Простими словами про акції та облігації

maxresdefault (1)

Простими словами про акції та облігації

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki
Комментариев нет 1,948 просмотров

Перш, ніж перейти до розгляду складних фінансових інструментів, більшість інвесторів відточує свої професійні навички на роботі з акціями та облігаціями. Вони прості й зрозумілі, а за популярністю не поступаються банківським депозитам, тому інвестиційний портфель зазвичай на 80-90% складається з акцій та облігацій. Якщо ви ще не працювали з цими цінними паперами та не до кінця розумієте, чим вони один від одного відрізняються, обов'язково прочитайте цю статтю до кінця. Ми хочемо, щоб ви приймали усвідомлені рішення в цьому інвестиційному сегменті.

Що таке цінні папери?

Уявіть собі компанію, якій не вистачає коштів на розширення. Існує тільки один спосіб вирішення цієї проблеми – позичити гроші. А оскільки банківський кредит через високі відсотки – не завжди найоптимальніше рішення, компанія шукає інші способи залучення коштів. Одним з найбільш ходових є випуск цінних паперів (емісія), які є або еквівалентом майна фірми, або гарантією прибутковості її діяльності.

Залежно від цього цінні папери діляться на пайові та боргові. Перші надають інвесторові частку в бізнесі емітента, другі гарантують повернення грошей з відсотками. Внаслідок підвищеної волатильності (зміни ціни) часткові папери є спекулятивним фінансовим інструментом, що з одного боку дозволяє інвесторові добре заробити, з іншого – підвищує ризики. Боргові документи менш волатильні, але й не настільки прибуткові, як пайові.

Що таке цінні папери?

Акції

Це пайові цінні папери, які можуть випускати тільки акціонерні товариства. Акції бувають звичайними та привілейованими. Перші дають право на участь в управлінні компанією, але не гарантують отримання прибутку на постійній основі. Якщо справи у підприємства йдуть вгору, акціонерам можуть виплачувати дивіденди, якщо ні – співвласники фірми залишаються без пасивного доходу. А в ряді випадків рада директорів й зовсім може вирішити, що власники звичайних акцій не будуть отримувати дохід від діяльності організації.

Що стосується власників привілейованих цінних паперів, то вони отримують фіксовані дивіденди, а розмір виплат є пропорційним кількості утримуваних акцій. Іноді привілейовані документи можна обміняти на звичайні в установленому відсотковому співвідношенні. Такі акції називаються конвертованими.

Однак інвесторів цікавить не конвертованість цінних паперів, а отримання максимального доходу, і таку можливість дає торгівля на біржі. Схема торгівлі приблизно виглядає наступним чином: спочатку компанія розміщує свої акції на первинному ринку та отримує від їх продажу прямий прибуток. Потім вони потрапляють на вторинний ринок і багаторазово перепродаються посередниками, формуючи основний оборот торгів.

Акції

 

Облігації

Облігації (бонди) – це свого роду боргові розписки, згідно яких емітент зобов'язується виплатити борг з процентами в строго встановлений термін. Купуючи бонди, інвестор позичає емітенту гроші, розраховуючи отримати певний дохід, сума та терміни якого зазвичай відомі під час укладання угоди. Емітентом може виступати компанія, що займається бізнесом, нефінансова організація та держава. В останньому випадку цінними паперами є ОВДП – облігації внутрішньої державної позики. Існують також муніципальні та корпоративні бонди, що випускаються відповідно органами місцевого самоврядування для фінансування різних проектів та юридичними організаціями (особами) для субсидування своєї діяльності.

Облігації поділяються на купонні та безкупонні. Перші передбачають покупку за номіналом та виплату власнику відсотків, другі викуповуються за ціною, нижчою за номінальну, яка згодом повертається власнику бондів. Наприклад, безкупонний цінний папір вартістю 1000 грн., надходить в обіг за ціною 800 грн. В цьому випадку після закінчення встановленого терміну її власник отримає 1000 грн., і його дохід складе 200 грн.

Облигации

Порівняння акцій та облігацій

Акції та облігації об'єднує те, що вони є цінними паперами, а значить вигідні як для емітента, так і інвестора. Один отримує необхідні йому інвестиції, інший – дивіденди. Бонди та акції знаходяться у вільному обігу на ринку й належать до найбільш ліквідних фінансових інструментів – їх можна в будь-який момент купити або продати.

