Як інвестувати під час кризи

d015971806c1137c0573af65a709ef8afe1adc5f

Як інвестувати під час кризи

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Комментариев нет 1,426 просмотров

Про те, що світ стоїть на порозі економічної кризи, велися розмови на протязі всього 2019 року. Основною причиною його приходу експерти називали торгові американо-китайські війни, уповільнення зростання загальносвітового ВВП, військові дії на Близькому Сході, поява «бульбашок» на великих фондових ринках, зниження попиту (і, як наслідок – цін) на вуглеводні. Фахівці також вказували на циклічність криз світової економіки і передбачали економічний спад восени 2020 року. Але пандемію коронавірусу передбачити було неможливо і, схоже, глобальна криза прийде набагато раніше. Фактично вона вже настала.

Як би там не було, криза – це не крах світової економіки, а її перезавантаження, а пандемія COVID-19 – не кінець світу – світ знав і більш тяжкі епідемії. Всесвіт посилає людству випробування не для того, щоб його знищити, а щоб люди внесли в своє життя певні корективи – для свого ж блага. Для інвестора це також знак, щоб проаналізувати стратегію та при необхідності, щось змінити. А ось наскільки глобальними будуть ці зміни, залежить від самої стратегії. Але про це трохи пізніше.

Чи варто взагалі інвестувати під час кризи?

Багато людей не починають інвестувати, тому що бояться, що ось-ось вдарить чергова фінансова криза (як раз наш випадок). Вони вважають за краще перечекати, коли все владнається, намагаються спрогнозувати «дно» перед новим економічним підйомом і увійти на фондовий ринок в ідеальний час. Їх очікування підкріплюють численні прогнози аналітиків (як же без них), що зараз все набагато гірше, ніж було в 2008-му.

Але, якщо подивитися на речі тверезо і відкинути в сторону емоції, нескладно зрозуміти, що при грамотному підході до інвестування найгірший сценарій практично нереальний. Для втрати більшої частини активів, нехай навіть і в кризу, необхідно, щоб вражаюче безглузді дії інвестора були помножені на вселенське невезіння.

Давайте міркувати логічно. Інвестор-початківець не володіє великим капіталом і формує портфель планомірно протягом кількох років і на довгострокову перспективу. Навіть якщо ви вклали перші гроші перед самим падінням фінансового ринку, ваші втрати в грошовому еквіваленті будуть невеликими. За умови, що в подальшому ви будете зберігати холоднокровність і дотримуватися плану, наступний транш припаде на «дно» кризи і нівелює не зовсім успішну «точку входу». А на десятирічному періоді в динаміці вашого інвестиційного портфеля невдалий старт буде непомітний. Так що потрапляння на кризу можна вважати відмінним досвідом при мінімальних ризиках, якщо звичайно ви будете дотримуватися стратегії рівномірних внесків, а не витратите всі гроші на покупку акцій однієї компанії (це щодо питання про безглузді дії).

Ще один момент, на якому хочеться акцентувати увагу інвестора. Збиток стає реальним тільки тоді, коли він зафіксований. Важливо розуміти, що доки ви не продали активи, які впали в ціні, ви абсолютно нічого не втратили. Безумовно, ринкова вартість інвестиційного портфеля при падінні цін на активи знижується, але, якщо ви вкладаєте в надійний (перевірений роками) бізнес, приводів для паніки немає. Більше того, на початковому етапі, коли ви тільки формуєте капітал і активно купуєте, великі знижки фондового ринку слід розцінювати як подарунок долі, оскільки хороші активи можна придбати набагато дешевше. Таким чином, питання: «чи варто інвестувати під час кризи?», скоріш, риторичне.

2

Стадії циклу фондового ринку

Ринки циклічні. Спочатку вони ростуть, потім досягають максимуму, падають, формують так звану основу, потім знову починають зростати. Якщо намалювати графік ринку, який включає в себе кілька десятиліть, то він буде хвилеподібним зі своїми дном та піками. Щоб збільшити прибутковість інвестицій, важливо розуміти, з яких стадій складаються цикли.

Накопичення (Accumulation)

Стадія накопичення починається тоді, коли ринок сформував «основу», та інвестори починають купувати, вважаючи, що найгірший період вже пройшов. На етапі накопичення ціни досить привабливі, але ринкові настрої все ще знаходяться під впливом спадаючих трендів. ЗМІ активно лякають похмурими перспективами, а багато інвесторів «зливаються» і розпродають активи, що залишилися. Потім ціни поступово вирівнюються, покупців стає більше і настрій на ринку з негативного змінюється на нейтральний.

Підвищення (Mark-Up)

На цій стадії ринок набуває велику стійкість і поступово рухається вгору. До «ранніх інвесторів» підключаються технічні трейдери, які визнають, що ринкові напрямок і настрій помінялися. У ЗМІ регулярно з'являються публікації про поліпшення інвестиційного клімату, і на цій позитивній хвилі багато інвесторів встрибують у цей «потяг», щоб не втратити вигоди. Наближення стадії підвищення до завершення характеризується великою кількістю торгів. Пов'язано це з потоком інвесторів, що «прокинулися» і які в останній момент намагаються відкусити свій «шматок пирога». Цикл наближається до верхівки «бульбашки», нейтральний настрій переростає в ейфорію, в той час як професійні трейдери та інвестори закривають свої позиції.

