Краудінвестінг — «з миру по нитці» або нова можливість для пасивного доходу

33

Краудінвестінг — «з миру по нитці» або нова можливість для пасивного доходу

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Комментариев нет 2,131 просмотров

Знаєте, що об'єднує інвестора та підприємця-початківця? Відсутність достатньої кількості грошей, щоб «розкрутитися». Але найцікавіше, що сама суть проблеми зумовлює її рішення. Якщо, звичайно, інвестор і бізнесмен вирішуватимуть її спільно, скориставшись можливостями, які надає краудінвестінг.

Для підприємця крауд-фінансування є гарною альтернативою банківським кредитам, а для інвестора – депозитам й навіть більш прибутковим видам інвестування. Ви вже, напевно, здогадались, що краудінвестінг – це колективне підприємство (від англ. crowd – натовп), а що він собою являє та які його перспективи в Україні, дізнаєтеся, прочитавши цю статтю.

Що таке краудінвестінг

Підприємець або стартапер, що терміново потребує грошей, має кілька способів їх отримати:

  •  скористуватися своєю «фінансовою подушкою» (якщо така є);
  • зайняти у друзів або родичів;
  • взяти кредит в банку;
  • випустити цінні папери;
  • створити IPO;
  • організувати венчурний фонд.

Але що робити, якщо традиційні методи залучення інвестицій комерсанта не влаштовують? Тоді потрібно скористатися грошима, які йому готові дати ті, хто шукає можливість вигідно вкласти власні кошти. Залишається тільки переконати людей це зробити. Простіше кажучи, краудінвестінг – це інвестування, коли безліч дрібних інвесторів вкладаються в стартап з метою отримання прибутку. Свого роду складчина.

Скептики можуть сказати, що, раз комерсант не зміг оформити банківський кредит, то його ідеї безперспективні, а значить немає сенсу ризикувати своїми кровними. Але не поспішайте робити висновки, тому що ситуації бувають різні. По-перше, підприємець може просто не хотіти користуватися послугами банківських організацій. Це може бути пов'язано з невеликою маржинальністю продукту (наприклад, щось пов'язане з сільським господарством) та високими відсотками в банку. Не варто також виключати варіант, коли сума, яку пропонує фінорганізація недостатня, або підприємець вже має банківські кредити.

По-друге, банк міг відмовити в кредитуванні не через поганий бізнес-план, а тому що порахував, ніби підприємцю потрібні гроші на нецільові витрати. Наприклад, стартапер вже вклав потрібну кількість грошей, але не вистачає коштів на маркетинг або видачу співробітникам зарплатні. Одже відразу записувати краудінвестінг в розряд безперспективних інвестицій не варто. Однак і не враховувати той факт, що це більш ризикований вид інвестування, ніж вкладення в акції або облігації, також не слід.

2

Принцип роботи краудінвестінга

Схема роботи крауд-інвестування виглядає наступним чином. Підприємець, який потребує фінансування, звертається на краудінвестінговий онлайн-майданчик та вказує необхідну йому суму. Також зазначається мінімальний поріг входу для інвесторів та план виплат винагороди, наприклад, повернення всієї суми з відсотками через певний проміжок часу (півроку, рік) або поетапні виплати відсотків (щомісяця).

Потім стартапер повинен презентувати свій проект. Приватні інвестори заходять на майданчик, вивчають всі умови, і, якщо стартап їм подобається, вони в нього інвестують. Перераховані кошти акумулюються на рахунках інтернет-платформи, а коли сума досягає цільового значення, гроші передаються підприємцю. Він вкладає кошти в підприємство, отримує прибуток і через онлайн-сервіс розраховується з інвесторами.