Часткові та боргові цінні папери мають наступні відмінності:

  • акції дають право на участь в управлінні компанією;
  • облігації гарантують фіксований дохід;
  • акції схильні до більшої волатильності, тому є більш ризикованим фінансовим інструментом;
  • бонди стійкіше в ціні, і прибуток при їх продажу зазвичай нижче, але й ризик опинитися в мінусі зводиться до мінімуму;
  • акції можуть випускати тільки акціонерні компанії, коло емітентів облігацій значно ширше;
  • при ліквідації компанії виплати від продажу її активів в першу чергу отримують власники бондів, а потім вже власники акцій.

Одним з найбільш надійних видів інвестування є покупка облігацій внутрішньої держпозики. Пов'язано це з тим, що ймовірність дефолту – ситуації, коли держава не в змозі виконати свої обіцянки перед вкладниками – набагато нижче, ніж ризик банкрутства компанії. До того ж вклади по ОВДП не обкладаються податком, тоді як власники корпоративних облігацій повинні заплатити 18% податку на прибуток та 1,5% військового збору. Що стосується акцій, то при отриманні дивідендів інвестору доведеться заплатити 9% ПДФО та 1,5% військового збору, а в разі продажу цінних паперів й отримання від цієї операції доходу ПДФО становить вже 18% (плюс, зрозуміло, військовий збір).

Порівняння акцій та облігацій

Що вигідніше?

Однозначної відповіді на це питання не існує. Незважаючи на наявність схожих властивостей це два різних по своїй інвестиційній природі інструмента. Консервативні інвестори вважають за краще ОВДП, які є більш прибутковими та надійними, ніж банківські депозити, оскільки не оподатковуються та гарантують повне повернення інвестицій. Тоді як в разі банкрутства банку можна втратити частину вкладу, якщо він перевищує 200 тис. грн. Для тих, хто не боїться ризикувати, акції – оптимальний варіант, що дозволяє заробляти від 20 до 50% на волатильності цінних паперів. Але, якщо ціна на акції знизиться, є ризик втратити стільки ж.

Тому найкращий спосіб отримання стабільного доходу при помірних та прогнозованих ризиках – диверсифікація інвестиційного портфеля та вибір цінних паперів від надійних компаній. Про диверсифікацію ви можете дізнатися з цієї статті, а вибрати перевірені часом фінансові інструменти ми вам допоможемо. Запишіться на безкоштовну консультацію, і ми підберемо оптимальну для ваших умов інвестиційну стратегію, завдяки якій ви будете отримувати стабільний дохід протягом довгих років.

Поделиться в соц. сетях

Share to Google Buzz
Share to Google Plus
Share to LiveJournal
Share to MyWorld
Share to Odnoklassniki

Получите доступ Бесплатно к видео курсу сейчас и узнайте:

-Тайные законы денег, которыми пользуются миллионеры;
-Как получать 30-40% годовых с гарантиями как у банка;
-Как сохранить и приумножить деньги в условиях кризиса.

Есть что сказать? Не держите в себе: прокомментируйте:

Комментарии Facebook

Читайте также

  • Инвестиции в недвижимость

    Інвестиції в нерухомість

    З жовтня набув чинності закон, який кардинально змінює правила ринку нерухомості. Закон захищає права на об'єкти майбутнього нерухомого майна. Історій, що будівництво розпочато та не закінчено чи будівництво закінчено, але право власності оформити нерухомість не...

    Поделиться в соц. сетях

    Share to Google Buzz
    Share to Google Plus
    Share to LiveJournal
    Share to MyWorld
    Share to Odnoklassniki

  • 630309e12fb4f8.19773444

    Як придбати військові облігації через програму “Дія”

    16 вересня 2022 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову щодо продажу військових облігацій. Тепер усі громадяни України віком від 18 років можуть самостійно заповнювати заявку на придбання облігацій за допомогою «Дія», тим самим підтримувати українську...

    Поделиться в соц. сетях

    Share to Google Buzz
    Share to Google Plus
    Share to LiveJournal
    Share to MyWorld
    Share to Odnoklassniki

Отправить ответ

  Subscribe  
Notify of