Як оцінити прибутковість інвестицій і куди вкласти гроші в 2021-му році?

1

Як оцінити прибутковість інвестицій і куди вкласти гроші в 2021-му році?

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Комментариев нет 1,011 просмотров

Не обтяжені фінансовою грамотністю співвітчизники вважають, що зберігання заощаджень «під матрацом» – найнадійніший варіант. «Ну і нехай гроші не приносять прибуток, зате немає збитків. А то вкладеш кудись не туди, й залишишся ні з чим. Знаємо – проходили », – приблизно так міркує пересічний українець, дбайливо вкладаючи відкладені з зарплати купюри в стопку, яка щомісяця стає більше й більше.

Насправді ж, думаючи, що тримають «синицю в руках», прихильники домашнього зберігання заощаджень інвестують в актив з негативною прибутковістю, яким є готівкові гроші. Інфляція не жаліє ні євро, ні долар, що вже говорити про гривню, яка непередбачувана, як осіння погода. Зберігання грошей «під матрацом», та ще й в національній валюті, – все одно, що вкладати в проект, який 100% принесе збитки.

Заробити – це півсправи. Потрібно вміти зберегти заощадження, а в ідеалі змусити їх приносити пасивний дохід. Ви ж не збираєтеся працювати до глибокої старості, а потім виживати на мізерну пенсію від держави? Ну а коли так, команда «Все Pro Гроші» пропонує разом поміркувати про те, куди можна інвестувати в 2021-му році.

Що таке прибутковість інвестицій?

Перш, ніж розглядати інвестиційні інструменти з точки зору принципів їх роботи, необхідно зрозуміти, на який прибуток можна розраховувати. Нам цікава середньорічна довгострокова прибутковість до сплати податків.

Як правило, в поняття прибуток люди вкладають номінальний дохід, але довгострокові інвестори оперують іншими поняттями. Наприклад, отримувати середньорічну прибутковість 10% від банківського депозиту протягом 20 років – це багато чи мало? Якщо інфляція за цей період буде 2%, це дуже хороший результат, що показує збільшення прибутку в 3,5 рази. Однак при такій же прибутковості, але інфляції в 15% втрата капіталу складе більше 50%. Тому єдиним об'єктивним показником є ​​реальна (з урахуванням інфляції) дохідність.

Чому важлива саме довгострокова прибутковість? Пов'язано це з мінливістю котирувань активів, а вивести закономірність їх поведінки на короткому проміжку часу просто неможливо. Наприклад, найстабільніший американський фондовий ринок в один і той же рік може як зрости на 40-50%, так і впасти на 25-30%. Таким чином, має сенс говорити тільки про довгострокову прибутковість різних видів акцій – середній дохід, який можна отримати, інвестуючи в ті чи інші активи протягом 15-20 років.

Що таке прибутковість інвестицій?

Критерії оцінки

Намагаючись оцінити прибутковість активів, інвестори зазвичай використовують один з наступних методів:

  • поверхневий емпіризм;
  • поглиблену аналітику;
  • «гру» від базових рівнів.

До першого способу вдаються в основному інвестори-новачки, які мислять приблизно так: «Необхідно поповнити портфель інструментами, які приносять хорошу прибутковість в даний момент». Вони дивляться результати за останні пару років та відбирають цінні папери, що показують зростання. Більш допитливі гуглять статистичні дані за останнє десятиліття, а найбільш далекоглядні заходять на Portfolio Visualizer й копаються в статистиці 20-30-річної давності. Однак поверхневий емпіризм, на жаль, не допомагає передбачити, що буде з тими чи іншими активами в майбутньому. Так, успішні акції минулого року можуть впасти в поточному році; за блискучим десятиліттям може йти провальна для активів декада, а 20 років стрімкого зростання золота здатні перейти в двадцятиріччя падіння ціни на дорогоцінні метали.

Усвідомлюючи, що минуле – це одне, а майбутнє живе за власними законами, інвестори вдаються до аналітики, спираючись на думки фахівців. І недоліку в експертах, здатних грамотно та аргументовано розповісти про перспективи будь-яких активів, немає. Однак на практиці аналітика, якою б глибокою вона не була, нерідко дає збій навіть в разі коректного врахування всіх факторів та їхнього впливу на ціноутворення.