За свої послуги краудінвестінговий майданчик бере комісію, виступаючи в якості посередника між бізнесменом та приватними інвесторами. В його завдання входить аналіз стартапу позичальника (перевірка реальності та законності бізнесу, наявності дозвільних документів і т. ін.), встановлення особистостей приватних інвесторів, розподіл фінансів і т. д. Принцип взаємодії інтернет-сервісу з підприємцями та інвесторами схематично можна виразити наступним чином:

Принцип работы краудинвестинга

Види каруд-фінансування

Залежно від способу розподілу коштів та осіб, що беруть участь в угоді, краудінвестінг можна розділити на: P2P/P2B та роялті/краудлендінг/краудфандінг відповідно. P2P (peer to peer) означає, що позичальником й вкладниками є фізичні особи. Цей вид інвестування не дуже популярний через складність контролю фізосіб й високого ризику неповернення вкладів. В силу того, що вкладені кошти неможливо застрахувати, крупні інвестори зазвичай обходять стороною крауд-інвестування типу P2P. P2B (peer to business) в цьому плані набагато надійніший, тому що діяльність офіційно зареєстрованого бізнесу можна перевірити, а страхові компанії не відмовляються його страхувати.

Що стосується способу розподілу доходів, то роялті передбачає отримання інвесторами відсотків від майбутнього прибутку та часто застосовується для фінансування творчих підприємств (фільмів, вистав, фестивалів, концертів). Тобто вкладники отримують частку від касових зборів. Краудфандінг в свою чергу – це вид інвестування, при якому інвестор стає співвласником компанії, що дає йому право на участь в управлінні організацією та отримання дивідендів. Нарешті краудлендінг – це класичний вид крауд-фінансування, що передбачає позику грошей під відсотки.

Крім перерахованих вище, існує прямий, розподілений та змішаний краудінвестінг. У першому випадку краудінвестінгова платформа служить всього лиш «вітриною», а підприємці та інвестори укладають угоди напряму. Майданчик не займається посередницькими послугами, він виступає в ролі дошки оголошень та комісійні не бере, тому всі ризики лягають на плечі інвестора. При розподіленій формі фінансування краудінвестінгова платформа відбирає проекти, формуючи з них пул, а потім розподіляє кошти інвесторів по кількох позичальниках. Ризик втратити всі гроші в цьому випадку менше, але чекати формування пулу доводиться довше. Крім того, вкладники не мають можливості самостійно вибирати проекти для розподілу власних коштів. При змішаному фінансуванні крауд-фінансовий майданчик також формує пул, але в цьому випадку інвестор може вибирати, між якими пулами будуть розподілені його гроші. Наприклад, можна вибрати більш прибуткове, але й більш ризиковане інвестування в IT-компанії або інвестувати в промислові підприємства, де прибутковість, а, відповідно, й ступінь ризику нижче.

4

Переваги та недоліки краудінвестінга

Головним плюсом крауд-інвестування є висока прибутковість – від 15 до 50% (іноді й вище). Однак, щоб мати повне уявлення про цей інструмент, слід зважити всі «за» й «проти». Крім високої прибутковості, краудінвестінг має наступні переваги:

  • інвестувати можна з невеликих сум, що дуже підходить для новачків, бажаючих здобути першого досвіду в інвестиціях та не готових ризикувати;
  • не потрібний фундаментальний аналіз, оскільки цим займається краудінвестінговий майданчик, що відсіює не варті уваги та підозрілі проекти;
  • у зв'язку з ростом популярності крауд-фінансування число доступних для інвестицій підприємств постійно збільшується;
  • всі угоди відбуваються онлайн, що робить цей вид інвестування дуже зручним;
  • вкладення можна диверсифікувати, не обмежуючись одним проектом.

Головним недоліком краудінвестінга, як і будь-якого інвестування в стартапи, є ризик втратити всі вкладені кошти, оскільки жодна платформа не дає гарантій, що проект буде успішним. Її завдання полягає в зниженні ризиків, пов'язаних з шахрайством і «проектами-пустушками», а також у наданні інформації про позичальника. Крім того, може закритися й сам краудінвестінговий майданчик, тому до його вибору слід підходити дуже ретельно – є ризик натрапити на піраміду й втратити всі гроші.

