушка» створюється за рахунок регулярних відрахувань з поточних доходів. Найбільш необтяжливий спосіб – відкладати 10%, адже на 90% можна прожити практично так само комфортно, як і на 100. Необхідно взяти за правило раз на місяць надсилати потрібну суму на НЗ і краще це робити відразу після отримання зарплати. Формування фінансового резерву може зайняти кілька років, але при цьому ви будете вести звичний спосіб життя. До того ж прискорити процес можна додаванням до «заначки» інших надходжень, наприклад, премій та бонусів. Згодом необхідна сума буде накопичена, і ви переконаєтесь, що стали відчувати себе набагато впевненіше.

44

Валюта або гривні? «Під матрацом» або в банку?

Щоб визначити, в чому та де зберігати «фінансову подушку», слід виходити з її головних характеристик:

  • надійності;
  • ліквідності;
  • прибутковості.

Причому за важливістю властивості фінрезерву повинні стояти саме в цій послідовності.

Надійність означає, що заощадження ні за яких обставин не повинні пропасти. Ліквідність – можливість скористатися грошима в будь-який момент. Прибутковість – це звичайно голосно сказано, але суть в тому, щоб накопичені кошти були хоча б частково захищені від інфляції.

Якщо ви отримуєте зарплату в гривнях і, з огляду на те, що для задоволення повсякденних потреб також потрібні гривні, частину грошей потрібно тримати в національній валюті. А щоб частково захиститися від інфляції, слід покласти гроші на депозит. Ваша «заначка» буде в надійному місці, ви будете отримувати з неї дохід, а в разі форс-мажору протягом 3-х можна забрати гроші – без відсотків, але з повним збереженням «тіла депозиту».

Якщо фінрезервів перевищує суму, необхідну для подолання 6-місячного кризового періоду, але ви вирішили на цьому не зупинятися, можна переходити на іноземну валюту. Причому частину грошей краще зберігати в доларах, частину – в євро, і ось чому. Світова економіка в 2020-му ввійшла в кризу, тому не факт, що долар залишиться таким же «монолітним». Незрозуміло також, що в умовах економічного спаду буде з євро. Додатковим ризиком для єдиної європейської валюти може стати очікуваний в кінці 2020 року вихід Великобританії з ЄС. Давати будь-які прогнози в такій ситуації – справа невдячна, тому найкращий варіант – диверсифікувати вклади.

Долари та євро можна покласти на строковий депозит з можливістю поповнення. При виникненні форс-мажору, ви спочатку скористаєтеся гривнями, а коли вони скінчаться, зможете зняти валютний вклад. Цілком можливо до цього справа навіть не дійде.

Частина грошей (в гривнях) повинна перебувати вдома, тому що трапляються екстрені ситуації, коли немає часу на зняття готівки в банкоматі. Що стосується надійності, то це не найкращий варіант, оскільки від крадіжки та пожежі ніхто не застрахований. Але є одна хороша альтернатива зберігання грошей «під матрацом» –  сейф. Тільки металеву шафу обов'язково слід прикріпити до стіни, щоб її не змогли винести.

432

Геть спокуси!

Оскільки ставка по депозитах, на яких ми рекомендуємо тримати фінансовий резерв, невисока й навіть не покриває інфляцію, виникає спокуса вкласти гроші в більш прибуткові інструменти, наприклад, в акції, які до того ж є ризикованими активами. Але робити цього не можна, тому що форс-мажори трапляються не тільки в житті людей, але і на фондовому ринку, і в цьому ви можете легко переконатися прямо зараз. А коли виникає паніка, й ситуація виходить з-під контролю, регулятори зупиняють торги. Робиться це для того, щоб акції не скакали вгору-вниз і не провокували ланцюгову реакцію. Доки паніка не пройде, учасники фондового ринку не можуть ні продавати, ні купувати цінні папери.

Якщо саме в цей момент виникне ситуація, коли вам терміново знадобляться гроші з фінансового резерву, ви просто не зможете швидко їх вивести зі свого брокерського рахунку, і, крім того, щоб залізти в борги, навіть важко щось порадити. Пам'ятайте, що, інвестуючи в акції, ви ризикуєте зробити гроші на якийсь період неліквідними, що суперечить одному з головних принципів фінрезерву. А щоб детальніше дізнатися про тонкощі інвестування й формування «фінансової подушки», запишіться на безкоштовну консультацію. Фахівці команди «Все PRO Гроші» проаналізують вашу ситуацію і порекомендують оптимальне вирішення проблеми, враховуючи поточну економічну ситуацію в Україні й світі.

Поделиться в соц. сетях

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki

Получите доступ Бесплатно к видео курсу сейчас и узнайте:

-Тайные законы денег, которыми пользуются миллионеры;
-Как получать 30-40% годовых с гарантиями как у банка;
-Как сохранить и приумножить деньги в условиях кризиса.

Есть что сказать? Не держите в себе: прокомментируйте:

Комментарии Facebook

Читайте также

  • Инвестиции в недвижимость

    Інвестиції в нерухомість

    З жовтня набув чинності закон, який кардинально змінює правила ринку нерухомості. Закон захищає права на об'єкти майбутнього нерухомого майна. Історій, що будівництво розпочато та не закінчено чи будівництво закінчено, але право власності оформити нерухомість не...

    Поделиться в соц. сетях

    Share to Google Buzz
    Share to Google Plus
    Share to LiveJournal
    Share to MyWorld
    Share to Odnoklassniki

  • 630309e12fb4f8.19773444

    Як придбати військові облігації через програму “Дія”

    16 вересня 2022 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову щодо продажу військових облігацій. Тепер усі громадяни України віком від 18 років можуть самостійно заповнювати заявку на придбання облігацій за допомогою «Дія», тим самим підтримувати українську...

    Поделиться в соц. сетях

    Share to Google Buzz
    Share to Google Plus
    Share to LiveJournal
    Share to MyWorld
    Share to Odnoklassniki

Отправить ответ

  Subscribe  
Notify of