Розподіл (Distribution)

На стадії розподілу починають домінувати продавці, а загальна ейфорія переходить в змішаний настрій. Ціни часто виявляються затиснутими в тому чи іншому торговому діапазоні. Distribution – один з найбільш емоційних етапів, коли інвесторів то охоплює повний страх, то раптом вони бачать промінчик надії, що ринок все-таки продовжить зростати. На піку стадії розподілу вартість багатьох цінних паперів стає екстремальною, а інвестиції в недооцінені активи довгий час перебувають «поза грою». Ринковий настрій змінюється в бік негативного, а стресові події в економіці та геополітиці легко можуть погіршити ситуацію (прискорити проходження піку розподілу).

Зниження (Mark-Down)

Заключну стадію можна охарактеризувати як найболючішу, тому що вартість активів зазвичай падає нижче тієї суми, за яку їх придбали. В цей час фондовий ринок очищується від горе-інвесторів та спекулянтів, починає формуватися основа циклу.

Як бачите, циклічність світової економіки і постійна зміна стадій циклів – таке ж природнє явище, як зміна пір року, тому зростання і падіння ринків потрібно сприймати як належне. Таким чином, якщо ми говоримо про стратегічне, а не ситуативне інвестування, воно повинно бути постійним. Інша справа, що в залежності від конкретної ситуації доводиться вносити деякі корективи. Про це й поговоримо.

3

 

Особливості інвестування в кризу

 

Отже, які ж корективи можуть бути актуальні в період рецесії або фінансово-економічної кризи? Ось, що радять фахівці, орієнтуючись на досвід попередніх спадів в економіці.

 

  • Якщо на ринку твориться аналогічний 1987-му або 2008-му року хаос, слід перейти на стратегію консервативних інвестицій, до яких відносяться: накопичувальні рахунки, депозити та фонди грошового ринку. Під час метушні і невизначеності інвестори починають похапцем розпродавати цінні папери, однак купувати краще тоді, коли обстановка придбає зрозумілі обриси. Періоди невизначеності, як правило, тривають місяць, іноді трохи менше або довше, тому важливо не робити «різких рухів», доки ситуація не стане хоч трохи прогнозованою.
  • Якщо криза вже настала, а перша хвиля гарячковою продажу активів пройшла, фахівці рекомендують додавати в інвестиційний портфель золото. Це перевірений варіант, який завжди виручає в періоди спаду на фінансових ринках. Як показує досвід, під час економічних криз золото починає активно рости в ціні. «Золоті активи» на період кризи можуть становити від 10 до 15%. Далі потрібно уважно відстежувати ситуацію, і як тільки ринок почне стабілізуватися, від золота слід позбавлятися. Срібло, платину і паладій краще не купувати, оскільки в періоди економічних спадів важко передбачити, яким буде попит на ці дорогоцінні метали. Золото ж активно використовується в промисловості, тому з великою часткою ймовірності його вартість буде збільшуватися.
  • Під час кризи бізнес втрачає стійкість, а купівельна спроможність населення падає, тому існує великий ризик прострочень щодо високоризикованих позик. У зв'язку з цим експерти рекомендують відмовитися від інвестування в краудфандінг, мікрофінансові та кредитні організації.

4

 

  • При економічному спаді необхідно позбутися цінних паперів країн, що розвиваються, особливо, якщо акції та облігації в національній валюті. У кризовий час світові інвестори віддають перевагу більш стабільним долару та казначейським облігаціям США.
  • У період фінансової кризи IT-сектор, біотехнологічні, фінансові та інші ризиковані галузі, просадки яких можуть бути досить відчутними, краще обходити стороною.

 

Ось такі інвестиційні коригування рекомендують проводити фахівці під час фінансової кризи, а краще до її настання (наразі актуально). А якщо говорити в цілому, то потрібно дотримуватися своєї стратегії, і в довгостроковій перспективі просадки по тих чи інших активах нівелюються. Якщо ж ви новачок і у вас ще немає ніякої стратегії, команда «Все PRO Гроші» запрошує вас на безкоштовну консультацію. Ми допоможемо вам скласти інвестиційний портфель з урахуванням сьогоднішніх реалій, убережемо від ризикованих заходів та необдуманих дій.

Поделиться в соц. сетях

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki

Получите доступ Бесплатно к видео курсу сейчас и узнайте:

-Тайные законы денег, которыми пользуются миллионеры;
-Как получать 30-40% годовых с гарантиями как у банка;
-Как сохранить и приумножить деньги в условиях кризиса.

Есть что сказать? Не держите в себе: прокомментируйте:

Комментарии Facebook

Читайте также

  • Инвестиции в недвижимость

    Інвестиції в нерухомість

    З жовтня набув чинності закон, який кардинально змінює правила ринку нерухомості. Закон захищає права на об'єкти майбутнього нерухомого майна. Історій, що будівництво розпочато та не закінчено чи будівництво закінчено, але право власності оформити нерухомість не...

    Поделиться в соц. сетях

    Share to Google Buzz
    Share to Google Plus
    Share to LiveJournal
    Share to MyWorld
    Share to Odnoklassniki

  • 630309e12fb4f8.19773444

    Як придбати військові облігації через програму “Дія”

    16 вересня 2022 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову щодо продажу військових облігацій. Тепер усі громадяни України віком від 18 років можуть самостійно заповнювати заявку на придбання облігацій за допомогою «Дія», тим самим підтримувати українську...

    Поделиться в соц. сетях

    Share to Google Buzz
    Share to Google Plus
    Share to LiveJournal
    Share to MyWorld
    Share to Odnoklassniki

Отправить ответ

  Subscribe  
Notify of