І це ще не все. При розподіленому крауд-фінансуванні можна недоотримати прибуток, якщо платформа неефективно формує пули, «замішуючи» хороші проекти з відвертими «хайпами». Наприклад, замість очікуваних 20% інвестор може отримати 7%, і нічого з цим зробити не можна. А що стосується стягнення заборгованості, то труднощі можуть виникнути навіть, коли інвестор підписав прямий договір з підприємцем, якщо той, наприклад, збанкрутував. Всі ці моменти необхідно враховувати і тверезо оцінювати можливості крауд-інвестування.

5

Краудінвестінг в Україні

На Заході краудівенстінг вельми поширений – інвестори та підприємці можуть скористатися послугами сотень майданчиків. Теоретично і в нашій країні є всі передумови для розвитку колективного інвестування. Бурхливий розвиток інтернет-комунікацій, включаючи фінансові, призвело до того, що Україна знаходиться в списку країн з високим ступенем готовності до використання цифрових грошей (згідно з даними Сitibank і Imperial College London). Щорічно все більше українців задовольняє свої соціальні та економічні потреби за допомогою вітчизняних онлайн-платформ (інтернет-магазинів, сайтів з працевлаштування, електронних платіжних систем і т. ін.). Багато видів бізнесу переходять в онлайн, з'являється (в тому числі й внаслідок коронавірусу) велика кількість професій, які підходять для віддаленої роботи. Оплата праці фрілансерів здійснюється за допомогою електронних платежів, а особливості виведення через них грошей є додатковим фактором для розвитку краудінвестінгу.

Незважаючи на всі ці позитивні фактори Україна серйозно відстає від передових європейських країн в плані крауд-фінансування. На сьогоднішній день працює всього 2 вітчизняні майданчики – «Startup. Network» та «Uіnvest », причому мінімальна сума вкладу становить 1000$, що для багатьох українців є занадто високим порогом входу. До того ж населенню практично нічого невідомо про цей спосіб інвестування, оскільки відсутня реклама.

Незважаючи на те, що в оновленій програмі держави з розвитку фінансового сектора значиться пункт: «Забезпечити розвиток краудфандінга й створення законодавчого регулювання його діяльності», реальні кроки в цьому напрямку, практично не простежуються. І все ж хочеться вірити, що зміни відбудуться, і в Україні з'явиться ще один конкурентний спосіб інвестування. А поки він не з'явився, команда «Все PRO Гроші» пропонує скористатися інвестиційними інструментами, що добре зарекомендували себе на вітчизняному ринку. Записуйтесь на нашу безкоштовну консультацію, і ми підберемо для вас найкращий варіант, відповідно до ваших побажань та рівню доходу.

Поделиться в соц. сетях

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki

Получите доступ Бесплатно к видео курсу сейчас и узнайте:

-Тайные законы денег, которыми пользуются миллионеры;
-Как получать 30-40% годовых с гарантиями как у банка;
-Как сохранить и приумножить деньги в условиях кризиса.

Есть что сказать? Не держите в себе: прокомментируйте:

Комментарии Facebook

Читайте также

  • Инвестиции в недвижимость

    Інвестиції в нерухомість

    З жовтня набув чинності закон, який кардинально змінює правила ринку нерухомості. Закон захищає права на об'єкти майбутнього нерухомого майна. Історій, що будівництво розпочато та не закінчено чи будівництво закінчено, але право власності оформити нерухомість не...

    Поделиться в соц. сетях

    Share to Google Buzz
    Share to Google Plus
    Share to LiveJournal
    Share to MyWorld
    Share to Odnoklassniki

  • 630309e12fb4f8.19773444

    Як придбати військові облігації через програму “Дія”

    16 вересня 2022 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову щодо продажу військових облігацій. Тепер усі громадяни України віком від 18 років можуть самостійно заповнювати заявку на придбання облігацій за допомогою «Дія», тим самим підтримувати українську...

    Поделиться в соц. сетях

    Share to Google Buzz
    Share to Google Plus
    Share to LiveJournal
    Share to MyWorld
    Share to Odnoklassniki

Отправить ответ

  Subscribe  
Notify of