В Україні не буде пенсій?

20200205114438-2824

В Україні не буде пенсій?

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Комментариев нет 868 просмотров

3 жовтня, виступаючи перед студентами «Львівської політехніки» прем'єр-міністр України Денис Шмигаль заявив, що через 15 років країна не зможе виплачувати пенсію своїм громадянам. Важко сказати, як відреагували на заяву прем'єра студенти, але в ЗМІ його слова викликали чималий резонанс.

Гнів народу та черговий привід для критики від опозиції

Озлоблені коментарі в інтернеті сипляться донині, і на це є вагомі причини. Зрозуміти гнів людей, особливо тих, кому за 40, нескладно, адже за плечима багатьох більше 20 років трудового стажу. У деяких хороша зарплата та пристойні відрахування в пенсійний фонд. Виходить, що держава замість того, щоб подбати про сумлінних платників податків, хоче приректи їх на злиденне існування в старості?

Зрозуміло, що резонансна заява Дениса Шмигаля не залишилась без уваги й з боку опозиції, яка в черговий раз назвала прем'єра профнепридатним та зажадала відправити уряд у відставку. Але давайте відкладемо в сторону емоції та спробуємо розібратися, що криється за словами високопосадовця.

2

Меседж прем'єр-міністра суспільству

З моменту здобуття Україною незалежності чисельність її населення знизилася майже на 10 мільйонів – з 51 млн. 400 тис. в 1993-му році до 41 млн. 870 тис. жителів у 2020-му (без урахування окупованих територій). Настільки гнітюча демографія пов'язана зі зниженням більш ніж в 2 рази рівня народжуваності та відтоком працездатного населення за кордон. Україна, на жаль, – старіюча нація, де на 10 працюючих припадає 11 пенсіонерів. До того ж, відсутність нормальних законів спонукає багатьох громадян, що лишилися в країні, працювати неофіційно, що ще більше погіршує ситуацію.

Тому резонансна заява Шмигаля – звичайна арифметика, про що він так і сказав. Якщо в подальшому демографічна ситуація буде демонструвати таку ж тенденцію, як зараз (а інших передумов наразі не намічається), через 15 років пенсіонери стануть непосильним тягарем для держави. Це означає, що розраховувати на гідну пенсію, яка виплачується по розподільній (солідарній) системі, не варто. Якщо співвідношення числа працюючих громадян до кількості пенсіонерів стане 1:2, доведеться в 2 рази підвищувати податки, щоб пенсії залишилися на нинішньому рівні. А оскільки таке підвищення неможливо, українці, які вийдуть в той час на пенсію, отримуватимуть невеликі соціальне виплати.

Тільки без паніки!

Навряд чи Денису Шмигалю вдалося зазирнути в майбутнє, тому не варто сприймати його слова, як багато хто це робить, поза контекстом всієї промови перед львівськими студентами. Солідарна пенсія нікуди не дінеться, вона є у всіх цивілізованих країнах, залишиться і у нас. Інша справа, що її розмір буде менше, але станеться це не завтра, тому людям, які виходять на пенсію зараз, можна зітхнути з полегшенням.

А що робити тим, хто буде виходити на пенсію через 15 років та пізніше? Самостійно відкладати собі на пенсію. Зробивши акцент на погіршенні демографічної ситуації, прем'єр-міністр заявив, що з 2021 року планується введення накопичувальної пенсійної системи. Як вона буде працювати, та в які терміни планується її введення, прем'єр не уточнив, але фахівці сходяться на думці, що відсоток, який буде утримуватися із зарплати працівника, підвищуватиметься поступово, поки не досягне 7%.

3

Переваги обов'язкової накопичувальної системи

На думку експертів накопичувальна система знизить навантаження на розподільну, і майбутні пенсіонери зможуть розраховувати на нормальну пенсію. До того ж відсоток для відрахувань буде розділений між працівником і роботодавцем, що має стимулювати внески офіційно працевлаштованих громадян та підвищення легальної заробітної плати.

Зв'язок між внеском окремо взятої людини та його майбутньою пенсією стане прозорим, залежність від працюючого населення країни знизиться. А оскільки в накопичувальний фонд піде конкретний відсоток від зарплати працівника, його пенсія буде прямо залежати від доходу, який він отримує в процесі трудового періоду життя.