Пов'язано це з тим, що ефективні ринки – це сукупність рішень, прийнятих величезною кількістю далеко не дурних людей, які одночасно аналізують одну й ту ж інформацію. І якщо ці дані допомагають спрогнозувати майбутнє, результат прогнозу, швидше за все, вже закладено в ціну активів. Ось, чому навіть хороша аналітика в реальному житті буває неефективною.

Виходить, якщо дослідження найближчого минулого та аналіз поточної ситуації мало що дають, потрібно йти по шляху антагонізму? Адже якщо вважати, що майбутню прибутковість акцій передбачити неможливо, тоді за великим рахунком не важливо в що й вкладати ...

Ні, в такі крайнощі впадати звичайно ж не слід, просто потрібно виключити з аналізу коротко- та середньострокові коливання активів. Якщо досліджувати найбільш довгострокові тренди (за період 100 та більше років), то для більшості країн можна виявити досить чіткі тенденції. Наприклад, практично скрізь акції є більш прибутковими, ніж облігації, а облігації обганяють по прибутковості короткострокові депозити.

Не факт, що така тенденція буде завжди, але на сьогоднішній день, орієнтуючись на «базові рівні», можна отримати досить точні дані. Для оцінки прибутковості акцій можна взяти американський ринок, який показує за останні 150 років найвищі в світі результати, але, щоб не завищити прогнозовану дохідність, краще аналізувати ринки декількох країн. За наявними даними можна скорегувати прогноз в залежності від поточних умов й отримати непогані результати.

Уважні читачі напевно помітили протиріччя: спочатку ми говоримо про слабку ефективність аналітики, а потім ратуємо за її використання. Все вірно. До аналітичних даних завжди слід ставитися з часткою скептицизму, але, якщо їх зовсім ігнорувати, то не буде грунту для того, щоб зробити власні висновки.

Інвестиційні активи і інструменти

Інвестиційні активи і інструменти

Спочатку розглянемо активи, які швидше за все можна обернути на ринку в грошові одиниці. Традиційно це самі гроші та їх еквіваленти – акції та облігації – цінні папери, що належать до боргових та пайових фінансових інструментів відповідно.

Гроші

Вартість грошей найменш схильна до короткострокових коливань, тому вони є найбільш ліквідним активом. Однак у готівки відсутня номінальна прибутковість, а, якщо її тримати «під матрацом», то через інфляцію прибутковість буде негативною. Так, за даними Держкомстату України середньорічна інфляція в країні в період з 1996 по 2019-й рік склала 14%. Це значення можна використовувати як негативну прибутковість гривні при складанні прогнозу.

Що стосується долару, то його усереднена інфляція з 1900 по 2019-й рік – 2,9%. Однак слід зробити поправку з урахуванням 1972 року, коли національну валюту США відв'язали від золота. Інфляція з того моменту по сьогоднішній день склала 3,9%. Її й слід брати для прогнозу негативної дохідності долара в довгостроковій перспективі. Як ви розумієте, тримати доларові заощадження вдома – не найкраще рішення.

Оскільки готівкові гроші не мають прибутковості, в них не інвестують. Для інвесторів поняття «кеш» має інше, ніж для звичайних людей, значення. Вони розцінюють готівку, як еквівалент короткостроковим держоблігаціям, які практично миттєво можна перетворити в «живі» гроші. Що стосується прибутковості векселів, то в країнах з найбільшими фондовими ринками вона становить 0,8-0,9% (дані за період з 1900 по 2019 роки). Однак через пандемію ставки впали до мізерного 0,1%, тому з урахуванням інфляції середньорічна прибутковість за векселями вийде негативною.

Боргові активи (облігації)

Сенс боргових активів зрозумілий з назви – надання грошей в борг (державі, компанії, банку) під фіксований відсоток. Детально про облігації розповідається в цій статті, а нас зараз цікавлять ОВДП, депозити та довгострокові казначейські облігації США.

Згідно з даними Мінфіну, реальна середньозважена дохідність ОВДП (облігацій внутрішньої держпозики) в доларах за останні 10 років склала 6% річних, що дуже непогано. Найпопулярніші серед українців боргові фініструменти – гривневі депозити, здавалося б, також демонструють хорошу статистику. Середньорічна доходність банківських вкладів у гривні за останню декаду склала 16,4%, що з лишком перекриває інфляцію. Але висока девальвація національної валюти по відношенню до долара за цей же період плюс необхідність платити 19,5% податків та падіння річних ставок практично нівелюють ефективність гривневих депозитів.