Держава володіє необхідною інфраструктурою для того, щоб створити та реалізувати накопичувальну пенсійну систему, однак потрібно прийняти ряд законів, спрямованих на підвищення повноважень регулятора та збільшення відповідальності сторін, які зобов'язані робити відрахування.

Недержавні пенсійні фонди (НПФ)

Ну а поки держава думає, як запустити пенсійну систему 2-го рівня, українці можуть відкладати гроші собі на пенсію вже зараз, скориставшись послугами НПФ. Схема роботи недержавного пенсійного фонду виглядає наступним чином:

  • Протягом трудової діяльності людина робить регулярні внески на особистий рахунок в НПФ.
  • Керуюча компанія інвестує ці кошти в надійні активи.
  • Кожен наступний платіж збільшує загальну суму накопичень та відсотки від інвестицій.
  • По настанні пенсійного віку вкладник починає регулярно отримувати пенсію з основного рахунку плюс дохід від інвестування.
  • Кошти, що залишаються, продовжують працювати та приносити пасивний дохід.

Відрахування можна робити щомісяця або раз на квартал – головне, щоб вони були регулярними. Таким чином, з урахуванням введення пенсійної системи 2-го рівня та виплат за солідарною, громадянин, що вийшов на заслужений відпочинок може отримувати відразу 3 пенсії – дві від держави й одну від НПФ. Зрозуміло, чим раніше він почне робити відрахування, тим вищою буде його пенсійний дохід.

Негосударственные пенсионные фонды (НПФ)

Чи надійні НПФ?

Навчені гірким досвідом радянських часів, коли у мільйонів згоріли накопичення, які зберігалися в ощадбанку, українці побоюються вкладати гроші на тривалий час. І перше, що їх цікавить, – чи можна довіряти недержавним пенсійним фондам.

НПФ – це одні з найбільш надійних фінансових організацій, тому що з одного боку мають власний багаторівневий захист, з іншого – їх захищає держава. Кошти вкладників диверсифікуются за перевіреною схемою та інвестуються у консервативні фінансові інструменти. Згідно із законом НПФ не може бути визнаний банкрутом, а в разі його ліквідації, гроші переводяться до іншого недержавного пенсійного фонду – до якого саме, вибирає сам вкладник.

Крім того, НПФ захищає вклади людей від них самих. Виражається це в тому, що людина може забрати гроші лише після виходу на пенсію й тільки у вигляді регулярних виплат. Всю суму можна зняти, якщо вона не перевищує 60 прожиткових мінімумів, а дострокове закриття рахунку можливе лише в разі інвалідності, лікування важкого захворювання або виїзду на ПМЖ в іншу країну. Детальніше про недержавні пенсійні фонди розповідається в цій статті, а, якщо вам потрібні рекомендації щодо надійних НПФ або по іншим фінансовим питанням, записуйтесь на нашу безкоштовну консультацію.

Поделиться в соц. сетях

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki

Получите доступ Бесплатно к видео курсу сейчас и узнайте:

-Тайные законы денег, которыми пользуются миллионеры;
-Как получать 30-40% годовых с гарантиями как у банка;
-Как сохранить и приумножить деньги в условиях кризиса.

Есть что сказать? Не держите в себе: прокомментируйте:

Комментарии Facebook

Читайте также

  • Инвестиции в недвижимость

    Інвестиції в нерухомість

    З жовтня набув чинності закон, який кардинально змінює правила ринку нерухомості. Закон захищає права на об'єкти майбутнього нерухомого майна. Історій, що будівництво розпочато та не закінчено чи будівництво закінчено, але право власності оформити нерухомість не...

    Поделиться в соц. сетях

    Share to Google Buzz
    Share to Google Plus
    Share to LiveJournal
    Share to MyWorld
    Share to Odnoklassniki

  • 630309e12fb4f8.19773444

    Як придбати військові облігації через програму “Дія”

    16 вересня 2022 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову щодо продажу військових облігацій. Тепер усі громадяни України віком від 18 років можуть самостійно заповнювати заявку на придбання облігацій за допомогою «Дія», тим самим підтримувати українську...

    Поделиться в соц. сетях

    Share to Google Buzz
    Share to Google Plus
    Share to LiveJournal
    Share to MyWorld
    Share to Odnoklassniki

Отправить ответ

  Subscribe  
Notify of