Що стосується довгострокових облігацій США, то їхня прибутковість за останні 120 років становить 2%. Однак на сьогоднішній день крива ставок US Treasurie дає очікувану прибутковість не більше 0,65%, а з урахуванням вищезгаданої інфляції (3,9%) прибутковість вийде негативною.

Боргові активи (облігації)

Пайові активи (акції)

Ризик інвестування в акції вище, ніж в облігації, але й прибутковість також більше. На відміну від боргових фіксованої планки у пайових активів немає. З 1900 по 2019-й рік на американському ринку в середньому можна було заробити 6,5% річних з урахуванням інфляції. А якщо брати середній показник по інших країнах, то за такий же період він складає 5,2%. Це значення ми можемо взяти як історичний довгостроковий рівень.

Що стосується прогнозування прибутковості акцій, то це дуже невдячна справа. Але якщо вже намагатися робити прогноз, то можна спробувати спертися на показник Shiller CAPE, який зараз вказує на прибутковість на рівні 4,7%.

Золото та нерухомість

Оскільки золото вже давно не є основою грошової системи, його цінність формує «колективна звичка». Так, його ціна в 1970-х стрімко піднялася, в 1980-90-х впала, а на початку «нульових» знову зросла. З 1900 по 2019-й рік реальна прибутковість золота склала всього 0,7%. Це лише трохи більше інфляції, тобто фактично – нуль.

Через відсутність виразної статистики оцінити прибутковість нерухомості на значному проміжку часу досить складно. Існує лише 2 повномасштабних дослідження, які дають наступні цифри: за останні 145 років в більшості країн житло дорожчало на 1% в рік понад інфляції, а прибутковість по оренді склала 6,6% річних. Складається враження, що це навіть більше, ніж по акціях, але насправді це не так. З урахуванням витрат на управління та зростання податків на майно реальна прибутковість нерухомості в Україні становить близько 3,4% річних.

Золото та нерухомість

Підсумки

Спираючись на вищенаведені дані, можна спробувати акуратно спрогнозувати перспективи інвестування в ті чи інші інструменти в 2021-му році. Середньозважені показники прибутковості дозволяють зробити висновок, що:

  • зберігання заощаджень в будь-якій валюті завжди збиткове;
  • депозити, короткострокові облігації, вкладення в золото в кращому випадку перекриють інфляцію, але заробити на них швидше за все не вийде;
  • середньо- та довгострокові ОВДП вже дають надію на якийсь прибуток;
  • інвестування в акції та нерухомість значно збільшують шанси мати реальний позитивний дохід в довгостроковій перспективі.

На тлі триваючої пандемії легких шляхів «як інвестувати в 2021-му році», на жаль, немає. Однак слід пам'ятати, що завжди потрібно працювати на довгострокову перспективу. Грамотні вкладення, зроблені вони в сприятливі або складні періоди, з часом обов'язково себе окуплять. А куди конкретно можна вкласти гроші, щоб вони приносили прибуток сьогодні, завтра та через кілька років, ми розповідаємо на безкоштовних консультаціях з фінансової грамотності. Записатися можна за цим посиланням.

Поделиться в соц. сетях

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki

Получите доступ Бесплатно к видео курсу сейчас и узнайте:

-Тайные законы денег, которыми пользуются миллионеры;
-Как получать 30-40% годовых с гарантиями как у банка;
-Как сохранить и приумножить деньги в условиях кризиса.

Есть что сказать? Не держите в себе: прокомментируйте:

Комментарии Facebook

Читайте также

  • Инвестиции в недвижимость

    Інвестиції в нерухомість

    З жовтня набув чинності закон, який кардинально змінює правила ринку нерухомості. Закон захищає права на об'єкти майбутнього нерухомого майна. Історій, що будівництво розпочато та не закінчено чи будівництво закінчено, але право власності оформити нерухомість не...

    Поделиться в соц. сетях

    Share to Google Buzz
    Share to Google Plus
    Share to LiveJournal
    Share to MyWorld
    Share to Odnoklassniki

  • 630309e12fb4f8.19773444

    Як придбати військові облігації через програму “Дія”

    16 вересня 2022 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову щодо продажу військових облігацій. Тепер усі громадяни України віком від 18 років можуть самостійно заповнювати заявку на придбання облігацій за допомогою «Дія», тим самим підтримувати українську...

    Поделиться в соц. сетях

    Share to Google Buzz
    Share to Google Plus
    Share to LiveJournal
    Share to MyWorld
    Share to Odnoklassniki

Отправить ответ

  Subscribe  
Notify of